Quantcast

Zasto se Novi Zavet ne uci u skolama

hakim bej

Elita
Poruka
16.025
Rade u sopstvenom interesu, tacno,
ali je interes banke interes jednog vlasnika,
interes zajednice je interes bas svakog, pa i najmanjeg clana te zajednice.

A ne bih ja banke potcenio, nikako. I drzava je zajednica, ali njome ne upravljaju clanovi zajednice nego jedna jedina institucija - banka. Od Fenicana naovamo.

Crkva je, po uredjenju, zajednica nalik drzavi, drzava u drzavi, i ona se snazno opire bankama i institucijama.

Сале!

Buduća legenda
Poruka
32.132
To jeste lep i kreativan način da se pokaže kako je crkva bitna, da se "porodica" definiše kao "crkva".

Može se takođe reći da je "kafana" druga "crkva". Zato je crkva takođe bitna, jer se u njoj dobro pije i jede, ljudi se opuštaju i ćaskaju, a nekad se bogami i zaigra ako je muzika dobra.

Parkovi su treća crkva, pa je stoga Crkva dobra jer je vazduh čist, može da se šeta i da se pravi roštilj i da deca igraju lopte.

Ako kažemo da je okean četvrta crkva, onda je crkva bitna jer nam donosi morske plodove, reguliše klimu i omogućava tankerima da donesu robu iz Kine.

Uglavnom, zaključak svega što smo obojica rekli je isti - crkva je sveto mesto, i nema života bez nje, samo ako se dobro definiše.
Misliš biblioteka :)

tab503

Buduća legenda
Administrator
Poruka
44.465
Zajednica. Ne institucija nego zajednica.
Institucija se bori za tudje interese, za interese vlasnika, a clanovi institucije realizuju tudju ideju. Institucija je banka.
Zajednica se bori za zajednicke interese svih clanova zajednice. Zajednica pretvara ideje u sta god hoce, moze i u zlato.
po ovoj tvojoj definiciji crkva je klasican primer institucije :)

hogarius

Veoma poznat
Poruka
14.724
Nema niceg bez crkve. Crkva je temelj. Sve sto se gradi bez temelja brzo propada.
Porodica je prva crkva. Nju treba graditi, slaviti, odrzavati, njene hramove - prvo spavacu sobu, a ako bog da i decju sobu, treba ljubomorno cuvati i negovati. Zajednicka molitva i jedina zapovest je - voli.
Ikone su decji crtezi i fotografije. I svece se ponekad pale uz romanticnu veceru, a gore celog dana za slavu.
To je crkva koja stvara i radja, crkva koja daje plodove vredne cuvanja, crkva koja raste.
Crkva je sveto mesto. Nema zivota bez crkve.
Kako kome, oni koji su indoktrinirani imaju cudno tumacenje uloge jedne religijske nevladine organizacije, pa se pitam u kakvom ja to u uvrnjhtom okruzenju zivim kada je jedna obicna, doduse privilegovana, organizacija, osnov njegovog zivota. Bravo, bravo, i jedno veliko BIS za moje zacarane sunarodnike.

hakim bej

Elita
Poruka
16.025
stvarno ti si vlasnik?
pa sto ne ubiras malo profita od prodaje sveca.. naplate krstenja.. svadbi..sahrana..kad se sveti vodica i da ne nabrajam dalje...
Interes vlasnika, pa i mene, nije profit.
Profit od sveća ubiraju proizvodjaci sveća.
A od "ubranih para" koje nisu kamata i hipoteka nego dobrovoljni prilozi, rade kuhinje.
(to ne znaci da zloupotreba nema, ali se zovu zloupotrebe.)

hakim bej

Elita
Poruka
16.025
U trezoru NBS, ne zna se kako, konstatovano da fali 47 tona zlata, priznala nedavno Jorgovanka, al nije tema, mi ovde pravimo razliku izmedju
crkve kao zajednice
i
preduzeca, institucije, banke, firme sa kapitalistom vlasnikom.

Napisah da je porodica crkva, spavaca soba hram, decja soba oltar, a vi me napadoste.

Poslednja izmena:

hogarius

Veoma poznat
Poruka
14.724
Crkva je, po definiciji, zajednica ljudi i bogova okupljenih oko iste ideje.
Zajednica pomaze i doprinosi realizaciji ideje.
Ne moze covek sam.
Zajednica. Ne institucija nego zajednica.
Institucija se bori za tudje interese, za interese vlasnika, a clanovi institucije realizuju tudju ideju. Institucija je banka.
Zajednica se bori za zajednicke interese svih clanova zajednice. Zajednica pretvara ideje u sta god hoce, moze i u zlato.
Cuj i pocuj uvazeni beze, neko te je masno slagao, Popovi nikog ne pitanju za misljenje, vec dele lekcije iz njihvoih sirokih rukama i dubokih dzepova.

Сале!

