- Poruka
- 4.126
Ауторска - Едвард С. Херман (1925-2017) је изнео чињенице о Сребреничком масакру, то је игнорисано од водећих медија и политичара, Вучић ништа од овога није изнео у УН кад је говорио против резолуције. Зашто?
Део од Едвард С. Херман Политика Сребреничког Масакра
Део од Едвард С. Херман Политика Сребреничког Масакра
Za 8 000 streljanih i hiljade poginulih u borbi, trebalo bi da postoje ogromne grobnice i satelitski snimci kako streljanja, sahranjivanja, tako i bilo kog premestanja leseva. Međutim, pretrazivanja u okolini Srebrenice bila su veoma razocaravajuca, sa samo nekih dve hiljade pronadjenih tokom 1999. ukljucujuci tu tela poginulih u borbi i moguće tela Srba, neka sahranjena pre Jula 1995. Proredjenost nalaza dovela je do tvrdnji o premestanju i ponovnom sahranjivanju, ali to je bilo veoma neubedljivo, jer su bosanski Srbi posle Jula 1995. bili pod velikim vojnim pritiskom. Bio je to period kad je NATO bombardovao srpske polozaje, a hrvatsko-muslimanske armije napredovale prema Banjaluci. Vojska bosanskih Srba bila je u defanzivi i izrazito oskudevala u opremi i snabdevanjima, ukljucujuci tu i gorivo. Da bi se izvela operacija takvih razmera, neophodna za iskopavanje, transport i ponovno sahranjivanje hiljada leseva, bilo bi potebno daleko vise od sposobnosti Vojske Republike Srpske u to vreme. Šta vise, u sprovodjenju takvog programa, oni bi teško mogli da se nadaju da bi izbegli osmatranje OSCE osoblja, lokalnih civila i satelitska osmatranja.
Avgusta 10, 1995. Madlin Olbrajt (Madeleine Albright) pokazala je neke sateliteske fotografije na zatvorenoj sednici Saveta Bezbednosti, kao deo optuzivanja bosanskih Srba, ukljucujuci jedan snimak, koji prikazuje ljude – navodno bosanske Muslimane u blizini Srebrenice – okupljene na stadionu, kao i jednu, navodno snimljenu ubrzo posle toga, koja prikazuje obliznje polje na kome je „poremeceno” zemljiste. Ove fotografije nikad nisu javno prikazane, a čak i da su originalne, ne dokazuju ni streljanja, ni sahrane. Šta vise, premda MTZJ (ICTY) govori o „organizovanom i obimnom” naporu da se prikriju lesevi, a David Rode navodi „ogroman napor Srba da prikriju leseve”, niti je Olbrajt, ni iko drugi ikad prikazao satelitske snimke ljudi koji su stvarno streljani, sahranjeni, ili kopanje za ponovno sahranjivanje, ili kamione koji prevoze hiljade leseva negde na druga mesta. Ovaj nedostatak dokaznih materijala dogodio se uprkos upozorenja Olbrajtove Srbima „Mi ćemo posmatrati” i satelitima, koji su u to vreme prolazili najmanje osam puta dnevno i geostacionarnim bespilotnim letilicama u poziciji iznad Bosne, sposobnim da lebde i prave fine detaljne snimke tokom leta 1995. Vodeca medija nije se zainteresovala da potvrdi ovaj propust.
Vrlo mnogo tela sakupljenih u Tuzli, oko 7 500, ili vise, mnoga u losem stanju ili samo u delovima, čije je prikupljanje i rukovanje bilo nespojivo sa profesionalnim naučnim standardima, nejasnog porekla, povezanost sa dogadjajima iz Jula 1995. u Srebenici nepotvrdjena i često malo verovatna, a način (njihovog) umiranja obično neodređen. Zanimljivo, premda su Srbi redovno optuzivani za pokusaje prikrivanja leseva, nikad nije sugerisano da bi bosanski Muslimani, duže vreme odgovorni za pronalazenje leseva, mogli da premestaju tela okolo i na drugi način manipulisu dokaznim materijalom - uprkos njihovih ustaljenih varanja. Sistematski pokusaj upotrebe DNA za povezivanje sa Srebrenicom je u toku, ali namece mnoge probleme, bez obzira na celovitost izucavanog materijala i proces istrage i neće razresiti pitanje razlikovanja streljanja od pogibija u borbi. Postoje i spiskovi nestalih, ali oni su optereceni nedostacima, sa duplikatima, upisanim pojedincima koji su umrli pre Jula 1995., koji su pobegli da izbegnu sluzbu u VRS (Vojsci Republike Srpske), ili koji su registrovani da glasaju 1997., a ukljuceni su i oni pojedinci koji su poginuli u borbi ili stigli na sigurno, ili bili zarobljeni i smatra se da žive na drugim mestima.
