...Zasto ucimo istoriju?... :S

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
...Ljudi,treba mi sastav na temu "Zasto ucimo istoriju" za utorak.....bicu vam veoma zahvalan ako mi pomognete...:):) Molim vas za pomoc i hvala u napred :D:D!

u uvodu stavi da je istorija uciteljic zivota i tako ta sranja...........
..........u razradi stavi kako se ti naravno slazes sa tim i obrazlozi zasto.....daj neki primer sta si ti naucio...tipa nikad nemoj da skines tudju ribu jer si ga onda najebao kad ti ovaj dovede ekipu(lupam sad,nemoj bukvalno da me shvatis)
..........i u zakljucku stavi kako istoriju ucimo da bi ucili na tudjim greskama i da bi videli staje ispravno u zivotu,a sta nije...i zbog toga kao sta su nasi preci sve ucinili...blablabla.......

to ti je neka moja ideja kako bi trebao da napises ovaj sastav.........
a koji si razred...?
 
Можеш да ставиш и то да је Андрић говорио да се "прошлост не може одвојити зидом од садашњости".

Можеш да кажеш да би смо разумели садашњост и будућност, неопходно је да сагледамо прошлост.

За који разред пишеш само нам реци ?
 
Da, istorija služi da bi se učilo na tuđim i "svojim" greškama. Ali istorija i daje osećaj pripadnosti. Kaže se da detetu treba dati korene i krila. Korene daje istorija. Istorijom shvatamo gde smo, kome pripadamo, iza čega stojimo i sa čime se povezujemo - daje nam odgovornost u životu. Ako znaš kome pripadaš, ako ceniš svoje poreklo i ljude koji su nekako sa tobom u vezi, makar samo i nacionalno, onda ćeš ozbiljnije prilaziti stvarima, pošto ne smeš da obrukaš ni sebe ni druge. Ako ne znaš ko si, onda nemaš korene i možeš da letiš sa jedne na drugu stvar, a da se ne brineš o učinku i da se samo tako muvaš kao muva bez glave. Najbolje korene daje lična, porodična istorija, ali za neke veće uglove, široka istorija, nacije, čovečanstva daje itekako veliku odgovornost. Krila daju polet napred i ona se dobijaju učenjem, a tu se može ubaciti činjenica da nas istorija podučava životu. Korisnija je nego što se na prvi pogled čini.
 
Da, istorija služi da bi se učilo na tuđim i "svojim" greškama. Ali istorija i daje osećaj pripadnosti. Kaže se da detetu treba dati korene i krila. Korene daje istorija. Istorijom shvatamo gde smo, kome pripadamo, iza čega stojimo i sa čime se povezujemo - daje nam odgovornost u životu. Ako znaš kome pripadaš, ako ceniš svoje poreklo i ljude koji su nekako sa tobom u vezi, makar samo i nacionalno, onda ćeš ozbiljnije prilaziti stvarima, pošto ne smeš da obrukaš ni sebe ni druge. Ako ne znaš ko si, onda nemaš korene i možeš da letiš sa jedne na drugu stvar, a da se ne brineš o učinku i da se samo tako muvaš kao muva bez glave. Najbolje korene daje lična, porodična istorija, ali za neke veće uglove, široka istorija, nacije, čovečanstva daje itekako veliku odgovornost. Krila daju polet napred i ona se dobijaju učenjem, a tu se može ubaciti činjenica da nas istorija podučava životu. Korisnija je nego što se na prvi pogled čini.

Веома ми се допада ово што је речено. Врло лепо речено :ok:

А за ђака, савет, sвакако би требао убацити у свој домаћи задатак и нешто опширније и о значају породичне историје. Управо ово што је @Без рекао.
 
Mогао би закључак да ти буде рецимо духовит....цитат:

"Историчар је седео у соби и састављао списе покушавајући да разоткрије истину у прошлости. Зачуо је неку буку. Отворио је прозор и видео како се људи расправљају о томе чије је дете разбило прозор са лоптом. И дуго су се расправљали нису могли открити истину. Историчар је затворио прозор: "Па ако они не могу да установе истину за случај који се десио пре пет минута, како ћу ја за оно пре 1000 година".

Из књиге Моме Капора
 
Mогао би закључак да ти буде рецимо духовит....цитат:

"Историчар је седео у соби и састављао списе покушавајући да разоткрије истину у прошлости. Зачуо је неку буку. Отворио је прозор и видео како се људи расправљају о томе чије је дете разбило прозор са лоптом. И дуго су се расправљали нису могли открити истину. Историчар је затворио прозор: "Па ако они не могу да установе истину за случај који се десио пре пет минута, како ћу ја за оно пре 1000 година".

