Zasto se SPC ne okrene Gregorijanskom kalendaru?

DEo mog identiteta je to da ne slavim Božić isti dan kad i Hrvati. Kad bi SPC prešla na gregorijanski kalendar ja bih opet ostao pri julijankom jer to je deo moje tradicije, tradicije moje porodice, a SPC može da ide svojim putem, ako to želi. Ionako se nisu pokazali kad su nas Hrvati proterivali iz krajine. Pavle nije održao litije niti bacio anatemu na Hrvate, ali je izašao na ulicu zbog pokradenih listića 96/97. Od tog perioda SPC me zanima koliko i ja nju
Pa nije hrišćanska crkva tu da bude deo tvoj identitteta
zna se šta je hrišćanstvo
i šta za tebe uopšte može da znači Božić ako nisi hrišćanin? Msm stvarno !? Ne vidiš logiku? Poštovao bi julijanski koji je tajođe ustanovio Rimski Julije cezar? Zar ne vidiš masu protivrečnosti u onome što pišeš.
 
Preci ce.
Ceo svet ce podrzati Rim.
Mislim da gledaš na sve to ideološki obojeno.
Ovde se radi o naučnom pitanju pre svega i čemu služi kalendar.
Zašto ne bi svi koristili najtačniji kalendar? Kakav je nteres crkve da se drži nečeg što je netačno? Zar zaista misle da Bog podržava netačne kalendare? Koji bi Bogu bio interes za tako nešto? Ja to stvarno ne razumem
 
Svi su kalendari netačni. Vreme ne postoji.
meditira.gif
 
Da vam kažem kako ja vidim
Ovo sa držanjem julijanskog kalendara je sprdačina
drži se kao zbog neke tradicije
ajde vi svi tradicionalisti bacite mobilne telefone, veš mašine, ajd sad perite veš u reci sa sapunom koji ste ručno napravili.. vozite se kolskim kočijama (mislim da su one postojale u Isusovo vreme).

Zbog Hrvata? KAtolika? Inat? To je kao na nivou dece, ne dam ti moje krpice, neću da prihvatim "tvoje". A evo ima prilike, jer Pravoslavne crkve nisu prihvatile Gregorijanski, već Milankovićev koji popravlja Gregorijanski. A gle Milanković bio Srbin? Nije Hrvat??????? :lol: Neverovatno je dokle ljudska glupost dopire
 
Ali služe ljudima da se prijentišu vremenu. NA tom princiu funkcionišemo, zakazujemo poslove. To je samo praktično pitanje.
Ma samo sam odgovorila na to koliko se Bog tangira za naše kalendare.

Za njega vreme ne postoji. Za nas je potrebno da se prema nečemu
orjentišemo i da se dogovaramo. Crkve koje nemaju dogovor oko drugih
stvari, ne moraju da budu saglasne ni u vremenu kada praznike obeležavaju.
 
Mislim da gledaš na sve to ideološki obojeno.
Ovde se radi o naučnom pitanju pre svega i čemu služi kalendar.
Zašto ne bi svi koristili najtačniji kalendar? Kakav je nteres crkve da se drži nečeg što je netačno? Zar zaista misle da Bog podržava netačne kalendare? Koji bi Bogu bio interes za tako nešto? Ja to stvarno ne razumem
Pobedio je kalendar onih koji su ekonomsko politicki, vojno jaci.
Nije rec o najtacnijem kalendaru.
Da zapad ima gregorijanski, sada bi taj koristili.
Sve je to pocelo iz religiozne osnove i zavrsice sa njom.
Ne zbog tacnosti.
Tvorci kalendara imaju i dalje svoje religiozne ciljeve iako ti nemas.
 
Ma samo sam odgovorila na to koliko se Bog tangira za naše kalendare.

Za njega vreme ne postoji. Za nas je potrebno da se prema nečemu
orjentišemo i da se dogovaramo. Crkve koje nemaju dogovor oko drugih
stvari, ne moraju da budu saglasne ni u vremenu kada praznike obeležavaju.
To jeste sve tako.
Samo je argumentacija za držanje julijanskog za mene čudna. Jer sama SPC i Ruska i poneke na blikom istoku još se toga drže iz tradicije. Jer je ustanovljeno tada i tada. A to bio Rimski kalendar. Argumentacija je na nivou neću da se igram sa tobom. Hoću da živim u toj i toj godini. Ok, ali kao deca neka..
 
