Zašto tako malo Srba govori engleski?

Govorim engleski - ne baš sjajno, ali se snalazim, shvatajući pri tome da bez engleskog nemaš kud... Ne znam kako stvar stoji sa drugim narodima, recimo iz okruženja, kako oni govore engleski... i u kom broju, procentu... Evidentno je da Srbi u velikom broju ne govore engleski - pa ni druge strane jezike.
Medjutim, ta "englizacija" i "amerikanizacija" me užasno nervira. U redu je, kada govoriš engleski - govori engleski. Ali, kada govoriš srpski, pa kreneš sa "bekstejž", "bekgraund", "fešn vik" i ostalim "daunloudovanjima" - meni pripadne muka! Ako postoji izraz na srpskom jeziku - ne znam čemu to glupavo pomodarstvo... Sećam se jedne gastarbajterke sa anglosaksonskog govornog područja koja je gostovala na nekoj našoj te-ve, pa, izmedju ostalog rekla: "... i tako, kad se vrnemo do pos'o, mi odma' idemo da slipimo"...
:hahaha:
 
Koja retardacija od teme. Idi u Englesku i pitaj nekog tamo da li zna neki drugi jezik osim engleskog i imalo koga ces naci. Nije nista bolje ni po drugim zapadnim zemljama.Recimo Madjari pojma engleski nemaju.Odes van Budimpeste i veca je sansa da nadjes vanzemaljca nego nekog ko zna engleski.
A odgovor zasto tako malo Srba govori engleski je mozda taj sto se ovde govori srpski a ne engleski.
Primetio sam da mnoge firme recimo oglase za posao daju na engleskom sto bi strogo zabranio i sankcionisao.Nije ovo Engleska vec Srbija i ima oglas da daju na srpskom a sad sta ce traziti od kandidata to je njihov problem.
 
Ali u bilo koju zabit na svetu da odes prica se engleski..bilo koji proizvod da kupujes osnovni je jezik engleski..filmovi su vecinom na tom jeziku..muzika..po toj teoriji samo treba slusati nasa sranja..racunari..mob telefoni..tehnika..znaci polupismeni srbi ne ukljucuju masinu za ves po recima koje znaju vec mogu samo zapamtiti dugmice..ista stvar sa daljinskim upravljacem..a jedna je stvar kad neki narod poput francuza ili grka ne zeli pricati tudj jezik..to radi radi odrzavanja tradicije i moze im se..za nas se to ne moze reci..mi smo ne talentovani i imamo preca posla.
 
Ali u bilo koju zabit na svetu da odes prica se engleski..bilo koji proizvod da kupujes osnovni je jezik engleski..filmovi su vecinom na tom jeziku..muzika..po toj teoriji samo treba slusati nasa sranja..racunari..mob telefoni..tehnika..znaci polupismeni srbi ne ukljucuju masinu za ves po recima koje znaju vec mogu samo zapamtiti dugmice..ista stvar sa daljinskim upravljacem..a jedna je stvar kad neki narod poput francuza ili grka ne zeli pricati tudj jezik..to radi radi odrzavanja tradicije i moze im se..za nas se to ne moze reci..mi smo ne talentovani i imamo preca posla.

Pa tehnika je na engleskom zato sto ih zabole da prave na nasem jeziku. Koliko sam upoznat windows mozes da prebacis na srpski ,takodje skoro svi programi imaju opciju ako nista onda bar za nekih 6-7 jezika da izaberes osim engleskog,....za filmove postoji subtitle,,,neke zemlje kao sto su Nemacka,Italija.....cak sinhronizuju ( sto je odvratno )..muzika...pa nije sva muzika na engleskom.
 
U Italiji sam bila vise puta i retko mozes naici na osobu da zna engleski. Sve im je na italijanskom, tv je sinhronizovan, na proizvodima nema nista na engleskom, putokazi su na njhovom jeziku...par puta nam se desilo da objasnimo da ne znamo italijanski oni kao klimaju glavama da su razumeli i oopet nastavljaju na italijanskom....Mi:dash: Mislim da ipak prilican broj ljudi odavde zna engleski bar neku rec i mnogo smo obrazovaniji od mnogih evropskih naroda
 
U Italiji sam bila vise puta i retko mozes naici na osobu da zna engleski. Sve im je na italijanskom, tv je sinhronizovan, na proizvodima nema nista na engleskom, putokazi su na njhovom jeziku...par puta nam se desilo da objasnimo da ne znamo italijanski oni kao klimaju glavama da su razumeli i oopet nastavljaju na italijanskom....Mi:dash: Mislim da ipak prilican broj ljudi odavde zna engleski bar neku rec i mnogo smo obrazovaniji od mnogih evropskih naroda

Sve tacno. Nema sta da se doda. Nista drugacije ti nije i u drugim zemljama. Jedino u skandinavskim zemljama parlaju svi engleski posto je to tamo drugi sluzbeni jezik.
 
