Zasto nam uvaljuju strano kao dobro?

zlatko01

Buduća legenda
Poruka
27.262
Svako ko jede nešto što sam ne uzgaja ili ne skuva ne zna zapravo šta jede. Da bi imali profit koriste se razne zamene i aditivi (nekad verovatno i nedozvoljeni, ali ko to prati kod nas).
Što se meka i kfc tiče lično ih ne volim, ne svidja mi se taj ukus.
i kod nas je hrana puna aditiva...jedino za sebe da uzgajas,ali ne sa koncetratima...miks zitarica, ali i one su pune hemije...zacarani krug

Poruka
6.744
pravo ime tog fenomena su 'pomodari', kojih kod nas ima dosta. Odu malo po svetu, i kad se vrate, pricaju: 'znas kako je tamo, a ne kao ovde kod nas ... a oni trose, konzumiraju to i to i to je super, deluxe, vristuce dobro, ili molvokeri na primer itd itd. moras obavezno da probas, ma sta da probas nego da se navuces ako mozes, jer zaboga to je vristuci trend svega dobrog'. OK, hvala lepo na preporuci, probacu, ali zadrzavam pravo da imam svoj stav.

Da li je sve lose sto dolazi od negde? Pa nije.

Ja sam recimo navucen na mediteranski tip hrane. Da li to ima smisla ovde? Mozda leti. Ako mogu da biram, radije cu nesto tako jedem, jer mi prija. Prija mi i tradicionalna kuhinja. Nista manje. I kineska. Prija mi i japanski sushi i sashimi. Shawarme.... ITD. Ali ne idem okolo i svima spocitavam 'primitivnost' i ubedjujem da jedu mediteransku hranu, sushi ili tapioke ili da budu molvokeri, ili sta vec nesto drugo zato sto je to bolje a nesto drugo nije.

Zdrava doza stavljanja necega na svoje mesto je preporucljiva.
Све на месту, само што овде чак ни о томе није реч, него просто ,,зашто се у Србији пласирају производи са страног тржишта" под паролом ,,уваљују нам". Нико није принуђен да купује нешто што не жели.

Poruka
3.328
Све на месту, само што овде чак ни о томе није реч, него просто ,,зашто се у Србији пласирају производи са страног тржишта" под паролом ,,уваљују нам". Нико није принуђен да купује нешто што не жели.
ako sam i sad uopšte shvatio pitanje, možda zbog jednostranog mišljenja

ili jasnije pitanje?!?

Poruka
6.744
ako sam i sad uopšte shvatio pitanje, možda zbog jednostranog mišljenja

ili jasnije pitanje?!?
Питање није на месту, јер нико ништа не ,,уваљује", једноставно се постављачу теме не допадају одређени производи страних компанија који се пласирају на српско тржиште и сматра то уваљивањем лоших ствари са запада.

Poruka
3.328
ima i varijanta da ne znaju (ili znaju) sta kupuju

Poruka
3.328
Питање није на месту, јер нико ништа не ,,уваљује", једноставно се постављачу теме не допадају одређени производи страних компанија који се пласирају на српско тржиште и сматра то уваљивањем лоших ствари са запада.
Uzmimo jedan proizvoljni globalni proizvod koji se prodaje takoreci svuda. Pakovanje je isto, reklama je ista, da li mislis da je i sadržaj pakovanja isti za Američko, EU i Srpsko tržište ili nekad ranije za Rusko?

Ili ima li razlike made in PRC na različitim tržistima?

Poruka
6.744
Uzmimo jedan proizvoljni globalni proizvod koji se prodaje takoreci svuda. Pakovanje je isto, reklama je ista, da li mislis da je i sadržaj pakovanja isti za Američko, EU i Srpsko tržište ili nekad ranije za Rusko?

Ili ima li razlike made in PRC na različitim tržistima?
Наравно да није, али и то је већ нека друга прича. Овде је представљено све страно као лоше, без обзира на квалитет према тржишту. Није лоше јер је прављено за наше тржиште, него јер је страни производ прављен за наше тржиште.

