Zašto se zbog Sicilije plače triput

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
354.590
O mnogobrojnim gastronomskim užicima koje nudi Sicilija.
Kažu da se zbog Sicilije plače triput.

-Prvi put od sreće i radosti pred svom tom lepotom, prirodom, plažama, vulkanom, antičkim hramovima i amfiteatrima, baroknim crkvama i građevinama, ukusnom hranom.
-Drugi put od tuge što morate da odete iz tog raja na zemlji.
-A treći put kad se vratite kući i stanete na vagu!

Ova šala nije bez osnova, jer sicilijanskim delicijama je teško odoleti. Čak i ako ste karakter i to možete, grehota je da bar ne probate kad ste već tu.
A šta vam sve nude na Siciliji?

Palermo bije glas da je grad sa najboljom uličnom hranom u Evropi. Njegove ulične pijace, Vučirija, Kapo i Balarò, praznik su i za oči i za nepce.
Ne propušta se šetnja uskim uličicama šarmantnih oronulih fasada, koje se tokom dana, do tri po podne, pretvaraju u šarenilo lokalnih restorančića ili štandova, sa kojih može da se kupi nešto s nogu. Raznovrsna riba, jedan tanjirić „nečega", kuvane hobotnice, prženih liganja, sitnih papalina, komada oslića i druge malo krupnije ribe ili gambora, košta pet evra.
IMG-e3465c4b8a6b6b2ede2d61e6b86959e2-V_301x620.jpg


Poznati sicilijanski specijalitet su arančini, pohovane knedle od pirinča, punjene različitim nadevom: mocarelom i pršutom, bolonjeze umakom od mlevenog mesa, pistaćima, kojih na Siciliji ima u izobilju, a uzgajaju se najviše podno Etne.

Meni su se najviše dopale od crnog rižota od sipe sa nadevom od dimljenog lososa u uvek živoj Makeda ulici, žili kucavici centra Palerma. Jedina „mana" im je što su toliko velike da se zasitite od jedne, pa nemate mnogo prilike da isprobate sve ukuse, osim ako ne nameravate da ih jedete baš svaki dan, što i nije preporučljivo, s obzirom na sve ostale delicije, koje ćete propustiti.
Ne zaboravite da ste u Italiji i, ukoliko ste ljubitelj italijanske kuhinje, paste, pice, njoki, lazanje i fokače vrebaju na svakom ćošku, treba samo odabrati pravu.
Lokalni specijalitet je pasta alla Norma, uglavnom sa povrćem.

Probala sam picu u zvanično najboljoj piceriji na Siciliji, u Kataniji, pored barokne crkve Svetog Franje Asiškog i najlepše ulice u gradu, Via Kročifera, gde su na samo 200 metara smeštene četiri crkve i dva manastira. Tradicionalne sicilijanske pice drugačije su od napolitanskih, testo je tanje i pravi se od integralnog domaćeg brašna, pa je tamnije i manje vazdušasto.
Ako se opredelite za bejzik varijantu margarite sa mocarelom i paradajzom, koja mi je preporučena, da bih osetila njihovu autentičnu aromu, ostaćete realno stomaka prepunog praznog testa sa nešto malo „ničega" odozgo, a opet praznog novčanika. Pogotovo kad se prisetite da ste na obližnjoj ribljoj pijaci u Kataniji, najpoznatijoj na ostrvu, tog jutra za samo tri evra pazarili ogroman odrezak slasne tune.
Ali ok, uspomene nemaju cenu. A i Nero d'Avola je bio izvanredan.

Riblje pijace, poput pomenute u centru Katanije, poseban su doživljaj za sve morske sladokusce, jer svež ulov iz mora može da se proba već na licu mesta, na uličnim štandovima. Jedino što u svemu mora da se uživa samo u vreme ranog ručka, budući da su pijace kasnije po podne zatvorene.

