Zasto voleti Boga?

Ateista5

Ističe se
Poruka
2.556
kao što rekoh, univerzum je ogroman, ne teče vreme svuda isto, ono što je tebi sadašnjost na nekoj planeti x je prošlost. da postoji mehanizam da se dokaže i da obično biće sa planete x može da zna tvoje buduće postupke.
ako tako tvrd stav imaš o tome onda nemamo ni volju ni izbor i bez boga i sa bogom.
Zapravo svi mi neprekidno gledamo u proslost. Recimo gledamo eksploziju super nove koja je bila pre x vremena. To je osobina naseg sveta. Mi smo deo tog sveta.Ne mozemo u proslost a u buducnost samo teoretski. Nismo bogovi. Pogresna analogija.
I neznam koliko sam puta ponovio: iz hriscanskog pogleda na svet nemamo nikakvu slobodnu volju.
Ja licno mislim da je mi itekako imamo
Ta fora sa slobodnom voljom u hriscanskoj religiji je uvedena da bi se abolirao bog za zlo.

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
40.314
Zapravo svi mi neprekidno gledamo u proslost. Recimo gledamo eksploziju super nove koja je bila pre x vremena. To je osobina naseg sveta. Mi smo deo tog sveta.Ne mozemo u proslost a u buducnost samo teoretski. Nismo bogovi. Pogresna analogija.
I neznam koliko sam puta ponovio: iz hriscanskog pogleda na svet nemamo nikakvu slobodnu volju.
Ja licno mislim da je mi itekako iuumamo
Ta fora sa slobodnom voljom u hriscanskoj religiji je uvedena da bi se abolirao bog za zlo.
Ako ne utices na buducnost, onda smatras da ima slobodne volje, zato sto se ne mesas. To bi otprilike objasnilo toliko nepravde na ovom svetu.
Naravno, hriscanstvo obecava kraj sveta i strasni sud, kao neku ispravku za sva zla do tada pocinjena...

Doktor Džekil

Zainteresovan član
Poruka
448
Um moze da menja realnost onako kako veruje. To se zove placebo efekat da bi prikrio cinjenicu da je to posledica volje i vere uma.
Naravno, to nije dokaz za Boga, ali je dokaz da vera moze da utice na materijalne stvari. Zato se daje pilula, jer ce covek pre
poverovati u pilulu nego u Boga. Efekat

Um moze da menja realnost onako kako veruje. To se zove placebo efekat da bi prikrio cinjenicu da je to posledica volje i vere uma.
Naravno, to nije dokaz za Boga, ali je dokaz da vera moze da utice na materijalne stvari. Zato se daje pilula, jer ce covek pre
poverovati u pilulu nego u Boga. Efekat je isti.
Na žalost i ja sam tako razmišljao . Ali neki dogadjaji su promjenili moje mišljenje.

Сале

Legenda
Moderator
Poruka
63.121
Ja licno mislim da je mi itekako imamo
e tu se i ja slažem, jer religiju drukčije posmatram.
čovek opisuje boga po svom liku kako je čovek stvoren po božijem liku.
zatim umeću negativnog boga koji je u suštini kriv za sva zla što postoje, mi smo samo delimično krivi. đavo nije hrišćansko otkriće.
ja to vidim samo kao personifikaciju zla koje smo sposobni da učinimo. a sam pojam dobar bez zlog nema svrhu i otuda religijama ideja za glavnog negativca.
bog je nama ne shvatljiv, a pokušavamo da ga shvatimo sa našom logikom i onda ga opisujemo kako bi mi želili da je on.
a ima i onih koji tvrdo veruju da ga nema ali ipak pišu o njemu i to bi uglavnom razumeo da su na filozofiji ili psihologiji ako žele da vide šta to tera ljude da veruje u "imaginarno biće" a ne na religiji.
dakle dva ključna pitanja, zašto veruju i šta će neko ko ne veruje na pdf kome je namenjen, verujućima i oni koji bi želeli da veruju.

Doktor Džekil

Zainteresovan član
Poruka
448
Kakvi god da su dogadjaji, to je ono sto se zove sinhronitet, kada provalis da neko vuce konce. To je druga stvar, mi govorimo o izlecenjima
i cudima... cuda su zato sto se retko desavaju, a retko se desavaju jer ljudi ne veruju...
E jbg sad bi malo filozofije uklopio ili filosofije. Pa veruju ljudi nisu nikad videli i kako će verovati. Ko kome danas veruje na reč?

Ateista5

Ističe se
Poruka
2.556
a ima i onih koji tvrdo veruju da ga nema ali ipak pišu o njemu i to bi uglavnom razumeo da su na filozofiji ili psihologiji ako žele da vide šta to tera ljude da veruje u "imaginarno biće" a ne na religiji.
dakle dva ključna pitanja, zašto veruju i šta će neko ko ne veruje na pdf kome je namenjen, verujućima i oni koji bi želeli da veruju.
Religija je jedan segment ljudskog drustva. I ako zelis da ga proucis onda ides tamo gde je on prisutan, gde su ljudi koji pripadaju tom fenomenu. Citas, razgovaras, pitas, komentarises.........
Znam da su pitanja i zapazanja "nezgodna".
Ali ako smetam, u redu, necem vise da vas uznemiravam.

