Зашто Србија деведесетих није водила исту политику као Хрватска или Словенија.

JovanRadovic

Iskusan
Banovan
Poruka
6.482
Словенци су отпочели рат против ЈНА којој је Анте Марковић наредио излазак на границе СФРЈ а јединицама руководили Конард Колшек и Маријан Чад.

Убијали су ненаоружане младиће или младиће без муниције. А из својих књига избрисали 45 000 људи, других националности, као да никада нису ни постојали.


Са друге стране Хрватска је као држава Хрвата и Срба одлучила да Србе сведе на статистичку грешку, тј. испод 4%.

У Хрватској је по попису из 1981. године живјело:
531 000 Срба
379 000 Југословена
188 000 неопредјељених (углавном из мјешовитих бракова)

Данас живи око 120 000 Срба
Југословена нема
и тачно пола неопредјељених.

По извјештају Бутроса Галија у Србији је 1992. година било 161 000 избјеглица из Хрватска (Оне у трећим земљама нико није бројао) По признању Мате Гранића 1993. године срушено је 4000 србских кућа у унутрашњости Хрватске по изјави Чичка 10 000.
Срушено је 3 000 антифашистичких споменика у унутрашњости Хрватске.
Одузето на десетине хиљада станарских права.
Подјељено 300 000 отказа по националној основи, пола милиона људи остало без посла.
Протјеривани чак и мртви Срби, Петар Кочић, Никола Тесла....па и неподобни Хрвати.



"Dakle, utvrdimo činjenice: osoba koja je mrtvog bosanskog književnika javno nazvala “velikosrbinom“ smrtno se uvrijedila i duševno zateturala kad je o sebi pročitala da je “velikohrvatska gospa“.

Elem, koji je pravosudni ishod ove priče? Godine 2006. sutkinja Ana Ćurković-Dražić na Općinskom sudu u Zagrebu presudila je u korist tužiteljice, a tu je presudu krajem 2009., više od pet godina nakon Šuvarove smrti, potvrdio i Županijski sud, naloživši njegovoj udovici, kao nasljednici poduzeća koje je izdavalo “Hrvatsku ljevicu“, da Mariji Grgičević plati 20.000 tisuća kuna s kamatama, zbog “povrede časti, ugleda i dostojanstva tužiteljice“.

Tako je Grgičevićka, nakon što je iscipelarila mrtvoga Petra Kočića, uspjela iskamatariti i mrtvoga Stipu Šuvara."

slobodnadalmacija.hr

Познато Загребачко казалиште "Јазавац" преименовано у "Керемпух"



STIPE ŠUVAR

Jedan od najupornijih i najdosljednijih kritičara Franje Tuđmana i njegovog režima, Stipe Šuvar, period Tuđmanove vladavine naziva »trećim razodvljem straha«, nakon prvog posljeratnog, kad su se komunisti surovo obračunavali sa svojim ideološkim protivnicima i drugim, u kome su se međusobno obračunavali politički istrebljujući »informbirovce«. Po Šuvaru, treće, tuđmanovsko razodblje straha »po svojim dosadašnjim posljedicama nimalo pak ne zaostaje za razdobljem nakon 1944-1945.godine. U Hrvatskoj je NAJMANJE 300.000 LJUDI MAKNUTO SA SVOJIH DOTADAŠNJIH RADNIH MJESTA, ZBOG NACIONALNE ILI POLITIČKE NEPODOBNOSTI. OKO POLA MILIJUNA IH JE OSTALO BEZ POSLA, pa ga nemaju ili su ga potražili vani, ili su morali ići u prijevremene mirovine...

