Zasto se insistira na Rafalima kada je bolja opcija Gripen?

Kakve veze ima nikad ostvareni projeakt NA sa danasnjim izborom aviona za VS?
Ako su Svedjani na americkoj i britanskoj tehnologiji onda je to veci razlog da udju u izbor.
НА је био на бази Рафала, требао је имати и Рафалов мотор.
Сви инжињери и техничари су били добро упознати за француском технологијом, сарадња је била и код хеликоптера Газела.
Југослаија је требала да купи Мираже, али су Французи одбили продају због југославенске подршке Алжиру око њиховог конфликта са Француском.
На крају се одлучило за Миг 29, исто као привремено решење док НА не замени све мигове 21.
Инжињери и техничари који су радили на НА су након распада СФРЈ већина отишли на запад.

То је исо новија вест, ја сам говорио о конкурсу од пре барем десетак година.
И Амери су тада изашли са понудом за Ф16 блок 70/72.
Све је било прилично неозбиљно јер пара није било, само тотална пустош у прорачуну и у војсци након 12 година досманлија.

Kako se nisu promenili? Posao sa Francuzima je radjen jer se smatralo da su Francuzi prijatelji koji ce pomoci ali se to pokazalo kao katastrofalna procena. Jer su im su ih Nemci stsli, mnogo veca ekonomija i vodeci u EU, poslali su Badintera a onda su najvise vojno napadali Srbe. Tako su kupljene i Gazele.

Kome je uopste palo na pamet da se vazuje za nesrecnu Francusku?

Газеле су купљене још почетком 70-тих, са комплетном лиценцом за производњу. Иначе, Газела је француско-британска кооперација.

Исти рецепт, француско-британски, је одабран када је развијан Орао.

У време када је започет развој НА, разматрала се и опција куповине лиценце за амерички Ф-20, који је био унапређени Нортропов Ф-5.

Та сарадња са Француском по питању авијације није од јуче.

Има једна зврчка код врхунских борбених авиона је што њих прави јако мали број земаља, па је ту могућност избора доста сужена. И, наравно, увек политички условљена.

Све је било прилично неозбиљно јер пара није било, само тотална пустош у прорачуну и у војсци након 12 година досманлија.

Имаш у чланку ниже причу о 2012-тој години. Пара, ваистину, за било шта тада није било.

Mi ne znamo da li Svedjani mogu ili ne jer to niko nije javno rekao. Svedjani su prodali Brazilu, Juznoj Africi i Tajlandu Gripene.

Svi ljudi koji su radili na NA su otisili, penzija ili mrtvi.

Potpuno bi bila druga prica da se prica o ruskoj tehnologiji zbog visedecinskog rada na MiG 29. Ali ako sto vidimo postoji veliki strah da se kupuje bilo sta rusko ili kinesko.

"Drugi po kvalitetu ikad održan aero-miting na batajničkom aerodromu dogodio se 2. septembra 2012. godine. Tada je nekoliko Zapadnih i Istočnih ratnih vazduhoplovstava poslalo svoje borbene avione, transportere i helikoptere da pred, oko 150.000 tada prisutnih ljudi, prikažu svoja letačka umeća. To doba bilo je poslednje kada je RV i PVO zapravo obavilo neku vrstu svoje interne studije o tome koji su najbolji višenamenski borbenih avioni trenutno na tržištu. Tada su se kompanije nadmetale očekujući tender za nabavku a Rafal je bio favorit srpskih plavaca."

Autorska tema

Ocigledno da Vucic ima ozbiljan nivo straha od zapada zbog sopstvenog iskustva. Ako nece da kupuje avione od Rusa ili Kineza zasto se onda ne kupe svedski Gripeni?
Gripen je jeftiniiji a robustni avion od Raafala. Mnogo vise odgovara Srbiji. Secam se da su Svedjani nudili Bugarima za 90 miliona evra po komadu plus ulaganje svedskih firmi ali Bugari ko Bugari uzeli drugu opciju. Po karakteristikama oba aviona su slicna.
Medjutim Madjari koriste Gripene.

Zasto se toliko insistira na Rafailma kada postoji bolja opcija?!
To smo se i mi pitali. Nismo dobili odgovor, nego Rafale. Tako da već možeš znati da je to i za vas gotova stvar.

I odakle sada 3 miliajrde za 12 komada. To je suludo. Secam se oko 2015 da se pricalo o 1 do 1.5 milijardi $.
Suluda broja, to je 250 miliona po komadu. Razumem i odrzavanje i sve ali opet suluda.
Nemci kupuju "svoje" zestoko precenjene Tajfune za oko 170 miliona po komadu, a to se smatra suludo precenjenim. A Srbija da placa Francuzima 250 miliona po komadu.
Onda je bolje kupiti i Eurofajter Tajfun.

Ali je Gripen ispred svih kada se pogeldaju performanse, odrzavanje i cena.

I odakle sada 3 miliajrde za 12 komada. To je suludo. Secam se oko 2015 da se pricalo o 1 do 1.5 milijardi $.
Suluda broja, to je 250 miliona po komadu. Razumem i odrzavanje i sve ali opet suluda.
Nemci kupuju "svoje" zestoko precenjene Tajfune za oko 170 miliona po komadu, a to se smatra suludo precenjenim. A Srbija da placa Francuzima 250 miliona po komadu.
Onda je bolje kupiti i Eurofajter Tajfun.

