Зашто су Срби преузели многе западне вредности и начин живота, а у исто време мрзе тај исти запад?

Гамбино

Veoma poznat
Poruka
14.731
Ауторска тема -----------

Почињемо све више да личимо на запад, наталитет је у великом паду, недостаје нам радна снага и већ увелико увозимо раднике из Азије.
Већина Срба такође мрзи српско писмо, које је од 2006. једино службено писмо, дакле Срби су масовно пригрлили западно писмо латиницу. Чак и када усташе нападају ћирилицу и ломе табле, Срби ту ћирилицу бране на латиници.
Постали смо потрошачко друштво, много горе него на западу, ако рачунамо да имамо мање плате.
Војску нико не жели да служи, баш као и на западу, већини одговара професионална војска, да не би морали да служе држави, односно да то одраде они који су плаћени.

И увек ће бити изговор да је то нама наметнуо запад, као да њих много занима да ли користимо писмо православаца или католика и неких муслимана.
Никада нећемо признати да за ове ствари смо сами криви, као и за оне вредности које не желимо да узмемо од запада, а које су добре, као што је рецимо екологија, правна држава и уређење институција, прави патриотизам према држави и државни патриотизам према грађанима, поверење у институције итд.

nije isto mrzeti ljude i način življenja zapada i mrzeti geopolitiku zapada koja je uperena protiv nas...ja volim ljude sa zapada i njihove vrednosti i uređenost država na zapadu ali sam protiv njihove geopolitike...nema običan Amerikanac ništa sa onima koji upravljaju tom zemljom tačnije njenom spoljnom politikom..

ako moze sugestija gde gresis od samog starta? a ako ne, izvini na upadanju.

zapad-istok paradigma, i nase mesto i odnos, je mogla da vazi do sloma komunizma na istoku, a posle ne, jer je ceo svet postao zapad, tj. kapitalisticki; sada se postavljaju temelji nsp-a, koji ukljucuju novu paradigmu koja se ogleda u razvijenom severu - nerazvijenom jugu, globalni jug koji je definisan vec zemljama BRICS-a, i dalje se prosiruje, a u kome mi trebamo da trazimo nase mesto i da se prema njemu odnosimo

to da smo sve lose prihvatili od zapada, a sve dobro da nismo, to vise ne igra ulogu, sta je bilo, bilo je, vec da se blago nama okrenemo buducnosti i vidimo gde nam je mesto u NSP, Kina se vec priblizila kao nas kreditor broj 1. prevazilazeci "zapad", bilo bi glupo da voz prodje, a mi ostanemo u poslednjem vagonu, ili cak izbaceni kao slepi putnici baveci se prevazidjenim "zapadnim" koncepcijama... svet je globalno selo, pisi brate na kom god hoces pismu, ali ne govori nam da je latinica zapadna, vec koje je pismo globalnog juga

Poslednja izmena:
nije isto mrzeti ljude i način življenja zapada i mrzeti geopolitiku zapada koja je uperena protiv nas...ja volim ljude sa zapada i njihove vrednosti i uređenost država na zapadu ali sam protiv njihove geopolitike...nema običan Amerikanac ništa sa onima koji upravljaju tom zemljom tačnije njenom spoljnom politikom..

Sad moze da se zatvori tema, covek objasnio.

Pa nije baš da su prihvatljive sve zapadne vrednosti i da je problem samo geopolitika. Recimo LGBT i priča roditelja 1 i 2 je isto problem. Ima tu još nekih zakona koji su tamo na zapadu a ne mogu ovde. Na primer zašto je Srbija zatvorila samo dva poglavlja od 35 sa EU? Većina tih poglavlja nema veze sa geopolitikom.

Почињемо све више да личимо на запад, наталитет је у великом паду, недостаје нам радна снага и већ увелико увозимо раднике из Азије.
Већина Срба такође мрзи српско писмо, које је од 2006. једино службено писмо, дакле Срби су масовно пригрлили западно писмо латиницу. Чак и када усташе нападају ћирилицу и ломе табле, Срби ту ћирилицу бране на латиници.
Постали смо потрошачко друштво, много горе него на западу, ако рачунамо да имамо мање плате.
Војску нико не жели да служи, баш као и на западу, већини одговара професионална војска, да не би морали да служе држави, односно да то одраде они који су плаћени.

