Zasto porede Srbe sa nacistima

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Podmetanje holokausta

Da li treba ostaviti tumačima poput Doris Pak da unapred proglašavaju nezavisnost Kosova i to, očigledno nemajući bolje argumente, potkrepljujući virtuelnim srpskim holokaustom nad Albancima? Ili se treba pobuniti i, zašto ne, reći da mi ovde takve izjave možemo da čitamo i kao rehabilitaciju hitlerizma od strane nemačke poslanice u Evropskom parlamentu

Da nekoliko reči o tome nije progovorila Sanda Rašković-Ivić, intervju Doris Pak, poslanika Evropskog parlamenta i člana delegacije Evropskog parlamenta za jugoistočnu Evropu, prošao bi gluvo među srpskim zvaničnicima, obuzetim ove nedelje pitanjima korupcije i vlasništva više nego pitanjem Kosova. Niko drugi nije ni reč progovorio, pa nije ni Vuk Drašković, govoreći na stranačkom skupu, ali, kako je sam naglasio, kao ministar inostranih poslova.

Takva prilika je propuštena kada je Doris Pak u intervjuu “Večernjim novostima” rastumačila stavove (njene? Evropske unije?) o izgledima Srbije u pregovorima oko Kosova. “Mi smo u Nemačkoj morali skupo da platimo zlodela koja su vršena u naše ime, tako i Srbi moraju da se suoče sa onim što je Milošević radio u njihovo ime”, rekla je. Ukratko, šansu za Srbiju je upropastio Slobodan Milošević koji je sprovodio progon Albanaca na Kosovu i time trajno diskreditovao srpsku vlast na tom području.

Doris Pak, dakle, poredi Miloševićeve i srpske zločine na Kosovu sa nacističkim nemačkim zločinima u Drugom svetskom ratu. Pitanje bi moglo da se postavi i tako da li je to preuveličavanje ovih prvih ali i da li je to umanjivanje ovih drugih. Možda ideja da je Milošević isto što i hitler izgleda dopadljivo naročito onima koji na temelju te teze hoće da izgrade neki politički projekat – na primer, nezavisno Kosovo, ili imaju psihološku potrebu da osim Hitlera postoji još neki Hitler na ovom svetu, ali Milošević, ipak, nije bio Hitler.


Tako se pred početak pregovora o Kosovu uspostavlja stereotip po kojem bi Kosovu trebalo dati nezavisnost iz moralnih razloga, zbog srpskih greha na Kosovu, zbog Miloševićeve politike progona Albanaca
. Tako sada govore čak i oni koji su Srbiji manje neprijateljski nastrojeni od Doris Pak.

Pa ako se srpski pregovarači i druga zvanična lica ne suprotstavljaju onome što se već četrdeset i više godine u Evropi smatra najgorom političkom blasfemijom, kako sutra misle da iznesu komplikovanije argumente? Poput, na primer, onog, da posle deset godina vlasti Slobodana Miloševića, tog surovog progonitelja kosovskih Albanaca, ne može u svetu da se nađe nijedan proterani Albanac, ali ima desetine i stotine hiljada proteranih Srba? Ili da je dva meseca humanitarne NATO-intervencije pobilo nekoliko puta više ljudi nego prethodnih godinu dana Miloševićevog terora? I to žrtava među civilima, dok su za Miloševićevog vakta pretežan broj činili naoružani pripadnici OVK.

Da li je bilo zločina i političke represije od strane Miloševića i srpske države? Naravno da jeste, da li iko kaže da nije. Ali, niti su zločini na Kosovu počeli sa Miloševićem niti su se završili kada je on zbačen sa vlasti. I najzad, u kakvoj je to vezi sa pitanjem (oduzimanja) suvereniteta? I da nam se, pride, poturaju zločini za koje bi se, doduše Doris Pak verovatno složila da je odgovornost individualna, ali kazna treba da bude kolektivna. Najzad, ako i usvojimo uspostavljanje ovakve međunarodne prakse, da se zbog zločina oduzima suverenitet, onda bi bilo pošteno da se utvrdi koliko suvereniteta treba da bude vraćeno zbog zločina nad Srbima koji su se desili nakon prestanka vlasti Beograda nad Pokrajinom?

