Zašto toliko volimo svoje ljubimce

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
66.988
Da li ljubimci kompenzuju neko osećanje do kojih je teže stići u savremenom svetu?
Ljubav, povezanost, dostupnost, prisutnost?

Emocije koje su jednostavne bez skirvenih namera?
Smiruju?
Uvek nam se raduju?

Zbog čega volite svog ljubimca a i životinje generalno?

albai-dog-is-my-favourite-picture-id1145118489
 
Имамо пса стар је 17 година..Миљеник је свих укућана... Већ је пред крај живота, тешко се креће, једе..Пре месец дана мислили смо да је крај легао је и мислили укочио се.. кад оживе.. ми у чуду..и тако неколико пута нас већ зеза :)
Нека нас зеза само нек је жив :)
Сви волимо нашег љубимца.
 
Zbog čega volite svog ljubimca a i životinje generalno?
Sto vise upoznajem ljude, sve vise volim zivotinje, stara ali i te kako tacna recenica.
Ja licno nemam ljubimca, iz objektivnih razloga, ali sin ima, i on se i od njih a i od svih nas racuna kao clan porodice. Nije uzet za ukras, nego spasen iz azila, socijalizovan i naucen ponasanju. Toliko ljubavi prema svima oko sebe retko moze covek da pruzi.
 
Da li ljubimci kompenzuju neko osećanje do kojih je teže stići u savremenom svetu?
Ljubav, povezanost, dostupnost, prisutnost?

Emocije koje su jednostavne bez skirvenih namera?
Smiruju?
Uvek nam se raduju?

Zbog čega volite svog ljubimca a i životinje generalno?

albai-dog-is-my-favourite-picture-id1145118489
moj ljubimac je tih, uvek prisutan, pomno slusa sta mu govorim, ne ostavlja djubre i slicno, nije nesto mazan ili zahtevan, ne smara... sta bi jos moglo vise da se pozeli.?
 
Генерално говорећи људи који чувају живоиње као љубимце ( без обзира да ли су то пси и мачке или акваријумске рибице или канаринци) духовно себе побаљшавају и унапређују.Себичлук, неосетљивост и сличне особине добију сасвм другу димензију када имаш љубимце.
 
Da li ljubimci kompenzuju neko osećanje do kojih je teže stići u savremenom svetu?
Ljubav, povezanost, dostupnost, prisutnost?

Emocije koje su jednostavne bez skirvenih namera?
Smiruju?
Uvek nam se raduju?

Zbog čega volite svog ljubimca a i životinje generalno?

albai-dog-is-my-favourite-picture-id1145118489
Zato sto je jedna čista, bezuslovna ljubav 🥰
 
Razlozi su mi postali neopisivi i neobjašnjivi kao što ne želim da se trudim da objasnim ljubav koju gajim prema članovima porodice.
Rano su me oduševljavali knjige i filmovi u kojima razne životinje i ljudi postaju najbolji prijatelji i imaju posebnu vezu u kojoj su velika privrženost i odanost na prvom mestu, a i sama sam uživala kad me životinje ''odaberu'', prihvate i skakuću oko mene bez straha.
Doduše, od oba roditelja sam mogla naučiti samo da volim životinje, da ih razumem i da ih nipošto ne ometam. Rakovi!

Da krv nije voda, primećujem i kod moje sestričine koja na potpuno moj način ispoljava ljubav prema našem kućnom ljubimcu.
Ako zbog ičega istupimo zube, biće to od škrgutanja dok pričamo o mačkama. :malav: Bukvalno od sreće stiskamo zube, šake... što nije mogla da nauči nigde, prosto joj je zapisano u genima. Tetka jeste zaljubljenik u mačke, ali ta neka specifična gestikulacija nije nešto što je lako pokazati i preneti... a ne bi bilo ni pohvalno!
Voli koke, jage, kuce, leptire, bubice i paukove, ma sve živo... ali mačak Leo je nešto posebno. Bila je jako mala, (Pa i sad je, nema još dve pune godine!), ali ni Čarlija, mačka od pre koji se prosto jednom nije vratio, ne zaboravlja i i dalje ga doziva redovno.
:maca:
 