MNOGO JE LJUDI UBIJENO, A DA UBOJICE NISU ODGOVARALE. MINIRANO JE DESETAK TISUĆA UGLAVNOM SRPSKIH KUĆA, najčešć na stručan način, u gradovima i selima daleko od poprišta hrvatsko-srpskih okršaja. UPADI U STANOVE »NEPODOBNIH« I PRISILNE DELOŽACIJE, KOJE ORGANI DRŽAVE NISU SUZBIJALI VEĆ SU, NAPROTIV, NAJČEŠĆE STAJALI IZA NJIH, BILE SU POPRIMILE KARAKTER EPIDEMIJE, a još nisu prestale. Desetak tisuća ljudi ostalo je bez državljanstva i na taj način pretvoreno u strance u vlastitoj domovini, a bez navođenja obrazloženja. Vlada opća atmosfera sumnjičenja ljudi koji se tobože ne ponašaju kao dobri Hrvati, koji su ostali »komunjare«, a i svih koji se usude javno kritizirati postupke i namjere sadašnjeg režima.

SRBI SE SUMNJIČE i na razne, otvorene ili prikrivene načine, ŠIKANIRAJU ZBOG SAME ČINJENICE DA SU SRBI. Istrani koji slijede Istarski demokratski sabor nalaze se na optuženičkoj klupi da maltene spremaju izlazak Istre iz Hrvatske. Dalmatincima koji slijede Dalmatinsku akciju pripređuju se MONTIRANI PROCESI, da bi se dokazalo da imaju terorističke namjere... I za verbalne delikte izrečeno je i pod »novim režimom« na desetine presuda.« (Stipe Šuvar: Hrvatski karusel. Prilozi političkoj socijologiji hrvatskog društva, »Razlog«, Zagreb 2003., str.15-16.)

Navodeći brojne primjere neoustašizacije hrvatskog javnog života Šuvar pominje i izručenje nekadašnjeg upravnika jasenovačkog logora Dinka Šakića 1998.godine. »Izručenje bračnog para Šakić poslužilo je u stvari kao povod da ih se prikazuje kao hrvatske junake, a i za plasman tvrdnji kojima se VIŠESTRUKO UMANJUJE BROJ ŽRTAVA USTAŠKIH ZLOČINA U JASENOVCU.« (str.42.) Pored toga, Šuvar potencira činjenicu da je Tuđmanova partija na izborima osvojila tijesnu ili samo relativnu većinu, prvenstveno glasovima iz dijaspore, najviše hercegovačkih Hrvata, ali i zbog činjenice da je večina Srba bila proterana, pa nisu mogli glasati. »HDZ i Franjo Tuđman dobivali su tu ipak relativnu većinu i na prvim i na svim dosadašnjim izborima uz gotovo neprikrivenu pomoć katoličke crkve, koja ima i velik politički uticaj na tradicionalne vjernike, no njima se priklanjao i značajan broj prosvećenijeh Hrvatica i Hrvata, jer su ih jednostavno, zbivanja u bivšoj Jugoslaviji, u Evropi, a i u cijelom svijetu na jednoj strani uznemiravala, a na drugoj strani budila nade

U HRVATSKOJ SU ISPROVOCIRANI ORUŽANI SUKOBI, čije su posljedice dugotrajne, pridonijeli da većina, ako i ne glasa za HDZ i Tuđmana, podupire njihovu »državotvornu«, nacionalističku i ksenofobičnu politiku, a i da žmiri na svu grabežljivost i bahatost nove vladajuće klase, klase hrvatskih kapitalista, čije formiranje kontrolira osobno hrvatski državni poglavar Franjo Tuđman.« (str.49.)