Из књиге Моме Капора

duhovit Momo ,saljivdzija pravi....
nadjes kamen pa dnk ....
ili raspitas se malo....neko je video nesto....
 
u uvodu stavi da je istorija uciteljic zivota i tako ta sranja...........
..........u razradi stavi kako se ti naravno slazes sa tim i obrazlozi zasto.....daj neki primer sta si ti naucio...tipa nikad nemoj da skines tudju ribu jer si ga onda najebao kad ti ovaj dovede ekipu(lupam sad,nemoj bukvalno da me shvatis)
..........i u zakljucku stavi kako istoriju ucimo da bi ucili na tudjim greskama i da bi videli staje ispravno u zivotu,a sta nije...i zbog toga kao sta su nasi preci sve ucinili...blablabla.......

to ti je neka moja ideja kako bi trebao da napises ovaj sastav.........
a koji si razred...?
Prva godina....hvala ti puuuuuno
 
Hvala svima sto ste odgovorili na pitanje i pomoglimi....nisam znao kako da udjem da vidim odgovore sve do sad...izvinjavam se svima sto se nisam odma po odgovoru zahvalio :S.....inace...Prva godina sam.... :)

Све је ок, не мораш се захваљивати, наше је задовољство :). Реци нам коју си оцену добио, тј. да ли су помогли ови наши коментари ?:)

Поздрав ђаку :bye:
 
Učenje istorije je najveća glupost. Umjesto da nas ta učiteljica nešto pametno nauči mi se ugledamo na neki događaj u istoriji i onda se svetimo. Svetimo se, ispravljamo nepravde i sl. i sve putem rata. Istorija bođuje nacionalizam, još jedan izvor rata. Kad ukinemo izučavanje istorije riješićemo mnoge probleme.
 
Učenje istorije je najveća glupost. Umjesto da nas ta učiteljica nešto pametno nauči mi se ugledamo na neki događaj u istoriji i onda se svetimo. Svetimo se, ispravljamo nepravde i sl. i sve putem rata. Istorija bođuje nacionalizam, još jedan izvor rata. Kad ukinemo izučavanje istorije riješićemo mnoge probleme.

Ne,ne..nije ucenje istorije glupost-ovaj post je veeeeeelika glupost :)
Ta "uziteljica" neshto smisleno i pametno moze nauciti djaka koji hoce da slusha i razmislja. Ti mozes ukinuti izucavanje istorije, reci prosto "Proslost me ne zanima..."... Ali kako ces onda objasniti sadasnjost? Pocevsi od nekih licnih tragedija, recimo, mojoj drugarici su Albanci silovali i zaklali babu od 74 godine. I kada se ona pita gde joj je baba, kada se njen otac pita ko je to uradio njegovoj majci, ti ces reci "Ma pusti, to je istorija."
A da ne pricham o nekim mnogo vecim, i za svet bitnijim stvarima od jedne babe.
Istorija je neophodna, neminovna. Jer, koliko god to klishe bio-istorija se zaista ponavlja!
Ja lichno bih napisala da istoriju uchim da bih na pravi nachin shvatila samu sebe, da bih znala ko sam, i shta sam. Da bih shvatila dushu svog naroda, nash mentalitet, sve ono kroz shta smo prolazili vekovima i shto nas je oblikovalo bash ovakve kakvi smo. Da razumem svoje ime i prezime, poreklo, porodicu,svoju veru.
Hocu da shto bolje znam ono shto je bilo, da bih shto bolje razumela ono shto je sad, i da bih se shto bolje pripremila za ono shto tek sledi.
 
ucimo istoriju da ne bi nista znali o sebi i svom pravom poreklu. Kljukaju decu lazima u skolama da kasnije u toku zivota ne bi znali da prepoznaju istinu.

E pa ako ćemo tako, onda valja učiti istoriju, mada je današnja istorija lažna ona služi svrsi. Tako će doći dan kada će je ljudi prestati učiti, jer im je dosta da slušaju laži zidarske. I to će biti pobjeda cijelog čovječanstva.

Ne,ne..nije ucenje istorije glupost-ovaj post je veeeeeelika glupost :)
Ta "uziteljica" neshto smisleno i pametno moze nauciti djaka koji hoce da slusha i razmislja. Ti mozes ukinuti izucavanje istorije, reci prosto "Proslost me ne zanima..."... Ali kako ces onda objasniti sadasnjost? Pocevsi od nekih licnih tragedija, recimo, mojoj drugarici su Albanci silovali i zaklali babu od 74 godine. I kada se ona pita gde joj je baba, kada se njen otac pita ko je to uradio njegovoj majci, ti ces reci "Ma pusti, to je istorija."
A da ne pricham o nekim mnogo vecim, i za svet bitnijim stvarima od jedne babe.
Istorija je neophodna, neminovna. Jer, koliko god to klishe bio-istorija se zaista ponavlja!
Ja lichno bih napisala da istoriju uchim da bih na pravi nachin shvatila samu sebe, da bih znala ko sam, i shta sam. Da bih shvatila dushu svog naroda, nash mentalitet, sve ono kroz shta smo prolazili vekovima i shto nas je oblikovalo bash ovakve kakvi smo. Da razumem svoje ime i prezime, poreklo, porodicu,svoju veru.
Hocu da shto bolje znam ono shto je bilo, da bih shto bolje razumela ono shto je sad, i da bih se shto bolje pripremila za ono shto tek sledi.

