Zasto vojska republike Srbije nema uniforme

Poruka
6.421
Nesto pre nego sto je postavljen,za Ambasadora u Moskvi,pokojni Miroslav Lazanski,postavio je ovo pitanje,na jednom okruglom stolu,a prenosio je RTS..Kao sto je
poznato,nasi profesionalni vojnici,nose radne,maskirne uniforme.Pre par dana,Na TV RTS u emisiji Beogradska hronika,Lekar Pukovnik,Komandant Vojne Bolnice Karaburma.I Gospodin Pukovnik je bio u maskirnoj uniformi.Poznato je da mislim sve evropske drzave,vojnici nose lepe uniforme,i to svaki rod vojske,ima svoju boju
uniforme..Vojska je u nasoj zemlji,oduvek bila voljena od strane naroda,pa i svojim izgledom,lepim unifomama,sluzila na cast gradjanima svih uzrasta...
 
Војска има униформе наравно, зашто се маскирне носе када би требало да буду парадне, то је друга ствар. И оне униформе које се користе на терену, најважније је да оне буду функционалне, да шаре одговарају вегетацији да би војник био мање уочљив, да има довољан број џепова, преграда, свега што може да помогне војнику на терену.

Ове друге парадне оне су што се мене тиче ружне и нису се превише мењале још из времена СФРЈ.

Могу да кажем на сопственом случају док сам служио 2004-05. године војску шта се од нас захтевало. Док сам био у Новом Саду, када добијемо излазак у град, морали смо да изађемо у цивилној гардероби. Када смо добили прекоманду у Врање, морали смо да изађемо у униформи. Нека логика је била да је Нови Сад град који није близу неке границе и није потребно да се наглашава присуство војске, нити да се узнемирују цивили, зато се излазило у цивилној одећи. За Врање се сматрало да је довољно близу административне линије и да је неопходно да се и у граду покаже присуство војске, чак и ако је то обичан излазак.

Колико је то логично, колико има смисла, не знам, али то је војска, тамо много ствари нема неке логике. Видео сам доктора који се у гостовању у емисији појавио у маскирној униформи и мени се чини да то није требало тако, али ко зна какво је наређење добио или какву сугестију да такав изађе.
 
Nesto pre nego sto je postavljen,za Ambasadora u Moskvi,pokojni Miroslav Lazanski,postavio je ovo pitanje,na jednom okruglom stolu,a prenosio je RTS..Kao sto je
poznato,nasi profesionalni vojnici,nose radne,maskirne uniforme.Pre par dana,Na TV RTS u emisiji Beogradska hronika,Lekar Pukovnik,Komandant Vojne Bolnice Karaburma.I Gospodin Pukovnik je bio u maskirnoj uniformi.Poznato je da mislim sve evropske drzave,vojnici nose lepe uniforme,i to svaki rod vojske,ima svoju boju
uniforme..Vojska je u nasoj zemlji,oduvek bila voljena od strane naroda,pa i svojim izgledom,lepim unifomama,sluzila na cast gradjanima svih uzrasta...
Vojska ima uniforme. Lepo izgledaju moderno i u skladu sa današnjim vremenom.
Ja bih više voleo da naša vojska izgleda ovako.



s.jpg
 
Gleda sam program na hrvatskoj TV HTV ,u kome je bila komemoracija ratnih devedesetih godina.Uniforme su im sjajne,Oficirske uniforme,na podobit vojske Amera.Svaki rod vojske,ima drugu boju uniforme.Zasto mi,koji imamo jacu vojsku od njih,tako malo polazemo na vojsku,da uopste
nema uniforme,nego se svuda,cak i na vojnim paradama,nose radne,maskirne uniforme...
 
Још нам само фале још неке парадне униформе... Као службене униформе професионални војници носе маскирне униформе са "шареним" ознакама док старешине имају посебну службену униформу. И то је довољно... Више треба пажење уложити на редовно занављање борбене опреме од измишљања службене и парадне униформе..
 
