Zašto od Srbije ne napraviti poreski raj ?

KOLEGA IVAN

Poznat
Poruka
8.216
Pre neko vreme svi mediji su brujali o tzv. "ekonomskom patriotizmu" kada je BoTa pozivao srpske tajFune i bizMismene da svoje firme registruju u Srbiji a ne u poreskim rajevima kao što je Kipar. Mislio je konkretno na Miškovića i prodaju Maxi-ja.

I sad se tu postavljaju 2 mogućnosti, da se nekim zakonom reguliše ta oblast, mada je to što se tiče Kipra neizvodljivo jer je svaki međudržavni sporazum stariji od zakona.

Ali zar nije bolje da se u Srbiji maksimalno snize sve poreske stope i na taj način i od Srbije napravi poreski raj. Naime zemljama poreskim rajevima se smatraju države čije su poreske stope mnogo niže od ostatka sveta ili bukvalno minimalne i simbolične. Ne znam tačnu definiciju i cifre ali se misli na Kipar, Lihtenštajn, Švajcarsku, valjda Maltu, KAJMAKČALANSKA OSTRVA...:mrgreen: Mislim da su poreski rajevi isto što i takozvane of šor zone. Dakle u tim zemljama mnogi svetski biznismeni i privrednici registruju centrale svojih kompanija kako bi plaćali što manji porez i to je potpuno normalno i uobičajeno. Evo navešću vam primer čuvene švedske IKEA-e:

Štedljivi vlasnik firme IKEA izbegava porez
Agencije | 02. 02. 2011. - 10:08h | Foto: Beta-AP | Komentara: 14

Vlasnik poznate firme IKEA Ingvar Kamprad svoju imperiju je jedno vreme vodio preko kompanije sa sedištem u Lihtenštajnu kako bi izbegao plaćanje poreza, tvrdi londonski "Indipendent", što bogati Švedjanin demantuje .

List podseća da 84-godišnji Kamprad spada medju najbogatije ljude na svetu. Na jednoj od lista najimućnijih zauzima 11. mesto, ali i pored toga poznat je po svojoj "bolesnoj" štedljivosti.


Kamprad vozi 15 godina star auto, leti ekonomskom klasom i poziva svoje radnike da prilikom pisanju pisama koriste obe strane Ikeainog papira, tvrdi "Indipendent".
"Sumnja se nadvila nad jednom od svetski poznatih i priznatih kompanija kakva je IKEA zato što nije jasno zbog čega je njen vlasnik koristio Lihtenštajn poznat po izbegavanju poreza", piše list. O tome je snimljen dokumentarni film. Kamprad odbacuje navode o izbegavanju da plati porez .

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/233033/Stedljivi-vlasnik-firme-IKEA-izbegava-porez

Dakle, to je potpuno normalno i u inostranstvu i zato biznismeni registruju svoje firme na Kipru, Lihtenštajnu i raznoraznim ostrvima a ne u svojoj matičnoj zemlji. Upravo to je razlog iz koga je rusko-srpski ogranak Južnog toka registrovan tj. ima sedište u Švajcarskoj. E sad postavlja se pitanje zašto se od Srbije ne napravi poreski raj tj. zašto se naše poreske stope ne spuste na nivo zemalja poreskih rajeva ? Na taj način bi država Srbija i građani dvostruko dobili. Država zato što bi privukla strane kapitaliste i državljane da registruju svoje firme u Srbiji a građani Srbije, zato što bi te tako niske poreske stope važile i za nas tako da bismo i mi uštedeli. A plus što bi svi ovi srpski biznismeni i tajFuni ponovo registrovali svoje firme u Srbiji a ne na Kipru.

Švajcarska je jedna od najrazvijenijih zemalja sveta, Lihtenštajn je po BDP po glavi stanovnika i uopšte po bogatstvu stanovništva među prvima u svetu, tako da mislim da je ovo dobar recept za uspeh na duge staze.
 
Dragi kolega,sta reci osim da mi se svidja tvoja ideja.
Mada ipak mislim da se tu jos neko pita a ne samo mi.
Duzni smo i Bogu i MMF-u,a mislim da se oni nebi slozili s'tim,pogotovo zato sto je MMF-u cilj da toliko zaduzi male i siromasne zemlje poput nas i nasih suseda, da one na kraju prodaju svoju zemlju kako bi otplatile deo ili ceo dug,posto im se naravno pre toga totalno unisti privreda.
Sta ti mislis o mojoj tezi?
 
