Zasto (ni)ste isli na Kosovo i Metohiju?

Zbog cega (ni)ste isli na Kosovo i Metohiju?

  • Poslom jesam

    glasova: 3 23,1%
  • Podela imovine

    glasova: 0 0,0%
  • Nisam nije mi bilo potrebno

    glasova: 5 38,5%
  • Prolazi se onako znatizelja

    glasova: 0 0,0%
  • Nismo isli do Vojvodine sta cemo na jugu

    glasova: 0 0,0%
  • Previse je tenzije ovako

    glasova: 1 7,7%
  • Idemo do manastira

    glasova: 1 7,7%
  • Idem na svoje

    glasova: 0 0,0%
  • Imam mapu na internetu ` pogledam sta me zanima

    glasova: 2 15,4%
  • To su dosadne price onih koji ne znaju ni gde su

    glasova: 1 7,7%

  • Ukupno glasova
    13
  • Anketa je zatvorena .
Rečeno nam je da ne ulazimo u komunikaciju sa policajcima, službenim licima, da ih ne gledamo, ne smejemo im se, ne budemo ni ljubazni ni namrgođeni

Da ne ističemo zastave, obeležja, ne koristimo alkohol u busu (zastave nisu ni nošene i napomenuto je pre polaska)

Sve je prošlo dobro Hvala Bogu

Niko nije ni gađao bus i nisu nas drndali policajci ni službena lica
A što da ne budeš ljubazan?
Kako ne biti i ljubazan i neljubazan istovremeno?
Kakvo je to stradalničko hrišćanstvo?
Ta fora ni ljubazan ni neljubazan može u kući sa svojima,rod rodjeni pa priča ko šta hoće bez da mu se zameri
 
Bio sam pre mesec ipo
Dvodnevna tura, video sam većinu manastira
Gazimestan, Gračanica, Lipljan, Bogorodica Ljeviška u Prizrenu i druge crkve tamo
Orahovac, Dečani, Pećka Patrijaršija, Devič, Budisavci, Banjska
Spavali smo kod domaćina u Velikoj Hoči

Meni je bilo bitno jer to smatram našom zemljom i našim svetinjama

Nisam neki veliki patriota
Više sam kosmopolita

Ali mi je putovanje mnogo značilo
Tamo je prelepa priroda, manastiri
Naši ljudi koji tamo opstaju

Prizren je jako živ

Tuga je videti uništene crkve ali ko zna
Možda se to sve obnovi jednom
Dva dana?
Pa pola dana treba samo da stigneš do dole.
12 objekata to je 6 dnevno...
Jedino ako ste trčali prilikom posete...
 
Godinama vec postoji ta prica od onih koji ne znaju ni gde se nalazi obicno al' "oni ce da idu" ` Nis Prokuplje Kursumliju Leskovac Vranje ne znaju ni gde su kamoli nesto drugo.
Nervira me mnogo zato otvaram temu eto ` zbog kog posla ste bili zbog cega danas ne bi isli zbog cega niste isli...

Nije tema politika vec odnos obicnih osoba prema tome...
Nisam isla jer nisam imala priliku.A isla bih,zasto da ne.
Nijedan od ovih odgovora u anketi mi ne odgovara.
 
Odrastao na granici, bio bar hiljadu puta na samom Kosovu i Metohiji, dobar deo prosao pešice.

Ne osećam apsolutno nikakvu emociju.

Svestan sam da politika i kriminal (mada je to jedno te isto) su krivi za sva sranja koja su se desila i koja se desavaju.

I, naravno, glupi i potkupljivi obicni ljudi.

Kad su ljudi već ludi i ne umeju zajedno da lepo zive u miru, i kad su glupi da ne vide da ih kriminalci/politicari zavadjavaju, onda sto dalje od tog ludila i te budalastine.

Čije je neko parče zemlje je potpuno irelevantna stvar.
Jedino što je relevantno je da ljudi žive u miru, slozi i da se kvalitetno živi od poštenog rada.