Broj 8 000 se takođe ne slaze sa osnovnom aritmetikom brojeva Srebrenice pre i posle Jula 1995. Raseljenih lica iz Srebrenice – tj. koja su prezivela masakr – registovanih kod Svetske Zdravstvene Organizacije i bosanskih vlasti početkom Avgusta 1995. bilo je ukupno 35 632. Muslimana muskaraca koji su stigli do muslimanskih linija „bez informisanja njihovih porodica” bilo je ukupno najmanje 2 000, a nekih 2 000 su poginuli u borbi. Tako dobijamo 37 632 prezivela, plus 2 000 poginulih u borbi, st bi zahtevalo da je predratnog stanovnistva Srebrenice bilo 47 000 , ako je 8 000 bilo streljano, pri cemu je broj stanovnika pre Jula bio verovanije 37 – 40 000. [Sudija Tribunala, Patricija Vold (Patricia Wald) iznela je svoju procenu 37 000]. Brojevi se ne slazu.
Bilo je svedoka ubijanja u Srebrenici, ili onih koji su tvrdili da su svedoci. Njih nije bilo mnogo, a neki su bili politicki motivisani, ili na drugi način neuverljivi, [46] ali nekolicina je bila uverljiva i verovatno su govorili o stvarnim i ruznim dogadjajima. Međutim, ovde se govori o dokazima o stotinama, a ne o 8 000 streljanih, ili bilo cemu blizu toga (broja). Jedino neposredno ucesnicko navodjenje svedoka, koje se kretalo do hiljadu, bilo je od Dražena Erdemovica, po nacionalnosti Hrvata, pripadnika grupe placenih ubica, kojima je placeno 12 kilograma zlata za njihovo bosansko sluzbovanje (prema Erdemovicu), a zavrsilo se radom u Kongu za potrebe francuske obavestajne sluzbe. Njegovo svedocenje je prihvaceno, uprkos nejasnoca i nedoslednih, nepotvrdjenih iskaza i njegovih mentalnih problema, dovoljnih da ga diskvalifikuju iz procesa ispitivanja – ali ne iz svedocenja pred Tribunalom, bez unakrsnog ispitivanja, nepune dve nedelje od tog diskvalifikovanja iz ispitivanja. To i iskazi drugih svedoka pretrpeli su mnoge zloupotrebe procesa nagodbenih izjava, pri cemu su svedoci mogli da dobiju ublazene presude ako su dovoljno saradjivali sa tuzilastvom.
Vredno je napomenuti koliko relativno nepristrasnih posmatraca u Srebrenici i okolini Jula 1995. nije videlo nikakve znake masakra, ukljucujuci pripadnike Danskih snaga, prisutne u toj „safe area”-i i Henri Vilanda (Henry Wieland), glavnog istrazitelja UN u navodnim krsenjima ljudskih prava, koji nije mogao da nadje ocevice zlodela posle pet dana intervjuisanja među 20 000 prezivelih iz Srebrenice, pristiglih u izbeglicki logor na aerodromu u Tuzli.
Jedna anomalija u vezi sa Srebrenicom bila je nepromenjenost broja zrtava bosanskih-8 000 Muslimana u Julu 1995. i 8 000 danas, uprkos nesredjenosti prvobitne procene, evidenciji da su mnogi ili vecina od 5 000 „izgubljenih” stigli na bosansku muslimansku teritoriju, ili poginuli u borbi, kao i ociglednom neuspehu, uprkos ogromnih napora, da se pribavi fizicka evidencija koja to podržava. U drugim slučajevima, kao u proceni nastradalih 11. Septembra (9/11), i čak bosanskih pogibija i procenama ratnog bombardovanja Kosova, originalni brojevi su radikalno umanjeni, jer je evidentiranje prebojavanjem pokazalo da su prethodni naduvani brojevi neodrzivi. [49] Međutim, zbog njihove kljucne uloge za Sjedinjene Države, (bosanski Muslimani i Hrvati) i skoro religioznog žara verovanja u ovaj navod, Srebrenica je ostala imuna na evidenciju. Od početka do danas taj broj je prihvacen kao zadata, visha istina, čije bi preispitivanje pokazalo nedostatak vere i vrlo verovatno „pravdanje” za djavola.
Poslednja izmena: