Zašto u Srbiji vole čvrstorukaše?

Srbi se generalno pale na fizičku snagu. Ko ne izgleda tako da već na daljini od 100 metara ne izaziva strahopoštovanje smatra se bezveznjakovićem. A bezveznjakovićima se ne može prepustiti vođenje države, zar ne? Treba neko ko može da tresne šakom o sto, da drekne i da nema niko jači od njega. Kao na tribini ili u prvobitnoj zajednici. Onaj ko je najjači i najbrutalniji, taj vlada.
Prvo ide na lestvici ludilo , pa onda nasilnost, pa onda nesto trece pa na cetvrtom mestu je fizicka snaga..

Visoko cetvrto mesto...

Ali pogledaj bolje prva tri......tj dva, necu da pisem o trecem...ludilo....nasilnost.....ustvari propustaju i pale se na strahove koje mogu da kontrolisu....svoje strahove....a druge koje mogu da kontrolisu ili im se tako cini..

Treba li da pravim posebnu lestvicu za zene?
Ne , i one se istim ovim redom loze....isto ako kontrolisu...a ima da ih uplasi i metar i pedeset koji koraca ulicom....ako ne kontrolisu...

Iz ugla mene a sa noktima dugim kao zene , sasvim normalna podesavanja....i rangiranja..
 
Znas kako je moguce?Ovako.
Imam 50 godina i od kada znam za sebe SAD su sila koja se najvise pita i namece svoju volju i zakone drugima.U svijetu za vrijeme liderstva SAD nepravda,glad,ratovi,otimanje od siromasnih...
E pun ku.ra.c mi je takvog svijeta.Govorim u svoje ime i zasto podrzavam Putina i Rusiju.Sada ce se nesta drsiti.Pa ili ce biti gore ili bolje.Vidjet cemo.

Свет је у последњих 50 година доживео најмање неправди, глади, ратова итд. у својој историји. Наиме, пре 200 година би вероватно био паор који би умро много пре тих 50 година од инфекције зуба нпр.

Ма шта пре 200 година, хајде само да погледамо данашњицу и земљу у којој САД нема власт, нпр. у Конгу.

Тај компјутер по којем пишеш жалопојке је дошао из САД,

а из Русе је дошао само гулаг.
 
Oduvek je tako bilo. Još od naših ustaničkih vođa, a i pre. No, pre 100 i više godina takvi su bili na ceni svuda, a u međuvremenu se dosta toga u svetu promenilo. Ne mislim na tehnički napredak nego na promenu razmišljanja. Zašto se to nije desilo u Srbiji? Nije da nismo imali od koga da vidimo. Mnogo naših ljudi radi u zemljama EU i tačno može da vidi da je njihov sistem bolji, te da su to srećnije i uspešnije zemlje. Tamo se političari smenjuju kao na traci, a ovde ko zasedne tu ostane dugo godina. Jedino je lako smenjiva vlast ujedno i odgovorna, a kod nas je Vučić postavio stvari tako da je ogroman broj ljudi bukvalno ucenjen. Zanimljivo je da nisu ovde omiljeni samo naši takvi autoritarci, nego i svetski. Broj Putinovih obožavatelja je zabrinjavajuće velik, a u njegovoj zemlji je bedak i veći nego ovde sa izuzetkom eventualno Moskve i Sankt Petersburga. Da ne pričamo kako on sad preti atomskim bombama i posledičnim sveopštim uništenjem (što naravno ne bi zaobišlo ni nas).
Znači sveopšte ludilo, vidimo da tako ne valja, a opet smo za to. Kako je to moguće?

?!

Чврсторукаши се домогну власти .

Уосталом у целом свету вековима оне и они који су насиљем ... сплеткама се домагали власти су валдали

Сбе проглашавали Краљевима Царевима ....

Србија није никакав изузетак.

Свугде по свету на основу тога су себи давали привилегије

Ту почиње разлике Србије и света

Привилегије код дела Срба се заснива на што већем унижењу већега дела Срба

док друге НАЦИје .. унижавају ПРВО друге нације ...

Чак и данас имате гилде .. адвокатура ... фриленсерство.. таксирање .. хоће да буде повлаштени, а опет део 'колектива'

Зашто цела заједница прихвата терор ( не само ) ове .. три струке .. ?
 
Mene drugo nesto interesuje..

Ljudi koji pricaju da im smeta takvo biranje lidera, uvek ipak biraju takve lidere..
Ja pricam da mi smeta takvo vodjenje zbegovsko Srbije , ali zato mi se koza najezi kad vidim takvog lidera....