Intervju Doris Pak je samo primer, istina dosad najočigledniji, sa koliko se nadmoći i ironije međunarodni aktivisti odnose prema Srbiji. Majčinski je posavetovala Srbiju da bi “trebalo više pažnje da posveti natalitetu nego izgubljenim teritorijama”, čime nas ovaj evropski zvaničnik obaveštava da su teritorije za koje pregovori tek počinju “izgubljene”. I još, da nam je pametnije da pravimo decu nego da se brinemo o granicama, o tome će da se pobrine Evropska unija.

Istina je da je spoljnja politika ove zemlje svedena na saradnju sa sudom u Hagu (čitaj, izručivanje optuženih) i da su domaći funkcioneri, suočeni sa stalnim “domaćim zadacima” koje uglavnom ne rade, razvili kompleks inferiornosti u komunikaciji sa Zapadom. Istina je i to da je Srbija umnogome za to sama kriva jer njenim vlastima ne mogu verovati ni sopstveni građani.

Da li defanziva u koju su zbog haškog pitanja naterani srpski političari treba da znači da treba i da mogu da prođu čak i takve stvari kao što su izjave poput ove koju je izrekla Doris Pak, zasnovane na opskurnim i, uostalom, netačnim predstavama o ulozi srpske države u događajima na Kosovu. U toku je proces u kojem se zvanična evropska istina o Kosovu svodi na nekakav masovni teror koji je iz Beograda sprovođen prema Albancima, i, sledstveno tome, Beogradu Kosovo treba oduzeti.

Možda srpski pregovarači misle da ih to više niko neće ni pitati i da je pitanje šta je bilo na Kosovu i kako je tačno bilo, postalo prevaziđeno u kontekstu političke odluke koja je, moguće, već doneta. Da, na primer, niko neće hteti da sluša kako masovni progon Albanaca 1999. nije bio posledica smišljene Miloševićeve politike prema Albancima, nego način vođenja rata u uslovima NATO-bombardovanja. A to nije isto. Ipak, da li to znači da treba ostaviti tumačima poput Doris Pak da unapred proglašavaju nezavisnost Kosova i to, očigledno nemajući bolje argumente, potkrepljujući virtuelnim srpskim holokaustom nad Albancima? Ili se treba pobuniti i, zašto ne, reći da mi ovde takve izjave možemo da čitamo i kao rehabilitaciju hitlerizma od strane nemačke poslanice u Evropskom parlamentu?

Da izgubimo nemamo šta. Koliko gore može da bude?
 
Na zalost moj Duse Sekire, nema nista od te price.
Mi smo narod koji je u kriticnom procentu zaboravio sta znaci Drzava. Zato smo je i izgubili.
...
a Drzava mi je tamo gde su mi tenkovi. U svim bukvalnim i prenesenim znacenjim ove recenice.
...
Mi smo narod koji nema konsenzus ni oko toga "sta znaci biti Srbin?" i "ko su Srbi?", a kamoli nesto vise. Sta ocekujemo kad je Kosovo u pitanju?
...
Srpski pregovaraci ne mogu sada da misle o Kosovu. Moraju da zakrpe male rupe i da se bave Karicem. Jer karic ugrozava njihove trenutne politicke interese. Realno. Kad nije uhapsen kad je trebalo...
...
Kosovo nam je oteto. Jednostavno. Prosto. Oteli su nam ga siptari, a u tome ime je vojno politicki i ekonomski pomogao NATO.
A NATO su na to nagovorili nasi stari dusmani. Srednjoevropsko/panonsko zlo... osovina... na koju smo zaboravili... u svojoj ludosti.
...
Za Kosovo ce morati da se ratuje. Ili da se cuti.
Znajuci svoj narod... nije dobro...
 
Duh Sekire:
Podmetanje holokausta

Doris Pak, dakle, poredi Miloševićeve i srpske zločine na Kosovu sa nacističkim nemačkim zločinima u Drugom svetskom ratu. Pitanje bi moglo da se postavi i tako da li je to preuveličavanje ovih prvih ali i da li je to umanjivanje ovih drugih. Možda ideja da je Milošević isto što i hitler izgleda dopadljivo naročito onima koji na temelju te teze hoće da izgrade neki politički projekat – na primer, nezavisno Kosovo, ili imaju psihološku potrebu da osim Hitlera postoji još neki Hitler na ovom svetu, ali Milošević, ipak, nije bio Hitler.