Tuđmanova saborska poslanica iz januara 1996. godine Šuvaru je bila povod da argumentovano ukaže na MANIPULACIJE stvarnim i IZMIŠLJENIM statističkim podacima, kojima tako rado pribjegava. »VIŠESTRUKO JE, RECIMO, UMANJEN BROJ SRBA, KOJI SU IZBJEGLI POD NALETIMA »BLJESKA« I »OLUJE«. Podaci o poginulim, ubijenima, ranjenima i nestalima iskazani su samo za one koji su u ratu bili na hrvatskoj strani, a ne i za sve ljude kojima je Hrvatska (bila) domovina i čiji su državljani bili 1991. godine. Predsjednik Tuđman je u svojoj poslanici pobrojao žrtve »hrvatskog naroda« u raznim sukobima od 1991. fo 1995. godine, a NIJEDNOM RIJEČJU NIJE SPOMENUO I ZLOČINE NAD SRPSKIM STANOVNIŠTVOM na područjima na kojima je prohujala »Oluja«, kao ni BESPRIMJERNU PLJAČKU, PALJEVINE i RAZVLAČENJE i ranije društvene, sada državne imovine koja se i do danas nastavlja. Svijet su pak obišli podaci, zbog kojih je Hrvatska stavljena na stup srama i zbog kojih se (a ne, doduše, samo zbog onog što se dogodilo i događa na tragu »Oluje«) još nalazi u čekaonici za ulazak u evropske institucije: UBIJENO JE IZMEĐU DVIJE I ČETIRI TISUĆE SRBA, A 1.500 NJIH SE NAŠLO U HRVATSKIM ZATVORIMA POD OPTUŽBOM ZA RATNE ZLOČINE, RAZORENO JE 85% SRPSKIH KUĆA, A OPLJAČKANE SU SVE. Te podatke i činjenice nije fabricirao i u svijet lansirao kakav unutrašnji neprijatelj, već se nalaze i u izvještajima međunarodnih institucija i organizacija čiji su ljudi dolazili i obilazili to golemo područje koje danas nalikuje na opustošenu zemlju.


Колико ми је познато из Србије је исељено 17 000 Хрвата...међутим познато ми је да су Хрвати са Космета насељавани у Србске куће и станове, а Хрвати из Војводине, у неким случајевима, мијењали своју имовину са Србима из Хрватске у значајно повољнијим условима, ђе се је радило о чистој заради - кућицу са окућницом у Сланкамену данашње вриједности 5 000 Еура - за кућу у Србина на мору у вриједности од 300 - 500 000.

Хтио бих чути, ако неко познаје неког Хрвата који је протјеран из Србије а да у Хрватској није добио кућу, стан или замијенио кућу у вишеструкој разлици цијене.
 
Јоване, шта очекивати од комуниста који су нас у Србији учили да будемо Југословени, а не Срби?
А сви остали су били оно што јесу- Хрвати, Словенци, ето и Муслимани у БиХ се изборише за нацију.
У Србији и данас кад се потегне тема српства, наћиће се они који ће те оптужити да си фашиста (тачније, клерофашиста), само зато што се изјашњаваш Србином Православцем.

Можда је боље питање зашто се баш код нас Срба примила та клица комунистичка ? Шта је то што нама као народу фали у односу на њих, кад смо и упркос њиховом лажирању историје, ми једини државотворан народ с озбиљном историјом и прошлошћу ? Како се та трагедија десила нама Србима? И где је корен проблема?
 
Ко је протеривао Хрвате из Србије и кад? :think:

У Хрватској има 17 000 Хрвата који су дошли из Србије. Навео сам неке примјере замјене имовине у којој су Хрвати вишеструко профитирали.

Хрвати из Јањева на Космету такођер се налазе у Хрватској.

Поставио сам питање, да ли неко познаје Хрвата који је из Србије дошао у Хрватску да није добио стан, кућу или зарадио на размјени.

Да ли је било стварног протјеривања не знам. Хрвати тврде да је свих 17 000 Хрвата који се данас налазе у Хрватској протјерано из Србије - углавном Војводине.

Интересује ме да ли је Србија такођер радила присилне деложације или упадање у станове док су људи на пијаци а да државни органи нису реаговали, односно оставили провалнике у стану.

Интересује ме да ли је Србија у школству, на жељезници или у државним органима, слала депеше да се отупуштају људи других националности.

