Zasto se SPC ne okrene Gregorijanskom kalendaru?

Amerikanci su mastoviti i oni komercjalizuju sve od muzike, sporta i do religije. Amerikanci za vrijeme Bozica ne prenose crkvenu liturgiju kao sto je to kod katolika, pravoslavaca ili muslimana nego prikazuju okicene ulice, Deda Mraza, djecu, djevojke obucene u dedamrazovu nosnju itd.
Црквена литургија код муслимана? Занимљиво. Јесу ли то неки реформисани муслимани?
 
Mislim da gledaš na sve to ideološki obojeno.
Ovde se radi o naučnom pitanju pre svega i čemu služi kalendar.
Zašto ne bi svi koristili najtačniji kalendar? Kakav je nteres crkve da se drži nečeg što je netačno? Zar zaista misle da Bog podržava netačne kalendare? Koji bi Bogu bio interes za tako nešto? Ja to stvarno ne razumem
logicno je da ako nesto hoces da obelezis to obelezis svake godine na isti dan

zamisli da pomeras rodjendan svake god po dan kasnije

pa jedne god slavis 1 , sledece 2 pa 3 pa 4 pa 5 ...

crkveni kalendar ne gresi godisnje ali eto skupilo se 13 dana do sad

mada su stvarno usvojili 1923 , nisam se salio

https://www.euronews.rs/magazin/nau...da-nije-prihvatila-milankovicev-kalendar/vest
Sam Milanković je zabeležio da je Arhijerejski sabor SPC septembra 1923. u Sremskim Karlovcima u principu usvojio novi kalendar, ali je sprovođenje odloženo za vreme "kada reformisani kalendar prihvate i primene i sve ostale pravoslavne crkve".

 
Poslednja izmena:
И код осталих је тако, име му каже да је десети.
Božić je zapravo praznik kada sunce pobeđuje tamu, dan koji se praznovao od istorije, kada dan počinje da biva duži (a to je baš danas, 21. decembra).
25. decembar ga maši samo za 4 dana, dok smo mi otišli totalno u off za 19 dana jer julijanski kalendar nije dobar.
 
Božić je zapravo praznik kada sunce pobeđuje tamu, dan koji se praznovao od istorije, kada dan počinje da biva duži (a to je baš danas, 21. decembra).
25. decembar ga maši samo za 4 dana, dok smo mi otišli totalno u off za 19 dana jer julijanski kalendar nije dobar.
Можда код вас пагана. Ми хришћани славимо рођење Христа Спаса и потпуно смо свесни чињенице да се он вероватно није родио
25. децембра. Сама та чињеница говори у прилог небитности изабраног датума али нас барем одваја од оних који славе баш то
што си навео. пагански празник који више нема никакве везе са Христовим рођењем.
 
Можда код вас пагана. Ми хришћани славимо рођење Христа Спаса и потпуно смо свесни чињенице да се он вероватно није родио
25. децембра. Сама та чињеница говори у прилог небитности изабраног датума али нас барем одваја од оних који славе баш то
што си навео. пагански празник који више нема никакве везе са Христовим рођењем.
Pa ne baš, paganski praznici su odabrani da bi se pagani lakše hristijanizovali. Otud Sv. Ilija gromovnik, Božić, Uskrs... svi ovi praznici se poklapaju sa paganskim praznicima.

A realno je potpuno svejedno kad je koji.
 
Pa ne baš, paganski praznici su odabrani da bi se pagani lakše hristijanizovali. Otud Sv. Ilija gromovnik, Božić, Uskrs... svi ovi praznici se poklapaju sa paganskim praznicima.

A realno je potpuno svejedno kad je koji.
Као што видимо из теме очигледно је да се не поклапају и да постоје људи којима то из неког разлога смета.
На неки начин се тако одлучило жито од кукоља, чудни су путеви господњи.
 
znas onaj vic o musicama?

sto se crkve tice u pravu si ali samo obratno

katolici su shvatili da su gresili , prihvatili gresku i pomerili kalendar

kao i dobar deo pravoslavaca

ali spc uvek mora da tera neku kontru * e sad necu ni kako ja hocu*
nema to veze sa greskom,tako je samo produbljena razlika izmedju Katolika i Pravoslavaca.RKC je podrzavala ubijanje i ratove (tridesetogdosinji rat) a kao pogresili smo u vezi kalendara.Svestenici ogrezli u blud ,medjusobno se torbaju ali kalendar ja bitan
-Srecan ti rodjenadn Isuse
-Hvala Oce Gregore,ali kalendar ti je netacan,rodjus mi je bio pre dve nedelje
-Ti, Marija i Josef,sada cemo to odmah ispraviti
-Oki doki
Ne mogu da shvatim kolicinu svakodnevnog licemerstva,kada svestenici i vernici svakodnevno cine najvece grehove ali paze na "datume"
-Srecan ti rodjus Isuse
-Ljudi,ja sam rodjen u letnjem periodu
 