Da li defanziva u koju su zbog haškog pitanja naterani srpski političari treba da znači da treba i da mogu da prođu čak i takve stvari kao što su izjave poput ove koju je izrekla Doris Pak, zasnovane na opskurnim i, uostalom, netačnim predstavama o ulozi srpske države u događajima na Kosovu. U toku je proces u kojem se zvanična evropska istina o Kosovu svodi na nekakav masovni teror koji je iz Beograda sprovođen prema Albancima, i, sledstveno tome, Beogradu Kosovo treba oduzeti.

Da izgubimo nemamo šta. Koliko gore može da bude?


Pa smatram da je Nemcima izuzetno stalo do toga da pošto poto speru ljagu sa svog
imena, njima je dosadila uloga negativca koju igraju već 60 godina, čak i u filmovima. Nažalost u Evropi već odavno ne postoje veliki (značajni) državnici tipa De Gol, Brant, Čerčil, Franko, Brežnjev, Hruščov, Tito... Postoje smo mali činovnici EU i njhove još
beznačajnije udvorice, ljudi za jednokranu upotrebu...
A naši političari, diplomatija posebno, boje se i sopstvene senke.
Lepo reče Meša Selimović "Boj se ovna, boj se govna, pa kad ćeš onda živeti!".

p.s. otkud ti subotom uveče?
 
Strela:
Pa smatram da je Nemcima izuzetno stalo do toga da pošto poto speru ljagu sa svog
imena, njima je dosadila uloga negativca koju igraju već 60 godina, čak i u filmovima. Nažalost u Evropi već odavno ne postoje veliki (značajni) državnici tipa De Gol, Brant, Čerčil, Franko, Brežnjev, Hruščov, Tito... Postoje smo mali činovnici EU i njhove još
beznačajnije udvorice, ljudi za jednokranu upotrebu...
A naši političari, diplomatija posebno, boje se i sopstvene senke.
Lepo reče Meša Selimović "Boj se ovna, boj se govna, pa kad ćeš onda živeti!".

samo jos staljina,musolinija i hitlera da stavis....gde nadje diktatore u istu ravan sa predsednicima demokratskih drzava...
 
Levi hohstapleraj obzirom da ne priznaje postojanje demona mora redovno izmisljati nekakve mracne sile protiv kojih se bori jer jedino tako potkrepljuje unedogled svoju reputaciju razumnih oslobodioca - boraca za covecanstvo. Nestasica " zlih sila " pocetkom devedesetih se poklopila sa " oslobadjanjem potlacenih naroda na Balkanu " i tako je rodjena nova negativna pojava, " ruglo " savremenog sveta a u isto vreme kako je gore receno - Nemacka je konacno sprala blato koje je nosila u 20 veku. Bilo je potrebno samo potpaliti vatru, krivac je vec bio poznat unapred.
 
Oni koji su cinili i potpaljivali zlocine hoce da nas ubede kako je sada za nas najbolje da uvedemo hiljadugodisnju samoizolaciju jer nas ostatak sveta optuzuje. Verovatno bi za to vreme ratni profiteri vladali "izolovanom" Srbijom. :roll:

Umesto toga Srbija treba da prizna svoju necasnu ulogu 90ih, da napravi otklon od zlocinaca i zocinacke(nacionaisticke) ideologije i da se okrene buducnosti, razvoju... Da za 20 godina bude lide u poztivnim vrednostima.

U suprotnom cemo za 20 godina biti tu gde jesmo sada. Nece svet promeitimisjeje o nama, a mi niti cemo naraviti otklon od zlocinaca niti cemo uraditi nesto pozitivnopo cemu bi bili poznati.

To je sudbina kakvu su Srbiji namenili oni kojima su usta puna "srpstva".
 