Pobedio je kalendar onih koji su ekonomsko politicki, vojno jaci.
Nije rec o najtacnijem kalendaru.
Da zapad ima gregorijanski, sada bi taj koristili.
Sve je to pocelo iz religiozne osnove i zavrsice sa njom.
Ne zbog tacnosti.
Tvorci kalendara imaju i dalje svoje religiozne ciljeve iako ti nemas.
Pa kažem ti to gledaš obojeno, sa predubeđenjem da se odvija jedna velika podvala i bitka koju ne vidimo.
To bi možda i bilo tako da je Bogu stalo do tih kalendara.
Ali ja mislim da je to još jedna od zabluda.
Čitaj pažljivo Isusa u N Zavetu da ne budeš zaveden teorijama zavera. Samo je srce bitno, ljubav, vera, nada. Masa stvari je stavljena na hrišćanska pleća, ali ne od Boga već pogodi koga
 
Da navedem samo primer koliko smo mi sami pred sobom jadni.. svi više ili manje
Na planinarenje išao jedan sveštenik mlađi sa svojim mobilnim telefonom
I sad na nekoj pauzi valjda ostavio mobilni na neki kamen. Krenuli, a on kaže nema mi mobilnog, izgubio sam ga !
I onda se kao vratili da vidimo. On je toliko kukao kako je uložio mnogo u svoj mobilni, kako mu je tu "ceo život", sve fotke, planovi, toliko je kukao i kukao o tom mobilnom da smo svi pomislili jeli BRE gde ti je ta vera, šta je bitno u životu, m?

To je samo slika kakvi smo inače. Jedno pričamo, i to iz najbolje namere, ali život pokaže šta nam je zaista važno. Kome je važnija tradicija od samog Boga, ima ljudi koji kažu mene zanima porodična tradicija. Ok. Ako ti je tradicija važnija i nisi neki hrišćanin. Ako neko misli da je Bog na tako niskom nivou da prati trku između Hrvata i Srba, SPC i KC, da ulazi u naše sitne priče.. to je baš ono što bi zlo želelo da mislimo o nekom ko je tvorac Univerzuma! Svesti jednu najveću duhovnu energiju svemira na neko sitničarenje je za mene takođe "greh".. besmisleno je.
 
Pa kažem ti to gledaš obojeno, sa predubeđenjem da se odvija jedna velika podvala i bitka koju ne vidimo.
To bi možda i bilo tako da je Bogu stalo do tih kalendara.
Ali ja mislim da je to još jedna od zabluda.
Čitaj pažljivo Isusa u N Zavetu da ne budeš zaveden teorijama zavera. Samo je srce bitno, ljubav, vera, nada. Masa stvari je stavljena na hrišćanska pleća, ali ne od Boga već pogodi koga
Kada tako pises unas li kako je nastso taj GREGORIJANSKI kalendar?
Znas li?

Ne gledam ja.
Nego to ti kaze istorija.
Kada je doslo do podele crkve 1054 Zapadna crkva je uvela mnoge stvari da bi se razlikovala od istocne pa i kalendar.
Tako zapadna crkvav polako forsira te svoje nove stvari i namece ih istoku kako bi pokazala da je ona ona crkva koja je prava i da se istok odvojio od zapada.
Otpao.
CIlj je sasvim ovigledan za one koji prate i poznaju tematiku, pokoriti istok pod zapad.
To je Utin vidio i zato se sada bori.
A zapad profitira od neznanja i naivnosti istcnjaka.
Zapad je uspeo da uvuce istok u ateizam i tako u ne znanje.
 
Kada tako pises unas li kako je nastso taj Juöiabski kalendar?
Znas li?

Ne gledam ja.
Nego to ti kaze istorija.
Kada je doslo do podele crkve 1054 Zapadna crkva je uvela mnoge stvari da bi se razlikovala od istocne pa i kalendar.
Tako zapadna crkvav polako forsira te svoje nove stvari i namece ih istoku kako bi pokazala da je ona ona crkva koja je prava i da se istok odvojio od zapada.
Otpao.
CIlj je sasvim ovigledan za one koji prate i poznaju tematiku, pokoriti istok pod zapad.
To je Utin vidio i zato se sada bori.
A zapad profitira od neznanja i naivnosti istcnjaka.
Zapad je uspeo da uvuce istok u ateizam i tako u ne znanje.
pa dobro, ti to tako gledaš
ja sve to na zemlji što se dešava doživljavam kao veliki Vavilon, i ne postoji mogućnost da stvarno skapiramo šta se dešava. Osim da živimo duhovnim životom. To će jedino biti važno.
 
pa dobro, ti to tako gledaš
ja sve to na zemlji što se dešava doživljavam kao veliki Vavilon, i ne postoji mogućnost da stvarno skapiramo šta se dešava. Osim da živimo duhovnim životom. To će jedino biti važno.
Ne gledam ja to tako.
Vec religiozna i istorojska nepisnemost na kojoj je zapad poradio, cini da to vecina istocnjaka ne vidi i ne shvata.
Misli sve je slucajno, spontano?