Kina je preko svojih novih ekonomskih zona postala industrijska,tehnoloska,konomska i finansijska velesila sveta.Nema potrebe da izmisljamo toplu vodu.http://forum.krstarica.com/showthre...le-u-vetar?p=16775379&viewfull=1#post16775379
Bitno je da dodju pojedinci i kompanije sa dobrim preduzetnickim duhom,a nevazno je da li bi radili sa svojim ili pozajmljenim kapitalom.Osnovno je da se ozive opustela podrucja i da zemlja u celini krene napred.
 
Poslednja izmena:
Pre neko vreme svi mediji su brujali o tzv. "ekonomskom patriotizmu" kada je BoTa pozivao srpske tajFune i bizMismene da svoje firme registruju u Srbiji a ne u poreskim rajevima kao što je Kipar. Mislio je konkretno na Miškovića i prodaju Maxi-ja.

I sad se tu postavljaju 2 mogućnosti, da se nekim zakonom reguliše ta oblast, mada je to što se tiče Kipra neizvodljivo jer je svaki međudržavni sporazum stariji od zakona.

Ali zar nije bolje da se u Srbiji maksimalno snize sve poreske stope i na taj način i od Srbije napravi poreski raj. Naime zemljama poreskim rajevima se smatraju države čije su poreske stope mnogo niže od ostatka sveta ili bukvalno minimalne i simbolične. Ne znam tačnu definiciju i cifre ali se misli na Kipar, Lihtenštajn, Švajcarsku, valjda Maltu, KAJMAKČALANSKA OSTRVA...:mrgreen: Mislim da su poreski rajevi isto što i takozvane of šor zone. Dakle u tim zemljama mnogi svetski biznismeni i privrednici registruju centrale svojih kompanija kako bi plaćali što manji porez i to je potpuno normalno i uobičajeno. Evo navešću vam primer čuvene švedske IKEA-e:

Štedljivi vlasnik firme IKEA izbegava porez
Agencije | 02. 02. 2011. - 10:08h | Foto: Beta-AP | Komentara: 14

Vlasnik poznate firme IKEA Ingvar Kamprad svoju imperiju je jedno vreme vodio preko kompanije sa sedištem u Lihtenštajnu kako bi izbegao plaćanje poreza, tvrdi londonski "Indipendent", što bogati Švedjanin demantuje .

List podseća da 84-godišnji Kamprad spada medju najbogatije ljude na svetu. Na jednoj od lista najimućnijih zauzima 11. mesto, ali i pored toga poznat je po svojoj "bolesnoj" štedljivosti.


Kamprad vozi 15 godina star auto, leti ekonomskom klasom i poziva svoje radnike da prilikom pisanju pisama koriste obe strane Ikeainog papira, tvrdi "Indipendent".
"Sumnja se nadvila nad jednom od svetski poznatih i priznatih kompanija kakva je IKEA zato što nije jasno zbog čega je njen vlasnik koristio Lihtenštajn poznat po izbegavanju poreza", piše list. O tome je snimljen dokumentarni film. Kamprad odbacuje navode o izbegavanju da plati porez .

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/233033/Stedljivi-vlasnik-firme-IKEA-izbegava-porez

Dakle, to je potpuno normalno i u inostranstvu i zato biznismeni registruju svoje firme na Kipru, Lihtenštajnu i raznoraznim ostrvima a ne u svojoj matičnoj zemlji. Upravo to je razlog iz koga je rusko-srpski ogranak Južnog toka registrovan tj. ima sedište u Švajcarskoj. E sad postavlja se pitanje zašto se od Srbije ne napravi poreski raj tj. zašto se naše poreske stope ne spuste na nivo zemalja poreskih rajeva ? Na taj način bi država Srbija i građani dvostruko dobili. Država zato što bi privukla strane kapitaliste i državljane da registruju svoje firme u Srbiji a građani Srbije, zato što bi te tako niske poreske stope važile i za nas tako da bismo i mi uštedeli. A plus što bi svi ovi srpski biznismeni i tajFuni ponovo registrovali svoje firme u Srbiji a ne na Kipru.