Milan od Gruze

Buduća legenda
Poruka
44.781
Njihov princip je da brza hrana bude sto jeftinija i sto privlacnija, da se sto bolje prodaje.To znaci da se filuje raznoraznim hemijuskim,vestackim ukusima kako bi bila sto ukusnija.Da li je hranljiva, to im nije vazno. Ni ako je stetna , ne uzbudjuju se puno oko toga.
Takva hrana sa domacom ne moze se porediti.

Ispitujuci trziste dosli su do zakljucka da se cak losa hrana bolje prodaje ako je lepo upakovana, nego prirodna ako nije lepo upakovana.Sam ambijent takodje privlaci paznju ako je ukrasen i izgleda cisto iako je hrana cesto puta obicno smece.

Nemojte se iznenaditi ako uskoro budu poceli da vam prodaju gliste i insekte u sarenim pakovanjima.

Poruka
3.328
Наравно да није, али и то је већ нека друга прича. Овде је представљено све страно као лоше, без обзира на квалитет према тржишту. Није лоше јер је прављено за наше тржиште, него јер је страни производ прављен за наше тржиште.
gde ima pomodara ima i ksenofoba, šta da ti kažem...

na primer mi se često prodajemo kao gostoljubivi ali to je takođe do neke mere (recimo dođe ti ćerka i kaže da je našla momka, a on cunac... koliko tolerancije očekuješ? ovde kod nas.)

Poruka
6.744
gde ima pomodara ima i ksenofoba, šta da ti kažem...

na primer mi se često prodajemo kao gostoljubivi ali to je takođe do neke mere (recimo dođe ti ćerka i kaže da je našla momka, a on cunac... koliko tolerancije očekuješ? ovde kod nas.)
Има и горе, претварање да су океј с тим, али ,,могла си да нађеш и неког бољег, ал нема везе". На фињака осуда, покварењачки.

Poruka
3.328
Njihov princip je da brza hrana bude sto jeftinija i sto privlacnija, da se sto bolje prodaje.To znaci da se filuje raznoraznim hemijuskim,vestackim ukusima kako bi bila sto ukusnija.Da li je hranljiva, to im nije vazno. Ni ako je stetna , ne uzbudjuju se puno oko toga.
Takva hrana sa domacom ne moze se porediti.
TUC kreker sa ukusom i mirisom slanine... aj nemoj, pa još jedan...

Ispitujuci trziste dosli su do zakljucka da se cak losa hrana bolje prodaje ako je lepo upakovana, nego prirodna ako nije lepo upakovana.Sam ambijent takodje privlaci paznju ako je ukrasen i izgleda cisto iako je hrana cesto puta obicno smece.
Stoji

uz opasku

hoćeš da kupis pileće belo...

dilema:

- kupiti kod komšije koji ima svog 'seljaka' koji mu donosi
- kupiti kod mesara na pijaci na meru
- kupiti kod mesara na pijaci koji ima čistu i urednu radnju i još se nisi otrovao kupujući kod njega
- kupiti u samoposluzi ili hipermarketu
- kupiti u samoposluzi ili hipermarketu prepakovano tu na istom mestu
- kupiti u samoposluzi ili hipermarketu ali industrijski spakovano

Gde kupuješ
Nemojte se iznenaditi ako uskoro budu poceli da vam prodaju gliste i insekte u sarenim pakovanjima.
bez imalo sumnje, ali kao i u jednoj drugoj temi možda mleveni ili u prahu (malo sam avanturista što se hrane i pića tiče, radoznao sam, a već sam ionako gricnuo crva iz meskala i nisam još umro)

Poslednja izmena:
Poruka
6.744
bez imalo sumnje, ali kao i u jednoj drugoj temi možda mleveni ili u prahu (malo sam avanturista što se hrane i pića tiče, radoznao sam, a već sam ionako gricnuo crva iz meskala i nisam još umro)
Поред тога што сам радознао, мени се тако отвори апетит кад видим како једу оне пржене скакавце рецимо, сам себе изненађујем. Вода на уста ми крене буквално. :D