Kako već rekoh, šta će ga naučiti kad je ono što je najbitnije lažirano, a i ono što se zna samo vodi daljim mukama čovječanstva. Eto tvoja će se prijateljica sjetiti svoje babe i kad se bude pripremao rat protiv albanaca on aće taj rat podržavati. A šta će u stvari podržavati, da još mngi ljudi ginu i da se kolju itd. samo rat za ratom, patnja za patnjom. Ne kažem da u Novom Svetskom Poretku neće biti patnji, to se ne može ukinuti, ali biće bolje. Ljudima je lakše da ih neka skoro neprimjetna bolest pošalje u grob ranije, oni onda nisu ni svijesni da ih neko ubija. A šta današnji svijet podjeljen na nacije i religije ima da ponudi, osvete i stravične zločine u ratu.
Zapravo šta se ja raspravljam, samo ti uči tu svoju istoriju, zapravo to i nije baš tvoja istorija.
 
...Ljudi,treba mi sastav na temu "Zasto ucimo istoriju" za utorak.....bicu vam veoma zahvalan ako mi pomognete...:):) Molim vas za pomoc i hvala u napred :D:D!

ucim istoriju samo zato sto moram. ta ocena mi treba za uspeh, jer bez nekog solidnog uspeha ne mogu nista. inace, istorija me uopste ne zanima. smatram da je bespotrebna jer sa moje tacke gledista stvarno me nije briga sta je bilo pre x godina jer to nema apsolutno nikakav uticaj na mene sada...
 
meni je istorija carska....mozes posmatrati jednu stvar iz vise uglova.................i ne razume ljude koji se nekada ne zapitaju zasto je sve danas ovako kako jeste...........npr,Amerika mozda ne bi postala drzava kakva danas jeste da englezi kolonistima nisu nabili ogromne cene za caj i ovi poludeli(sad malo banalizujem).....a vazno da svi jedu u meku itt..........
 
meni je istorija carska....mozes posmatrati jednu stvar iz vise uglova.................i ne razume ljude koji se nekada ne zapitaju zasto je sve danas ovako kako jeste...........npr,Amerika mozda ne bi postala drzava kakva danas jeste da englezi kolonistima nisu nabili ogromne cene za caj i ovi poludeli(sad malo banalizujem).....a vazno da svi jedu u meku itt..........

U svakom slucaju.ucenje!Izvlacis pouke iz pobeda,poraza,gresaka i razvijas sopstvenu percepciju o dogadjajima!
 
Управо је посматрање из више углова, из што више извора, поента.
Јер, иначе би нам била довољна једна једина књига целокупне светске историје, и готово.
Проучавамо историју, не само да бисмо сазнали шта се све догодило, већ и да бисмо боље разумели шта нам се догађа данас.
И, наравно, подразумева се да сем свих извора и података, на крају, извучемо и неки свој закључак, плод сопственог размишљања и промишљања о свему.
 
Управо је посматрање из више углова, из што више извора, поента.
Јер, иначе би нам била довољна једна једина књига целокупне светске историје, и готово.
Проучавамо историју, не само да бисмо сазнали шта се све догодило, већ и да бисмо боље разумели шта нам се догађа данас.
И, наравно, подразумева се да сем свих извора и података, на крају, извучемо и неки свој закључак, плод сопственог размишљања и промишљања о свему.
Istorija je,kao nauka, i do sada bila "trešnja" na vrhu interdisciplinarnog kolača, kojoj su prethodila istraživanja arheologa, etnologa, lingvista, antropologa... ko je istoriju shvatio kao puko prepisivanje "izvora" taj se našao u grdnom problemu kao što se našla i naša istorijska škola... rodila se nova, pomoćna "istorijska" disciplina koja će pomoći u ispravljanju grešaka "resavske škole", a to je egzaktna genetika... mnoge stvari su već revidirane, a mnoge će uskoro doći na red...

Recimo, velika činjenica.... od teze, da su SVI Srbi došli u 7. veku na Balkan, došlo se do "zaključaka" da nisu baš svi nego nekih 15-20%, a ovi drugi su, za sada, proglašeni Ilirskim stanovništvom koje su Srbi asimilirali (dakle manjina asimilirala većinu, al smo bili snažni da nametnemo silu Ilirima kojima ni Rim nije mogao ništa)....
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top