Švajcarska je jedna od najrazvijenijih zemalja sveta, Lihtenštajn je po BDP po glavi stanovnika i uopšte po bogatstvu stanovništva među prvima u svetu, tako da mislim da je ovo dobar recept za uspeh na duge staze.

Mozda sam ja glup ali mislim da je ovo aplikacija inercije za provokacije i insinuacije.
 
Na Guglu se moze naci podatak da Kina ima 2000 Specijalnih ekonomskih zona i da se 70% bruto produkta ostvaruje u privatnim preduzecima.Kod nas tek treba da se donesu zakoni o novim ekonomskim zonama.Ocajno smo spori u mnogo cemu.
Sa posebnim ekonomskim zonama postignut je veliki uspeh i u drugim zemljama(Turska,Irska,SAD ...).

Šta je specijalna ekonomska zona ?
 
Švajcarska ima privrednu proizvodnju a u Lihtenštajnu je glavna privredna grana zimski turizam.

Швајцарска није бесцаринска зона, ни оф-шор, већ само има најефикаснији систем заштите података.
Никад чуо за лихтештајнски зимски туризам, али не живе од туризма, него од тога што они стварно јесу порески рај.
 
LDP-ovci se zalazu za robovanje MMF-u

LDP-ovci su pripadnici i zastupnici neoamerickog fasizma i ropstva

Tihi, šta misliš o ovom mom predlogu ?

Швајцарска није бесцаринска зона, ни оф-шор, већ само има најефикаснији систем заштите података.
Никад чуо за лихтештајнски зимски туризам, али не живе од туризма, него од тога што они стварно јесу порески рај.

Piše na Vikipediji.
 
Tihi, šta misliš o ovom mom predlogu ?



Piše na Vikipediji.

Добро, ако пише тамо ...онда је тако.
Ми у Србији имамо бесцаринске зоне. Постоји могућност страних фирми које хоће нешто да производе овде, а за извоз, да могу да увезу овде делове за производњу без плаћања царине.
Ми нисмо трговачка земља никад били, просто нисмо профил. Ако би Србија спала на београдки пашалук, е онда бисмо могли да размишљамо о бесцаринском рају, од нечег бисмо морали да живимо. Ми нисмо интересантни у том смислу јер се овде, ипак, ма колико то бедно било, нешто се ствара..
 
Ако неко има било какву привреду и одређену територију (већа од Цг на пример) зашто би нудула пореске рајеве белосветским богаташима.
Прво, таквих држава има већ прилично, друго, шта бисмо тиме добили. Боље је имати ефикасне бесцаринске зоне које код нас не функионишу како треба јер би да држава узме и паре и јаре. Шта бисмо добили некаквим бесцаринским рајем, нижим пореским стопама, само гомилу банака...
 
Kolega Ivane u Srbiji je porez na dobit 10 odsto, dakle izuzetno nizak, sistem poreskih oslobađanja i stimulansa je često besmisleno povoljan i favorizuje nove strane investicije na račun postojećih domaćih kompanija. Uz to sistem kontinuirano poreski stimuliše i one grane koje ne bi smeo poput finansijskog sektora. Banke, na primer, plaćaju sramno nizak efektivni porez na dobit.

U Srbiji bi svakako trebalo da se uradi poreska reforma. Reforma trebalo bi da se bazira na dva principa. Prvi je da porezi moraju biti progresivni – ko više zarađuje mora da plaća progresivno, a ne proporcionalno više. Drugi princip podrazumeva da se porez plaća u zemlji iz koje se kontroliše poslovanje. Usvajanjem tog principa, problem of-šor poslovanja bio bi najvećim delom rešen. Jer ako neko živi i radi u Srbiji, on onda porez mora da plaća u Srbiji bez obzira na to da li je firmu registrovao na Kipru ili negde drugde i tamo realizovao dobit. Na tim poreskim principima funkcioniše najveći deo Evrope. Važno je, međutim, naglasiti da ni najbolji poreski zakoni ne mogu da funkcionišu ukoliko država nema kvalitetan i nekorumpiran administrativni aparat neophodan za njihovo sprovođenje.
 

Back
Top