Ja licno vazim za zaebanog coveka...ne agresivnog ali svi misle agresivnog ali zaebanog....zato sto ono sto moze da prodje, to prolazi,
Bez nasilja prema drugima, ali narod to ne ceka ne ocekuje i svasta nesto...
Zasto ovo pisem, pa zato sto narod nema alate da prepozna mene i nekog Zivkovica ili nekog Sarica ili nekog Sapica...
Suvise je u seljackoj mentalogici.....i onda je nabedjen , ubedjen da zna sve....

Znam kad radim sa ljudima, tj kad preuzmem neku transformaciju..
To je strah, panika, koja se pojacava kako vreme odmice prvih 2 nedelje...jer padaju sve njihove igrice...
Tada zele da sve ostale nefunkcionalno i paralizovano ali po starom...
Ljudi se uglavnom plase promena, a slabi su da uspostave red ili zajednicku ugodnost, tj ne samo slabi nego i glupi za to...i bez volje da ispostuju drugog..

Tako da kad im vec fali toliko mnogo od potrebnih vestina da uspostave dobre odnose, onda radije biraju nasilje sa odgovarajucim prijatnim i neprijatnim osobinama koje mogu da poseduju...

I uvek Srbi upadaju u neki mod glumatanja selektora....znaci umesto da bude radnik i da lepo prihvati svoje duznosti i da ne siri opseg i ne tupi, on ce da radi protiv organizatora i onda se sve tumaci na licnom nivou....
A to je seljacka logika i ocekivanje da ima protekciju u odnosu na druge...i gleda da izbusi tu protekciju kod novog upravnika..

Ali sad vec stizemo do polja koje ne prija a razlog je stalne zelje za ultimativnim diktatorom...jer ako nije u stanju da utisa i zajase njih 100 sabotera, nece biti nista od sistema....

Mozda treba ovo reci....teska sirotinja baba na njivi , prica kako je prodala papriku po 5 dinara...a te godine paprika bila 2,3 do 5...prosek 3,5 za vrhunsku ako cekas kad treba...
Ja naivno pomislim eee boze bar jednom da budalu hoce para, pa se ova oparila....ali nisam glasno rekao , samo rekoh, pa odlicno dobro si prosla....najbolje sto si mogla..

Prodje 15 min, ta ista baba krece...ja mislila vi studenti i genijalci ste pametniji a oni isto glupi kao i mi....prodala sam za 2 dinara papriku , a ti si poverovao da sam prodala za 5....
Sta reci....vaznije je od gladi....jer je baba bila teska sirotinja i mahom je gladovala....ili jedva imala da jede...

Pa onda tako vremenom pokupis sta sve ljudi potajno imaju potrebu i vidis sta je osnova naroda...ako imaju taj seoski naum, logiku...
Nema tu veze ni grad ni selo ni doktorat ama bas nista...Ako je rastao na selu , to ti je sto ti je...ako je rastao u gradu a roditelji sa sela, kako se omaklo , ako ga vise vaspitavali roditelji , kao da nije makao sa sela....
Ти си интелектуални сноб.
 
Ти си интелектуални сноб.
Eh, sad si ga ubooo.....moras dokazati ovo snob....i u kom znacenju...
Kad srbi pricaju to nista ne znaci , imaju znacenje za svaku rec drugacije..
Sta znaci rec snob orginalno , a sta znaci kad danas srbin kaze snob....

Moze da se izabere par slicnih pojmova...snob, elitista, kategorizer, meritokrata, pa treba naci pravi....kod zapljuvavanja nema neke vaznosti, ali ovako kod osmisljavanja ima...
 
Eh, sad si ga ubooo.....moras dokazati ovo snob....i u kom znacenju...
Kad srbi pricaju to nista ne znaci , imaju znacenje za svaku rec drugacije..
Sta znaci rec snob orginalno , a sta znaci kad danas srbin kaze snob....

Moze da se izabere par slicnih pojmova...snob, elitista, kategorizer, meritokrata, pa treba naci pravi....kod zapljuvavanja nema neke vaznosti, ali ovako kod osmisljavanja ima...

Интелектуални сноб си зато што пљујеш сељаке, и зато што су ти они, по неком (твом) дифолту, зли.
Кажеш: 'сеоски наум, логика', који доказујеш причом о сеоској необразованој баби, 'која нема ништа да једе', а прешла тебе такву интелектуалну громаду.
Притом, баба те уопште није прешла, јер - јел' имала неку корист од тога? Није. Јеси ли ти имао неку штету? Ниси. Осим повређеног ега што си поверовао неком 'необразованом, глупом и злом јаднику са села'.
Ето, тако.
 