Сале

Legenda
Moderator
Poruka
63.121
Religija je jedan segment ljudskog drustva. I ako zelis da ga proucis onda ides tamo gde je on prisutan, gde su ljudi koji pripadaju tom fenomenu. Citas, razgovaras, pitas, komentarises.........
Znam da su pitanja i zapazanja "nezgodna".
Ali ako smetam, u redu, necem vise da vas uznemiravam.
ma ne, nisam mislio tako. to su dva fenomena na forumu.
ako ćemo razgovarati o religiji, nećemo se onda sprdati izrazima deda mraz, čika sa bradom, imaginarni lik itd, već uopšteno ili konkretno o reigiji. za vernike je bog stvarnost i ne doživljava on da vređaš tu stvarnost već vređaš njega ili njegovo uverenje. a pošto niko nije operisan od sujete, stiže povratna i više nema razmena stavova već razmena uvreda i "ko je pametniji".
ne kažem da su svi takvi al većina jeste.
baš smo lepo sada ti i ja pričali o slobodnoj volji ili prividnoj, o sveznanošću itd.
ramenili smo stavove i to je to.
sa nekim se može a sa nekim ne. to isto važi i na relaciji vernik vs vernik.

Гром

Domaćin
Poruka
4.212
Mozes li da odlucis drugacije od onoga sto je bog vec video?
Moželi pisac knjige da se vrati na početak i ispravio neke stvari? primer nije adekvatan ali je dovoljno slikovit za onoga ko ima oči da vidi.
Stvar je da Božansko biće ima tri lica, Um koji živi u vremenu i stvara u vremenu, duh koji zahvata i vreme i vešnost i tako je veza između sina koji živi u vremenu i oca koji živi u večnosti. Duh je taj koji realizuje sudbinu a ne otac koji je svemoguć i vse zna, jerduh jednim okom gleda na zakone života koje je Otac postavio a drugim okom gleda na ono šta se dešava u umu sina, I usklađujući ta dva duh određuje sudbinu.
Vidiš ti gomilu stvari ne znaš i ne uzimaš ih u obzir kada razmatraš to pitanje, I na osnovu svog površnog poznavanja stvari donosiš zaključak da nema slobdne volje.

Гром

Domaćin
Poruka
4.212
:hahaha:
Uticati na sudbinu koja je po definiciji nepromenljiva. Brate slatki.
Jel ti to umisljas da si bog?
Sudbina nije nepromenjiva, ona zavisi od naših misli vizija,osećanja, odluka, ako sam ja danas alkoholičar i razvratnik pa shvatim da svoj život vodim u pogrešnom tada ja mogu kontrolom svojih misli, promenom istine u sebi, promenom suda kojim sudim da stvorim uslove da moja sudbina bude drugačija od one koja bi bila ako bih ostao isti. Druigi način da se promeni sudbina je da se zamoli bog za oproštaj greha koji negativno utiču na sudbinu. Jer ono šta smo svojim ponašanjem utkali u svoju sudbinu se ne izvršava odmah, bog je ostavio vremenski pomak od onoga čime zasluimo određenu sudbinu do relizacije kroz sudbinu, za vreme tog pomaka dok se loš aspekt ne realizuje mi možemo molitvama i promenom karaktera da uklonimo tu pretnju iz svoje sudbine i spasimo se. Sudbina je kao živo biće u stalno je u promeni onako kako se mi menjamo kroz život. Ono šta danas radimo dočekaće nas kasnije kao sudbina, a sutra možda uradimo nešto dobro ili loše i to promeni našu sudbinu. Bog Otac zna sve šta smo mi uradili i kako smo uticali na svoju sudbinu ali to ne menja stvar jer mi smo tvorci svoje sudbine a ne bog on je samo postavio zakone života . iz našeg ugla gledano ona se stalno menja i mi možemo ako znamo kako se ona stvara i koji su zakoni života da vladamo svojim životom.

Ateista5

Ističe se
Poruka
2.556
Moželi pisac knjige da se vrati na početak i ispravio neke stvari? primer nije adekvatan ali je dovoljno slikovit za onoga ko ima oči da vidi.
Stvar je da Božansko biće ima tri lica, Um koji živi u vremenu i stvara u vremenu, duh koji zahvata i vreme i vešnost i tako je veza između sina koji živi u vremenu i oca koji živi u večnosti. Duh je taj koji realizuje sudbinu a ne otac koji je svemoguć i vse zna, jerduh jednim okom gleda na zakone života koje je Otac postavio a drugim okom gleda na ono šta se dešava u umu sina, I usklađujući ta dva duh određuje sudbinu.
Vidiš ti gomilu stvari ne znaš i ne uzimaš ih u obzir kada razmatraš to pitanje, I na osnovu svog površnog poznavanja stvari donosiš zaključak da nema slobdne volje.
Sve je ovo divno i krasno nego ti ne odgovori na pitanje. :hahaha:

4thman

Poznat
Poruka
8.145
ja niti verujem u darvina jer sigurno nisam nastao od majmuna, ne verujem ni da sam nastao u 7 dana a da su zenske nastale od rebra.
Ti si mrtav siguran da nisi od majmuna...

