Quantcast

Zasto postoji "Evropska Unija"

slavonija

Veoma poznat
Poruka
12.203
Ама, ми смо и сад Европљани. ;)

И, зашто да не, и оно што већ тако клишетирано зову "грађани света"?

А истовремено, и Срби, Хрвати, Италијани, Немци...

Не видим ту никакву контрадикцију.

Напротив. Увек се креће из индивидуалног, ка општем.

"Идентитет", прво - лични, па национални, који "уносимо" у тај "шири идентитет".
А опет, истовремено - остајемо "своји".
И тако се сви богатимо.

(Шта ћу, склона сам индукцији више но дедукцији ;))
nadam se (mala sala) da se neces ti ili ja razboliti;)
na ovoj temi, koliko se sjecam prvoj uopce, imamo identicna razmisljanja...:D
i da dodam...
jacanjem individue jaca i drustvo...

kalama

Aktivan član
Poruka
1.558
jedno pitanje za slavoniju i normu!
sve vi to lepo rekoste i verujte ja mislim da ijedan Srbin ili Hrvat koji je imalo PAMETAN a verujte mi kod nas nema ... vas podrzava.Znaci imate vecinu i jedan i drugi.
E sad mi odgovorite ovako sledece:
KAd je to tako, "sto vi kazete i taj IDENTITET" sto je onda pocinjao RAT tacnije ko izazva rat u potrazi za cijim identitetom?
Znate na papiru se moze "AMA BAS SVE " napisati,zato se i kaze:"papir trpi sve".
Sve ste vi upravu pa sto se nevrate IZBEGLICE sa jedne-druge-trece-cetvrte strane i koji se Vrate su pretezno starci sto se oni ubjaju,maltretiraju itd. ali to nije tema.
Moja pitanja su bila sledeca:

1-dali je to -ja mislim da jeste jos od vremena Konrad Adenauera- pocela da se pravi jedna nova IMPERIJA (EU)u EVROPI posle kraja II sv. rata.
2-sta se desava u svetu kakve posledice ako i od koje strane/Indija,Kina,Arapi...
3-kakva je reakcija moguca tj. uloga Rusije
4-koji su uticaji kod nas i na nasu buducnost tj. kakve izbore-mogucnosti imamo
5-dali ide na bolje ili gore nasa pozicija i sa kojom politikom interesa sto se tice buducnosti
HVALA

José Luis Torrente

Ističe se
Banovan
Poruka
2.477
Pazi, granice su vazne, tj povrsina teritorije na kojoj mozes slobodno da se kreces. To ti daje slobodu. Krajnji cilj je da ceo svet bude jedna unije, bogata i razvijene, gde ces slobodno putovati sa jednog na drugi kraj sveta. Znaci sustina je sloboda. Ona bi znacila i konacan mir u Evropi sto je i bio prvobitan cilj stvaranja EU posle 2. s.r.. Jer ovako male Evropske drzavice, skoro svaka sa drugacijim jezikom su se pre 2. SR ucrvljale. Nacionalizam je cvetao kao rezultat izolovanosti i ne razumevanja drugih nacija.

Tu je onda i vece trziste, veoma bitno. Konkurencija veca sto sve odgovara malom, obicnom coveku. Tako je skoro struja EU znacajnije opala upravo zbog konkurencije. Sve to znaci velika teritorija. Ali dzaba velika teritorija ako nema sadrzine, tj dobre ljude. Zato EU ima standarde koje svaka drzava mora da ispuni ako zeli da se priklju. Jer sadrzina na velikom prostoru je mocna stvar.
Pa lepo je ovo razmisljanje ali nema veze sa pravim razlozima stvaranja EU.

wsox

Domaćin
Poruka
4.155
Citajuci ovde ove vase izjave hm sta reci,postavljate poredjenja tamo nekih EU drzava i poredjenja ali to je sve jedno veliko nista.

Postavljena pitanja dosad niko nije odgovorio,svi nesto bla-bla ali to je jedna VELIKA.Izadjite malo iz tih svera prebacivanja i poredjenja.
Jednostavno vidite ponovo pitanja:
1-dali je to -ja mislim da jeste jos od vremena Konrad Adenauera- pocela da se pravi jedna nova IMPERIJA (EU)u EVROPI posle kraja II sv. rata.
2-sta se desava u svetu kakve posledice ako i od koje strane/Indija,Kina,Arapi...
3-kakva je reakcija moguca tj. uloga Rusije
4-koji su uticaji kod nas i na nasu buducnost tj. kakve izbore-mogucnosti imamo
5-dali ide na bolje ili gore nasa pozicija i sa kojom politikom interesa sto se tice buducnosti

1-Nije ali je bilo pogrešan način(ugrabi,osvoji,ubij....)
2-ne razumijem pitanje?u kojem odnosu?Ako misliš na ekonomski svi se okreću ekonomskim interesima.Dolar,euro primaju sve
3-treba imati tržište za svoju robu i suradnja.Rusija je ipak neka tampon zona istoka i zapada
4-Pozitivniji nego sada.Zakon,rad i disciplina
5-Svoji interesi na prvom mjestu pa napriiiiijed!!!
Moj osobni stav8-)8-)