Jedino u skandinavskim zemljama parlaju svi engleski posto je to tamo drugi sluzbeni jezik.


I u bivšim kolonijama, a to zlo nam sigurno ne treba - mada sve više na to ličimo....:(.
Slažem se da je KORISNO znati engleski, kao i bilo koji drugi jezik, ali da je NEOPHODNO - ni u kom slučaju. Ne moramo ići za svakom modom koju nam neko drugi nameće. Davno je prošao XIX vijek u kome je vladao trend "nisam seljak pa da pričam srpski".
 
I u bivšim kolonijama, a to zlo nam sigurno ne treba - mada sve više na to ličimo....:(.
Slažem se da je KORISNO znati engleski, kao i bilo koji drugi jezik, ali da je NEOPHODNO - ni u kom slučaju. Ne moramo ići za svakom modom koju nam neko drugi nameće. Davno je prošao XIX vijek u kome je vladao trend "nisam seljak pa da pričam srpski".

Cak ja bi zabranio oglasavanja u novinama za posao i sl. na engleskom i to zestoko.
Ovo je Srbija i zvanicni jezik je srpski i ima na srpskom da se saju oglasi a sad sta ce poslodavac da trazi u tom oglasu to je njegova stvar.
 
Vi sedite tako u svojoj stolici i mislite da je cela Srbija ono sto vidite iz stolice. Moja cerka je rodjena na engleskom govornom podrucju i kad god smo u drustvu nasih ljudi u inostranstvu ja ne mogu da opstanem od kritika kako to da moje dete ne govori srpski dobro. KAd god odemo u Srbiju svi jedva docekaju da vezbaju engleski sa mojom cerkom tako da ona i ne vidi svrhu da se trudi da nauci srpski. Verujte mi kad vam kazem da i previse Srba govori engleski. Vi uopste i ne primecujete koliko se srpski jezik gubi.Pogotovu od kada su racunari postali svakodnevnica. Jedino starije generacije ne govore engleski. Verujte mi, ja sam prevodilac i ako nista drugo vidim po kolicini posla koja svakodnevno opada.
 
Slazem se s tim da se viseljudi uci i zna engleski,ali da nema onih privatnih skola trte mrte niceg tu ne bi bilo...Mnogi to se bi ne mogu da priuste,a u skolama rade nedovoljlno kvalifikovani profesori.Eto,imam sopstvni primer,gde profesorka jedva sastavlja slozenu recenicu bez gledanja u beleske.
I ona treba da uci nas da pricamo?


Vi sedite tako u svojoj stolici i mislite da je cela Srbija ono sto vidite iz stolice. Moja cerka je rodjena na engleskom govornom podrucju i kad god smo u drustvu nasih ljudi u inostranstvu ja ne mogu da opstanem od kritika kako to da moje dete ne govori srpski dobro. KAd god odemo u Srbiju svi jedva docekaju da vezbaju engleski sa mojom cerkom tako da ona i ne vidi svrhu da se trudi da nauci srpski. Verujte mi kad vam kazem da i previse Srba govori engleski. Vi uopste i ne primecujete koliko se srpski jezik gubi.Pogotovu od kada su racunari postali svakodnevnica. Jedino starije generacije ne govore engleski. Verujte mi, ja sam prevodilac i ako nista drugo vidim po kolicini posla koja svakodnevno opada.

Sve je ok,ali zar ne bi bilo logicno da bar sa rodjacima prica na srpskom?I,uvek postoji raslog da nauci srpski,pa to je njen jezik i koreni su joj odatle.
 
Ne znam odakle to da malo ljudi ovde govori Engleski? Za razliku od nekih drugih zemalja, ovde bar 70% stanovnistva do 20g odlicno govori Engleski.
Madjarska je po tom pitanju katastrofa, pre 2g. otisli mi na ekskurziju i izgubili se u Budimpesti, prilazimo mladim ljudima i pitamo za hotel na Engleskom a oni belo gledaju. Znaci katastrofa.

Dok je recimo u Italiji (isla prosle godine) sasvim druga prica. Stariji ne znaju ni rec, to stoji, ali mladi odlicno znaju.

E sad zasto ga je potrebno znati? Zato sto se sve cesce trazi kao uslov za posao, zato sto je to najuniverzalniji i najkorisniji jezik na svetu i zato sto sve vise postaje potreba....
Muzika,serije,tehnika, neke strucne knjige...Sve je to na engleskom.
 

Back
Top