Интересује ме да ли је Србија хапсила Хрвате на радним мјестима одводила у полицијске станице и убијала. и сл. ствари.
 
Јоване, шта очекивати од комуниста који су нас у Србији учили да будемо Југословени, а не Срби?
А сви остали су били оно што јесу- Хрвати, Словенци, ето и Муслимани у БиХ се изборише за нацију.
У Србији и данас кад се потегне тема српства, наћиће се они који ће те оптужити да си фашиста (тачније, клерофашиста), само зато што се изјашњаваш Србином Православцем.

Можда је боље питање зашто се баш код нас Срба примила та клица комунистичка ? Шта је то што нама као народу фали у односу на њих, кад смо и упркос њиховом лажирању историје, ми једини државотворан народ с озбиљном историјом и прошлошћу ? Како се та трагедија десила нама Србима? И где је корен проблема?

Проблем је очито велики. Проблем је и данас, као што га описујеш. Ђе је корјен не знам, али знам да смо очито били политички незрео народ, да су нам други урадили такве злочине и да су нас управо оптужили за оно што су они радили.

Од оснутка Југославије 1918. године Хрвати су континуирано радили на рушењу Југославије и на крају оптужили Србе да су Срби рушили Југославију. Данас је Србија пуна оних који тако мисле.

Зашто мисле, не знам.
 
У Хрватској има 17 000 Хрвата који су дошли из Србије. Навео сам неке примјере замјене имовине у којој су Хрвати вишеструко профитирали.

Хрвати из Јањева на Космету такођер се налазе у Хрватској.

Поставио сам питање, да ли неко познаје Хрвата који је из Србије дошао у Хрватску да није добио стан, кућу или зарадио на размјени.

Да ли је било стварног протјеривања не знам. Хрвати тврде да је свих 17 000 Хрвата који се данас налазе у Хрватској протјерано из Србије - углавном Војводине.

Интересује ме да ли је Србија такођер радила присилне деложације или упадање у станове док су људи на пијаци а да државни органи нису реаговали, односно оставили провалнике у стану.

Интересује ме да ли је Србија у школству, на жељезници или у државним органима, слала депеше да се отупуштају људи других националности.

Интересује ме да ли је Србија хапсила Хрвате на радним мјестима одводила у полицијске станице и убијала. и сл. ствари.
А што то питаш, кад знаш одговоре и сам?

Осим нешто Шешељевих испада у Земуну и Срему, током ових задњих 20ак год, у Србији није никада (осим за време Недића) било систематског протеривања нити било какве дискриминације, ни Хрвата, нити било кога другог по националној/верској/расној основи.
 
У Хрватској има 17 000 Хрвата који су дошли из Србије. Навео сам неке примјере замјене имовине у којој су Хрвати вишеструко профитирали.

Хрвати из Јањева на Космету такођер се налазе у Хрватској.

Поставио сам питање, да ли неко познаје Хрвата који је из Србије дошао у Хрватску да није добио стан, кућу или зарадио на размјени.

Да ли је било стварног протјеривања не знам. Хрвати тврде да је свих 17 000 Хрвата који се данас налазе у Хрватској протјерано из Србије - углавном Војводине.

Интересује ме да ли је Србија такођер радила присилне деложације или упадање у станове док су људи на пијаци а да државни органи нису реаговали, односно оставили провалнике у стану.

Интересује ме да ли је Србија у школству, на жељезници или у државним органима, слала депеше да се отупуштају људи других националности.

Интересује ме да ли је Србија хапсила Хрвате на радним мјестима одводила у полицијске станице и убијала. и сл. ствари.

Знаш Јоване, ево моја прва комшиница је Хрватица из Задра. Живим у Бг-у. Истој никад ни длака са главе није зафалила.
Жена је најнормалније радила у Галеници, и супер је материјално обезбеђена.

