Zasto se Srbija jos nije regionalizirala?

Askari

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.604
Odlaskom predsjednika bivse SR Jugoslavije i dolaskom DOSa i Djindjica bilo je obecano da ce se Srbija decentralizirati u regione. Zasto to jos uvijek nije ucinjeno. Zar ne znate da se regionalizacija Srbije ima veliku korist u ocuvanju posebnosti Srba i njihove kulture. Da sam na mjestu predsjednika Vucica ukinuo bih nepotrebni autonomiju Vojvodine i podijelio Vojvodinu na regione kao sto su: Srem, Backa i Banat. Dalje, podijelio bih Centralnu Srbiju u prirodne regione ali pod prirodnim nazivom a to je: Beograd, Sumadija, Timok, Raska-Sandzak, Toplice i Juzna Srbija (Vranje, Leskovac, Nis).
Takva podijela, bi ocuvala identitet stare Srbije koja je imala svoje posebnosti i kulturni znacaj.
Dragi forumasi da li ste za regionalizaciju Srbije i prestanak krute zavisnosti od glavnog grada Beograda.
 
Svaka ideja o regionalizaciji ljude podseća na mogućnost separatizma tako da se zbog toga niko ne usuđuje da pokrene to pitanje osim nekih malih regionalnih stranaka.
Autonomne pokrajine sa centralizacijom Beograda dovode do separatizma. Više manjih regiona dovodi do ravnomernog razvoja. Ovako sa Vojvodinom i Beogradom koji vuče sve ima da se Srbija pretvori u pustahiju a jednog dana mogu Kragujevac i Niš biti gradovi sa Bošnjama.
 
Nema to veze sa velicinom teritorije nego sa istorijskim prilikama nastanka moderne drzave. Italija ima regione jer je to bilo neophodno u procesu njenoj ujedinjenja.
Srbija ima 6.6 miliona i teritoriju velicine Bajerna koji je nemacka pokrajina.Ovde je ocigledno pitanje ekonomskog funkcionisanja i pravilnog razvoja oblasti a ne formiranje drzave u modernoj istoriji.Vojvodina je autonomna i sta ja kao sremac imam do toga ?
 
Dosli bi samo na realnost, da oni koji vladaju pojedinim regionima imaju potpunu vlast kao u feudima.
S jedne strane bi se znalo ko je gazda, s druge bi se pojacao uticaj mafije.
Centralna drzava ne bi morala da brine o tome sto je lokalna vlast pobila 100 ljudi, pa bi mogla da hapsi gazdu sto ne postuje zakone Srbije.
Ideja decentralizacije je ideja da se stvori prava feudalna drzave iz srednjeg veka po ugledu na zapadne feudalne drzave tog doba, sto je fakticki status sadasnje srbije.
 
Odlaskom predsjednika bivse SR Jugoslavije i dolaskom DOSa i Djindjica bilo je obecano da ce se Srbija decentralizirati u regione. Zasto to jos uvijek nije ucinjeno. Zar ne znate da se regionalizacija Srbije ima veliku korist u ocuvanju posebnosti Srba i njihove kulture. Da sam na mjestu predsjednika Vucica ukinuo bih nepotrebni autonomiju Vojvodine i podijelio Vojvodinu na regione kao sto su: Srem, Backa i Banat. Dalje, podijelio bih Centralnu Srbiju u prirodne regione ali pod prirodnim nazivom a to je: Beograd, Sumadija, Timok, Raska-Sandzak, Toplice i Juzna Srbija (Vranje, Leskovac, Nis).
Takva podijela, bi ocuvala identitet stare Srbije koja je imala svoje posebnosti i kulturni znacaj.
Dragi forumasi da li ste za regionalizaciju Srbije i prestanak krute zavisnosti od glavnog grada Beograda.
Zato što i ne treba.
 

Back
Top