Zašto nije u redu verovati u raj i pakao i oproštaj greha

Ok. Too complicated for me. 🙂
Pa kaze iako je bio Bog unizio se sam i uzeo je dobroviljno i ljudsku prirodu kojom je umro na krstu plativsi nasu krivicu.
Tako moize da nam oprosti.
Pravda zakona je zadovoljena.

Inace da je jednostavno samo oprosteno, to bi svima dalo pravo da sagrese i svemir bi dobio milione ovakvih planeta kao nasa.

Kao da tebi drzava oprosti jer si vozio 100 kroz grad

A zasto i meni da ne oprosti i svima?

To bi dalo svakome pravo da vozi 100 kroz grad.

Razumes?

Zato moras da platis kaznu drzavi za voznju 100 kroz grad i nece nikome oprostiti.

Sprecava se anarhija taki se stite zivoti...

Pa kaze iako je bio Bog unizio se sam i uzeo je dobroviljno i ljudsku prirodu kojom je umro na krstu plativsi nasu krivicu.
Tako moize da nam oprosti.
Pravda zakona je zadovoljena.
Kome je platio? Sebi? 🤔Sam smislio igru u kojoj je apsolutni gospodar i nešto samo sebi plaća?I opet, kako bog može da umre? Meni to ništa ne pije vodu.
Ne.

Ok. Too complicated for me. 🙂
Imamo milijarde stvorenih bica u celom svemiru sa svojom voljom.
Andjele i druge bezgresne svetove, planete ljudska bica.

Bog nije mogap jednostavno da oprosti zato jer je kazna za greh smrt, kako bi se sacuvao celi svemir od zla kada se pojavi.

Nasa zemlja je slika onoga sta bi se desilo sa celim svemirom kada ne bi bilo tako.
Greh ne moze da se oprosti.
Jer bi se prosirio na celi svemir.
Ako bi Bog oprostio, svako bi u vecnosti, pa i stanovnici drugih planeta i sami andjeli, imali pravo da grese i da im se oprosti.
Tome nema kraja.
Nastala bi anarhija.
Tako bi se greh ovekovecio.

Zasto ti drzava ne oprosti neku kaznu?
Recimo opljackao si banku.
Zato sto bi svako imao onda pravo da mu se oprosti i da opljacka banku.

Ali mi nismo mogli ni da platimo za nas greh jer nismo imali cime.
Platio je sam Stvoritelj.
Izaija 53,4A on je nosio patnje naše, žalosti je naše uzeo na se, mi smo ga držali udarenim, pogođenim od Boga i mučenim,
Izaija 53,5Ali je on bio ranjen za naše grijehe, izbijen za naša zlodjela. Za spasenje naše ležala je kazna na njemu, modricama njegovim mi smo se iscijeljeni.
Izaija 53,6Svi smo mi kao ovce lutali naokolo. Svaki je išao svojim vlastitim putem. A Gospod je stavio na njega grijehe zlodjela sviju nas.
Izaija 53,7Bio je zlostavljen, a on se je predao dragovoljno, nije otvorio usta svojih kao janje, što se vodi na klanje. Kao ovca, nijema pred onima, koji je strižu, nije otvorio usta svojih.

Kome je platio? Sebi? 🤔Sam smislio igru u kojoj je apsolutni gospodar i nešto samo sebi plaća?I opet, kako bog može da umre? Meni to ništa ne pije vodu.

Ne.
Ne sebi.
Rekli smo da je platio ZA nas ne sebi.

Majka koja je ostala u moru kome je platila da bi njena beba zivela?
Nikome.
Platila je ZA...

Isus je upotrebio svoju nevinu telesnu smrt da bi pokrio nasu krivicu kojom nas Bozji zakon okrivljuje.

Kome je pljackas banke platio sto je lezao u zatvor?
Nikome.
Odlezao je za sebe.
Ispunio je samo pravdu zakona.

Ne moze da se krade vanka i oprosti.

Isus je ispunio oravdu zak9ba za nas.

Nikakav. I ok je prica. Sammo kakva patnja, kakvo zrtvovanje jednog boga? Niti moze da pati niti moze da umre. Predstava za ljude.
Moze u telu da pati i umre.

A zasto drzava to ne ucini u primerima koje sam ti dao?

Podsetio si me na ovo:

Matej 13,2I sabraše se oko njega ljudi mnogi, tako da mora ući u lađu i sjesti; a narod sav stajaše po brijegu.
Matej 13,3I on im kaziva mnogo u pričama govoreći: gle, iziđe sijač da sije.
Matej 13,10I pristupivši učenici rekoše mu: zašto im govoriš u pričama?
Matej 13,11A on odgovarajući reče im: vama je dano da znate tajne carstva nebeskoga, a njima nije dano.
Matej 13,12Jer ko ima, daće mu se, i preteći će mu; a koji nema, uzeće mu se i ono što ima.
Matej 13,13Zato im govorim u pričama, jer gledajući ne vide, i čujući ne čuju niti razumiju.