Evo, već 40 godina se pitam koji nam je moj svima - i Albancima i nama.
I evo - ne znam. 🤷‍♂️
 
Кад читам већину ових постова имам неодољив осећај да су Косово и Метохија огромном броју данашњих Срба нека бизарна туристичка дестинација а не један крај ваше отаџбине за коју баш не знате сасвим прецизно ни где почиње, ни где се завршава па гурате у њу и Нови Пазар.
То је стварно поражавајуће осећање.:sad2:
 
Кад читам већину ових постова имам неодољив осећај да су Косово и Метохија огромном броју данашњих Срба нека бизарна туристичка дестинација а не један крај ваше отаџбине за коју баш не знате сасвим прецизно ни где почиње, ни где се завршава па гурате у њу и Нови Пазар.
То је стварно поражавајуће осећање.:sad2:
Po cemu si to zakljucio?
Iako nikad nisam bila na Kosovu,znam geografiju.
Novi Pazar je pomenut u kontekstu nekog jela,koliko mi se cini,a ne da je na Kosovu.
Nije bas bizarna turisticka destinacija...ali nije ni obicna,jer se ne moze bas tek tako otici.
 
Godinama vec postoji ta prica od onih koji ne znaju ni gde se nalazi obicno al' "oni ce da idu" ` Nis Prokuplje Kursumliju Leskovac Vranje ne znaju ni gde su kamoli nesto drugo.
Nervira me mnogo zato otvaram temu eto ` zbog kog posla ste bili zbog cega danas ne bi isli zbog cega niste isli...

Nije tema politika vec odnos obicnih osoba prema tome...
Твоја констатација је тачна и стварно се не односи само на КиМ.Постоји она стара истина која гласи : " Упознај своју земљу, да би је волео". Из године у години и из генерације у генерацију све мење познајемо сопствену земљу , што подразумева и људе.Па како онда да је волимо? Своја се земља не упознаје кроз туристчка путовања.Зато се срозавамодо локал патриотизма у негативном контексту и заправо нас није брига за сопствену државу и народ, па постамо лак плен за туђе интересе.
 
Твоја констатација је тачна и стварно се не односи само на КиМ.Постоји она стара истина која гласи : " Упознај своју земљу, да би је волео". Из године у години и из генерације у генерацију све мење познајемо сопствену земљу , што подразумева и људе.Па како онда да је волимо? Своја се земља не упознаје кроз туристчка путовања.Зато се срозавамодо локал патриотизма у негативном контексту и заправо нас није брига за сопствену државу и народ, па постамо лак плен за туђе интересе.
da, npr najcesce sever pljuje na sve juzno od Bg..
 
da, npr najcesce sever pljuje na sve juzno od Bg..
Да и то је истина и парадокс о коме нико нити говори нити размишља. Срби на северу Србије у највећем броју потичу управо са Косова и Метохије.Моја баба по мајци је везла коовски вез који у централној Србији иначе није одомаћен.Њихов речник је пун речи као што су авлија, сокак, џада,дувар итд. а то се све изгубило после титоистичке колонизације.Поставимо себи питање како је то могло да преживи живот у К&К монархији , а није преживело комунистичкуклонизацију.
 
1670345440501.jpeg


Размислимо дали смо уопште додстојни наших преака или нас је ипак прогутала "западњачка река" ???
 
Ja sam ziveo na Kosmetu (Kacanik) 1959-1960 godine, i kao vojno lice bio tamo 1981-1982 godine (u ondasnjem zargonu "gusenje kontra-revolucije").Za vreme Rankovica broj albanskog stanovnistva je bio znatno snizen, zbog iseljavanja u Tursku, i bilo je puno nenaseljenih kuca, i zemlje.FNRJ /SFRJ je ponudila kolonizaciju Kosmeta svom gradjanima , uveti si bili da nakon 5 godina zemlja i kuca prelaze u privatno vlasnistvo.Koliko mi je poznato Srbi su skocili na tu kolonizaciju, i nakon 5 godina mirno prodali tu zemlju i kucu Siptarima. Izuzev materijalne ambicije , ocigledno nije bilo nekog veceg patriotizma, tako da "Kosovo je srpsko" je fraza za podgrejavanje masa