Nemacka, Japan, Italija i jos neke zemlje su sada ponajmanje izolovane iako imaju milione i milione zrtava za sobom i ko zna koliko skrivenih zlocinaca. Nabrojane zemlje su poznate po izrazenim nacionalizmom. ne budimo servilni i naivni: nikad nikakvi zlocinci nisu bili prepreka i nikad nikakva " samoosuda " nije popravila imidz neke nacije nego neke sasvim druge stvari. I niko nije usao u svet i u Evropu odricanjem svog nacionalnog indentiteta pa tako smatram da se samo dobrim i jakim nacionalizmom mozemo dici na noge i ostvariti dostojanstveniji kontakt sa svetom.
 
Nemacka, Japan i Italija su upravo ogradjivanjem i osudom svojih dela "kupile" sebi ulaznicu u moderan svet. Mogle su da se "naljute" na ostale i da se zatvore onako kako to nama preporucuju SPSopvci, Radikali, pa i veliki deo DSSovaca i da danas budu tamo gde su bili 45. Umesto toga postali su lideri u razvoju i inovacijama, u modernim vrednostima.

Srbija moze ili za 20 godina biti zemlja koja je 90ih prosla kroz svoji najgori period, ali je to ostavila za sobom i postala lider ili mozemo biti evropski Iran koga ce svi i tada gledati ispod oko, a koji ce biti "zacementiran" svojim sukobom sa ostatkom sveta. Ne bi tu svet nista izgubio vec samo mi.

Nacionalni identitet nema mnogo veze sa tim, ali nacionalizam kao negativna pojava ima.
Evo posto branis nacionalizam onda zadatak za tebe: Da mi nadjes izjavu jednog relevantnog zapadnog politicara koji sebe opisuje kao nacionalistu ili koji hvali nacionalizam.

Tako nesto neces naci, jer je ovo vreme kada nacije kao takve gube na vaznosti i kada ljude mnogo vise povezuju neke druge vrednosti nego nacionalne. Gledam klince po Beogradu, oni mnogo vise lice na klince iz NYCa nego na klince iz nekog srpskog sela. Citaju iste knjige, slusaju istu muziku.
 
Gresis. Te zemlje nisu ogradjivanjem dosle do ulaznice nego silom jer su silne kako vojno tako i politicki, ekonomski itd. Imaju svoje padove i uspone i svet im oprasta te milione jer iz Nemacke dolaze masine i automobili, iz Japana nesto drugo, u Italiji je Vatikan... Zasto USA nikad nije odgovarala za neki rat, zrtve, bombardovanja, zasto oni nemaju ratne zlocince kada dodju da te bombarduju a ti im isporucujes tvoje " zlocince " koji su bili garant da te balije nece peci na raznju?
Drugo: nacionalizam je kada Austrija nece isti evro kao i ostale zemlje nego hoce svoj prepoznatljivi - Austrijski Evro kojeg imaju i Nemci. Nacionalizam je kada vidis na svakom koraku Americke zastave u Americi i kada ne smes nista da kazes Nemcu protiv Nemacke.
 
neki svaba:
Tako nesto neces naci, jer je ovo vreme kada nacije kao takve gube na vaznosti i kada ljude mnogo vise povezuju neke druge vrednosti nego nacionalne. Gledam klince po Beogradu, oni mnogo vise lice na klince iz NYCa nego na klince iz nekog srpskog sela. Citaju iste knjige, slusaju istu muziku.

i to je naravno u redu? A klinci su naravno te umne velicine u koje moramo da se zagledamo kao suncokret u sunce? aha... klinci su to... a ne posledica UZASNE i do sada nevidjene kulturne (pardon SUBKULTURNE) hegemonije SAD?
...
nestanak nacije... to je ok... a ne budalastina... nije ni cudo sto imas americku zastavu za avatar... zelim ti da sto pre postanes delom svoje nacije...
...
p.s.
serem vam se u ton film... tj u filozofiju, ako nesto postoji, moramo da ga prihvatimo i tolerisemo...
 
Valjda zato sto je Beograd prvi grad u Evropi , koji je za vreme drugog svetskog rata, "resio" jevrejsko pitanje.......

Komanda gestapoa u Bgd je bila pretrpana dojavama komsija na svoje dojucerasnje komsije jevreje.....toliko, da su prestali da primaju anonimne prijave, zbog nemogucnosti da ih sve obrade

I tako se Bgd, pre Berlina i Varsave resio jevreja.....

