Zašto su Bošnjaci danas isključivo muslimani?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Moračanin

Veoma poznat
Poruka
11.434
Izvorno ime Bošnjanin (u latinskim vrelima sing. Bosnensis) prvobitno označava pripadnika srednjovjekovnog bosanskog teritorija, kasnije države. Prva zabilježena upotreba riječi Bošnjak desila se 1440. godine kada je Tvrtko II Kotromanić poslao bosansku delegaciju u Budim radi čestitanja poljskom kralju Vladislavu Varnenčiku na izboru za kralja Ugarske i Hrvatske. Tada je vođa bosanske delegacije rekao da su: "Bošnjakom isti pradjedovi bili kao i Poljakom"

Bošnjaci su dakle bili Slovenski narod, Srbi ili Hrvati, koji su tu živjeli.
Interesantno, da danas Srbi i Hrvati iz BIH odbacuju to svoje staro ime a prihvataju ga masovno muslimani.

To mi nikako nije jasno zašto je to tako?

Izvorno ime Bošnjanin (u latinskim vrelima sing. Bosnensis) prvobitno označava pripadnika srednjovjekovnog bosanskog teritorija, kasnije države. Prva zabilježena upotreba riječi Bošnjak desila se 1440. godine kada je Tvrtko II Kotromanić poslao bosansku delegaciju u Budim radi čestitanja poljskom kralju Vladislavu Varnenčiku na izboru za kralja Ugarske i Hrvatske. Tada je vođa bosanske delegacije rekao da su: "Bošnjakom isti pradjedovi bili kao i Poljakom"

Interesantno, da danas Srbi i Hrvati iz BIH odbacuju to svoje staro ime a prihvataju ga masovno muslimani.

За твоју информацију краљ Стефан Твртко је узео име Стефан приликом крунисања онако како су то радили сви Немањићи.
Он је истицао своје српско порекло и родовске везе са Немањићима.
Сви Тврткови наследници су приликом крунисања увек узимали име Стефан као и сви српски краљеви Немањићке лозе.

Самим тим је логично да сви краљеви који су владали Босном су били српски краљеви.

Kontam da Bosnjaci iliti Muslimani, nemaju sa kim se drugim povezati, tj. vide nekako otpor od prepucavanja (da su poturceni Srbi ili Hrvati) bash u tom identitetu Bosnjaka i tako dokazuju svoju nacionalnost. Dok Srbi i Hrvati imaju svoje matice i uopste ne bi imali potrebe da se povezuju sa tim pojmom Bosnjanin, cak kako vidim iz licnog iskustva, to predstavlja za njih uvredu. Ja ovo pisem samo na osnovu nekog svog licnog vidjenja, nisam strucan i to, a iskreno zanima me to pitanje.

Što reko naš pjesnik u 19.vijeku "od Trebinja do Brodskijeh vrata nije bilo Srba i Hrvata" ..

ja ne vidim problem u izboru naziva novokomponavnih nacija...

neka se zovu i smogovci ako im to odgovora...ako neko nece da se druzi sa tobom a ti nisi sprecio problem - jbga...

meni je mnogo vece licemerje pravoslavnih srba zbog prozivanja bosanskih muslimana usled promene veroispovesti a zaboravljaju nacin na koji su oni sami pokrsteni...

nema pravih i nepravih naroda...vec samo pametnijih i manje pametnih odluka autoriteta...

Како да не одбацују човече, замисли народ који је добио име по реци или планини...
Прави народи дају име земљи на којој живе, а они други добијају имена по рекама, планинама, ливадама...

Stvarno. Bošnjaci, Crnogorci, Makedonci. A i Slovenci i Slovaci.

Poljaci su porijeklom od Srba samo lužičkih . Jednostavno . Tvrrtko je Kralj Srba . ZAhumljani ( a vjerovatno i Bosanci ) su porijeklom iz Liznice ( može biti Lužice ) , zahumljski kralj Mihailo je rodom sa rijeke VIsle , a on je Srbin , sve ovo piše na par stranica KOje je pisao KOnstantin porfirogenit .

I ništa neobično da Tvrtko II kaže , Bosanci i POljaci su od istih pradjedova , što bi rekoa i da je samo včuo kako govore . Ali možda je i znao za sve ove podatke .

320798_235430203184122_1826961040_n.jpg

NAravno da su od Istih predaka , još ako mu je ovaj rekoa ja sam Kralj SRBA , a ovaj Uzvratio pa ja sam iz Županije Srbije , iz Sela SRB , pored kojeg je jerero SRBSKO .

Poslednja izmena:
Како да не одбацују човече, замисли народ који је добио име по реци или планини...
Прави народи дају име земљи на којој живе, а они други добијају имена по рекама, планинама, ливадама...

Postoje teze da su Sloveni imenovani po reci.

Svaki etnonim je nekako u jednom trenutku nastao. Ne vidim nekakvu osnovanost da sada to tako razdvajaš (na prave i neprave narode), sem u grupe porijekla toponima...Jesu li Italijani pravi narod?

ja ne vidim problem u izboru naziva novokomponavnih nacija...

neka se zovu i smogovci ako im to odgovora...ako neko nece da se druzi sa tobom a ti nisi sprecio problem - jbga...

meni je mnogo vece licemerje pravoslavnih srba zbog prozivanja bosanskih muslimana usled promene veroispovesti a zaboravljaju nacin na koji su oni sami pokrsteni...

nema pravih i nepravih naroda...vec samo pametnijih i manje pametnih odluka autoriteta...

Ni ja. Umjesto saveznika stvaramo neprijatelje. Bila je tema na SC-u prije par godina, Srpkinja presla na islam i udala se za muslimana iz jedne druge zemlje. Kad je stoka navalila da pljuje i napada zenu...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back