Zasto (ni)ste isli na Kosovo i Metohiju?

Zbog cega (ni)ste isli na Kosovo i Metohiju?

  • Poslom jesam

    glasova: 3 23,1%
  • Podela imovine

    glasova: 0 0,0%
  • Nisam nije mi bilo potrebno

    glasova: 5 38,5%
  • Prolazi se onako znatizelja

    glasova: 0 0,0%
  • Nismo isli do Vojvodine sta cemo na jugu

    glasova: 0 0,0%
  • Previse je tenzije ovako

    glasova: 1 7,7%
  • Idemo do manastira

    glasova: 1 7,7%
  • Idem na svoje

    glasova: 0 0,0%
  • Imam mapu na internetu ` pogledam sta me zanima

    glasova: 2 15,4%
  • To su dosadne price onih koji ne znaju ni gde su

    glasova: 1 7,7%

  • Ukupno glasova
    13
  • Anketa je zatvorena .

Zauz

Buduća legenda
Poruka
34.905
Godinama vec postoji ta prica od onih koji ne znaju ni gde se nalazi obicno al' "oni ce da idu" ` Nis Prokuplje Kursumliju Leskovac Vranje ne znaju ni gde su kamoli nesto drugo.
Nervira me mnogo zato otvaram temu eto ` zbog kog posla ste bili zbog cega danas ne bi isli zbog cega niste isli...

Nije tema politika vec odnos obicnih osoba prema tome...
 
Poslednja izmena:
Bio sam pre mesec ipo
Dvodnevna tura, video sam većinu manastira
Gazimestan, Gračanica, Lipljan, Bogorodica Ljeviška u Prizrenu i druge crkve tamo
Orahovac, Dečani, Pećka Patrijaršija, Devič, Budisavci, Banjska
Spavali smo kod domaćina u Velikoj Hoči

Meni je bilo bitno jer to smatram našom zemljom i našim svetinjama

Nisam neki veliki patriota
Više sam kosmopolita

Ali mi je putovanje mnogo značilo
Tamo je prelepa priroda, manastiri
Naši ljudi koji tamo opstaju

Prizren je jako živ

Tuga je videti uništene crkve ali ko zna
Možda se to sve obnovi jednom
 
Godinama vec postoji ta prica od onih koji ne znaju ni gde se nalazi obicno al' "oni ce da idu" ` Nis Prokuplje Kursumliju Leskovac Vranje ne znaju ni gde su kamoli nesto drugo.
Nervira me mnogo zato otvaram temu eto ` zbog kog posla ste bili zbog cega danas ne bi isli zbog cega niste isli...

Nije tema politika vec odnos obicnih osoba prema tome...
Ja sam ziveo na Kosmetu (Kacanik) 1959-1960 godine, i kao vojno lice bio tamo 1981-1982 godine (u ondasnjem zargonu "gusenje kontra-revolucije").Za vreme Rankovica broj albanskog stanovnistva je bio znatno snizen, zbog iseljavanja u Tursku, i bilo je puno nenaseljenih kuca, i zemlje.FNRJ /SFRJ je ponudila kolonizaciju Kosmeta svom gradjanima , uveti si bili da nakon 5 godina zemlja i kuca prelaze u privatno vlasnistvo.Koliko mi je poznato Srbi su skocili na tu kolonizaciju, i nakon 5 godina mirno prodali tu zemlju i kucu Siptarima. Izuzev materijalne ambicije , ocigledno nije bilo nekog veceg patriotizma, tako da "Kosovo je srpsko" je fraza za podgrejavanje masa
 
Isao bukvalno sam, pre god-dve, za sebe nesto da zavrsim na par sati, posetio rodjaka i stricev grob. Pa primecuje se ta neka blaga tenzija nije da je nema. Mada deca normalno idu u skolu, ljudi setaju sasvim normalno, zivot tece dalje.
Inace bas se tad dogodilo samoubistvo neke zene skokom sa zgrade, bukvalno pola minuta nakon sto sam prosao tuda, cuo sam plac, vrisak ... glup osecaj ... nisam se osvrtao, tako da je i taj momenat obogatio tu neku sivu sliku moje posete.