Mozda nam to jos nisu zaboravili, pa nas nesto cesto prozivaju kao : mi , nacisti....sto naravno nije u redu, i nema smisla........
 
jeste ličim i ja na američkog ili francuskog dvadesetogodišnjaka...po stilu oblačenja...

ali jedno veče odem na svirku svojih ortaka,pa se iskačem ulećem u šutke i slično...a druge večeri odem negde na starogradsku,točeno i ćevape...

nije sve za svakoga...
 
King 7:
Nemacka, Japan, Italija i jos neke zemlje su sada ponajmanje izolovane iako imaju milione i milione zrtava za sobom i ko zna koliko skrivenih zlocinaca. Nabrojane zemlje su poznate po izrazenim nacionalizmom. ne budimo servilni i naivni: nikad nikakvi zlocinci nisu bili prepreka i nikad nikakva " samoosuda " nije popravila imidz neke nacije nego neke sasvim druge stvari. I niko nije usao u svet i u Evropu odricanjem svog nacionalnog indentiteta pa tako smatram da se samo dobrim i jakim nacionalizmom mozemo dici na noge i ostvariti dostojanstveniji kontakt sa svetom.

Samo da dodam i Frankova Španija, pored već navedene Nemačke, Japana i Italije, ne da nisu izlovani, već diktiraju tempo u savremenom svetu.
 
Strela:
Samo da dodam i Frankova Španija, pored već navedene Nemačke, Japana i Italije, ne da nisu izlovani, već diktiraju tempo u savremenom svetu.
Naravno, Spaniju sam zaboravio. A kada bi bili dovoljno nacionalno jaki i kompaktni onda bi mozda neki Spanac bio pocastvovan da pije bas Srpsku rakiju ili neki klinac u Americi da lici na klinca u Srbiji. Imitiranjem nekih klinaca Beograd nece nikad biti svetska metropola niti cemo saradnjom sa tribunalima i ogradjivanjima iu predajama steci kredibilitet u svetu.
 
nemacka je napravila jak otklon od nacizma,japan takodje,tamo su radjeni dugogodishnji projekti tzv."denacifikacije",sto je sasvim ok jer nisu bili u pravu...a da nije bilo amerikanaca,koji su oslobodili evropu od nacizma,srba vise ne bi postojalo,u najboljem slucaju bi prema "konachnom reshenju" bili proterani iz evrope..
.zato se valjda amerima prashta mnogo vise nego sto bi trebalo...sta mislite,sta bi bilo od kine,rusije i evrope da ameri nisu zrtvovali par miliona svojih vojnika u drugom svetskom ratu...???? mogli su da se okrenu politici izolacionizma,medjutim,demokratske snage su pobedile,iako je narod bio svestan da ce morati da se ide u rat za tudje zemlje...
 
Osobno mislim da jedna Doris Pak, nije kompetentna davati takve izjave. A usporedbe sa nacistima su smješne. Da je Milošević vodio lošu politiku, vodio je, ali zbog pojedinca kažnjavati naciju ?.
Mislim da je već i Vama u Srbiji i nama u Hrvatskoj dosta tog Europskog i Američkog patronata, ali bojim se da srvari idu još nagore. Plesaćemo po njihovom diktatu i gotovo, danas je vrijeme novca i kapitala ,gdje se mi ne možemo nositi sa njima i KRAJ PRIČE, ili ćemo biti s njima ili sirotinja. Ružno zvuči,ali.
Iskreno, ne znam kako je sa Srbijom, ali Hrvatsku su dobro pokupovali-banke,telekom,hotele.
Najtužnije je TKO osuđuje druge. KOLONIZATORI koji su u povijesti živjeli na drugim grbačama,tlačili,krali,punili svoje trezore tuđim zlatom.
Takvi su onda vladali, takvi danas vladaju i takvi će nažalost i vladati, a nama ostaje da se međusobno prepucavamo i s vremena na vrijeme nanosimo si zlo.
Kad smo mali.
 
King 7:
Naravno, Spaniju sam zaboravio. A kada bi bili dovoljno nacionalno jaki i kompaktni onda bi mozda neki Spanac bio pocastvovan da pije bas Srpsku rakiju ili neki klinac u Americi da lici na klinca u Srbiji. Imitiranjem nekih klinaca Beograd nece nikad biti svetska metropola niti cemo saradnjom sa tribunalima i ogradjivanjima iu predajama steci kredibilitet u svetu.