И увек ће бити изговор да је то нама наметнуо запад, као да њих много занима да ли користимо писмо православаца или католика и неких муслимана.
Никада нећемо признати да за ове ствари смо сами криви, као и за оне вредности које не желимо да узмемо од запада, а које су добре, као што је рецимо екологија, правна држава и уређење институција, прави патриотизам према држави и државни патриотизам према грађанима, поверење у институције итд.
Prihvatili povrsno, ko Turci, Rusi i ostali Brazilci. Oni ludaci iz Arabije, Irana , Avganistana i slicnih mesta se barem ne foliraju.

Pa nije baš da su prihvatljive sve zapadne vrednosti i da je problem samo geopolitika. Recimo LGBT i priča roditelja 1 i 2 je isto problem. Ima tu još nekih zakona koji su tamo na zapadu a ne mogu ovde. Na primer zašto je Srbija zatvorila samo dva poglavlja od 35 sa EU? Većina tih poglavlja nema veze sa geopolitikom.
to se i na zapadu nameće sa vrha kao i ovde...nisu njihove izvorne vrednosti koje sam narod bira nego se nameću preko medija koje drži ista ta elita koja vodi njihovu geopolitiku....nisu ljudi na zapadu većinski pro lgbt nego su tolerantni što elita na vlasti zloupotrebljava da ih koristi kao odskočnu dasku da te vrednosti nameće i njima i nama i svima.....

Netacno, u demokratiji gradjani su dio drzave i time i njene spoljne politike i svega sto drzava radi. Dakle, neprijateljske strane mogu te gradjane tretirati kao neprijateljske vojnike i prziti ih.

Ne mrze Srbi nikoga. Oni najviše rade na svoju štetu, ako su nešto i preuzeli od bilo koga preuzeli su kvazi vrijednosti a ne nešto napredno i pametno. Zapadnjaci su par decenija glavni svjetski policajac i poigravaju se s malim narodima, nameću lidere, uništavaju resurse, guraju ih u ratove. Šta sad, da im aplaudiramo. Nikad ruski top nije došao da ubija Srbe

Mrzi se na satro, dolari, evrici, zapadna kola i ostala tehnika se vole istinski.
Samo to i prihvataju.

Vrednosti.... sacuvaj Boze! Narocito padaju na sledecim testovima:

- EU (jer kao hoce u nju, ali po svojim pravilima, a to ne moze, pa imaju utisak da ih EU ''nece'' i da ih mrzi)
- NATO (ne zbog 1999. famozne, vec jer se plase obaveza, posto u svakoj organizaciji pored prava postoje i obaveze)
- odj***vanje Rusije i jos nekih despotija
- LGBT
- pravna drzava
- borba protiv korupcije, narocito one najnize tipa ''poklona'' lekarima i uciteljima i slicnog
- privatno radije nego (banana)drzavno
- odnos prema NVO (''sve su to strani placenici i rade protiv drzAVu'')

itd.

Zar treba uopšte odgovoriti na to pitanje?

Znaš li ti šta je Dositej Obradović kazao? Um i pamet u Londonu u Parizu, ali srce na istoku.

Sa zapada se preuzimaju stvari, naravno nekad i loše, ali pre svega zato što je to pametno i korisno. Celi svet to radi; i Rusija i Kina su uglavnom cele 'zapadne' u tom smislu.

Samo idiot ne bi uzeo nešto što je korisno i iskoristio to da unapredi sopstveno društvo. Zapravo, nađu se, nažalost, često takvi idioti i na vlasti i oni su najčešći uzrok stagnacije ili regresije zemalja kojim vladaju.

Pa zato što su ih turci krkali 500 godina šta se praviš blesav :mrgreen:

A ti znači ne voliš,recimo,kad ti neko ne da da praviš rusvaj i ubijaš po komšiluku sa arsenalom bivše JNA..e taj zli Zapad.

Ganut sam izlivom nežnosti.

Vidiš, tvoj voljeni Zapad pet para ne daje za to.

Samo to i prihvataju.

Vrednosti.... sacuvaj Boze! Narocito padaju na sledecim testovima:

- EU (jer kao hoce u nju, ali po svojim pravilima, a to ne moze, pa imaju utisak da ih EU ''nece'' i da ih mrzi)
- NATO (ne zbog 1999. famozne, vec jer se plase obaveza, posto u svakoj organizaciji pored prava postoje i obaveze)
- odj***vanje Rusije i jos nekih despotija
- LGBT
- pravna drzava
- borba protiv korupcije, narocito one najnize tipa ''poklona'' lekarima i uciteljima i slicnog
- privatno radije nego (banana)drzavno
- odnos prema NVO (''sve su to strani placenici i rade protiv drzAVu'')

