Zašto nam se svidja neka slika?

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.184
U galeriji ste i razgledate slike koje su izlozene sa 2, 3 ili 5 metara i odjednom ugledate sliku koja vam se bas svidja.

Šta je to na slici sto vam je privuklo pažnju da ste je izdvojili od ostalih slika?
Da li je to kompozicija, boje, slikarska tehnika, perspektiva,vizuelni utisak, poruka koju slika nosi ili jednostavno emocija koju je probudila slika ?

Clip.jpg
 
ima raznih slika..u temi se misli na umetnicke slike likovnih umetnika
šta je to na slici sto vam se dopadne..

primer:

slika Mona Liza Leonarda Da Vincija smatra se remek delom neprocenjive vrednosti i danas 80% ljudi obozava tu sliku i odlazi u Luvr da je vide.Zasto?
Zbog njenog zagonetog osmeha, zbog , zbog senki na njenom licu i pozadini , njenog pogleda, skrštenih ruku ili zato sto je neko u jednom trenutku tu sliku proglasio za remek delo koje je naslikano uljnom tehnikom na ploci od topolovog drveta.Pri tom Leonardo ima mnogo boljih slika i vajarskih dela nego sto je Mona Liza koja se usput receno meni ne svidja. Možda zato sto ne volim portrete a možda i zbog toga kada sam je prvi put videla na mene nije ostavila vauu utisak :)

mona-lisa-74050_1280.jpg


Dok me je na primer Mikelandjelovo vajarsko delo Pieta ostavila bez daha jer je savršenstvo.. Haljina Hristove majke koju nosi izgleda kao da je od prirodnog materijala a ne od mermeraa..Mikelandjelova tehnika obrade mermera bila je van vremenska

mikelandjelo-pieta-potpis-2.jpg
 
ima raznih slika..u temi se misli na umetnicke slike likovnih umetnika
šta je to na slici sto vam se dopadne..

primer:

slika Mona Liza Leonarda Da Vincija smatra se remek delom neprocenjive vrednosti i danas 80% ljudi obozava tu sliku i odlazi u Luvr da je vide.Zasto?
Zbog njenog zagonetog osmeha, zbog , zbog senki na njenom licu i pozadini , njenog pogleda, skrštenih ruku ili zato sto je neko u jednom trenutku tu sliku proglasio za remek delo koje je naslikano uljnom tehnikom na ploci od topolovog drveta.Pri tom Leonardo ima mnogo boljih slika i vajarskih dela nego sto je Mona Liza koja se usput receno meni ne svidja. Možda zato sto ne volim portrete a možda i zbog toga kada sam je prvi put videla na mene nije ostavila vauu utisak :)

Pogledajte prilog 1298683

Dok me je na primer Mikelandjelovo vajarsko delo Pieta ostavila bez daha jer je savršenstvo.. Haljina Hristove majke koju nosi izgleda kao da je od prirodnog materijala a ne od mermeraa..Mikelandjelova tehnika obrade mermera bila je van vremenska

Pogledajte prilog 1298680
Nikad mi nije bilo jasno sve to oko Mona Lize.
Ja na njenom licu ne vidim nikakav osmeh, a kamoli zagonetan!
 
@Danik

Inace kada gledaš neka slikarska ili vajarska dela umetnika

Šta je to na umetnickoj slici što ti privuce paznju i izdvojiš tu sliku od svih ostalih slika?
Svakako su u pitanju prvenstveno boje, a i mislim da svaka slika ima u sebi neku poruku, smisao, osećanje.
Volim one slike koje u meni izazivaju lepa osećanja, mir, nežnost, radost, divljenje...
 