Интелектуални сноб си зато што пљујеш сељаке, и зато што су ти они, по неком (твом) дифолту, зли.
Кажеш: 'сеоски наум, логика', који доказујеш причом о сеоској необразованој баби, 'која нема ништа да једе', а прешла тебе такву интелектуалну громаду.
Притом, баба те уопште није прешла, јер - јел' имала неку корист од тога? Није. Јеси ли ти имао неку штету? Ниси. Осим повређеног ега што си поверовао неком 'необразованом, глупом и злом јаднику са села'.
Ето, тако.
A na taj nacin mislis snob...pa vidis da je dobro sto sam rekao da svaki Srbin ima svoje znacenje reci....ti si koristila rec snob po pezurativnom znacenju...
E pa onda sam snob...ja ne mogu da mislim da je seljacki nacin razmisljanja dobar, ima tu mnogo dokaza, ali nece izaci na drugacije, sto bi bilo potrebno da ne bi bio snob po toj srpskoj definiciji reci snob...

A nije ego povredjen, sto bi bio ego povredjen? Samo zapamtis da je babi vazno da bude pametnija od nekog ko za druge vazi da je pametniji...da juri hijararhiju...to je vazno za dalje ponasanje sa tom babom i takvim ljudima...
Moras da ocekujes da ce ponovo pokusati kad god moze da nadje neki kontekst gde trazi neki logicki put koji je podize na racun neke tvoje izjave ili akcije....
 
Чврста рука је неопходна од "дна до врха". Ми смо народ динарског менталитета. Дрчно, курчевито, агресивно, безобрано. Мораш да подвикнеш и ошамариш, често пута и бичујеш крвнички да му утераш памет у главу.
 
Oduvek je tako bilo. Još od naših ustaničkih vođa, a i pre. No, pre 100 i više godina takvi su bili na ceni svuda, a u međuvremenu se dosta toga u svetu promenilo. Ne mislim na tehnički napredak nego na promenu razmišljanja. Zašto se to nije desilo u Srbiji? Nije da nismo imali od koga da vidimo. Mnogo naših ljudi radi u zemljama EU i tačno može da vidi da je njihov sistem bolji, te da su to srećnije i uspešnije zemlje. Tamo se političari smenjuju kao na traci, a ovde ko zasedne tu ostane dugo godina. Jedino je lako smenjiva vlast ujedno i odgovorna, a kod nas je Vučić postavio stvari tako da je ogroman broj ljudi bukvalno ucenjen. Zanimljivo je da nisu ovde omiljeni samo naši takvi autoritarci, nego i svetski. Broj Putinovih obožavatelja je zabrinjavajuće velik, a u njegovoj zemlji je bedak i veći nego ovde sa izuzetkom eventualno Moskve i Sankt Petersburga. Da ne pričamo kako on sad preti atomskim bombama i posledičnim sveopštim uništenjem (što naravno ne bi zaobišlo ni nas).
Znači sveopšte ludilo, vidimo da tako ne valja, a opet smo za to. Kako je to moguće?
Zato što je to u tradiciji Srba.
 
Кад истински ауторитет примењује доминацију гласом и интелектом уз комбинацију лагане силе (војнички шамар) или бичевања.....ту се рађају чврсти карактери и људи !! ;)
 
Oduvek je tako bilo. Još od naših ustaničkih vođa, a i pre. No, pre 100 i više godina takvi su bili na ceni svuda, a u međuvremenu se dosta toga u svetu promenilo. Ne mislim na tehnički napredak nego na promenu razmišljanja. Zašto se to nije desilo u Srbiji? Nije da nismo imali od koga da vidimo. Mnogo naših ljudi radi u zemljama EU i tačno može da vidi da je njihov sistem bolji, te da su to srećnije i uspešnije zemlje. Tamo se političari smenjuju kao na traci, a ovde ko zasedne tu ostane dugo godina. Jedino je lako smenjiva vlast ujedno i odgovorna, a kod nas je Vučić postavio stvari tako da je ogroman broj ljudi bukvalno ucenjen. Zanimljivo je da nisu ovde omiljeni samo naši takvi autoritarci, nego i svetski. Broj Putinovih obožavatelja je zabrinjavajuće velik, a u njegovoj zemlji je bedak i veći nego ovde sa izuzetkom eventualno Moskve i Sankt Petersburga. Da ne pričamo kako on sad preti atomskim bombama i posledičnim sveopštim uništenjem (što naravno ne bi zaobišlo ni nas).
Znači sveopšte ludilo, vidimo da tako ne valja, a opet smo za to. Kako je to moguće?
Pa vidi, DOS bi jos vladao da je Djindjic ziv. Gledaj sve te stranke, samo govorimo o lidercicima. Nema ni jedne stranke da govorimo bas o stranci.
 