Ali je Gripen ispred svih kada se pogeldaju performanse, odrzavanje i cena.
Ако се уговор уопште и потпише у шта ја нимало не верујем, цена ће да буде знатно већа.
У ту цену улази све, изградња инфраструктуре, обука пилота и техничара, наоружање (које и колико), итд.
Хрватска се хвалила да ће 12 половних да их кошта "само" 999 милиона. Сада су већ код милијарду и 300 милиона а још ни један авион није стигао.
Временом ће све да их кошта вероватно дупло.

Не плаћа се само кешом, и о начину плаћања се преговара.
Можда је наше МО ових 12 година издвајало паре за ово, ко зна.

Ако се уговор уопште и потпише у шта ја нимало не верујем, цена ће да буде знатно већа.
У ту цену улази све, изградња инфраструктуре, обука пилота и техничара, наоружање (које и колико), итд.
Хрватска се хвалила да ће 12 половних да их кошта "само" 999 милиона. Сада су већ код милијарду и 300 милиона а још ни један авион није стигао.
Временом ће све да их кошта вероватно дупло.

Не плаћа се само кешом, и о начину плаћања се преговара.

Sulude brojke.
Zato je Gripen bolji, laksi je za odrzavanje.

Na trzistu su Rusi, Kinezi, Pakistanci...samo sto vlast se boji zapada, Srbija je paralisana po tom pitanju.
Ali od zapadnih je to neka ponuda, pri cemu je Eurofajter Tajfun a postoji stariji Tornadu.

Nisam primetio da Francuska podrazava Srbiju. U cemu? Odvajanju Kosova i Metohije? Rezoluciji protiv Republike Srpske?
Gde je ta podrska?
Заборави Пакистан и Русију.
А ни кинеска опција није баш реална.
Географски положај Србије је проблем, окружени смо НАТО земљама и у Европи смо.

Sulude brojke.
Zato je Gripen bolji, laksi je za odrzavanje.
У избор аиона питају се и пилоти, узима се у обзир и њихово мишљење. Колико знам нашима је мање више свеједно је ли Рафал, Тајфун, Грипен или Ф16.
Али политика на крају одлучује.
Француска је тренутно лидер у Европи, Шведска се не пита баш ни за шта. Можда у том смислу треба тражити разлоге зашто Рафал а не нешто друго.

Francuska nema moc da se na njih moze racunati. Oni nisu sposobni da brane svoje interese u frankofonoj Africi a ne ovde gde imaju malu ekonomsku moc a vojno su daleko iza Amerike. To je opasno slepilo ako se na to racuna.
Francuska je udarala po Srbima devdesetih cim su ih malo stistli. Nemci su jaci od njih, narocito ovde, ako stvarno zele.

Gripen je bolje resenje a jeftinije.
francuzi su i te kako sila a pogotovu uporedivši ih sa švedskom

У избор аиона питају се и пилоти, узима се у обзир и њихово мишљење. Колико нам нашима је мање више свеједно је ли Рафал, Тајфун, Грипен или Ф16.
Француска је тренутно лидер у Европи, Шведска се не пита баш ни за шта. Можда у том смислу треба тражити разлоге зашто Рафал а не нешто друго.
a kako pilot koji nikad nije upravljao neki avion može da kaže koji mu je bolji??
jedino ako uporedi borbena iskustva rafala i gripena... a gripen nema borbenog iskustva dok ga rafal ima...

a kako pilot koji nikad nije upravljao neki avion može da kaže koji mu je bolji??
jedino ako uporedi borbena iskustva rafala i gripena... a gripen nema borbenog iskustva dok ga rafal ima...
Зато јер је пилот а не месар или полицајац.
И Рафал је некад купован без борбеног искуства.

У избор аиона питају се и пилоти, узима се у обзир и њихово мишљење. Колико знам нашима је мање више свеједно је ли Рафал, Тајфун, Грипен или Ф16.

Можда мање пилоти, колико фактори типа цена часа летења, цена одржавања, односно колико је сати одржавања потребно по сату летења, могућност набавке делова, могућност модернизације, опције спровођења обуке.

Чисто економски, можда би најисплативија куповина био нов Ф-16, за оно за шта нама треба вишенаменски авион. Само, за њега мрка капа.

Зато јер је пилот а не месар или полицајац.
И Рафал је некад купован без борбеног искуства.
pilot može da da ocenu samo na osnovu ličnog iskustva, ni naš mesar ne može da oceni koji pas je najbolji za roštilj iako ih u vijetnamu kuvaju i jedu, ili da ti odvoji dobro meso od foke ko što rade eskimi, ili da ti preporuči tapira iako ga jedu u južnoj americi ili kengura....
Rafal je proizvod francuskog dasaulta koji ima dugogodišnje iskustvo u proizvodnji vrhunskih borbenih aviona koji su videli puno borbi u raznim uslovima, (miraži, etender, rafal)
šveđani su na papiru dobri, ali njihovi avioni se bore decenijama samo na simulacijama i poligonima

Можда мање пилоти, колико фактори типа цена часа летења, цена одржавања, односно колико је сати одржавања потребно по сату летења, могућност набавке делова, могућност модернизације, опције спровођења обуке.

Чисто економски, можда би најисплативија куповина био нов Ф-16, за оно за шта нама треба вишенаменски авион. Само, за њега мрка капа.
Французи су као војска нула, али праве добре авионе. Рафал је пунокрвни вишенаменски борбени авион, карактеристике су му јебачке, само јбг што је прескуп у сваком смислу, и то му умањује популарност јер је авион за богате земље.
Ја сам био и остао за руску технику из свих разлога.
Читам данас Србија има већи војни буџет од свих бивших југ. република скупа.

Back