nema to veze sa greskom,tako je samo produbljena razlika izmedju Katolika i Pravoslavaca.RKC je podrzavala ubijanje i ratove (tridesetogdosinji rat) a kao pogresili smo u vezi kalendara.Svestenici ogrezli u blud ,medjusobno se torbaju ali kalendar ja bitan
-Srecan ti rodjenadn Isuse
-Hvala Oce Gregore,ali kalendar ti je netacan,rodjus mi je bio pre dve nedelje
-Ti, Marija i Josef,sada cemo to odmah ispraviti
-Oki doki
Ne mogu da shvatim kolicinu svakodnevnog licemerstva,kada svestenici i vernici svakodnevno cine najvece grehove ali paze na "datume"
-Srecan ti rodjus Isuse
-Ljudi,ja sam rodjen u letnjem periodu
osoba treba u svakom momentu da se trudi da bude ispravna i sto bolja

neko to moze iz raznih razloga a neko snagu trazi u religiji

ali kakvu inspiraciju ima da bude dobar kad u toj religiji svakodnevno vidi neistinu

onda i on isto

zato u zemlji sa toliko vernika imamo toliko nasilja, bahatosti, materijalizma .. jednom recju zla
 
osoba treba u svakom momentu da se trudi da bude ispravna i sto bolja

neko to moze iz raznih razloga a neko snagu trazi u religiji

ali kakvu inspiraciju ima da bude dobar kad u toj religiji svakodnevno vidi neistinu

onda i on isto

zato u zemlji sa toliko vernika imamo toliko nasilja, bahatosti, materijalizma .. jednom recju zla
dobrota nema veze sa religijom ili je nosis u sebi ili ne.Sustina je da datum nije bitan ako si los covek, ali se kao drzis "datuma"
 
dobrota nema veze sa religijom ili je nosis u sebi ili ne.Sustina je da datum nije bitan ako si los covek, ali se kao drzis "datuma"
suvise ima onog * kad moze on mogu i ja* , okolina utice vise nego sto se misli

tako osrednja osoba ima tendenciju da ide ka tome da bude losa osoba

a mogla bi da ide ka tome da bude dobra

uostalom najnaprednije zemlje su takve jer nemaju ili imaju malo negativnih uticaja u drustvu

ne zato sto su svedjani mnogo fini , bejahu oni vikinzi nekad
 
nema to veze sa greskom,tako je samo produbljena razlika izmedju Katolika i Pravoslavaca.RKC je podrzavala ubijanje i ratove (tridesetogdosinji rat) a kao pogresili smo u vezi kalendara.Svestenici ogrezli u blud ,medjusobno se torbaju ali kalendar ja bitan
-Srecan ti rodjenadn Isuse
-Hvala Oce Gregore,ali kalendar ti je netacan,rodjus mi je bio pre dve nedelje
-Ti, Marija i Josef,sada cemo to odmah ispraviti
-Oki doki
Ne mogu da shvatim kolicinu svakodnevnog licemerstva,kada svestenici i vernici svakodnevno cine najvece grehove ali paze na "datume"
-Srecan ti rodjus Isuse
-Ljudi,ja sam rodjen u letnjem periodu
Jesen, divna jesen..kad su datule zrele..a sta imas protiv torbanja?
 
Pa ne baš, paganski praznici su odabrani da bi se pagani lakše hristijanizovali. Otud Sv. Ilija gromovnik, Božić, Uskrs... svi ovi praznici se poklapaju sa paganskim praznicima.
Свети Илија нема аналогије са паганским. Васкрс такође, апсолутно никакве. Васкрс је Пасха, израз који се задржао у грчком и француском и има везе са континуитетом са Старим Заветом.
 
Ima, on je analogija Peruna, boga groma, i slavi se kad krenu gromovi i letnje oluje.
То ти видиш ту аналогију.
Да се слави било који дан у години, неко ће рећи да су баш тај дан олује и громови.
A proleće se kod pagana slavi otkad postoji paganizam (festival rađanja, otud jaja etc)
Јаја су обичај. Васкрс је пасха, што је аналогија са старозаветном пасхом, тј изласком Израиља из Египатског ропства.
Нема везе са пролећем када је датум пасхе променљив. Пост може почети и половином фебруара, па онда је Васкрс почетком априла. Или Васкрс може пасти у мају. Христос је својим вакрсењем прејудицирао васкрсење нас осталих људи. Стога као осми дан се слави у недељу.
 
vaskrs, rađanje novog života (uvek se pada u proleće kad se priroda obnavlja)
Ако је неко чекић, све му изгледа као ексер.
Ако тражиш аналогију тамо где је нема, изгледа натегнуто.
Пагански утицај постоји, али не и везано за Васкрс. Обнављање природе је једно, а Христова пасха тј. васкрсење је друго. Христос је васкрсењем променио природу свог тела.
То није природан процес, као што је буђење природе природан процес.
 
Ако тражиш аналогију тамо где је нема, изгледа натегнуто
pa izgleda da ima
zašto bi uopšte pagani slavili mlado sunce i buđenje prirode i baš slučajno se pogodilo sa hrišćanskim praznicima
budi ozbiljan.
otkud narodni običaj jaja za vaskrs kad ono simbolizuje nov život i kao što se priroda oblači u novo ruho.
 

Back
Top