Ovako možeš verovati bukvalno u svašta. Blažen sam.
To zavisi od toga sta trazis. Onde je blago vase gde je srce vase.
Hmm...nikada do kraja objašnjeno. Kako se to jedan bog žrtvuje? Ili još interesantnije, kako se to jedan bog žrtvuje samom sebi zarad nekog iskupljenja greha ljudi? I da li je Isus uopšte bog?
Bog je ljubav a zrtva je najvisi oblik ljubavi.
Bog se ne zrtvuje samom sebi. Pogresno si razumeo.Isus je dao svoj zivot za zivote nas ljudi, onome koji je nase zivote drzao u svojoj vlasti. Taj koji je za nas otkup trazio zivot Isusa, nije mogao nadjacati Isusa i zarobiti ga. Isus ga je pobedio , razbio njegove okove vaskrsnuvsi. Bog, koji pobedjuje smrt, vecnim zivotom.

Zašto nije u redu verovati u raj i pakao i oproštaj greha
1) nije pravedno da se na osnovu jednog relativno kratkog života određuje nečija večna sudbina
2) nije pravedno da se svi ljudi podele u dve kategorije za raj i za pakao...ljudi nisu crni ili beli nego kontinuum između crnog i belog...gde god u sivom da se postavi granica, onajj prvi sleva koji će u raj i onaj prvi zdesna koji će u pakao su praktično identični po pitanju dobrote
3) nije pravedno da se opraštaju gresi...to poništava zakon karme po kome plaćaš za sve svoje grehove....sa uvođenjem oproštaja greha otvara se mogućnost da masovni ubica ode u raj a da neko ko nije mrava zgazio a nije bio vernik ide u pakao
4) nije pravedno ni zato što nisu svi rođeni s jednakim početnim uslovima...lako je biti dobar i pun ljubavi nekome ko je odrastao u takvoj porodici, skoro je nemoguće da razvije ljubav za druge nekome ko je rođen u porodici bez ljubavi
5)večna kazna i večna nagrada nemaju nikakvu svrhu
6) raj i pakao su sredstvo manipulacije kojom se vernici drže u toru...da bi obezbedili obećani večni život u raju oni su spremni da progutaju svako zlo u opisu boga u koga veruju....
7) za vernika bi bilo bolje da ne veruje u raj i pakao jer tek onda može zaista da voli i da bude dobar ako to ne radi iz koristoljublja...uvođenje raja i pakla u hrišćanstvo uništilo je Isusovo učenje o ljubavi i napravilo masu egoista koji se oblače u ljubav i dobrotu radi spasenja svog dupeta...
.....
Jedan dan reptil drugi dan mitologija

Jovan 8:28

28 Stoga je Isus rekao: “Kad podignete* Sina Čovječjeg,+ znat ćete da sam ja onaj koji kažem da jesam+ i da ništa ne činim sam od sebe. Naprotiv, ja govorim ono što me Otac naučio.

Jovan 5
30 Ja ne mogu ništa da učinim sam od sebe. Ja sudim na osnovu onoga što čujem i moj sud je pravedan,
jer ne činim ono što je po mojoj volji, nego po volji onoga koji me je poslao.+

Jovan 4:34

34 A Isus im je rekao: „Moja je hrana da činim ono što je po volji onoga koji me je poslao+ i da dovršim delo koje mi je poverio.+

Jovan 6:38
38 jer nisam sišao s neba da činim ono što je po mojoj volji, nego po volji onoga koji me je poslao.
Jovan 14:28 Čuli ste da sam vam rekao: ’Odlazim i vratiću se kod vas.‘ Ako me volite, radovaćete se što odlazim kod Oca, jer Otac je veći od mene

Meni je mnogo zabavna izjava neke žene iz neke od bivših komunističkih
zemalja koja je bila razočarana što se obećanja komunista da će jednog
dana živeti u blagostanju nisu ostvarila. A onda, padom gvozdene zavese
u njihovu zemlju su došli jehovini svedoci i njoj se mnogo svidelo jehovino
obećanje i sada je jehovin svedok. Mislim se, sluša li ta žena samu sebe
šta priča.. :lol: ceo život od obećanja do obećanja..

Meni je mnogo zabavna izjava neke žene iz neke od bivših komunističkih
zemalja koja je bila razočarana što se obećanja komunista da će jednog
dana živeti u blagostanju nisu ostvarila. A onda, padom gvozdene zavese
u njihovu zemlju su došli jehovini svedoci i njoj se mnogo svidelo jehovino
obećanje i sada je jehovin svedok. Mislim se, sluša li ta žena samu sebe
šta priča.. :lol: ceo život od obećanja do obećanja..
princip štapa i šargarepe. to uvek pali. prvo ti umetne osećaj da si neko poseban u ovom slučaju jehovin narod, pa ti umeće da ćete proganjati i na kraju ti sve to moraš da istrpiš jer će doći armagedon, jehova će pobiti te zle i ti nikad nećeš umreti jer će ti jehova sačuvati život i napraviti raj samo za tebe. i kad sedneš na rudu može da ti radi šta želi.
pa što misliš da im brane da se druže i sa porodicom a kamoli sa društvom.

Back