Buduća legenda
Poruka
32.132
:rotf:
da bas voskari ubiraju profit :lol:

zasto je onda sveca skuplja u crkvi nego na pijaci?

i naravno preskocio si glavne izvore profita koje sam malopre nabrojao..ko tu ubira profit?
Ako hoćeš kvalitet onda i platiš.
U slučaju sveća, u crkvi su sveće osveštane znači kvalitetne. E to za neverujućeg ne znači ništa, dok za verujućeg znači mnogo. I verujući kada daje novac u crkvu, iz njegovog ugla je to njegov dar crkvi i crkvenoj zajednici i ne razmišlja o tome kako će se novac koristi i ko će ga koristiti. U istoriji civilizacije je bilo mutivoda pa i danas.

mnemozina

Aktivan član
Poruka
1.590
Interes vlasnika, pa i mene, nije profit.
Profit od sveća ubiraju proizvodjaci sveća.
A od "ubranih para" koje nisu kamata i hipoteka nego dobrovoljni prilozi, rade kuhinje.
(to ne znaci da zloupotreba nema, ali se zovu zloupotrebe.)
Tesko je objasniti nekome neupucenom da najveci profit od sveca imaju oni kojima je ta sveca namenjena tj. gori.

tab503

Buduća legenda
Administrator
Poruka
44.465
Ako hoćeš kvalitet onda i platiš.
U slučaju sveća, u crkvi su sveće osveštane znači kvalitetne. E to za neverujućeg ne znači ništa, dok za verujućeg znači mnogo. I verujući kada daje novac u crkvu, iz njegovog ugla je to njegov dar crkvi i crkvenoj zajednici i ne razmišlja o tome kako će se novac koristi i ko će ga koristiti. U istoriji civilizacije je bilo mutivoda pa i danas.
smatras da to sto je osvestana je dovoljan razlog da bude skuplja?
drugim recima..zar se vera meri kolicinom novca?
manje vredi zapaljena sveca kupljena na pijaci koja je zapaljena od srca nego neka kupljena u crkvi i zapaljena reda radi ?

Сале!

Buduća legenda
Poruka
32.132
smatras da to sto je osvestana je dovoljan razlog da bude skuplja?
drugim recima..zar se vera meri kolicinom novca?
manje vredi zapaljena sveca kupljena na pijaci koja je zapaljena od srca nego neka kupljena u crkvi i zapaljena reda radi ?
I to je jedan od razloga, inače sve što imaš u crkvi imaš i na pijaci. Ponavljam za vernika je vrednija ona iz crkve jer time pomaže crkvenu zajednicu, to neverujući ne može da razume.
Što se tiče "reda radi", zavisi od osobe do osobe, neko stvarno iz srca neko reda radi bez obzira gde je kupi.

tab503

Buduća legenda
Administrator
Poruka
44.465
sve je to u redu sta si napisao...ali zaobilazis pitanje..da li ta koja se kupuje u crkvi mora da bude skuplja?
i na onoj sa pijace zaradjuju svi..od proizvodjaca do prodavca..zar na ovoj treba/mora vise da se zaradi?

i nisi rekao..da li ona kupljena na pijaci manje "vredi" kad se zapali od one kupljene u crkvi ako je zapaljena od srca.

Сале!

Buduća legenda
Poruka
32.132
sve je to u redu sta si napisao...ali zaobilazis pitanje..da li ta koja se kupuje u crkvi mora da bude skuplja?
i na onoj sa pijace zaradjuju svi..od proizvodjaca do prodavca..zar na ovoj treba/mora vise da se zaradi?
Vernik ne gleda cenu jer kupuje u crkvi iz razloga koji sam naveo, a da li treba biti skuplja sigurno da ne mora.
Evo ti moj primer. Ja sam vernik, deklarativno pravoslavac, dakle ne izvršavam sve pravoslavne propise, ali kada odem u crkvu ispoštujem pravila, od kako se ulazi u crkvu do kupovine sveće... I ne pravim pitanja jer poštujem crkvu kao crkvu i sveštenstvo kao sveštenstvo, dakle u tom momentu ne gledam instituciju niti čoveka (popa) i da se razumemo niko me nije terao to da uradim

bakonja

Buduća legenda
Moderator
Poruka
42.545
Svece koje se prodaju u crkvi nisu iste po ceni u svakoj od crkava ili manastira, pa se desava da sveca , parafonska ili vostana , negde bude jeftinija i "od onih na pijaci" , ali negde i skuplja ...

Ali je poenta ono sto je Sale napisao:
"Sve što radiš od srca je vrednije ".

Ima u Novom zavetu Prica o sirotoj udovici koja je dala "poslednju leptu (moneta tog vremena , manje nominalne vrednoisti ) u hramovsku blagajnu" i to u prisustvu Isusa Hrista i On videci to i znajuci da je ona dala poslednju paru iz svog doma rece :

"
41. I sjedavši Isus prema Božijoj hazni gledaše kako narod meće novce u Božiju haznu. I mnogi bogati metahu mnogo.
42. I došavši jedna siromašna udovica metnu dvije lepte, koje čini jedan kodrant.
43. I dozvavši učenike svoje reče im: Zaista vam kažem: ova siromašna udovica metnu više od sviju koji meću u Božiju haznu.
44. Jer svi metnuše od suviška svojega; a ona od sirotinje svoje metnu sve što imaše, svu hranu svoju.

(Marko 12,44)".