Зашто се људи крсте у аутобусу?

P

Pojela maca

Gost
Citiracu par misljenja sa kojima sam saglasan

321461322_729432921888209_5775003110211767467_n.jpg

*...Ljudi su ranije bili onakvi kako iznad piše - osecali bi se glupo da na javnom mestu izvode nekakve rituale koji bi trebalo da predstavljaju nesto sto je deo njihovog UNUTRASNJEG (duhovnog) bica, a s druge strane, današnji mladi se u javnom prevozu krste dok prolaze pored crkve ili staju i silaze s bicikla da bi se prekrstili pa zajašu opet i nastave dalje! Gledam ih u čudu svakodnevno.
Stasavaju *desna deca levih roditelja* - autoritarnim populizmom hipnotisane generacije, stado povodljivo i poslušno...*

(Mile Perić)​

Babe i dede sad pod ruku sa ynucima.Znaci jedino ta titovska generacija u istoriji srba izgubljen slucaj.

Cosmopolite

Zaslužan član
Poruka
101.290
Дакле, возим се јавним градским превозом, и кад год бус прође поред цркве, или ако су дуже дестинације, поред неког манастива, ако је манастир до пута,

неки путници почну да се крсте.

Зашто се људи крсте у аутобусу кад аутобус пролази поред цркве?

Да ли тако треба по канонским законима и обичајима?
Po celoj Srbiji je tako.
Iz kola, autobusa ...samo malo zahebano na motoru.

Platin

Buduća legenda
Moderator
Poruka
43.751
Наравно да се крсте као и кад иду пешке па пролазе поред Цркве.
Не видим шта је у томе разлог за отарање теме:zddm6:
Црква није демократска институција, па да ради ко како хоће. Да се прекрстиш када улазиш у порту и када си у цркви, то је по правилима вере.
Ако се прекрстиш када ниси у порти него си преко пута, црква на то гледа врло лоше, као да се крстиш јер си видео неку кадаконџулу па чиниш "ју, Боже, шта је ово?"

Црква представља много симболике и буниће се против свакојаких савремених појава.

Platin

Buduća legenda
Moderator
Poruka
43.751
Па дал се сете ил се прекрсте махинално, како то може неко други
уопште да зна. Није ми јасно зашто се у земљи која је већински
хришћанска чудимо људима који се крсте?
Црква проводи већ два миленијума правећи своје начине и обичаје... Није тешко проверити како шта треба да се ради, да ли треба или не.
Једино што је врло ретка прилика видети речитог свештеника на телевизији (много више људи гледа тв него што иде редовно у цркву), који ће објаснити неке ствари.

Manastirka

Buduća legenda
Poruka
25.039
Дакле, возим се јавним градским превозом, и кад год бус прође поред цркве, или ако су дуже дестинације, поред неког манастива, ако је манастир до пута,

B27k9kqTURBXy8zYWNlNGRmZDZiMGU1MTM0MDZlMmMxZGZmYzQxYjIzZS5qcGVnkpUCzQHMAMLDlQIAzQJYwsPeAAGhMAE

неки путници почну да се крсте.

Зашто се људи крсте у аутобусу кад аутобус пролази поред цркве?

Да ли тако треба по канонским законима и обичајима?
Kakvi sve danas imaju dozvolu i položene kategorije,...nije ni čudo! 😁

RIA77

Poznat
Poruka
9.090
Citiracu par misljenja sa kojima sam saglasan

321461322_729432921888209_5775003110211767467_n.jpg

*...Ljudi su ranije bili onakvi kako iznad piše - osecali bi se glupo da na javnom mestu izvode nekakve rituale koji bi trebalo da predstavljaju nesto sto je deo njihovog UNUTRASNJEG (duhovnog) bica, a s druge strane, današnji mladi se u javnom prevozu krste dok prolaze pored crkve ili staju i silaze s bicikla da bi se prekrstili pa zajašu opet i nastave dalje! Gledam ih u čudu svakodnevno.
Stasavaju *desna deca levih roditelja* - autoritarnim populizmom hipnotisane generacije, stado povodljivo i poslušno...*

(Mile Perić)​

Религија је и те како била забрањена. Литије у селима су забрањиване, и много тога. Нпр. све цркве које су постојале у болницама су укинуте, а свештеницима је забрањено да долазе у посету болесницима.

crnizmaj0

Aktivan član
Poruka
1.629
Млађе генерације нису у параноји од озне, тако да вера више јача него у комунизму...
Религија је и те како била забрањена. Литије у селима су забрањиване, и много тога. Нпр. све цркве које су постојале у болницама су укинуте, а свештеницима је забрањено да долазе у посету болесницима.
Ne znam da li vam je to *pricao deda* (i da li vam je deda mozda Miloslav Samardzic ili neko slican njemu...)
A i iz ovog snimka od pola minuta se vidi da ste veliki *ljubitelji istine* tj. pravi hriscani