Ne bih rekao, radikali bili na 1 poslaniku. Tek posle njegove smrti se uzdigli na 40%, pa onda SNS nastao. Tadic je katastrofa.
Ne zaboravi da je DOS imao 70% na izborima za vreme Djindjica.
To je bilo na krilima Koštunice, on je bio popularniji od Djindjića. Mada nije bio čvrstorukaš ali je i tako njanjav imao bolji rejting od energičnog Djindjića.

Djindjić je vukao od starta nepopularne poteze u vidu privatizacija i generalno bilo je dosta vesti da preko Čede šuruje sa klanom.
 
Kako je to moguće?
Zato što :
- bežanje od i prebacivanje odgovornosti
- ako je vladar dobar, onda je obrazloženje "pa i mi smo dobar narod, zato nam je takav i vladar ". Ako je vladar loš, onda "ma, nismo mi tako loši, nego nam zapao ovakav loš "

Zato je demokratija dobra. Ona obezbeđuje da će narod dobiti onakvu vlast kakvu želi i zaslužuje.
 
Djindjić je vukao od starta nepopularne poteze u vidu privatizacija i generalno bilo je dosta vesti da preko Čede šuruje sa klanom.
Pa nisam bas siguran da je izgubio na popularnosti. Nikad ne bih glasao za SNS da je on bio ziv. On je bio covek vizije,
privatizacija je zaista odradjena lose, ali nije na tome nista izgubio. Brljotina je sve sto su radili posle, ukljucujuci tu
specijalnu jedinicu uz pomoc koje su i rusili Milosevica.
 
Ne bi bilo na odmet da se postavljač teme dogovori sam sa sobom pre nego što postavi temu. Naime da li su naši ljudi ucenjeni da glasaju za Vučića ili vole da glasaju za njega jer je čvrstorukaš. Eto za početak neka prvo to sebi razjasni jer to nisu iste stvari ; ako su ucenjeni onda to ne znači da vole da glasaju za njega.
ja opet vidim zaveru:
ludaci su preuzeli - uzurpirali vlast, i sada nas normalne prave ludima

kratke pameti zaboravljaju da su srali da je putin sklonio neke milijarde na zapad, i sta b od toga, sada samo tvrde da je cvrstorukas lud, ali ne da nece da razgovaraju sa njim, nego bre nece ni sa nama normalnima

jedino sankcije ali 100% lece od ludila
 
Zato je demokratija dobra. Ona obezbeđuje da će narod dobiti onakvu vlast kakvu želi i zaslužuje.
pod uslovom da se izbori ne kradu i da budu fer, ali to je utopija

vlast mora da bude odgovorna, i smenjiva, a kako se bira nebitno [ti kazes ''dobija'', simptomaticna ta demokratija tvoja]
da je vlast smenjiva ne bi se neki od preko bare hvalili da ce oni da smenjuju i postavljaju kolonijalne upravnike, da ovaj ili onaj ''mora da ode'', milom ili silom itd

demokratija je 99% prevara, i ti joj sluzis da dobijemo kolonijalnog upravnika umesto da biramo

nije lepo kada se nekom kaze da je dobio sta je zasluzio, po nosu npr.
 
Poslednja izmena:
Realno Koštunica i Toma su sprdani da nemaju pojma ništa a zapravo oni su bili jedini predsednici u skladu sa ustavom. Uveo bih ja da se predsednik bira u parlamentu tako da se glasovi traže preko mesta premijera kako treba. Ako već treba neko sve da se pita da bude premijer a predsednik da bude korektivni faktor a ne alfa i omega.

Ako si primetio sve izmene raznih zakona, Srbija se sve više i više, zapravo, približava predsedničkom sistemu.
 