Деца која расту у породицама са кућним љубимцима показују много већи степен емпатије генерално.
iskreno ne mogu da objektivno poredim ali definitivno deca koja odrastaju uz ljubimce imaju empatiju, odgovornost, brigu prema drugom bicu :heart:

verujem da i ona koja nisu rasla uz ljubimce imaju, ali njih nisam nesto sretala :)
 
definitivno deca koja odrastaju uz ljubimce imaju empatiju, odgovornost, brigu prema drugom bicu :heart:

verujem da i ona koja nisu rasla uz ljubimce imaju, ali njih nisam nesto sretala :)
Deca još ne znaju šta je empatija i sve te složene stvari u odnosu na druga bića, ali i te kako se raduju i imaju kvalitetno vreme svog najranijeg života ako su oko njih i životinje. Mačke, psi, domaće životinje svake vrste...
Sećam se da sam kod prababe po prvi put doživela susrete sa patkama, ćurkama, minijaturnim kokoškama, ne mogu da se setim kako se zovu, možda misirke, fazanima, jarebicama... Ta žena je bila siromašna za današnji pojam, živela u trošnoj i staroj kućici, ali to koliko je bića odjednom živelo na njenom imanju je u mojim očima i danas čini izuzetnom.
Pa, ujedno upoznaješ biljke, svakojake, lekovite, zdrave, ukrasne...
Zoo vrt je ok, ali ovo je bio lični doživljaj i velika lekcija za mene.
 
Deca još ne znaju šta je empatija i sve te složene stvari u odnosu na druga bića, ali i te kako se raduju i imaju kvalitetno vreme svog najranijeg života ako su oko njih i životinje. Mačke, psi, domaće životinje svake vrste...
Sećam se da sam kod prababe po prvi put doživela susrete sa patkama, ćurkama, minijaturnim kokoškama, ne mogu da se setim kako se zovu, možda misirke, fazanima, jarebicama... Ta žena je bila siromašna za današnji pojam, živela u trošnoj i staroj kućici, ali to koliko je bića odjednom živelo na njenom imanju je u mojim očima i danas čini izuzetnom.
Pa, ujedno upoznaješ biljke, svakojake, lekovite, zdrave, ukrasne...
Zoo vrt je ok, ali ovo je bio lični doživljaj i velika lekcija za mene.
bila je bogata, uistinu bogata :)
imala sam prilike u zivotu da gledam i u materijalno bogatstvo, sjaj vestackog svetla, bljesak para i hladnocu istih... hladnocu...

nema nista lepse od para toplih ociju cije god da su...:heart:
 
Zato što nismo normalni.
A ''normalno'' je šta?
Da su životinje drugi svet, a da je ljudski svet nešto posebno i najbolje?
Ne znam. Životinje i uopšte živi svet kao nasuprot neživom je lako voleti, i kako da ne voliš?
Akcija, razložnost, logika, mehanizam koji radi kao najtačniji sat ikada...
Kako ne voleti ovo gde živimo, i da li je slučajnost da nam je najteže da se volimo između sebe, mi, a da nam ti naši ljubimci poklanjaju sebe bez rezerve?
 
A ''normalno'' je šta?
Da su životinje drugi svet, a da je ljudski svet nešto posebno i najbolje?
Ne znam. Životinje i uopšte živi svet kao nasuprot neživom je lako voleti, i kako da ne voliš?
Akcija, razložnost, logika, mehanizam koji radi kao najtačniji sat ikada...
Kako ne voleti ovo gde živimo, i da li je slučajnost da nam je najteže da se volimo između sebe, mi, a da nam ti naši ljubimci poklanjaju sebe bez rezerve?
Normalno je da mi je i najveći neprijatelj draži od mog psa,zato što je ipak čovek,viši oblik postojanja.
A ipak nekad uhvatim sam sebe kako razmišljam o tome kako bi svet bio mnogo lepši kada bi bili verni,prosti i jednostavni kao životinje i da bi pre suzu pustio za psom nego za nekim ljudima.
........
Oni-ljubimci su jedan od pokazatelja kako je čoveku potrebno veoma malo a da to malo uvek fali u odnosima između ljudi.
 

Back
Top