Quantcast

Зашто нико не пише ћирилицом?

Маторац

Primećen član
Poruka
647
Имам утисак да Срби ћирилицу доживљавају као писмо полуписмених, оних са само 4 основне, а да је латиница нобл писмо, културно европско... Погледајте киоске са штампом, ТВ канале, називе продавница, паковања свега и свачега по продавницама, ценовнике, јеловнике... Коментаре на сајтовима разних новина. Не знам тачан податак али ценим да је то око 80%.Зашто продавци чак и банално "Не улазите без маске" пишу латиницом? И то у сред Србије. Па и овај форум на крају крајева.

Poruka
5.265
Имам утисак да Срби ћирилицу доживљавају као писмо полуписмених, оних са само 4 основне, а да је латиница нобл писмо, културно европско... Погледајте киоске са штампом, ТВ канале, називе продавница, паковања свега и свачега по продавницама, ценовнике, јеловнике... Коментаре на сајтовима разних новина. Не знам тачан податак али ценим да је то око 80%.Зашто продавци чак и банално "Не улазите без маске" пишу латиницом? И то у сред Србије. Па и овај форум на крају крајева.
јер су учили енглески али енглески и страни језици нису на српској ћирилици.
Свака част Новаку Ђоковићу.

Peconi123

Iskusan
Poruka
6.288
Тастатур на андроиду нњ згодна за мењање, тако д а када хледам или филим или нешто уопште немам осећај да ли је на латиници или ћирилици.
Tako i vecini drugih ljudi isto nije zgodna za menjanje i ne razmisljaju uopste o tome a i to je poslednja stvar koja ce nesto promeniti mislim da se ljudi hvataju za sporedne teme kao sto je izmedju ostalog i ova.

Poruka
5.265
Tako i vecini drugih ljudi isto nije zgodna za menjanje i ne razmisljaju uopste o tome a i to je poslednja stvar koja ce nesto promeniti mislim da se ljudi hvataju za sporedne teme kao sto je izmedju ostalog i ova.
Побратиме, није љиепо то што велиш.
А још и је ружније да тако васпитан формураш ремети ође међу.

Него дедер, дај ми реци, што ће измјенити то што Ћирилка неће поћи за тебе?😐

Poruka
5.265
Ne znam koju posluku porati ali je ova i još jedna tema danas u meni probudila godinama potiskivanu i zanemarivanu želju...
Hvala i jednom i drugom autoru!
Хвала и теби.
Но не смијемо злоупотребити писмо, та ти је паметна да пишеш све онако како други мисле да је боње, за пар година ћеш заборавити како се пише боље.

Black_star

Iskusan
Poruka
6.445
sad ce pevaljke da smisle narodnjak: "zapreti mi latinicom", deluje ozbiljnije onako, nekako yebotochnije..jer sta>:)
efektinije je kad procitas `ne ulazite bez maske`, bolje nego cirilicom "e,nemoj,bajo,zivota ti (tvoga) unutar bez masku,znas kaka je situac..(nestalo hartije)"
moljakanje ono bolecivo, ma jooook, prosto se saziva srbin junak da pogazi taj apel slabejseg od njega. jos ako se zove stojan i nosi bic sa sobom - magija!:)

Маторац

Primećen član
Poruka
647
Svaka mu cast na cemu?
Uzeo si nadimak na engleskom inace pises latinicom, koja je poenta?
На цему му свака цаст (тако си написао)?
Zar nam nisu oba pisma ravnopravna i nije bitno kojim pismom pises? Uostalom ne vidim sta ti se to menja u zivotu sto pises jednim ili drugim.

Маторац

Primećen član
Poruka
647
Zar nam nisu oba pisma ravnopravna i nije bitno kojim pismom pises? Uostalom ne vidim sta ti se to menja u zivotu sto pises jednim ili drugim.
А којим ти писмом пишеш кад ставиш у реченицу део, читам како је написано. - ста ти се то мења у зивоту сто писес...???

zofr

Domaćin
Poruka
3.952
Разумем када неко пером пише латиницу, није му лако да пређе на ћирилицу. Али док куца на тастатури типке за ћирилицу и латиницу су исте, само треба да изабере ћирилицу. Заиста не знам који је мотив да то не уради. Ако је у питању површност у карактеру, онда разумем, лакше је три слова заменити једним с.

Иначе, у Србији је службено писмо ћирилица, па мислим да нисам обавезан да знам латиницу, али ето, Вук је у Будиму направио ту латиницу за словене у аустроугарској који не користе ћирилицу и тиме поништио све добро што је урадио за српску културу.

Indigo3

Domaćin
Poruka
3.617
Пробаћу овог тренутка ову @zofr теорију. Како изгледају поједине речи као љубав, мржња, срце... Човек је у праву! Нема много разлика... мада... некако је осећај другачији, као да су типке на тастатури спорије, утањају уместо да одмах раде-индивидуални осећај! ;)

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
31.918
Пробаћу овог тренутка ову @zofr теорију. Како изгледају поједине речи као љубав, мржња, срце... Човек је у праву! Нема много разлика... мада... некако је осећај другачији, као да су типке на тастатури спорије, утањају уместо да одмах раде-индивидуални осећај! ;)
Naravno! Softverski 'problem': Kada pišeš latinicom, u ASCII tablici su samo 'ćčšžđČĆŽŠĐ' iznad 0x7F. Kada pišeš ćirilicom, SVI znaci su iznad toga!

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
31.918
Hvala za temu, iz koje je nastao vic:
Vukovarskom gradonačelniku Penavi nikako ne ide u glavu jedna stvar: Zašto Srbi u Vukovaru inzistiraju na ćirilici kada je ne koriste ni mnogi Srbi u Srbiji? :zcepanje:

комшија

Legenda
Poruka
57.303
Миграната из других република бивше СФРЈ је много, а они у 90% случајева не познају Србијанско писмо ћирилицу.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.