Ako si primetio sve izmene raznih zakona, Srbija se sve više i više, zapravo, približava predsedničkom sistemu.
Vucic je uzurpirao mesto predsednika, kada bude premijer uzurprice mesto premijera, jer prakticno bilo na kom mestu bio
on ce biti glavni. Mi smo to prihvatili i SNS je tako ustrojen, nema ljudi koji bi spotavljali pitanja i tako stvari stoje...

edit:
to je zato sto generacija koja je sve postigla pod Titom, zna samo za diktatore.
 
Zato što :
- bežanje od i prebacivanje odgovornosti
- ako je vladar dobar, onda je obrazloženje "pa i mi smo dobar narod, zato nam je takav i vladar ". Ako je vladar loš, onda "ma, nismo mi tako loši, nego nam zapao ovakav loš "

Zato je demokratija dobra. Ona obezbeđuje da će narod dobiti onakvu vlast kakvu želi i zaslužuje.
Ustvari demokratija ima taj paradoks da je moguće da diktator pobedi na izborima i onda je s njom gotovo. Dešavalo se na više mesta u svetu.
 
Ustvari demokratija ima taj paradoks da je moguće da diktator pobedi na izborima i onda je s njom gotovo. Dešavalo se na više mesta u svetu.
Pa nije to paradoks, to je prikaz da se narod svojevoljno odrice vlasti jer ne moze da razmislja i uzasno ga trosi razmisljanje..

Srbija kao seljacka 100% je primer toga....
Kad nadjes nekog da moze da razmislja a ne da se priseca, nego da razmislja duze od 1h , to je bingo....ma to je za 7 dana praznika...
A da se priseca, to moze 4h, mada cujem da ce smanjiti na 3h...

A inace 5 min max...iz prsta..

A da ne pominjem da ako seksas ljude u glavu , oni zele da se odreknu odlucivanja, pre nego da se pobune, jer ako se bune zele odmah promenu, a to ne ide....uzmi primer 1 papir ti fali.....ima da okrenes namerno je tako napravljeno , 10 dana jureci sta kojoj salterushi fali a sad imas i novi izgovor, nije kod nas proslo u sistemu , morate sacekati neko vreme...

To je papir koji fali ali ti ne vredi da ga juris , nego si stopiran...funkcija je ista, samo obrazlozenje drugacije..

Isto je kad narod nece vise da izlazi na izbore ili ga politika prestaje da interesuje...A kod naroda nema sredina, npr da ga interesuje a da se ne lozi...

Sto pokazuje visok stepen neodgovornosti i rasta pod nasiljem...

A da ne pominjemo tu inteligenciju i sirinu svesti i posmatranja, tj percepcije, tu bi tek izvredjali narod Srbije...
A logika...to je tek posebna prica...ja licno nisam mogao kao dete da razlikujem da je moguce imati vise logika osim dve normalne i zrtvene...normalna sledi iz matematike i prirodnih nauka, a zrtvena je rezultat da se prvo zadovolje strahovi i traume zrtve...ono klasicno ako postavis pitanje koje na neki nacin aktivira neko odlucianje a ima veze sa traumom , onda nastupa histericni napad ili programirani odgovor..

To mi je bilo jasno kao klincu...
Medjutim, sad, od skoro, ima par godina, srbi imaju totalno poremecene logike, pustite stavove...to je ok da svako ima razlicite stavove...nego logike...iz A i B sledi C dobija se razlicito C , bar 5,6,7, odgovora..
Jedno objasnjenje je da su svi Srbi negde u stadijumu zrtvi tj upravlja strah sa njima....a ovamo se qurche sve vise i nevidjeno...
Ne ide, jel da...
Da su programirani raznim nlp programiranjima, to lakse prolazi kao objasnjenje..
Da su toliko orjentisani na svoje ciljeve da im je logika napamet naucena, to je vec toliko prihvatljivo jer je poznato iz skole, nabuba se na prvu lekcija i sta sledi iz cega i uopste ne razmisljas otkud to iz toga...samo se drzis to sledi iz toga i toga..

E to vec 100% lici na danasnju logiku Srba...nabubaceno ono sto treba da se kaze da bi se ispricala lekcija koja donosi bombone...nagrade..
To bi znacilo da je narod postao oportun bez mozga..ups...trebalo bi da kazem da oportunizam kad se trenira, preuzima sve funkcije i emocije, pa se moze reci da sigurno preuzima i mozak...

I stvarno , srpski narod se vec vise godina, mislim vise od 10 sigurno trenira da prati oportunizam, pa su i emocije lako upravljive oportunistickim upravljanjem...