itd.
🖕🖕🖕

Pa jednostavno zivimo u doba kada je svet postao globalno selo, ono mnogo brze se putuje nego nekad, mnogo vise se putuje nego nekad, protok informacija je brzi, svima je sve mnogo dostupnije nego nekad i jednostavno ono ti si kao pred švedskim stolom, ono imas sve izlozeno pa izvoli biraj sta ti se svidja, ono sto ti odgovara i sto ti se svidja uzeces a ono drugo ces da odbacis i ignorises.
E sad nije ni toliko problem sto nasa kultura trpi zato sto ljudi radije prihvataju stranu kulturu i trendove i nije problem to sto preferiraju i prihvataju stranu kulturu vec je problem sto to rade nekritički i neselektivno.
Znači ono treba poznavati sebe i znati šta ti se svidja a šta ne i šta misliš da je dobro za tebe a šta ne, ono znači ok mi je da gledam američke filmove, ok mi je da slušam njihovu muziku, ok mi je da nosim džins i Nike patike ili da ponekad svratim na neki fast food ili popijem koka kolu ali nije mi u redu njihov način života i njihov sistem vrednosti i to ne želim da prihvatim jer prosto mislim da nije dobro za mene i da nije kompatabilno samnom, sa mojim mentalitetom, senzibilitetom, mojim sistemom vrednosti, načinom na koji sam odgajan, itd i prema tome gajim otpor, ili ne znam volim neke stvari vezane za kinesku kulturu ali opet ne bi voleo da živim kao oni, po tim pravilima i da budem kao oni ili ne znam recimo obožavam Brazil i Južnu Ameriku, volim njihovu kulturu, to podneblje, njihovu energiju, mentalitet, senzibilitet, volim njihov fudbal, volim Južnoamerikanke i egzotične žene ali eto ne svidja mi se baš njihova muzika nešto, malo mi je onako previe meka i dosadna za moj ukus (eto više volim neku repčinu ili neki RnR).

Znači poenta je imati i neku kritičku distancu i neku selekciju i prosto odredjenu kulturu i fazon prilagodjavati sebi a ne obrnuto i prilagodjavati sebe nečemu ili nekom drugom i posto-poto nekriticki prihvatati sve ne bi li se uklopio u neki šablon i bio kao neko drugi.

pravi si klovn...upravo sada dok pišeš o zapadnim vrijednostima i isti zapadnajci podstiču etničko čiščenje i genocid u Gazi...zapadne vrijednosti su vrijednosti onoliko koliko su bile u alžiru 50tih ili 60tih u vijetnamu...sve je to šarena laža...

oduvek je srbija bila bliža i povezanija sa zapadom nego sa rusijom ili kinom
ovde je bila granica sa austougarskom, karavani su išli za mletke a ne za sankt petersburg, školovalo se u gracu, parizu, beču... nosila se francuska moda, arhitektura je bila pod uticajem zapada, školovani ljudi su koristili francuske i nemačke izraze...

oduvek je srbija bila bliža i povezanija sa zapadom nego sa rusijom ili kinom
ovde je bila granica sa austougarskom, karavani su išli za mletke a ne za sankt petersburg, školovalo se u gracu, parizu, beču... nosila se francuska moda, arhitektura je bila pod uticajem zapada, školovani ljudi su koristili francuske i nemačke izraze...
Dakle samo povrsna evropeizacija.

A ti znači ne voliš,recimo,kad ti neko ne da da praviš rusvaj i ubijaš po komšiluku sa arsenalom bivše JNA..e taj zli Zapad.
geopolitički zapad je i napravio te ratove o kojima pričaš preko svojih agenata u politici i medijima u svim narodima...seti se ambasador koje zemlje je nagovorio Aliju Izetbegovića da povuče poptis sa mirovnog plana pa je posle toga izbio rat

Dakle samo povrsna evropeizacija.
Upravo tako, danas imamo samo nošenje zapadne odeće, vožnju zapadnih kola. Pa to postoji širom sveta ali to ne znači da je to sve sad zapad. Čak ni zapadna muzika nije bila uvek dominantna nego se obično na kraju izmeša sa orijentalnom pa dobijemo naše folk rokere i folk repere.

Upravo tako, danas imamo samo nošenje zapadne odeće, vožnju zapadnih kola.
Parazitizam.
Čak ni zapadna muzika nije bila uvek dominantna nego se obično na kraju izmeša sa orijentalnom pa dobijemo naše folk rokere i folk repere.
I dobije se travestija, himera, pastis i frankenstajnska nakaza pod jeftinom devizom ''svecko a nase''. :roll:

Back