Zasto se Jevreji klate napred-nazad dok se mole?

bas kao

Buduća legenda
Poruka
29.211
In Hasidic and neo-Hasidic communities, ecstatic dancing and clapping can be part of a prayer service. A more common movement of this nature is swaying,
Postoji vise objasnjenja ovde:

Why Do Some Jews Sway in Prayer?

delimicno ih sve prihvatam, ali ja imam drugacije koje nadovezujem na poslednje sa linka:
A potentially simpler reason is provided by the Arukh Ha-Shulhan, written by Rabbi Yehiel Michel Epstein in the 19th century. He asserts that many sway during prayer because it improves their kavannah (spiritual intensity) and helps engage the individual in conversation with God

dakle, ime Jeremija znaci da Bog uspravlja, pa tako covek se savija, a Bog ga uspravlja/uzdize, i odatle mi vidimo da se oni klate.
Sta vi mislite?

Sto se dervisi vrte oko svoje ose kao cigre...? :cool:
Mene je to zanimalo, pa sam pokušao da nađem odgovor na to pitanje.
Znamo iz fizike da se u centru svih kretanja nalazi tačka mirovanja.
Naprimer, u klatnu - kuglica klatna kad se umiri će se naći na mestu gde u svom kretanju dostiže najveću brzinu - tačno u centru svog kretanja.
Ili, recimo, zvrk ili čigra, kad se zavrti, pri svojoj najvećoj brzini u centru ćemo jasno videti tačku koja miruje.
Ta tačka mirovanja, u našem telu, se nalazi u našem umu jer um pokreće naše telo. Ako nisi svestan te tačke, i kada se pokušaš zaustaviti posle okretanja, naš um će nastaviti da se kreće i telo će se teturati kao da si pijan. Derviši su svesni te tačke i u svom okretanju totalno umiruju um, tako da se telo kreće mehanički, bez uticaja uma i kada zaustaviš kretanje, telo se neće nastaviti kretati.
Derviši svesno kontrolišu um i to je tajna njihovog okretanja. Inače, taj ples derviša je osmislio veliki sufi učitelj Rumi, zato me taj ples i zainteresovao jer sam pretpostavio da u sebi nosi neko duhovno značenje.

Mene je to zanimalo, pa sam pokušao da nađem odgovor na to pitanje.
Znamo iz fizike da se u centru svih kretanja nalazi tačka mirovanja.
Naprimer, u klatnu - kuglica klatna kad se umiri će se naći na mestu gde u svom kretanju dostiže najveću brzinu - tačno u centru svog kretanja.
Ili, recimo, zvrk ili čigra, kad se zavrti, pri svojoj najvećoj brzini u centru ćemo jasno videti tačku koja miruje.
Ta tačka mirovanja, u našem telu, se nalazi u našem umu jer um pokreće naše telo. Ako nisi svestan te tačke, i kada se pokušaš zaustaviti posle okretanja, naš um će nastaviti da se kreće i telo će se teturati kao da si pijan. Derviši su svesni te tačke i u svom okretanju totalno umiruju um, tako da se telo kreće mehanički, bez uticaja uma i kada zaustaviš kretanje, telo se neće nastaviti kretati.
Derviši svesno kontrolišu um i to je tajna njihovog okretanja. Inače, taj ples derviša je osmislio veliki sufi učitelj Rumi, zato me taj ples i zainteresovao jer sam pretpostavio da u sebi nosi neko duhovno značenje.
"tacka mirovanja je u centru svake oluje..."
kad uzmes kokos u ruke, i pocnes da ljuljuskas levo-desno, njena glava zacudo ostaje fiksirana u jednoj tacki prostora, ma koliko pomerao njeno telo. :D :lol: 😎

kad uzmes kokos u ruke, i pocnes da ljuljuskas levo-desno, njena glava zacudo ostaje fiksirana u jednoj tacki prostora, ma koliko pomerao njeno telo. :D :lol: 😎
Matej 23,37Jerusalime, Jerusalime, koji ubijaš proroke i zasipaš kamenjem poslane k sebi! Koliko puta htjeh da skupim čeda tvoja kao što kokoš skuplja piliće svoje pod krila i ne htjeste!
Jesus’ desire to gather Jerusalem’s children as a hen gathers her chicks resonates in God’s message through the prophet Isaiah: “The Lord of Heaven’s Armies will hover over Jerusalem and protect it like a bird protecting its nest. He will defend and save the city; he will pass over it and rescue it” (Isaiah 31:5, NLT). It echoes in this ancient Song of Moses: “Like an eagle that rouses her chicks and hovers over her young, so he spread his wings to take them up and carried them safely on his pinions” (Deuteronomy 32:11, NLT). And it ripples throughout the psalms: “He will cover you with his feathers. He will shelter you with his wings. His faithful promises are your armor and protection” (Psalm 91:4, NLT; see also Psalm 17:8; 36:7). https://www.gotquestions.org/hen-gathers-her-chicks.html

Nema mirovanja u kružnom sistemu već manje primjetno gibanje iz centra koje gibanjem odašilje energiju. O tome govore zadnja dostignuća fizike a Petar Petrović iz Petrovgrada je za to dobio nobelovu nagradu....

...a to se postigne tako da joj se glava stavi ispod krila...

Back