Ovo necete razumeti , a treba 5 do 10 recenica teze prirode da bi se razumelo...u svakom slucaju svaku osobu koja pozeli da se okoristi nekim mogucim i uskoro ocekivanim okoristenjem , oportunizmom , mozete emocionalno kontrolisati, da li je sretna , tuzna, nervozna, raspolozena..samookrivljujuca trenutno.

A sad pitanje , da ne bih dokazivao , kako su organizovane sve one pomoci poljoprivredi i drugim slojevima stanovnistva, kao utvrdjene i redovne ili kao slucajne i ove godine ce biti to i to , kad ce ponovo ne znamo....
Skoro nijedna pomoc stanovnistvu Srbije nije organizovana kao trajna, sve su konkursnog tipa...sad pa kad ce ponovo ne zna se...
99% ljudi kupuje na akcijama ili se pogledom trazi akcija...cak se i ne racuna jel akcija jeftinija ili nije...
Samo socijalna pomoc nije organizovana kao oportunizam ali probajte da je dobijete, bicete oterani , bicete stopirani , a bilo je i ministara socijalne pomoci koji su javno pretili da ce je svima ukinuti , tj pretvorili su i tu pomoc u oportunizam...

Zdravstvena zastita je oportunistickog tipa, da li ima ovoga ili onoga, da li su potroseni svi uputi za specijalistu da bi se nesto dijagnostikovalo ne lecilo nego dijagnostikovalo , jer onda lekar opste prakse vas zavlaci dok ne prodje mesec pa da vas onda sledeci mesec salje kod specijaliste, da joj ne bi prebacivali da mnogo pise upute....
Neizreceno ali je tako.
Ili sto bi narod najradije jer je najefikasnije, probaj kod vise doktora, jer svaki ce imati svoj nacin i to onda znaci da ce se najbrze doci do izlecenja, odaberes ono sto ti pomaze...
Ali to je opet oportunizam, pronaci onog ko zna i kome je stalo da se ukljuci.

Biznis da ne pricam, ista stvar samo se zove drugacije....zove se Srbija zemlja diskriminacija...,to je neko drugi tako opisao a nije pogresio.
Nije bizns opisivao nego to sto se prema jednima ospe krivica a po drugima pozitivna diskriminacija pa onda vecina bude diskriminisana.
A u biznisu to dolazi do izrazaja...

Srbija je prepuna uspesnih ljudi koji svoj uspeh zasnivaju na prvoj steli sa vlasti , sa nekim programima...kupis njivce na granici sa Kosovom za dz jer imas stalno kradje, a onda dobijes pare da napravis solarnu elektranu...dobijes kredit koji ne vracas za vinograde...vinarije...
Dobijes 50ha za fabriku i fabriku , a ovaj drugi sto skuplja crkavicu kroz godisnji prihod moze da se nateze 30 godina da bi to obezbedio sebi...
I pitanje je onda kako je ovaj uspesniji od onog...uh...jel moze pomoc prijatelja,,,,
 
Свет је у последњих 50 година доживео најмање неправди, глади, ратова итд. у својој историји. Наиме, пре 200 година би вероватно био паор који би умро много пре тих 50 година од инфекције зуба нпр.

Ма шта пре 200 година, хајде само да погледамо данашњицу и земљу у којој САД нема власт, нпр. у Конгу.

Тај компјутер по којем пишеш жалопојке је дошао из САД,

а из Русе је дошао само гулаг.

Svake godine u New York Times-u izlazi clanak zasto je tekuca godina najbolja u istoriji covecanstva sa egzaktnim podacima o gladi, siromastvu, bolestima, pristupu cistoj vodi, itd...

Do pre 70 godina, 27 posto dece je umiralo pre 15. rodjendana a kroz istoriju svako drugo rodjeno dete nije uspevalo da prezivi i postane odrastao covek.

Pre 40 godina, 42 posto stanovnistva na zemlji je zivelo u ekstremnom siromastvu, danas je taj procenat 10 posto. Pre pola veka vecina stanovnika zemlje je bilo nepismeno, danas se priblizavamo tome da je skoro 90 posto pismenih.

Nikada u istoriji nisu postojali veci periodi mira i opste sigurnosti da ce neko rodjeno dete doziveti starost, nego sto je u poslednjih 70 godina.

Ali ljudi vole fraze i nebuloze. Sto bi autor clanka rekao, razlicite stvari mogu biti istinite u isto vreme 'Svet je sjajno mesto, svet je uzasno mesto, svet moze biti jos bolje mesto'.
 

Back
Top