Kada pomenuh Matisa evo kao primer njegova slika Ples koja me je privukla
Matissedance.jpg


A privukla me iz više razloga. Na ovoj slici nema pozadine, nema detalja sve je podredjeno plesu pet žena koje uz muziku zaneseno igraju, a opet slika kao da je živa .Boje su u skladu.Skoro da sam cula muziku po kojoj ove žene igraju,svaka u svom pokretu i koraku a opet grupno su u harmoniji.Obozavan ovakve slike
 
Poslednja izmena:
Kada pomenuh Matisa evo kao primer njegova slika Ples koja me je privukla
Pogledajte prilog 1299018

A privukla me iz više razloga. Na ovoj slici nema pozadine, nema detalja sve je podredjeno plesu pet žena koje uz muziku zaneseno igraju, a opet slika kao da je živa .Boje su u skladu.Skoro da sam cula muziku po kojoj ove žene igraju,svaka u svom pokretu i koraku a opet grupno su u harmoniji.Obozavan ovakve slike
Ko sto rekoh...nema slucajnosti...fokus je na zenama koje su u ritmickom transu,ni jedna negleda gore ili u drugu...sloboda....ni jedan hvat ruke nije isti....razlicitost prema svakome...
 
Omiljena tema mi je brod na moru i oluja i sve sa vodom, to deluje umirujuce..
Mnogi slikari su slikali more i brodove ali niko kao Viljem Tarner , engleski slikar pejsažista iz epohe romantizma.Tarner je bio genije opcinjen svetlošcu.Neke njegove slike deluju halucinantno nabijene bojama ali i dramatike kao sto je slika Brod sa robovima koji je upada u oluju
a sa kog su bolesni robovi bacani u more.
Ovu sliku sam shvatila kao spas za ljude i njihove duše i spada u red slika koje izdvajam jer su me dotakli emocijom i ljudskom patnjom.
Plus je koloritna što daje posebnu dramaticnost slici, kroz moc prirode nad ljudima nadolazecem tajfunu i uzburkanom moru
176073_148811348513338_4356162_o.jpg
 
Dve slike omiljenog mi apstraktnog slikara Kandinskog kojima je kroz apstrakciju dočarao mužiku i jedno mužičko delo.a koje bih rado imala na svom zidu

PSVK-3_6_5.jpg


Za sliku Tihu harmoniju Kandinski je zapisao "linije u obliku trouglova simbol su mladosti, zakrivljene linije oslikavaju zrelost dok su manji krugovi ono što pomalo pripada i jednom i drugom svijetu." Smatrao je da dodir oštrog ugla i kruga u čoeku izaziva ništa manje snažan utisak Dalje smatrao je da žuta boja "ima sposobnost da uzdigne do neslućenih visina, nepodnošljivih oku i duši". Plava "spušta u beskonačne dubine". Svetloplava u čoveku izaziva " zvuk koji podseća na zvuk flaute". On smatra da je zelena boja "dobro uravnotežena i može da se uporedi sa tananim zvucima violine". Crvena "može da pruža utisak snažnih udaraca bubnjeva". Po mišljenju Kandinskog, vodoravne linije su poput "hladnog i ravnog" zvuka, dok su uspravne "tople i visokih tonova". Oštri uglovi su "topli, snažni, pulsirajući i žuti", a pravi uglovi "hladni, zauzdani i crveni".

1911 g. nastala je Impresija III koju je naslikao posle slušanja koncerta austrijskog kompozitora Schönberga, opcinjen muzikom i harmonijom koju ona stvara...

Clip.jpg
 
Franc Mark i slika Plavi konj

Još jedan apstraktni slikar kog volim a koji je pripadao grupi Plavi jahac koju je osnovao Kandinski, koji je jednim delom uticao na Franc Marka

U ranim radovima motiv su mu bile životinje kao simbol dughovne harmonije , čiste prirode i životne snage kako su pisali likovni kriticari
Plavu boju je smatrao simbolom muškog principa.Žutu, ženskog principa, a Crvenu,bojom materije.Iz tog njegovog perioda je jedna meni draga slika koju volim

U centu slike su plavi konji, pozadina je u crvenim, zelenim i žutim tonovima.Izmedju konja i okoline ne postoji prostorno razdvajanje a pomocu dva bela stabla i malo zelenog lišća ispred i iza životinja, Mark je povezao konje i prirodu..

Sjajna slika kao i kompoziija slike i ovu bih sliku rado videla na nekom od mojih zidova

Clipplavi konji.jpg
 

Back
Top