Quantcast

Zasto na svetu postoji toliko razlicitih religija?

Gost
Milena_9:
I imaju li razlicite religije neceg zajednickog?
Imaju naravno. Zajedničko gotovo svim religijama je laž o besmrtnosti ljudske duše. Tj. prenose ideju o tome da nakon smrti neki magloviti unutarnji medij koga nazivaju "besmrtna duša" nastavlja postojanje nakon smrti. Gotovo da nema religije, izuzev jedne, koja čovječanstvu prenosi misao o onome što je Bog doista namjenio ljudima. A što to? Život na zemlji(Knjiga Postanak).
Laž o besmrtnoj ljudskoj duši postao je temeljom cijelog niza nerazumnih vjerovanja (svjetovi lutajučih duhova,renikarnacije, čistilišta, nebeski vrtovi, svjetovi umrlih predaka, mjesta vječnog mučenja, svjetovi svetaca,... itd itd)
Kako je do toga došlo?
To je malo duža priča (relativno) ali prilično zanimljiva i poučna.
Konglomerat, groteskna smjesa religioznih predodžbi cijelog svijeta govori o Bogu koji ni sam nezna što to želi reći nesretnim ljudima na paneti.
Jeli Bog takav? Nije.
Izgleda kao da je Bog zbunjen kada vidi kako svakog dana desetine hiljada ljudi ispuštaju svoju zadnju mrvu vazduha iz sebe i umiru, i onda na stotine proturječnih načina njihovim bližnjima govori o tome što se snjima nakon smrti dogadja.

Sve to govori o tome da je potrebno načiniti rez i oslušnuti glas istine koji je tako blizu. Glas istine o tome što je istina o svemu tome.

Gost
Milena_9:
Pa zamisli samo kako bi ljudski rod ziveo kada bi znao da posle ovoga nema nicega, ni kazne, ni nagrade, ni nastavka?
Ja mislim da ti znaš što je Radosna vijest.
Radosna vijest koju su propvjedali prvi kršćani ne sastoji se u tome da ti netko želi reći kako poslije smrti tvoja duša nastavlja lelujati negdje.
Radosna vijest je nešto posve drugo, a možda bude vremena nešto podrobnije reći o tome. nada čovjeka ne leži u vjerovanju u besmrtnost ljudske duše. Uostalom milijardama litara prolivenih suza u boli za preminulim najbližima
samo čovječanstvo o tome govori. Smrti i navodnom odvajnju duše nitko se ne raduje.
U svakom slučaju, žalosno je da je jedina zajednička stvar svim religijama svijeta zapravo jedna grozna religiozna laž o besmrtnosti duše. To je presjek skupa ako bi smo matematički to htjeli izraziti.
Onda nije ni čudo što je na temljima te laži izrastao čitav spektar nerazumnih vjerovanja, a ta nerazumna vjerovanja temelji su krvave povijesti čovječanstva i ubijanja u ime religije i Boga.

Gost
Milena_9:
Pa dobro,ako je jedino zajednicko svim religijama verovanje u besmrtnost duse, to verovatno znaci da svi ljudi sveta imaju isti strah- strah od smrti.

A ako odlaskom u " nista " sa ovoga sveta prestaje sve, u cemu je uopste smisao covekovog postohanja?
Nisi pazljivo citala. Prestanak robovanja toj ideji o besmrtnoj dusi oslobadja od cijelog niza nerazumnih strahova prozetim jos nerazumnijim nadanjima koja nemaju temelja ni u čemu.
Uskrsnuce koje propovjeda istinsko krscanstvo nema nista sa idejom o besmrtnoj ljudskoj dusi.
Jedina razumna opcija je upravo ona koju je Bog namjenio Čovjecastvu. A to je vječni život ljudi na zemlji u raju siičnim okolnostima.
O tome cijela Biblija govori, i taj naum se nije promjenio, jer Bog nije netko tko mijenja svoj temeljni naum sa čovječanstvom.
Samo jedna religija govori o tome, i ta religija ima svoje ime koje nije vezano za geografsko područje; nije vezano za ime osnivača; nije vezano za neku centralnu doktrinu; nije vezano za unutrašnju organizaciju; i sl.
Ta religija nosi ime onog koji je prouzročio da sve postane, ime Jehove boga.
"Jer vi ste mi svjedoci, riječ je Jehovina, i moje sluge koje sam izabrao, da biste znali i vjerovali i uvidjeli da sam to ja. Prije mene nijedan bog nije bio načinjen i neće poslije mene biti."
(Izaija 43:10)

