Quantcast

Zasto vecina privatnika ne postuje Drzavni praznik i slobodan vikend.

gost 300092

Primećen član
Poruka
986
Veliki deo privatnih firmi ni trgovina ne postuje Drzavni praznik .
Subotom i nedeljom radi vecina preduzeca i radnji , iako je tradicija da ti dani budu neradni stara skoro dva milenijuma.
Sve to pod izgovorom rad i rad , ali taj rad ce upropastiti porodice i dovesce do nebrige o deci.
Nije lako ni privatniku da zatvori ako svi ne postuju te propise jer onda dolazi do nelojalne konkurencije .
Ugledajmo se po necemu na zapad da ne kazemo da je bilo bolje cak i u socijalizmu po tom pitanju.
Treba li da pricamo i o bolovanjima de prehladjen radnik nema pravo da odsustvuje vec tako siri prehladu .
Odmor se dobija samo kad to odgovara poslodavcu a retko radniku .
............................................................................................................................................................................
Ovde ne govorimo o preduzecima sa neprekidnim procesom rada poput zelezara, saobracaja , zdravstva i slicno.

.

Milooos

Zainteresovan član
Poruka
160
Negde 2000-tih na Vaskrs u Knezu jedino je radio Todor . Bilo je odvratno i mučno gledati one žene kako na Vaskrs stoje u radnji

Todor valjda više ne postoji . Ni rad na Vaskrs nije pomogao
Sad me podseti na jednu radnju ovde u mestu, isto tako nova godina, bozic, vaskrs one jadne zene rade. Propao zatvorio radnju. Licno ne idem da kupjem u toku praznika sem na jednoj trafici gde radi gazda sam. Trebali bi biti solidarni svi sa tim radnicama i ne kupovati nista nigde na dan praznika.

Nataša Rostova

Buduća legenda
Poruka
27.456
Ne znam dal moraju da ne rade ili je to samo neobavezujuca "preporuka".
Mislim da moraju da prijave rad praznikom i nedeljom .

Radno vreme i obavljanje delatnosti je zakonska kategorija, kao i mesto obavljanja delatnosti

Tako kada dođe komšiji lik da nedeljom ugrađuje prozore pa cela zgrada odzvanja od hiltija pitanje je koliko je to po zakonu i ako je poštovan "kućni red"

IvaPacheco

Početnik
Poruka
19
Privatnici? Da, a u EPSu, GSPu, Gradskom Zelenilu, Vodovodu i kanalizaciji, zdravstvu, Gradskoj cistoci, pomocnom osoblju skupstina, Vojsci, Policiji,Radio, RTS- svi vikendima idu pecati, ne?
Nemojte
Vise privatnika postuje vikende no sto rade drzavna preduzeca i sluzbe. Privatni koji rade vikendima je maloprodaja,
Ali hajdemo ovako, po Vasem:
Kupite hleba u Petak pa ga drzite do Ponedeljka.
I nista od muzike ni TV, gledajte plafon. Ma kakva muzika, ni struje, radnici u elektro trebaju iskljucit sve i -na vikeend!
Ako vam se slosi, lezite umreti - vikend je, sto bi zdravstveni radnici morali raditi.
Tradicija da ti dani budu neradni stara skoro dva milenijuma je za sve, ne?

IvaPacheco

Početnik
Poruka
19
Realno mislim da je to pitanje kulture i da ne treba drzava da se mesa u raspodelu radnog vremena. Prosto kupci i korisnici usluga treba da izbegavaju da kupuju ili nesto prave u dane drzavnih praznika ako ne zbog empatije prema tim radnicima onda zbog sebe.
Svako ima prava da organizuje svoj posao prema potrebama.
U potpunosti se slazem. Ali, sa druge strane, ima i drugo, na primer, meni nije cilj u zivotu sto manje raditi. Bolje mi je vise raditi i bolje ziveti, nego manje ili nista ne raditi i lose ziveti ( socijalizam). Sto se vikenda tice, meni licno je bolje raditi vikendima, i izabrati slobodne dane koje ja hocu, jel vikendom su samo neke razbibrige. bolje mi je ne raditi 2 dana preko radne nedelje i pohadati, na primer, neki kurs za koji sam zainteresovana (kurseva retko ima vikendom) ili neke druge stvari(na primer mogu ici na mesta gde je preko vikenda strasna guzva(npr Ada) preko nedelje) nego "blejati" vikendom sa vikendasima. meni su vikendi ubi dosadni, jedino sto mozes je ici da pijes u neki bar a sad ne moze ni to. razumem ljude koji imaju decu da hoce provesti vreme sa njima , sasvim OK, ali vase misljenje nije zakon koji treba nametati drugima

Poslednja izmena:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.