IMG-77bdf08cc7fc842bafe8a9c2bf99759b-V_301x620.jpg

Mnoge kulture imaju specijalitete od iznutrica, na Siciliji su poznati panini con milza, sendviči sa telećom slezinom, koja se kuva na specifičan način. Saznala sam da su najčuveniji u maloj, ali popularnoj sendvičari "Antica panineria" u Agriđentu, pa nisam propustila da ih probam, sa kačkavaljem i limunom, kada sam posetila taj grad i čarobnu „Dolinu hramova", najlepše svedočanstvo antičkih korena ostrva.

Sicilijanski specijalitet je i picolo (pizzolo), specifična dupla hrskava pica, koju nisam stigla ni da okusim, ostavila sam nešto i za sledeći put.
Čipolina, ili „lukčić" je takođe izuzetno ukusno pecivo od lisnatog testa sa paradajzom, pršutom i mocarelom.
Red je da se na kraju i zasladite, a tu tek Sicilijanci vade „teško oružje".
Najpoznatiji je kanolo, sećate ga se sigurno iz čuvene replike iz Kopolinog Kuma: "Leave the gun, take the cannoli".

IMG-b37b0caae1c2c957f030cf0ae93bfc60-V_301x620.jpg

To je rolna od prženog hrskavog testa punjena slatkim kremom od rikote i najčešće pistaća. Najčuveniji je u poslastičarnici manastira Svete Katarine u Palermu, "I segreti del chiostro" (Manastirske tajne), gde se priprema po tradicionalnom receptu časnih sestara, koji se ljubomorno čuva stotinama godina. Može da se bira nadev i dekoracija: pistaći, kandirana pomorandža ili višnja, čokoladni dugmići. Krem je toliko težak i sladak, a kanolo baš velik, da jedva može da se pojede.
Ko je baš ljubitelj slatkog, može da se počasti i kasata tortom, kolačićima minne della vergine (devičanske grudi) i drugim starinskim poslasticama. Meni se kasata, iako kvalitetne i predivne strukture, priznajem, nije toliko dopala, jer je od preterane količine šećera nemoguće uživati u aromi.

Najveće italijansko ostrvo, ipak, ima deserte za svačiji ukus.
Osim klasičnog sladoleda, za vrele letnje dane, ali i za uživanje tokom cele godine, idealna je granita, ledeni desert nalik sorbeu, a najbolja koju sam jela bila je od pistaća, jagode ili badema u poslastičarnici Q-tuppo, blizu katedrale u Palermu. Doduše, ne zaostaje mnogo ni ona od sicilijanskog limuna sa lokalnim slatkim vinom zibibom u čuvenom Viteli baru u Savoki, gde su snimane kultne scene Kuma.

IMG-c827146fdac07687ddd287f7f465deff-V_796x620.jpg


Sicilijanci granitu najčešće jedu uz brioš, fino vazdušasto pecivo, čak i za doručak.
Preporučujem i mnoštvo sicilijanskih sitnih kolačića, koji se na pijacama prodaju na kilogram, a svaki komadić je zasebno upakovan, da se ne bi sasušio i izgubio aromu. Baza je najčešće ukusno i ne preslatko testo od badema i, pogodićete, pistaća, izmešano sa lokalnim agrumima, ili koštunjavim voćem.
Kombinacije su mnogobrojne i ujedno su slatki suvenir koji će vam, i kad se vratite kući, svojom aromom vratiti sećanje na sve delicije magičnog italijanskog ostrva.
I omogućiti da, kako i dolikuje, kod kuće treći put natenane oplačete Siciliju.
autor:Tina Bilankov
 
Kulinarski vodic kada odete na Siciliju :)
U bilo kom njenom gradu ne možeš da ostaneš gladan ..Hrana je odlicna i mediteranska..
Tinas Bilankov je odlicno opisala Siciliju i njenu kuhinju..Bila sam na Siciliji i licno se uverila u sve ovo što je napisano.
Jedino su slatkiši zaista preslatki i teško da može više od jednog slatkiša da se pojede,ali zato ima voća na tone
Pored ribljih specijaliteta meni su se dopale arančine..koje sam probala kod kuce da napravim ali nikada mi nisu bile
kao one koje sam jela na licu mesta u Palermu i Taormini...
 