С друге стране, рођена сам у Сомбору. Имам и тамо доста фамилије. Кумин супруг је био Хрват и на руководећем месту у ПИК Апатин. Такође га нико никад није дирао. Умро човек 4 године после куме, од туге. Много је волео и никад се није опоравио након што је она ''отишла''.

Верујем да су неки од њих отишли из Србије кад је Милошевић дошао на власт јер су се , можда, осетили угроженим.
Али ти који су се осетили угроженим су били управо они који су форсирали своје Хрватство.
Међутим, чак и такве нико није дирао, бар није од власти наређено.
Верујем да су неки и по тинтари добили, али само од појединаца, не од власти.

Хапшења засигурно није било на националној основи, још мање убијања.
 
А што то питаш, кад знаш одговоре и сам?

Осим нешто Шешељевих испада у Земуну и Срему, током ових задњих 20ак год, у Србији није никада (осим за време Недића) било систематског протеривања нити било какве дискриминације, ни Хрвата, нити било кога другог по националној/верској/расној основи.

Да ти право кажем, питам јер је то комплексно питање. Наиме, изнио сам горе званичне бројке о броју Срба и Југословена у Хрватској, као и о броју неопредјељених који су тачно преполовљени по званичним пописима.

Број протјераних људи из Хрватске је дијелом надокнађен усељавањем и додјељивањем србске имовине Хрватима из Србије и Хрватима из Босне као и хрватским повратницима из иностранства, као и заслужним неофашистима, странцима, који су се борили на страни Хрватске.

Познато ми је да данас нико у Србији, не води евиденцију о протјераним људима....као и што је послије другог рата остао ненаписан број наших људи који су изгинули од НДХазије.

Често и веома често се пише и то узима као званично број исељених Срба који су исељени за вријеме олује, нешто преко 200 000 људи. Нико не говори о далеко значајнијој бројци, људи који су протјерани прије олује и оних побијених, порушених кућа, отказа, отетих станова који су се десили до олује у унутрашњости Хрватске.
 
Poslednja izmena:
Имам утисак да је бројка стварно протјераних људи сакривена иза званичне бројке Срба у Хрватској...нико не укључује Југословене којих је било 379 000 који су били на јачем удару него Срби...и нико не спомиње од 188 000 неопредјељених тачно половину људи који су углавном били из мјештовитих бракова, а које је хрватска власт означила као неподобне.
 
To kako se Srbija ponšala u okviru skraćeno jugoslovenskih zajednica je jedan nivo problema i odnosi se na one koji su imali vlast.Drugi deo problema,a danas mnogo bitniji,je da ni jedna srpska opoziciona stranka nije u svom programu imala cilj stvaranja države Srbije.Tako da se postojanje Srbije kao države danas može da posmatra kao sticaj okolnosti,a ne rezultat aktivne politike,bilo pozicije ili opozicije.I danas se u političkim diskusijama u Srbiji i kod ljudi iz politike,ali još više u takozvanom "javnom diskursu"oseća manje ili više osećanje jugoslovenstva.Stalno se insistira na nekim novim formama ujedinjavanja,a srpska državnost se posmatra kao neka prelazna faza.Tek mlađe generacije imaju u većini jasnije izražen odnos prema srpskoj državnosti.
 
Проблем је очито велики. Проблем је и данас, као што га описујеш. Ђе је корјен не знам, али знам да смо очито били политички незрео народ, да су нам други урадили такве злочине и да су нас управо оптужили за оно што су они радили.

Од оснутка Југославије 1918. године Хрвати су континуирано радили на рушењу Југославије и на крају оптужили Србе да су Срби рушили Југославију. Данас је Србија пуна оних који тако мисле.

Зашто мисле, не знам.