To se desilo u Kačaniku? Nisam čuo za tu komunističku kolonizaciju.
Pouzdano znam (1964-65) da su bili doseljavani Albanci iz Albanije a
Srba je u Kačaniku bilo toliko da je nastava na srpskom jeziku izvođena
u jednoj učionici sa ukupno 18 učenika i to od prvog do četvrtog
razreda osnovne škole.
Ućiteljica je bila Srpkinja udata za Albanca i njene 2 kćerke su bile u tom zajedničkom razredu.
Od tih 18 učenika malih Srba je bilo 4. Ostalo su deca mešovitih brakova (Srpkinja-Albanac) i nekoliko
muslimana.
 
Bila sam kao dete 80 i neke, imali takmičenje orkestara muzičkih škola, državno.
Inače, niti poznajem nekoga niti sam rodom odatle, išla bih možda samo da planinarim. Mada me više privlači istok Srbije, koji je takođe prazan i pomalo mističan. Nenaseljen i pust. Išli smo autom iz sela u selo i nigde žive duše, stoje nedovršene kuće gastarbajtera. Nisu se Srbi povukli samo sa KiMa već i iz drugih delova Srbije. Samo što nije još ozvaničeno da ih nema. Čudi me samo što nema nekog pametnog naroda koji bi to naselio, kao što su Albanci naseljavali KiM. Imamo još sreće :mrgreen:
 
Bila sam kao dete 80 i neke, imali takmičenje orkestara muzičkih škola, državno.
Inače, niti poznajem nekoga niti sam rodom odatle, išla bih možda samo da planinarim. Mada me više privlači istok Srbije, koji je takođe prazan i pomalo mističan. Nenaseljen i pust. Išli smo autom iz sela u selo i nigde žive duše, stoje nedovršene kuće gastarbajtera. Nisu se Srbi povukli samo sa KiMa već i iz drugih delova Srbije. Samo što nije još ozvaničeno da ih nema. Čudi me samo što nema nekog pametnog naroda koji bi to naselio, kao što su Albanci naseljavali KiM. Imamo još sreće :mrgreen:
To što je Ist. Srbija poluprazna po selima i slabo turistički posećena je do ljudi koji vode gradove i turističke organizacije u istim, do opštine i do države koja ne razvija juznu i istočnu Srbiju kako turistički tako i industrijski.
 
To se desilo u Kačaniku? Nisam čuo za tu komunističku kolonizaciju.
Pouzdano znam (1964-65) da su bili doseljavani Albanci iz Albanije a
Srba je u Kačaniku bilo toliko da je nastava na srpskom jeziku izvođena
u jednoj učionici sa ukupno 18 učenika i to od prvog do četvrtog
razreda osnovne škole.
Ućiteljica je bila Srpkinja udata za Albanca i njene 2 kćerke su bile u tom zajedničkom razredu.
Od tih 18 učenika malih Srba je bilo 4. Ostalo su deca mešovitih brakova (Srpkinja-Albanac) i nekoliko
muslimana.
U periodu 1952-1965. skoro 390.000 Turaka i Albanaca dobilo otpust iz jugoslovenskog državljanstva. Turski popis stanovništva iz 1965. je registrovao 240.000 imigranata jugoslovenskog porekla. Sa druge strane, jugoslovenski diplomatski izvori iz marta 1970. kažu da je u Turskoj živelo 300.000 ljudi doseljenih iz socijalističke Jugoslavije. Engleski istoričar Hugh Poulton se oslanja na podatke iz statističkih godišnjaka, tvrdeći da se nakon 1953. iselilo svega 80.000 muslimana, dok makedonska istoriografija procenjuje da se nakon Drugog svetskog rata iz Makedonije iselilo oko 200.000 Turaka. Prištinski list Jedinstvo je u novembru 1979. naveo da u Turskoj živi 400.000 jugoslovenskih iseljenika, za razliku od albanskih autora koji unisono tvrde da je krajem 1970-ih u Turskoj bilo preko milion ljudi albanskog porekla.
 

Back
Top