Trebalo bi bas da odes. Zaista je dozivljaj.

Čitam vas i plače mi se 3x 333 puta :)...to mi je možda i jedina želja koja još tinja.
Male su šanse da odem, a razlog je banalan, gledano u ovom trenutku.
Inače mi je Italija zemlja koju bi valjalo obići.
Italijanska kuhinja mi je omiljena, tako da često sebi unesem bar mali dah tih lepota, na tanjuru, ako nikako drugačije.
 
Čitam vas i plače mi se 3x 333 puta :)...to mi je možda i jedina želja koja još tinja.
Male su šanse da odem, a razlog je banalan, gledano u ovom trenutku.
Inače mi je Italija zemlja koju bi valjalo obići.
Italijanska kuhinja mi je omiljena, tako da često sebi unesem bar mali dah tih lepota, na tanjuru, ako nikako drugačije.
Bio sam na nekoliko mesta po Italiji (naravno ne mogu da kazem da bas sve znam, ali bio sam i na severu i u sredini, a i juzno, a bio sam osim na Siciliji i na Sardiniji - ako volis one kilometarske plaze belog peska onda je to Sardinija) ali Sicilija je bas dozivljaj, i to posebno hrana. Etna koja stalno izbacuje tako djubri zemlju da je hrana nadrealna i po obilatosti i po ukusu. Dakle ako ides na Siciliju znaci istocna obala Sicilije od gore pa do dole. Pijace su poseban dozivljaj. Taormina je uvek bila malo mondenska (znaci skupa), ali vredi prosetati se i videti. Za neku kafu i griz necega i nije tako nedostupno.
 
IMG_20240908_220045.jpg

Sicilija, najveće ostrvo u Sredozemnom moru, a četvrto u Evropi.
Zbog trouglastog oblika u antičko doba zvalo se Trinakrija.
Drevni simbol Sicilije - trinakrija, prestavlja tri ženske noge, tri rta Sicilije, tri mora Sicilije i tri vere i kulture koje se prepliću.
Lice žene okruženo je cvećem (karakteristika severozapada), žitom ( centralni deo) i voćem (jugoistočni deo Sicilije). Uopste, tri je za Siciliju čaroban broj - izlazi na tri mora (Jonsko, Sredozemno i Tirensko), sicilijanski je kombinacija tri jezika (italijanskog, spanskog i arapskog), osnovni “proizvodi” su cveće, voće i žito. Sicilija je danas deo Republike Italije, ali je u svojoj prošlosti promenila nekoliko „vlasnika“. Bila je pod kontrolom Rima, Vandala, Vizantijskog carstva, muslimanske vlasti, Hoenštaufena, Španije. Nekoliko meseci u toku revolucionarne 1848. godine, bila je nezavisna. Postaje deo Kraljevine Italije 1860. godine, a proglašenjem Italije za Republiku (1946. godine), dobija status autonomne regije.

FB_IMG_1725825486125.jpg
 
Poslednja izmena:
veliki pesnik Gete smatrao je da je Sicilija duša Italije: “Bez Sicilije, Italija je kao bez duše. Sicilija je ključ svega“.
Najveće ostrvo Sredozemnog mora, sa površinom od 25.710 km2, predstavlja i najveću regiju u Italiji. Prvobitni stanovnici bili su Sikanci, koji su još 8.000 godina p.n.e. došli sa Iberijskog poluostrva i naselili je. Grci su počeli da kolinizuju Siciliju oko 750. godine p.n.e. kada su osnovali Sirakuzu, Taorminu, Agriđento, Imeru... Rimska provincija bila je sedam vekova, od 242. godine p.n.e. Potom su je osvajali Vandali, Goti, Vizantinci, Severnoafrikanci, Normani, pod čijom vlašću je 1130. godine proglašena kraljevinom, za vreme Rodžera Drugog. Tada je bila jedna od najbogatijih država u Evropi.
Kasnije su je osvajali i Nemci, Francuzi, Španci.
I svi oni ostavili su traga na njenu kulturu, arhitekturu, kulinarstvo i način života.
 