То је одрађено плански.
Знају наши непријатељи шта је психологија масе, као и то да је већина подложнa манипулацији.
Није Гебелс случајно рекао: ''три пута поновљена лаж, постаје истина''. На пропаганду је насео и један велики и политички зрео народ, као што су Немци. А што не би јадни Срби који на 50 година имају рат ? (у рату гине оно најбоље, најчвршћа генетика!)
Од момента кад су на власт дошли комунисти, у Србији се константно радило на испирању свести и памети, као и на затирању историјског и културног наслеђа.
Не знам да ли си био у војном музеју на Калемегдану?
Ја сам била пре две недеље.
Последњи пут сам га обишла у основној школи (пре 15-ак) година.
Тад нисам имала ову зрелост и образовање, самим тим и утисак адекватан је изостао.
Овог пута, шокиралла сам се оним што сам тамо затекла- у сред Београда, у сред музеја, па још војног, тотално плагирана историја Хрвата, Македонаца, Мислимана на простору БиХ.
А ово је само један сегмент!
Дакле, намеће се закључак да смо имали 45 година комунистичке власти, другим речима 45 година рада , веома систематичног, пропагандног наметања неистина.
Када уђеш у музеј и када схватиш да је тамо написано да су Хрвати имали своју државу и пре него је настала српска држава, јасно ти је зашто неки људи мисле да су Срби тј. ми криви за све недаће које су нас снашле у последњих 20 година. Јадни Хрвати, Срби их угњетавали, а они имали своју државу још пре Христа, малтене! :roll:
 
У Хрватској има 17 000 Хрвата који су дошли из Србије. Навео сам неке примјере замјене имовине у којој су Хрвати вишеструко профитирали.

Хрвати из Јањева на Космету такођер се налазе у Хрватској.

Поставио сам питање, да ли неко познаје Хрвата који је из Србије дошао у Хрватску да није добио стан, кућу или зарадио на размјени.

Да ли је било стварног протјеривања не знам. Хрвати тврде да је свих 17 000 Хрвата који се данас налазе у Хрватској протјерано из Србије - углавном Војводине.

Интересује ме да ли је Србија такођер радила присилне деложације или упадање у станове док су људи на пијаци а да државни органи нису реаговали, односно оставили провалнике у стану.

Интересује ме да ли је Србија у школству, на жељезници или у државним органима, слала депеше да се отупуштају људи других националности.

Интересује ме да ли је Србија хапсила Хрвате на радним мјестима одводила у полицијске станице и убијала. и сл. ствари.

I gore od toga,puno gore
 
Имам утисак да је бројка стварно протјераних људи сакривена иза званичне бројке Срба у Хрватској...нико не укључује Југословене којих је било 379 000 који су били на јачем удару него Срби...и нико не спомиње од 188 000 неопредјељених тачно половину људи који су углавном били из мјештовитих бракова, а које је хрватска власт означила као неподобне.

Другим речима, вероватно је цифра протераних из Хрватске далеко већа од оних података које имамо.
Хмм...ужас.
 
У Хрватској има 17 000 Хрвата који су дошли из Србије. Навео сам неке примјере замјене имовине у којој су Хрвати вишеструко профитирали.

Хрвати из Јањева на Космету такођер се налазе у Хрватској.

Поставио сам питање, да ли неко познаје Хрвата који је из Србије дошао у Хрватску да није добио стан, кућу или зарадио на размјени.

Да ли је било стварног протјеривања не знам. Хрвати тврде да је свих 17 000 Хрвата који се данас налазе у Хрватској протјерано из Србије - углавном Војводине.

Интересује ме да ли је Србија такођер радила присилне деложације или упадање у станове док су људи на пијаци а да државни органи нису реаговали, односно оставили провалнике у стану.

Интересује ме да ли је Србија у школству, на жељезници или у државним органима, слала депеше да се отупуштају људи других националности.

Интересује ме да ли је Србија хапсила Хрвате на радним мјестима одводила у полицијске станице и убијала. и сл. ствари.

Moj rođeni brat je otpušten s posla u Srbiji, samo zato jer je Hrvat.

Da ne govorim o prijetnjama i maltretiranju koje su on i njegova obitelj pretrpjeli u Beogradu.