PS. Inace bio sam vise puta kao dete tamo, imam neka lepa secanja, ali nije isto.
 
Мој први одлазак је био у четвром разреду основне школе.То је био и први одлазак без родитеља на дуже време.Био сам у Пећи неких недељу дана на такмичењу моделара.Спавали смо код вршњака у Пећи. То је било време када је Пећ била српска варош са једном Шиптарском махалом.Чак сам тих дана ишао и ушколу, само без оцењивања.

1670237942877.jpeg


Ову иконицу сам тада купио у Пећкој Патријаршији и никада се више нисам одвајао од ње.Ишла је самном и по свету када сам живео у иносранству.
 
Metohija je prelepa
Brežuljkasto, dolinasto, šumarci, voćnjaci
Dečani su možda najlepši manastir koji sam video
Lepota i spolja i iznutra
Svako ko dođe, verujem da će osetiti da je dobrodošao, da je ličnost
Plus jako lepa dobrodošlica posle liturgije za sve
Kultura
"dobrodoslica" ?
od albanaca?
vidim, svi lepo pisete o kosovu a niko ne navodi kako se oseca u albanskoj sredini, kakav je odnos albanaca prema srpskim posetiocima?
Sto se tice prirodnih lepota, estetike naselja...........pre 30 godina, bila je to Somalija, Banglades.........nered, prljavstina, zapustenost, zagadjenost...........bio jednom u Pec. Kako je sada, ne znam al mislim da sva ta ruralnost nije posledica siromastva i lose ekonomske situacije vec da je rezultat mentaliteta kosovara (i srba i albanaca), sto potvrdjuje cinjenica da su kosovski getoi po Beogradu, Kragujevcu, Smederevu, Novom Sadu............identicna slika kosovskih naselja.
 
Svi Srbi koje sam video, vode računa o svom naselju, gde god da su.
Orahovac je najtužnije mesto gde smo bili
Bukvalno enklava, par ulica imaju slobodno.
Ali su svi radosni, ne daju se.
Igrao sam malo fudbal sa decom u porti Crkve.
Dočekali su nas od srca, postavili i sto sa posluženjem (piće i keks)

Velika Hoča ipak bolja situacija, malo mesto, ali zasebno, sređeno

Naš autobus je prikupio oko 1400€ dobrovoljnih priloga za KiM (najviše su neki momci sa Uba skupili na Ubu pa poneli)

I tako

U Prizrenu mi deluje da ima Albanaca koji su ok, žive drugačiju priču u odnosu na njihove terorističke sunarodnike

Otac Sava Janjić i igumanija Pećke Patrijaršije su ljudi par ekselans. Erudicija, intelekt, kultura, odnos.
 
ma jesam, nego svi pisu ko da su otisli u Sremski Karlovci a ne u Pec..........ujedno , vecina nas ocekuje da cujemo one "politicke" izvestaje, kakva je komunikacija van srpskih enklava i da li uopste postoji bilo kakav kontakt sa albancima prilikom posete kosovu ?
Nije bilo nekih susreta posebnih
I policajci su bili ok gde god da smo bili, iako kažu da umeju da prave probleme (u busu smo dobili veoma jasna uputstva šta da ne radimo i držali smo se toga, cela grupa je bila prva liga, neskromno ;) )
 
dobro, jel oces da ti ponudim 100 dolara da konacno kazes koja su to upustva?
Rečeno nam je da ne ulazimo u komunikaciju sa policajcima, službenim licima, da ih ne gledamo, ne smejemo im se, ne budemo ni ljubazni ni namrgođeni

Da ne ističemo zastave, obeležja, ne koristimo alkohol u busu (zastave nisu ni nošene i napomenuto je pre polaska)

Sve je prošlo dobro Hvala Bogu

Niko nije ni gađao bus i nisu nas drndali policajci ni službena lica
 

Back
Top