Poslednja izmena:
O mnogobrojnim gastronomskim užicima koje nudi Sicilija.
Kažu da se zbog Sicilije plače triput.

-Prvi put od sreće i radosti pred svom tom lepotom, prirodom, plažama, vulkanom, antičkim hramovima i amfiteatrima, baroknim crkvama i građevinama, ukusnom hranom.
-Drugi put od tuge što morate da odete iz tog raja na zemlji.
-A treći put kad se vratite kući i stanete na vagu!

Ova šala nije bez osnova, jer sicilijanskim delicijama je teško odoleti. Čak i ako ste karakter i to možete, grehota je da bar ne probate kad ste već tu.
A šta vam sve nude na Siciliji?

Palermo bije glas da je grad sa najboljom uličnom hranom u Evropi. Njegove ulične pijace, Vučirija, Kapo i Balarò, praznik su i za oči i za nepce.
Ne propušta se šetnja uskim uličicama šarmantnih oronulih fasada, koje se tokom dana, do tri po podne, pretvaraju u šarenilo lokalnih restorančića ili štandova, sa kojih može da se kupi nešto s nogu. Raznovrsna riba, jedan tanjirić „nečega", kuvane hobotnice, prženih liganja, sitnih papalina, komada oslića i druge malo krupnije ribe ili gambora, košta pet evra.
Pogledajte prilog 1606455

Poznati sicilijanski specijalitet su arančini, pohovane knedle od pirinča, punjene različitim nadevom: mocarelom i pršutom, bolonjeze umakom od mlevenog mesa, pistaćima, kojih na Siciliji ima u izobilju, a uzgajaju se najviše podno Etne.

Meni su se najviše dopale od crnog rižota od sipe sa nadevom od dimljenog lososa u uvek živoj Makeda ulici, žili kucavici centra Palerma. Jedina „mana" im je što su toliko velike da se zasitite od jedne, pa nemate mnogo prilike da isprobate sve ukuse, osim ako ne nameravate da ih jedete baš svaki dan, što i nije preporučljivo, s obzirom na sve ostale delicije, koje ćete propustiti.
Ne zaboravite da ste u Italiji i, ukoliko ste ljubitelj italijanske kuhinje, paste, pice, njoki, lazanje i fokače vrebaju na svakom ćošku, treba samo odabrati pravu.
Lokalni specijalitet je pasta alla Norma, uglavnom sa povrćem.

Probala sam picu u zvanično najboljoj piceriji na Siciliji, u Kataniji, pored barokne crkve Svetog Franje Asiškog i najlepše ulice u gradu, Via Kročifera, gde su na samo 200 metara smeštene četiri crkve i dva manastira. Tradicionalne sicilijanske pice drugačije su od napolitanskih, testo je tanje i pravi se od integralnog domaćeg brašna, pa je tamnije i manje vazdušasto.
Ako se opredelite za bejzik varijantu margarite sa mocarelom i paradajzom, koja mi je preporučena, da bih osetila njihovu autentičnu aromu, ostaćete realno stomaka prepunog praznog testa sa nešto malo „ničega" odozgo, a opet praznog novčanika. Pogotovo kad se prisetite da ste na obližnjoj ribljoj pijaci u Kataniji, najpoznatijoj na ostrvu, tog jutra za samo tri evra pazarili ogroman odrezak slasne tune.
Ali ok, uspomene nemaju cenu. A i Nero d'Avola je bio izvanredan.

Riblje pijace, poput pomenute u centru Katanije, poseban su doživljaj za sve morske sladokusce, jer svež ulov iz mora može da se proba već na licu mesta, na uličnim štandovima. Jedino što u svemu mora da se uživa samo u vreme ranog ručka, budući da su pijace kasnije po podne zatvorene.