Ma , u pravu ste,,,,skroz......
Klinci u Bgd bi trebalo da nose opanke i sajkace, kao deo kulturnog identiteta....
Da ne slusaju dekadentnu muziku iz USA, nego proverene narodne pesme , kao :" od izvora dva putica"
Da ne jedu Mek i Kolu.....samo kajmak i rasol.........
Ne treba im ni komp.....i on je stigao iz silikonske doline....ni internet...
Mogu da se dovikuju s brda na brdo.....

Evo, sutra cerki kupujem frulu, pa u muzickoj da uci nas, nacionalni instrument.....
A sinu nove opanke.....patike bacam u djubre.....

Al ce da se obraduju....sta znaju deca sta je kulturni identitet jednog nebeskog naroda...

A to, sto klinci celog sveta oponasaju amere, i lice na njih......to je specijalni rat, na koga mi nikada necemo pristati....
 
HRVAT(cekac):
Osobno mislim da jedna Doris Pak, nije kompetentna davati takve izjave. A usporedbe sa nacistima su smješne. Da je Milošević vodio lošu politiku, vodio je, ali zbog pojedinca kažnjavati naciju ?.
Mislim da je već i Vama u Srbiji i nama u Hrvatskoj dosta tog Europskog i Američkog patronata, ali bojim se da srvari idu još nagore. Plesaćemo po njihovom diktatu i gotovo, danas je vrijeme novca i kapitala ,gdje se mi ne možemo nositi sa njima i KRAJ PRIČE, ili ćemo biti s njima ili sirotinja. Ružno zvuči,ali.
Iskreno, ne znam kako je sa Srbijom, ali Hrvatsku su dobro pokupovali-banke,telekom,hotele.
Najtužnije je TKO osuđuje druge. KOLONIZATORI koji su u povijesti živjeli na drugim grbačama,tlačili,krali,punili svoje trezore tuđim zlatom.
Takvi su onda vladali, takvi danas vladaju i takvi će nažalost i vladati, a nama ostaje da se međusobno prepucavamo i s vremena na vrijeme nanosimo si zlo.
Kad smo mali.

nije mala,nije malaaaa.....
 
HRVAT(cekac):
Osobno mislim da jedna Doris Pak, nije kompetentna davati takve izjave. A usporedbe sa nacistima su smješne. Da je Milošević vodio lošu politiku, vodio je, ali zbog pojedinca kažnjavati naciju ?.
Mislim da je već i Vama u Srbiji i nama u Hrvatskoj dosta tog Europskog i Američkog patronata, ali bojim se da srvari idu još nagore. Plesaćemo po njihovom diktatu i gotovo, danas je vrijeme novca i kapitala ,gdje se mi ne možemo nositi sa njima i KRAJ PRIČE, ili ćemo biti s njima ili sirotinja. Ružno zvuči,ali.
Iskreno, ne znam kako je sa Srbijom, ali Hrvatsku su dobro pokupovali-banke,telekom,hotele.
Najtužnije je TKO osuđuje druge. KOLONIZATORI koji su u povijesti živjeli na drugim grbačama,tlačili,krali,punili svoje trezore tuđim zlatom.
Takvi su onda vladali, takvi danas vladaju i takvi će nažalost i vladati, a nama ostaje da se međusobno prepucavamo i s vremena na vrijeme nanosimo si zlo.
Kad smo mali.

Tačno, ali ipak ne znači da se treba pomiriti sa sudbinom i opravdanje tražiti u činjenici
da smo mali. Ne treba se plašiti od velikih i moćnih, jer, što reče Herbert:"Strah je ubica uma."
 
Strela:
Tačno, ali ipak ne znači da se treba pomiriti sa sudbinom i opravdanje tražiti u činjenici
da smo mali. Ne treba se plašiti velikih i moćnih, jer, što reče Herbert:"Strah je ubica uma."

ne mogu se postavke i principi zivota prenositi u oblast medjunarodnih odnosa...takvo razmisljanje vodi drzavu u corsokak...u odnosima izmedju drzava ne postoji ljubav,vec samo goli interes...bilo i bice dok postoje drzave
 

Back
Top