Razmjeri zlostavljanja Hrvata u Srbiji su manji nego zlostavljanja Srba u Hrvatskoj JEDINO iz razloga što u Srbiji živi manje Hrvata, nego što u Hrvatskoj živi Srba.

Ali vidiš, moj brat nije bio sisa, pa podvio rep među noge i otišao, nego je ostao i dobro je uradio.:)

P.S.

Da ne zaboravim,dobio je otkaz upravu u režiji ondašnje države SRJ!

Ne radi se o pojedinačnom slučaju da neki poslodavac ne želi radnika Hrvata, nego o državnoj politici.
 
Poslednja izmena:
Имам утисак да је бројка стварно протјераних људи сакривена иза званичне бројке Срба у Хрватској...нико не укључује Југословене којих је било 379 000 који су били на јачем удару него Срби...и нико не спомиње од 188 000 неопредјељених тачно половину људи који су углавном били из мјештовитих бракова, а које је хрватска власт означила као неподобне.

Demografski podaci o Srbima i Hrvatima

- Učešća Srba i Hrvata u ukupnom stanovništvu:
Prema popisima stanovništva Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca/Jugoslavije od 1921. i 1931. godine, Federativne Narodne Republike Jugoslavije od 1948, 1953. i 1961. te Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije od 1971,1981. i 1991. godine, učešće Srba i Hrvata u ukupnom broju stanovništva iznosilo je, prema prvome popisu 1921.godine, 4.791.000 (44,57%) Srba i 3.427.000 (23,9%) Hrvata, a prema poslednjem popisu 1991. Srba je bilo 8.526.872 (36,2%), a Hrvata 4.636.700 (19,7%).

Statistički podaci o Srbima i Hrvatima u Jugoslaviji pokazuju da se brojnost tih populacija kretala ovako: Srba je 1921. bilo 4.791.000, 1931. - 5.848.000, 1948. - 6.547.117, 1953. -7.065.923, 1961. - 7.806.152, 1971. - 8.143.246, 1981. -8.140.507 i 1991. - 8.526.872;

Hrvata je 1921.bilo 3.427.000, 1931. - 3.788.000, 1948. - 3.784.353, 1953. -3.975.550, 1961. - 4.239.809, 1971. - 4.526.782, 1981. -4.428.043. i 1991.- 4.636.700.

Napominjemo da je broj Srba i Hrvata prema popisima za 1921. i 1931. naveden na osnovu procjene broja stanovnika 1945. na teritorijama Srbije sa pokrajinama i Hrvatske.

Kada se uzme u obzir poslednji popisni period (1981-1991), Srbi su 1981. činili 36,3, a 1991. - 36,2% stanovništva Jugoslavije. U istom periodu Hrvati su u ukupnom stanovništvu zastupljeni sa 19,7% - i 1981. i 1991. godine.

.........
 
- Srbi i Hrvati izvan svojih republika:
Izvan Srbije sa pokrajinama 1981. živjelo je Srba: u Bosni i Hercegovini (BiH)1.320.644 (32%), u Hrvatskoj 531.502 (11,5%), u Crnoj Gori 19.407 (3,3%), Makedoniji 44.613 (2,3%) i Sloveniji 42.182 (2,2%).

Prema popisu iz 1991.izvan Srbije sa pokrajinama bilo je Srba: u BiH 1.369.258
(31,4%), Hrvatskoj 580.762 (12,2%), Crnoj Gori 57.176 (9,3%), Sloveniji 47.097 (2,4%) i Makedoniji 44.159 (2,2%).


Prema popisu iz 1981. Hrvata je izvan Hrvatske bilo: u BiH 758.136 (18,4%), a u Srbiji sa pokrajinama 149.386 (1,6%), a prema popisu iz 1991. godine: u BiH 755.892 (17,3%), a u Srbiji 109.214 (1,1%).

......
 
Словенци су отпочели рат против ЈНА којој је Анте Марковић наредио излазак на границе СФРЈ а јединицама руководили Конард Колшек и Маријан Чад.

Убијали су ненаоружане младиће или младиће без муниције. А из својих књига избрисали 45 000 људи, других националности, као да никада нису ни постојали.


Са друге стране Хрватска је као држава Хрвата и Срба одлучила да Србе сведе на статистичку грешку, тј. испод 4%.

У Хрватској је по попису из 1981. године живјело:
531 000 Срба
379 000 Југословена
188 000 неопредјељених (углавном из мјешовитих бракова)

Данас живи око 120 000 Срба
Југословена нема
и тачно пола неопредјељених.
....
sve mi je jasno, samo nije zašto nisi uzeo 1961. nego 1981.:dontunderstand:
 
Moj rođeni brat je otpušten s posla u Srbiji, samo zato jer je Hrvat.

Da ne govorim o prijetnjama i maltretiranju koje su on i njegova obitelj pretrpjeli u Beogradu.

Razmjeri zlostavljanja Hrvata u Srbiji su manji nego zlostavljanja Srba u Hrvatskoj JEDINO iz razloga što u Srbiji živi manje Hrvata, nego što u Hrvatskoj živi Srba.

Ali vidiš, moj brat nije bio sisa, pa podvio rep među noge i otišao, nego je ostao i dobro je uradio.:)

P.S.

Da ne zaboravim,dobio je otkaz upravu u režiji ondašnje države SRJ!

Ne radi se o pojedinačnom slučaju da neki poslodavac ne želi radnika Hrvata, nego o državnoj politici.

Где је добио отказ?
 
То је одрађено плански.
Знају наши непријатељи шта је психологија масе, као и то да је већина подложнa манипулацији.
Није Гебелс случајно рекао: ''три пута поновљена лаж, постаје истина''. На пропаганду је насео и један велики и политички зрео народ, као што су Немци. А што не би јадни Срби који на 50 година имају рат ? (у рату гине оно најбоље, најчвршћа генетика!)
Од момента кад су на власт дошли комунисти, у Србији се константно радило на испирању свести и памети, као и на затирању историјског и културног наслеђа.
Не знам да ли си био у војном музеју на Калемегдану?
Ја сам била пре две недеље.
Последњи пут сам га обишла у основној школи (пре 15-ак) година.
Тад нисам имала ову зрелост и образовање, самим тим и утисак адекватан је изостао.
Овог пута, шокиралла сам се оним што сам тамо затекла- у сред Београда, у сред музеја, па још војног, тотално плагирана историја Хрвата, Македонаца, Мислимана на простору БиХ.
А ово је само један сегмент!
Дакле, намеће се закључак да смо имали 45 година комунистичке власти, другим речима 45 година рада , веома систематичног, пропагандног наметања неистина.
Када уђеш у музеј и када схватиш да је тамо написано да су Хрвати имали своју државу и пре него је настала српска држава, јасно ти је зашто неки људи мисле да су Срби тј. ми криви за све недаће које су нас снашле у последњих 20 година. Јадни Хрвати, Срби их угњетавали, а они имали своју државу још пре Христа, малтене! :roll:

Мислим да је све то апсалутно тачно, разумијем доста добро комунистичке обмане, разумијем и диктатуру. разумијем и Србију као поражену страну од НАТОа у овом рату, разумијем и наметнуту власт...међутим не разумијем власт која то ради са ентузијазмом. Јер да није ентузијазам, власт би брижљиво радила за будуће генерације и опоравак.

Стекао сам утисак 1990. године, по оном што су Хрвати јавно говорили, да Хрвати настављају рат тамо гдје су га изгубили 1945. и догађаји су потврдили управо то. Све остало је само замотавање пите у тијесто.

Срби на другој страни нису успјели да разумију хрватске циљеве...не само деведесетих него од 1918. године.
 

Back
Top