aharon

Obećava
Poruka
76
Mnogo je različitih ljudi na ovom svijetu, različiti su životni uslovi u kojima žive, različite stvari zauzimaju različitu važnost u njihovim životima pa samim tim ništa nije čudno ni kada suštinski isto doživljavaju na različite načine.
Drveća je mnogo na svijetu i raznoliko je veoma, već prema podneblju na kojem uspjeva. I ono koje je iste vrste raste jedno onako a drugo ovako, prema tome pod kojim uglom stoji na tlu i pod kojim uglom gleda u sunce, pa ipak sve drveće ima korijen, stablo, grane i lišće, to jest istu suštinu.
Isto je i sa svim pozitivnim religijama, koje su zaista više ili manje uspješan vodič ljudima u razumijevanju Tvorca i Njegove volje na planeti na kojoj živimo i koja nam je povjerena (rast prema životodajnom Suncu). Kroz sve se religije i vjerska učenja može postići (barem) duhovna promjena ako im se iskreno pristupi, ili duhovno tavorenje i nazadovanje, ako se to shvati samo kao nešto čime se treba kititi ili drugima prkositi.
I ta duhovna djelotvornost i plod koji u čovjeku proizvodi je jedini pravi kriterijum za vjeru čovjeka. A sva su naša znanja pa i vjerska učenja daleko od onog pravog i svi ima da rastemo još mnogo, samo se većina tome opire (oholo) misleći da istinu već imaju, iako imaju samo početak početka.
I bolje da pomažemo jedni druge nego da jedni druge ubjeđujemo ko je zalutao. :D :D :D

Milena_9

Zainteresovan član
Poruka
500
Aharon,
slazem se sa tobom u mnogim delovima tvoga teksta. Proizilazi da su ljudi sami stavarali svoje religiozne poglede na svet, iz razloga zbog kojih inace religija i postoji, ali se one razlikuju kao sto se razlikuju podneblja i ljudi koji na njima zive.

Meni je fantasticna ta covekova potreba da se bavi pronalazenjem smisla svog postojanja,pa postojanja ljudske zajednice, pa sveta koji je sa ovih 5 cula i 7% mozga koliko covek u proseku koristi od datog kapaciteta, moze da spozna. Religije su, za razliku od nauke, deo duhovnog, intuitivnog, cesto misticnog pojmanja .

Duboko sam ubedjena da je covek po svojoj prirodi progresivno bice, da postoji razlog zbog cega je bas sada i bas ovde. No tek kad bude dovoljno uznapredovao, inteligencijom, suptilnoscu, zreloscu i sl. kazace mu se sta je sta. Jer Tvorac, kako god ga shvatili, sigurno ne bi dao moc nekome ko ce je zloupotrebiti.

I zato radimo na sebi, jer time cemo unaprediti citavo covecanstvo.

Gost
Anonymous:
Milena_9:
I imaju li razlicite religije neceg zajednickog?
Imaju naravno. Zajedničko gotovo svim religijama je laž o besmrtnosti ljudske duše. Tj. prenose ideju o tome da nakon smrti neki magloviti unutarnji medij koga nazivaju "besmrtna duša" nastavlja postojanje nakon smrti. Gotovo da nema religije, izuzev jedne, koja čovječanstvu prenosi misao o onome što je Bog doista namjenio ljudima. A što to? Život na zemlji(Knjiga Postanak).
sta ako umres pa ispadne da su u pravu

Milena_9

Zainteresovan član
Poruka
500
Gost,
suvise su ti lakonska pitanja, ne razumem sta hoces da kazes.
Molim te upotrebi bar par recenica da bi objasnio sta si mislio.
I jos nesto: nemoj vaditi van konteksta pojedine reci i recenice pa vezivati van smisla koji im je dao autor. Vestina besednistva je divna nauka, ali ovde nismo da bi se dokazivali ko ce koga da nadmudru, nego pricamo da bi nam bilo zanimljivije, i sl.Rado bih da pricam sa tobom, ali te ne razumem.

rdeki

Elita
Poruka
17.412
aharon:
Mnogo je različitih ljudi na ovom svijetu, različiti su životni uslovi u kojima žive, različite stvari zauzimaju različitu važnost u njihovim životima pa samim tim ništa nije čudno ni kada suštinski isto doživljavaju na različite načine.
Drveća je mnogo na svijetu i raznoliko je veoma, već prema podneblju na kojem uspjeva. I ono koje je iste vrste raste jedno onako a drugo ovako, prema tome pod kojim uglom stoji na tlu i pod kojim uglom gleda u sunce, pa ipak sve drveće ima korijen, stablo, grane i lišće, to jest istu suštinu.
Isto je i sa svim pozitivnim religijama, koje su zaista više ili manje uspješan vodič ljudima u razumijevanju Tvorca i Njegove volje na planeti na kojoj živimo i koja nam je povjerena (rast prema životodajnom Suncu). Kroz sve se religije i vjerska učenja može postići (barem) duhovna promjena ako im se iskreno pristupi, ili duhovno tavorenje i nazadovanje, ako se to shvati samo kao nešto čime se treba kititi ili drugima prkositi.
I ta duhovna djelotvornost i plod koji u čovjeku proizvodi je jedini pravi kriterijum za vjeru čovjeka. A sva su naša znanja pa i vjerska učenja daleko od onog pravog i svi ima da rastemo još mnogo, samo se većina tome opire (oholo) misleći da istinu već imaju, iako imaju samo početak početka.
I bolje da pomažemo jedni druge nego da jedni druge ubjeđujemo ko je zalutao. :D :D :D
Ovo je mnogo lepo razmisljanje i mnogo lepo sroceno.
Znaci, ziveci na razlicitim zivotnim prostorima i u razlicitim okruzenjima razliciti narodi su stvarali svoje mitove, legende i svoje religije.
To je samo dokaz da nijedna religija nije potekla od Boga vec su ih stvarali ljudi. Zato su one razlicite i nijedna ne daje pravi odgovor. Ali, sustinski su slicne i ako se iz svake izvuce srz, sustina, onda bismo generalno svi bili daleko blizi istini.