Gledao sam vojne parade,u Hrvatskoj prilikom raznih svecanosti.Ljudi moji,pa to je milina videti.Svi vojnici imaju uniforme,i to svaki rod vojske
ima posebnu boju uniforme.I njihove radne uniforme su maskirke.Ali kada vojnici imaju slobodno vreme,oblace svakodnevne uniforme.Takodje,njihova
oficirska uniforma,potpuno je ravna oficirskoj uniformi Amera.Sta sam hteo da kazem,ili obuci vojsku,kako valja,ako pak nemas sredstava,nemoj
drzati vojsku.Da je vojska strahovito skupa znamo,ali ako mala Hrvatska moze,mozemo valjda i mi...
 
Gledao sam vojne parade,u Hrvatskoj prilikom raznih svecanosti.Ljudi moji,pa to je milina videti.Svi vojnici imaju uniforme,i to svaki rod vojske
ima posebnu boju uniforme.I njihove radne uniforme su maskirke.Ali kada vojnici imaju slobodno vreme,oblace svakodnevne uniforme.Takodje,njihova
oficirska uniforma,potpuno je ravna oficirskoj uniformi Amera.Sta sam hteo da kazem,ili obuci vojsku,kako valja,ako pak nemas sredstava,nemoj
drzati vojsku.Da je vojska strahovito skupa znamo,ali ako mala Hrvatska moze,mozemo valjda i mi...
Нека хвала, радије би да се унапреде неке друге ствари па тек на крају нека смишљају парадне униформе..
 
Нека хвала, радије би да се унапреде неке друге ствари па тек на крају нека смишљају парадне униформе..
Ti ocigledno,nisi shvatio moju kritiku.Nije rec o PARADNOJ nego OBICNOJ uniformi.Ove maskirke,koje nosi nasa vojska,NIJE UNIFORMA.To je
radna i ratna odeca,Sve svetske armije,imaju svoje specificne uniforme,kao sto je pod Titom,imala i nasa JNA...
 
Ti ocigledno,nisi shvatio moju kritiku.Nije rec o PARADNOJ nego OBICNOJ uniformi.Ove maskirke,koje nosi nasa vojska,NIJE UNIFORMA.To je
radna i ratna odeca,Sve svetske armije,imaju svoje specificne uniforme,kao sto je pod Titom,imala i nasa JNA...
Хајде полако прво провери шта значи реч "униформа" па ће ти бити јасније да и маскирна униформа јесте униформа у пуном значењу те речи...
Дакле постоје три типа војне униформе код нас: ратна, службена и свечана.
Војници најчешће носе ратну униформу јер је посао војника да се припрема за рат и ношење ратне униформе је део обуке. С друге стране ратна униформа је комотнија од службене униформе како за ношење тако и за одржавање што је додатни разлог зашто већина ПВЛ радије носи ратну униформу а не службену...
Свечана униформа је варијација службене униформе (причам код нас) и да, могло би ту нешто да се промени...
Како било, од како смо почели да се пратимо "како то Амери раде" многе озбиљније ствари смо запоставили тако је боље војсци да размишља о тактици употребе средстава које имају него о томе да ли имају одела за излазак у град...
 
Ti ocigledno,nisi shvatio moju kritiku.Nije rec o PARADNOJ nego OBICNOJ uniformi.Ove maskirke,koje nosi nasa vojska,NIJE UNIFORMA.To je
radna i ratna odeca,Sve svetske armije,imaju svoje specificne uniforme,kao sto je pod Titom,imala i nasa JNA...


Naša JNA ''pod titom'' je imala malkice modifikovanu austrougarsku uniformu iz I. Sv.rata što nije čudno jer joj je vrhovni komandant bio austrougarski kaplar,(cugsfirer broz)

Uniforma Srpske vojske iz Velikog rata je bila malo lepša od uniforme JNA ...
 

Back
Top