Poruka
3.328
Поред тога што сам радознао, мени се тако отвори апетит кад видим како једу оне пржене скакавце рецимо, сам себе изненађујем. Вода на уста ми крене буквално. :D
vidi, res pečeni u fritezi, posoljeni, hrskavi... takoreći kao semenke suncokret... sport za zube

Frederick_

Ističe se
Poruka
2.160
Poruka
8.613
Nemam problema sa jedenjem insekata, oni su deo jelovnika mnogih kultura hiljadama godina. Mogu da mi se gade izgledom, ali kao hrana su sasvim ok, sigurno ću probati skakavce kada budu dostupniji. Šta je tačno problem u jedenju insekata što nije u jedenju živine npr? Znaš li šta se radi živini da dođe do tvog tanjira?

Za Mek me i dalje nećeš ubediti da je zlo naspram viška kalorija koji može da unese bili kojom hranom, pa i domaćim hlebom i kajmakom. Ideja da je 1000 kalorija svinjske masti bolje samo zato što je mast 'domaća' je suluda, od toga neko bukvalno može da dobije srčani udar ili otkaz pankreasa na licu mesta.
Ma baš me briga šta ćeš jesti. Uopšte me ne čudi tvoja izjava da ćeš jesti škorpije i tarantule ili šta već (MORAM naglasiti, jer si očigledno bukvalista i sve shvaćaš najbukvalnije moguće - NISI REKLA DA ĆEŠ TO JESTI :roll:. Neću da mi odgovaraš: "ja nikad nisam rekla da ću jesti tarantule" i slične gluposti.) - NARAVNO da će svaki extremni lleftičar da priča tu priču. Ili bar onaj koji ko tele prati šta god "slavni" iz holivuda rade (Anđelina, Nikol itd itd)

Nije problem u insektima kao takvim, i jeste, neke kulture u Africi i Aziji ih jedu oduvek. Ono što je mene uvek zanimalo (a nisam čula ni u jednom dokumentarcu i slično da ih je iko ikad pitao) jeste da li bi jeli skakavce i kad bi mogli sebi da priušte nešto bolje. Možda ne, verujem da je posle stotina godina njima to kao nama čips (neki kažu da je i okus sličan), ali nekako se ne mogu oteti utisku da bi manje jeli tog "čipsa" da ne žive u krajnjoj bedi određenih afričkih zemalja, naprimer, i da im je dostupnije nešto mnogo zasitnije.

Moj komentar oko Meka se UOPŠTE nije ticao kalorija. Ne razumem odakle ti ta ideja. Ja nit sam pisala nit mislila da je Mek fuj zato što je PUN KALORIJA: JA sam napisala da je fuj jer ne smeš mislit šta jedeš, kad ga jedeš. Postoji čak i američanski dokumentarac o tome, ne mogu se sad setititi imena, ali ljudi su masovno prestajali da jedu Mek i slične gadosti nakon što su odgledali film.

Moja izjava da uzmeš da jedeš kantu svinjske masti nije bila namerena da se shvati bukvalno :roll:. Navela sam je kao primer da (ponavljam iz prethodnog komentara) "ćeš bar znati šta jedeš". Odakle ti ideja da sam ti rekla da ideš da pojedeš kantu masti? Svašta.

Ne jedem ni svinjsku mast, ni domaći hleb (ako misliš na klasični, od belog brašna i kvasca) a domaći kajmak je milion puta boji od čistog otrova kao što je margarin, naprimer. I ne, nećeš nabiti kalorije od njega, neće te strefiti srčka ili šta god - naravno, ako si u stanju da ga pojedeš ko normalan čovek, kašiku, dve - a ne tri kile svaki dan.

Ono što sam ja izvukla iz oba tvog komentara na ovoj temi, jeste da si opterećena kalorijama. Ne Mekom ili insketima, već kalorijama. Ali, to ti najbolje znaš.

Poruka
6.744
Ženo, čoveče, kaže se levičar, a ne leftičar.

Kad već držiš slovo o tome kako nam je sve tuđe bolje, kreni od rečnika.
Немо ти њојзе да исправљаш речи, зна она боље од тебе речи, има најбоље речи.
Trump Words GIF by moodman