Gledao si genetski zapis?
Meni kažu da imam 1.5% od Neandertalca...

I danas mi pade napamet da zovem popisivačicu da mi promeni nacionalnost, 91% balkanac(em ne postoji, em je takav nalaz)... rekoh srpsko poreklo, ona rekla Srbin. Ja reko pa piši kad je tako...

Ko zna od koga smo. Ali da smo mutanti jesmo. Lakim proračunom dolaziš do neoborivog podatka da svako od nas ima više od 4000 direktnih predaka za oko 400 godina...

Majmuni su super naspram naše vrste, ne vređaj ih... Bilo bi dobro da smo sličniji njima.
Mada je vrv suštinska razlika nemušti jezik i zmijski jezik(milijarde jezika kanalisani kroz hiljade kultura i nekoliko stotina načina shvatanja života, kroz evoluciju i tehnologiju)...

Prim.prev trebah reći za nacionalnost majmun. Religiju agnostik. I sta je trece?

Гром

Domaćin
Poruka
4.212
Ti si mrtav siguran da nisi od majmuna...

Gledao si genetski zapis?
Meni kažu da imam 1.5% od Neandertalca...

I danas mi pade napamet da zovem popisivačicu da mi promeni nacionalnost, 91% balkanac... rekoh srpsko poreklo, ona rekla Srbin. Ja reko pa piši kad je tako...

Ko zna od koga smo. Ali da smo mutanti jesmo. Lakim proračunom dolaziš do neoborivog podatka da svako od nas ima više od 4000 direktnih predaka za oko 400 godina...

Majmuni su super naspram naše vrste, ne vređaj ih... Bilo bi dobro da smo sličniji njima.
Mada je vrv suštinska razlika nemušti jezik i zmijski jezik(milijarde jezika kanalisani kroz hiljade kultura i načina shvatanja života)...

Prim.prev trebah reći za nacionalnost majmun. Religiju agnostik. I sta je trece?
Grčka reč Gen znači Rod, tako smo mi u rodu sa majmunima kada se gledamo po telu. Ali hrišćanin nije telo u kome živi, nego um koji je u tom telu, i kao takav on je Rod Božiji, sin Božiji. Tako su svi koji se nisu rodili kao umovi božiji samo stvorenja, malo inteligentniji majmuni

4thman

Poznat
Poruka
8.145
Grčka reč Gen znači Rod, tako smo mi u rodu sa majmunima kada se gledamo po telu. Ali hrišćanin nije telo u kome živi, nego um koji je u tom telu, i kao takav on je Rod Božiji, sin Božiji. Tako su svi koji se nisu rodili kao umovi božiji samo stvorenja, malo inteligentniji majmuni
Sad kad ti dodje majmun na prozor i kaže Rode Božiji...

Eh...

Religije su podele. Načini života.
A Bog je Bog. Nedokučiva sila opisana na bezbroj načina...

Гром

Domaćin
Poruka
4.212
Sad kad ti dodje majmun na prozor i kaže Rode Božiji...

Eh...

Religije su podele. Načini života.
A Bog je Bog. Nedokučiva sila opisana na bezbroj načina...
Nije bog nedokučiv, nego ljudi ne žele da ga dokuče, a to je bitna razlika. Bog se nama predstavio i po obrazu svom nas stvorio, tako da upoznajući sebe možemo i boga upoznati, Ali ljudi su prepoznali da iz to ide i odgovornost pa im takav Bog baš i ne odgovara, I odabrali su da Boga nije moguće dokučiti. Ili da bog ne postoji, ili imaju boga po svojoj meri u nekoj od religija.

4thman

Poznat
Poruka
8.145
Nije bog nedokučiv, nego ljudi ne žele da ga dokuče, a to je bitna razlika. Bog se nama predstavio i po obrazu svom nas stvorio, tako da upoznajući sebe možemo i boga upoznati, Ali ljudi su prepoznali da iz to ide i odgovornost pa im takav Bog baš i ne odgovara, I odabrali su da Boga nije moguće dokučiti. Ili da bog ne postoji, ili imaju boga po svojoj meri u nekoj od religija.
To je sebično razmišljanje.

Bog nije sudija.
Koji se to bog predstavio? A da nije kolorizovan pričama. Isus?
12+ godina je lutao da bi se predao..
Kojoj priči veruješ? Takav ti je i tvoj Bog...

Moj je zaštitnik. I nedokučiv.