Zasto se kod nas i dalje drze cene novih grafickih kartica?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vidi da li je uključen porez ili nije. Recimo u USA, sve cene su bez poreza...
Madjarska 77k, Nemacka 76k. Najgore od svega nmg da nadjem mrtvi 3070 polovan. Ja ne znam jel su ovo neke teorije zavere, ali bukvalno ne mozes naci ni jednu polovu 3070 po normalnoj ceni covece. Neke jebene budale prodaju i vise nego sto vredi nova, pa ako to neko kupi vala mu se kuca srusila.
 
Madjarska 77k, Nemacka 76k. Najgore od svega nmg da nadjem mrtvi 3070 polovan. Ja ne znam jel su ovo neke teorije zavere, ali bukvalno ne mozes naci ni jednu polovu 3070 po normalnoj ceni covece. Neke jebene budale prodaju i vise nego sto vredi nova, pa ako to neko kupi vala mu se kuca srusila.
KP precenjuje polovnu robu, prodaju maltene ko novo. Zato bolje kupi novo pa imaš i garanciju.
 
Зашто новије графичке картице од 250-350 евра(па и скупље) често имају 64-битну меморијску магистралу(bus width)?Ја имам графичку купљену пре 2 и по године и она има 256-битну магистралу, а 64-бита се сматрало најгорим картицама и коштале су тада око 40-50 евра.

Могуће је да су најновије картице са 64 битним bus width-ом сада боље од старијих картица са 128 и 256 битном магистралом, али мени ово изгледа као драстична деградација.
 
Зашто новије графичке картице од 250-350 евра(па и скупље) често имају 64-битну меморијску магистралу(bus width)?Ја имам графичку купљену пре 2 и по године и она има 256-битну магистралу, а 64-бита се сматрало најгорим картицама и коштале су тада око 40-50 евра.

Могуће је да су најновије картице са 64 битним bus width-ом сада боље од старијих картица са 128 и 256 битном магистралом, али мени ово изгледа као драстична деградација.
Ja mislim da to zavisi od toga koliko rama staje na jedan GDDR cip. Taj bus je totalno interna stvar i nema veze sa PCI-e busom...
 
Ja mislim da to zavisi od toga koliko rama staje na jedan GDDR cip. Taj bus je totalno interna stvar i nema veze sa PCI-e busom...
Не знам, ја сам тако рангирао графичке карте до пре пар година.Најјефтиније су имале 64 битни bus width, мало боље 128-битни, а солидне 256-битни.Обично је 256-битна имала много бржи ГПУ и више РАМ-а од 64 битне.
 
Не знам, ја сам тако рангирао графичке карте до пре пар година.Најјефтиније су имале 64 битни bus width, мало боље 128-битни, а солидне 256-битни.Обично је 256-битна имала много бржи ГПУ и више РАМ-а од 64 битне.
Gledaj, jedan GDDR cip ima 32bitni bus. 256 podelis sa 32 i dobijes koliko ima cipova. Ili 64 / 32.
 
zato sto su ostale komponente jeftinije..gpu recimo 3070 il 3080 pa i sa oznakom ti, kostaju ko ostalih 7 komponenti..da ne pricamo o rudarenju koje je podiglo cijenu gpu takodje...
Ryzen 5 5600x kad je izasao kostao je kod nas 45k, sto je sasvim ok cena.

Imas na wayback machine 1000 seriju vidi u emmiju dok je bio emmi kolko su kostale. High end (1080) je bio kod nas 75-80k. Ima tu jos mnogo dokaza, ali me mrzi kopati samo da bih dokazao.

Mnogo su se obahatili ovi naši, mada za to treba vise kriviti kupce koji su voljni da placaju takve cene.
 
Igrom slucaja sam nasao staru sliku 1080 kad je izasla. Inace msrp joj je bio 599$……..


Ja verujem da je stvar u tome jeste da smo malo narod, kompeticije medju prodavcima skoro pa i nema (osim svercera sa kp), ti veliki lanci kao sto su tehnomanija drze monopol itd…

Ako nastave da pumpaju cene isplatice mi se da uzmem avionsku kartu do Slovenije ili Nemacke pa da uzmem.
 

Prilozi

  • 26494EDC-E1F2-4B68-B7F0-834E8AC80984.png
    26494EDC-E1F2-4B68-B7F0-834E8AC80984.png
    183,7 KB · Pregleda: 10
Primetio sam gledajuci nekoliko sajtova iz razclitih drzava da se tipa 3070 prodaje za oko 68000-75000 dinara (nova) , dok kod nas ista ta kosta preko 87k minimum.

Zasto mi uvek moramo imati umpa lumpa cene grafickih kartica?
Зато што се људи не играју на PC-ju већ рударе. Ако хоћеш да се играш, треба набавити конзолу.
Шта ће ти графичка од 75000 ? Бавиш се гејмингом и зарађујеш новац ?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top