Quantcast
  • Dragi prijatelji, forum "Hobi" smo prebacili u kategoriju "Zabava" i pripojili smo mu teme iz foruma "Аlbumi sa sličicama" i "Strip i Anime".

Zašto Srbi iz Republike Srpske nemaju pravo glasa u Srbiji na izborima

Da li se slazes da Srbi iz Srpske mogu da glasaju u Srbiji ?

• Da

glasova: 23 57,5%
  • Ne

glasova: 17 42,5%

• Ukupno glasova
    40

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
27.150
Nema to veze s tim, izborni zakon Republike Srbije traži prebivalište u Republici Srbiji. Možeš se zateći u inostranstvu, ali ako je prebivalište u republici Srbiji, glasaćeš, ako nije, ako je naprimer u BiH, bez obzira na državljanstvo Republike Srbije nećeš glasati.
I to je pošteno? A moj komšija onda znači nema pravo da glasa u Srbiji, ali ima PRAVO( :zcepanje: :zcepanje:) i obavezicu da plaća porez Srbiji jer ima nešto nepokretnina u Srbiji? :zcepanje:A nije stranac koji isto može imati nepokretnine u Srbiji?

Rayela

Legenda
Moderator
Poruka
55.824
O tome pišem, ali ako je prebivalište u Republici Srbiji, ako je stalno prebivalište u prijavljeno u MUP-u Banjaluci naprimer nema glasanja, bez obzira na državljanstvo Republike Srbije.
Problem je da su se ta drzavljanstva delila i shakom i kapom., kupovala su se za neke sitne pare, sto je to ljudima
bilo vazno, ja to nikada nisam razumela. Ako taj iz Banja Luke ima prebivaliste i u Srbiji, a to valjda i pise u nekom
dokumentu, onda neka izvoli da dodje u Srbiju i glasa u svojoj nekoj izbornoj jedinici.

Srboskizborim

Iskusan
Poruka
5.485
I to je pošteno? A moj komšija onda znači nema pravo da glasa u Srbiji, ali ima PRAVO( :zcepanje: :zcepanje:) i obavezicu da plaća porez Srbiji jer ima nešto nepokretnina u Srbiji? :zcepanje:A nije stranac koji isto može imati nepokretnine u Srbiji?
Zato što komšija Srbin sa prebivalištem u Banjaluci ima i pasoš Bosne i Hercegovine i prijavljeno stalno prebivalište u BiH.

Rayela

Legenda
Moderator
Poruka
55.824
Vidi, placanje poreza za nekretnine ( ne kaze se nepokretnine) nema nikakve veze sa drzavljanstvom i ovim glasanjem
jer ti i kao recimo Kanadjanin mozes da imas nekretnine u Srbiji, ali za njih placas porez, ali nemas pravo glasa jer jednostavno
nisi gradjanin drzave Srbije cak i ako je recimo neka fabrika tvoje vlasnistvo.

Srboskizborim

Iskusan
Poruka
5.485
Problem je da su se ta drzavljanstva delila i shakom i kapom., kupovala su se za neke sitne pare, sto je to ljudima
bilo vazno, ja to nikada nisam razumela. Ako taj iz Banja Luke ima prebivaliste i u Srbiji, a to valjda i pise u nekom
dokumentu, onda neka izvoli da dodje u Srbiju i glasa u svojoj nekoj izbornoj jedinici.
Republika Srbija na ovaj način štiti svoj izborni legitimitet da "zapadnoDrinci" ne biraju vlasti u Republici Srbiji a nemaju prebivalište u Republici Srbiji. Hrvatska je to drugačije uredila.

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
27.150
Sada smo došli do pojma prebivalište i boravište koje imaju stotine 'iljada građana Srbije po evropskim vukohebinama?

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
27.150
Vidi, placanje poreza za nekretnine ( ne kaze se nepokretnine) nema nikakve veze sa drzavljanstvom i ovim glasanjem
jer ti i kao recimo Kanadjanin mozes da imas nekretnine u Srbiji, ali za njih placas porez, ali nemas pravo glasa jer jednostavno
nisi gradjanin drzave Srbije cak i ako je recimo neka fabrika tvoje vlasnistvo.
A građanin koji ima državljanstvo Srbije je građanin Srbije ili NIJE, bez obzira na prebivalište? :super:

Rayela

Legenda
Moderator
Poruka
55.824
Sada smo došli do pojma prebivalište i boravište koje imaju stotine 'iljada građana Srbije po evropskim vukohebinama?
To je samo za tebe mozda neka novost, ali pravo glasa ima svaki gradjanin , cak i obaj koji radi na Severnom Polu.
Prebivaliste i boraviste jedno je isto, ali covek ima samo jedno drzavljanstvo svejedno gde boravi ili prebiva.

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
27.150
Republika Srbija na ovaj način štiti svoj izborni legitimitet da "zapadnoDrinci" ne biraju vlasti u Republici Srbiji a nemaju prebivalište u Republici Srbiji. Hrvatska je to drugačije uredila.
To je samo za tebe mozda neka novost, ali pravo glasa ima svaki gradjanin , cak i obaj koji radi na Severnom Polu.
Prebivaliste i boraviste jedno je isto, ali covek ima samo jedno drzavljanstvo svejedno gde boravi ili prebiva.
?? Nisi čuo za pojam 'dvojno' državljanstvo?

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
27.150
Kao državljani Republike Srbije svi bi trebalo da imaju pravo glasa, ali Republika Srbija ima neke svoje kalkulacije.
Tako je! Srbija bi trebala svim Srbima iz RS automatski da prizna državljanstvo Srbije, kao i ostalima koji podnesu zahtev za to! Hebemu misha, pa 'bosanski' Srbi su ginuli da ostanu u zajednici sa Srbijom, a neki papci iz Srbije jedu vnago?

The_Night_Hawk

Veoma poznat
Poruka
14.169
Према свим важежим прописима свуда у свијету:
некретнине можеш имати СВУДА и колико хоћеш, за кеш...
Држављанства можеш имати ТРИ: земље гдје си рођен, и још двије родитељске...максимално.
Пасоша можеш имати ДВА, земље гдје си рођен и оне гдје живиш.
Личну карту можеш имати САМО ЈЕДНУ и то тамо гдје си ПРИЈАВИО ПРЕБИВАЛИШТЕ.
Гласати можеш тамо гдје ти је пребивалиште, и тамо те ПОПИСУЈУ сваких 10 година.
Једноставно је...

Rayela

Legenda
Moderator
Poruka
55.824
Tako je! Srbija bi trebala svim Srbima iz RS automatski da prizna državljanstvo Srbije, kao i ostalima koji podnesu zahtev za to! Hebemu misha, pa 'bosanski' Srbi su ginuli da ostanu u zajednici sa Srbijom, a neki papci iz Srbije jedu vnago?
Meni nije poznato da je bilo koji covek iz Srbije isao (barem nedobrovoljno) u nekakve ratove van Srbije,
tako da ce svaki vas zahtev biti negativno resen,. Borili ste se za sebe, nikako za mene, moju siru i uzu porodicu
i zato nece moci da vi sada odlucujete ko ce biti premijer, predsednik i kako ce biti u Srbiji.

The_Night_Hawk

Veoma poznat
Poruka
14.169
Meni nije poznato da je bilo koji covek iz Srbije isao (barem nedobrovoljno) u nekakve ratove van Srbije,
tako da ce svaki vas zahtev biti negativno resen,. Borili ste se za sebe, nikako za mene, moju siru i uzu porodicu
i zato nece moci da vi sada odlucujete ko ce biti premijer, predsednik i kako ce biti u Srbiji.
ПРВО то што ТЕБИ није познато не значи ДА НИЈЕ БИЛО и тога.
Друго, НИ ТИ НЕ ЖИВИШ у Србији, дакле тишина тамо...
Треће, КОИ СИ ТИ КООРАЦ да некоме говориш шта ће бити решено?
ЧЕТВРТО, идеш на игнор листу...
ПЕТО, одсексај са својим ставовима више на друго мјесто...

Rayela

Legenda
Moderator
Poruka
55.824
ПРВО то што ТЕБИ није познато не значи ДА НИЈЕ БИЛО и тога.
Друго, НИ ТИ НЕ ЖИВИШ у Србији, дакле тишина тамо...
Треће, КОИ СИ ТИ КООРАЦ да некоме говориш шта ће бити решено?
ЧЕТВРТО, идеш на игнор листу...
ПЕТО, одсексај са својим ставовима више на друго мјесто...
Da neces mozda ti da me teras odavde? :D
A za ignore listu, sta reci:zcepanje:
Dve suze me gushe.

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
27.150
Mama mija, o čemu ti lupetaš? Idemo redom:
1) Odvaja se RH i Zlo, ostali ostaju državljani jedne ISTE države
2) Odvaja se BiH, ostali ostaju državljani ISTE države
3) Odvaja je C.Gora, ostali ......
4) Odvaja se Makedonija ostali ......
5) Odvaja se Kosovo( :zcepanje:), ostali......

Dva pitanja:
1) Koji status danas imaju oni Krajišnici koji su nakon Oluje stigli i sada žive u Srbiji?
2) Koji status imaju 'bosanski' Srbi koji su OSTALI u tzv. BiH?

I zaključak vezan uz pitanja 1 i 2: Da li je Srbija tako ODHEBALA 'bosanske' Srbe jer su ostali u Bosni? Trebali su i oni da presele u Srbiju pa da budu državljani Srbije?

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
27.150
Srbin Izbosne opet pobediJo. Po stoti i jubilarni put jer nista ne razume.
I ne znaš koliko si u pravu! Znaš li koliko je bilo Srba među onima koji su oktobra 1944-e sa Bravarem došli u Srbiju? I sve bi bilo dobro za Srbe u Srbiji da uz njih nisu došli i bravarevi HRVATI! :super: :super:
I izgleda da će opet 'bosanski' Srbi biti JEDINI koji će da spase Srbiju?

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.