Pogledajte prilog 1606456
Mnoge kulture imaju specijalitete od iznutrica, na Siciliji su poznati panini con milza, sendviči sa telećom slezinom, koja se kuva na specifičan način. Saznala sam da su najčuveniji u maloj, ali popularnoj sendvičari "Antica panineria" u Agriđentu, pa nisam propustila da ih probam, sa kačkavaljem i limunom, kada sam posetila taj grad i čarobnu „Dolinu hramova", najlepše svedočanstvo antičkih korena ostrva.

Sicilijanski specijalitet je i picolo (pizzolo), specifična dupla hrskava pica, koju nisam stigla ni da okusim, ostavila sam nešto i za sledeći put.
Čipolina, ili „lukčić" je takođe izuzetno ukusno pecivo od lisnatog testa sa paradajzom, pršutom i mocarelom.
Red je da se na kraju i zasladite, a tu tek Sicilijanci vade „teško oružje".
Najpoznatiji je kanolo, sećate ga se sigurno iz čuvene replike iz Kopolinog Kuma: "Leave the gun, take the cannoli".

Pogledajte prilog 1606457
To je rolna od prženog hrskavog testa punjena slatkim kremom od rikote i najčešće pistaća. Najčuveniji je u poslastičarnici manastira Svete Katarine u Palermu, "I segreti del chiostro" (Manastirske tajne), gde se priprema po tradicionalnom receptu časnih sestara, koji se ljubomorno čuva stotinama godina. Može da se bira nadev i dekoracija: pistaći, kandirana pomorandža ili višnja, čokoladni dugmići. Krem je toliko težak i sladak, a kanolo baš velik, da jedva može da se pojede.
Ko je baš ljubitelj slatkog, može da se počasti i kasata tortom, kolačićima minne della vergine (devičanske grudi) i drugim starinskim poslasticama. Meni se kasata, iako kvalitetne i predivne strukture, priznajem, nije toliko dopala, jer je od preterane količine šećera nemoguće uživati u aromi.

Najveće italijansko ostrvo, ipak, ima deserte za svačiji ukus.
Osim klasičnog sladoleda, za vrele letnje dane, ali i za uživanje tokom cele godine, idealna je granita, ledeni desert nalik sorbeu, a najbolja koju sam jela bila je od pistaća, jagode ili badema u poslastičarnici Q-tuppo, blizu katedrale u Palermu. Doduše, ne zaostaje mnogo ni ona od sicilijanskog limuna sa lokalnim slatkim vinom zibibom u čuvenom Viteli baru u Savoki, gde su snimane kultne scene Kuma.

Pogledajte prilog 1606458

Sicilijanci granitu najčešće jedu uz brioš, fino vazdušasto pecivo, čak i za doručak.
Preporučujem i mnoštvo sicilijanskih sitnih kolačića, koji se na pijacama prodaju na kilogram, a svaki komadić je zasebno upakovan, da se ne bi sasušio i izgubio aromu. Baza je najčešće ukusno i ne preslatko testo od badema i, pogodićete, pistaća, izmešano sa lokalnim agrumima, ili koštunjavim voćem.
Kombinacije su mnogobrojne i ujedno su slatki suvenir koji će vam, i kad se vratite kući, svojom aromom vratiti sećanje na sve delicije magičnog italijanskog ostrva.
I omogućiti da, kako i dolikuje, kod kuće treći put natenane oplačete Siciliju.
autor:Tina Bilankov
Mesto za mene :lol:
 
Htela sam ove godine ali su mi je mnogi takoreći ispljuvali. Međutim, ipak ću je posetiti, možda čak i sledeće leto.

Sada ste me sa ovom temom još više ubedili... :mrgreen:
Ako ne ideš sa autom , nećeš mnogo toga videti. Ostrvo je zaista ogromno, mi smo mnogo toga obišli, ali smo proveli odmor takoreći u kolima , da bi sve to postigli.
Plaže i nisu neke, na šta smo mi navikli.
 

Back
Top