Nisi mi odgovorila kako i zasto je nastao Gregorijanski
Kada su zapadnjaci pre toga bili na Julianskom?
I da nije doslo do raskola 1054 zapadnjaci bi jos bili na julianskom.
Ako to razumes onda ces shvatiti mozda?
Kada ovde pises ne smes da se vredjas ako ti neko pokaze drugacije .
Vec da proveris da li je tako.
I da znas da ovde ima i ljudi koji poznaju tematiku koja ima veze sa religijom.
Danilo 7,24I deset rogova jesu deset careva, koji će nastati iz toga carstva, a iz njih nastaće drugi, i on će se razlikovati od pređašnjih, i pokoriće tri cara.
Danilo 7,25I govoriće riječi na Višnjega, i potiraće svece višnjega, i pomišljaće da promijeni kalendar i zakone; i daće mu se u ruke za vrijeme i za vremena i za po vremena.

To se desilo.
Cak je i proreceno.
10 careva je Evropa koja je nastala iz 10 naroda.
A religiozni car koji iz nje nastao je Crkveni rim.
Koji je bio politicko religiozna moc i zver vreme, vremema i po vrenena.
To je 1260 god.
 
Poslednja izmena:
Preci ce.
Ceo svet ce podrzati Rim.
SV
Otkrivenje 13,4I pokloniše se zvijeri govoreći: ko je kao zvijer? i ko može ratovati s njom?
Otkrivenje 13,12I svu vlast prve zvijeri činjaše pred njom; i učini da zemlja i koji žive na njoj pokloni se prvoj zvijeri kojoj se iscijeli rana smrtna

Svi ce gledati svojom ocima taj dan i ciniti kako tekst kaze a niko nece hteti da vidi da je to zver.
 
pa dobro, ti to tako gledaš
ja sve to na zemlji što se dešava doživljavam kao veliki Vavilon, i ne postoji mogućnost da stvarno skapiramo šta se dešava. Osim da živimo duhovnim životom. To će jedino biti važno.
Ako proucavas Otkrivenje shvatices ko je ko i sta je sta.
Vavilon se sastoji iz 3 dela po otkrivenju.
Biblija nam otkriva znacenje simbolike.

Otkrivenje 1,3Blago onome koji čita i onima koji slušaju riječi proroštva, i drže što je napisano u njemu; jer je vrijeme blizu.
 
Poslednja izmena:
Svi znaju sto znaci za sve krscane svijeta blagdan Bozic. Svi znamo koliki je bozicni duh 25 Decembra a nesto manji praznicni duh 7 Januara po gregorijanskom kalendaru. Grci i Bugari su prihvatili Gregorijanski kalendar i kazu da se osjecaju produhovljeno pod utjecajem americkih Bozicnih filmova a narocito kad padne blag snijeg uoci Bozica (Badnje vece) u prekrasno okicenim ulicama, Deda Mrazovim kocijama kao mnogim ljudima koji su obuceni u crvenoj Deda Mrazovoj odjeci. SPC bi trebala barem zbog djece da se okrene Gregorijanskom kalendaru i da se Badnje Vece i sam Bozic oplemeni duhovnoscu kao i sreci za sve njene vjernike.
Krscani se trebaju moliti da 24 i 25 Decembra pocne padati snijeg i uoci 25 decembra ne spavati nego slaviti i zbijati prijatne sale a oni koji su posvadjani da se pomire.
Meni je simpaticno od Bozicnih americkih filmova koliko se ljudi trude da unesu Bozicni duh u svojim familijama jer prevashodno Bozic je familijaran praznik i gledao sam jedan film u kome Arnold Svarceneger sve cini kako bi udovoljio svom djetetu zelju.

SPC treba povesti racuna da bude u skladu sa vremenom jer meni je nezamislivo da se neko, ko se osjeca krscaninom ne slavi Bozic 25 Decembra po Gregorijanskom kalendaru.
25 Decembar nema nikakve veze sa rođenjem Isusa Hrista. Rimska katolička crkva je odabrala taj datum kao datum
rođenja Isusa Hrista zbog toga što su se dva dana pre toga u starom Rimu proslavljale Saturnalije.

https://www.rts.rs/page/magazine/sr...rnalije---robovi-kao-gospodari-i-obrnuto.html
 
Оно што је код нас ненормално у овом случају је то што ми прво славимо Нову годину (по Грегоријанском) а након тога Божић ( по Јулијанском)
Заиста ми није јасно шта било који Србин може да има против Миланковића!? Ја сам за његов модел. А што се тиче цркве, то разумем. Кад видим којекаква Пахомије, Качавенде, Иринеје Буловиће... Све ми буде јасно.
 

Back
Top