RIA77

Poznat
Poruka
9.090
Ne znam da li vam je to *pricao deda* (i da li vam je deda mozda Miloslav Samardzic ili neko slican njemu...)
О томе да је Црква страдала постоје чињенице, нпр, црква дигнута у ваздух у мирнодопским условима, украдена звона... Забрањиване литије по селима и кажњавани људи због литија... Вера је избачена из медија и школа.
Чак су и музичка дела тј рок албуми цензурисани да се не би причало о вери. Бијело Дугме је на пример је једно од цензурисаних бендова.
Људи су ишли у затвор када би рекли да није тачно да је Југославија демократска земља. А питање је како једнопартијски систем може бити демократски ? Какви су то избори у једнопартијском систему ?

crnizmaj0

Aktivan član
Poruka
1.629
О томе да је Црква страдала постоје чињенице, нпр, црква дигнута у ваздух у мирнодопским условима, украдена звона... Забрањиване литије по селима и кажњавани људи због литија... Вера је избачена из медија и школа.
Чак су и музичка дела тј рок албуми цензурисани да се не би причало о вери. Бијело Дугме је на пример је једно од цензурисаних бендова.
Људи су ишли у затвор када би рекли да није тачно да је Југославија демократска земља. А питање је како једнопартијски систем може бити демократски ? Какви су то избори у једнопартијском систему ?
Je l pricas o istoj Crkvi ciji su predstavnici na ovom snimku (od 1 minut)?

RIA77

Poznat
Poruka
9.090
Je l pricas o istoj Crkvi ciji su predstavnici na ovom snimku (od 1 minut)?

Причам о томе да су свештеници хапшени јер су секли славске колаче. Идеја да Црква није била забрањена не одговара истини. Свака република је имала верску комисију, а држава је имала свештеничко удружење и терала свештенике да се учлањују у то своје свештеничко удружење.
Kaд се пожалиш верској комисији, нико ништа не одговара, тако да је све то било лепо али нефункционално.

Дакле СФРЈ је пропагирала одвојеност Цркве од државе, но међутим вршила је притисак да се људи учлане у свештеничко удружење и забрањивала веру у медијима односно у школи ?

Шта ћемо са тим што су цркве које су постојале у болницама затворене а свештеницима забрањена посета болницама ? Ако је вера приватна ствар сваког појединца, како болесник не може да га посети свештеник ?

Ниси ми одговорио - шта значи да је СФРЈ демократска држава ? Зашто су људи хапшени када су говорили да СФРЈ није демократска држава ?

Многи свештеници су били у затворима, а неки и на Голом Отоку. Најпознатији је пример Светозара Вукмановића који је наредио да се убије његов рођени брат и да не дочека 1945 само јер му је брат био верник.

А о томе ко је све убијен од 1945 када судови нису ни постојали, то да не почињемо. Убијало се како се стигло.

crnizmaj0

Aktivan član
Poruka
1.629
Ko ti je sve ove *bele lazi* ispricao - je l *deda*?
Sta ima Crkva tj. *vera* da trazi u skoli? U skoli se valjda deca obrazuju u skladu sa naucnim postulatima a ne sa dogmama i praznoverjem? A ako mozda mislis na navodni znacaj Crkve - vere za razvoj morala kod dece (buducih odraslih ljudi) - evo, imas danas ociglednu nastavu tj. drustveni eksperiment - danasnje generacije su izlozene verskoj nastavi - da li mislis da su sadasnje (verski *obrazovane*) generacije kod nas moralnije od njihovih *bezboznih* roditelja (i ako verujes u to daj neki argument)
Ovo o drzavnom svestenickom udruzenju mi je besmisleno i da trosim vreme ali, recimo, sto ne bi i popovski esnaf imao *drzavni* sindikat ako isto takva (drzavna) udruzenja u drzavnom socijalizmu (kakav je bio tada) imaju pekari, obucari, sajdzije i ostale branse? Zasto bi svestenicko zanimanje bilo tretirano drugacije?
Sto bih ti ja odgovarao (dokazivao) da je SFRJ bila *demokratska* drzava - da li sam ja to negde tvrdio? Treba prvo da se dogovorimo sta je znacenje pojma - demokr. drzava. Da li je sadasnja drzava *demokratskija* od SFRJ zato sto se dizu crkveni objekti na svakom cosku i ZVRJE PRAZNI. Da li su danasnji podanici u Srbiji manje autoritarne licnosti nego oni pre 30, 40 godina (ako mislis da jesu daj neke dokaze). Cemu to licemerje i hipokrizija?
Za Tempa i sl. mogu da ti nesto napisem tek kad ti meni prvo odgovoris uspesno tj. odbranis kolaboraciju sa okupatorima (poput one iz snimka koji sam postavio u prethodnom komentaru). Mada ja, za razliku od tebe koji glumis drvenog advokata Crkvi, nemam nikakvu nameru da branim posleratne vlastodrsce i njihove zlocine