aharon

Obećava
Poruka
76
Na žalost čini se da smo se pogrešno razumjeli.
Onim što sam rekao sam htio da kažem da baš naprotiv sve pozitivne religije jesu potekle od dobre osnove (to je ona svima zajednička srž) i to je van svake sumnje od Boga Svedržitelja i Sveljubitelja.
Posljedica vrlo niskog duhovnog i svako drugog spoznajnog nivoa ljudi, bio je taj da su mnogi tu suštinu kojekako okretali pa i izvrtali, i to ne uvijek namjerno, ali uvijek saobrazno svom trenutnom duhovnom (ili neduhovnom) stanju.
S vremena na vrijeme Bog je slao ljudima poslanike koji su u unekoliko čišćem obliku donosili Božiju svjetlost među ljude, ali je ta objava uvijek mjestu, vremenu i trenutnim okolnostima prilagođena, a sve u sklopu Njegove opšte namjere za ljude.
Nijedan mudar učitelj ne govori svojim učenicima mnogo preko njihove trenutne moći poimanja, nego čeka da dorastu.
Mi imamo pogrešnu predstavu o savršenstvu, misleći da je ono što je od Boga došlo zašarafljeno i nepromjenljivo, pa se kao pijan plota hvatamo za nešto stvarajući dogme, ne videći i da je niko drugi nego baš On načinio ovaj svijet promjenljivim (promjena=razvoj), i da se i naša vjera i Bogospoznaja trebaju razvijati.
Ne zato što je On promjenljiv, nego zato što smo promjenljivi mi. I to što je sve tako kako je ima svoj razlog i te kako.
Ako ga neko ne vidi ili ne razumije nikako ne znači da razlog ne postoji.
Ali ljudi se polomiše dokazujući da je neko vjersko učenje savršeno, a da sva druga ne valjaju ništa (a samo slijep čovjek to može da tvrdi), ne videći da nijedno učenje na Zemlji nije apsolutna istina, nego samo više ili manje uspješan vodič ka istini.
Prema tome treba da prihvatimo da se mi mijenjamo (i to je namjerno Tvorac učinio baš tako) i razvijamo, i da je normalno i da se naša vjerska ali i svaka druga spoznaja mijenja ili bolje rečeno nadograđuje. Kao i u školi.
A duhovni udžbenici, tj.zbir vaspitnih primjera su Sveti Spisi. Ali ne zato da bi neko na silu Svete Spise iskopirao u svoj život, nego da bi učeći iz njih i iz realnog svakodnevnog života prirodno postigao ono o čemu se u Svetim Spisima uči.
I mi treba da u tome pomažemo i potičemo jedni druge, ali ništa ne ide silom.
To je prava poenta onog što sam rekao.
Inače Deki primijetio sam da imaš dosta zdrave poglede i drago mi je da pročitam ono što pišeš.
(Molim da se ovo ne shvati samo kao kurtoazni odgovor na Dekijevo pozitivno izražavanje o mom prethodnom postu, jer nije.Bog zna.)
Svako dobro
:D :D :D

Milena_9

Zainteresovan član
Poruka
500
U pravu si, nismo se dobro razumeli.
No ne smeta da razgovaramo dalje, bez obzira sto prilicito razlicito mislimo.
Ja mislim da religije stvaraju ljudi, jer- koliko ljudi toliko i misljenja. Da je drugacije, svi bi verovali u istog Tvorca .
To sto inicira ljude da se religiozno odrede je duhovna potreba da objasne zivot i svet oko sebe.
Ali kada se uporede sve velike religije, Hriscanstvo, Muhamedanstvo, Judeizam, Budizam, da ne redjam dalje,ipak se moze izvuci jedna zajednicka nit koja ih sve veze.
Pa i zbog toga, treba da uvazavamo one koji prihvataju drugacije religijske postulate.
kao i one koji ne veruju, ateiste, i oni imaju pravo na takav stav.

Z

Zenzne

Gost
Jesmo li konačno zaključili da je zajedničko svim religijama vjerovanje u besmrtnost ljudske duše. Oh kako je poželjno dobro preispitati svoje srce koliko u tu predodžbu doista vjeruje i koliko je utemeljena u Riječi Božjoj.
Je li možda ljubav zajednička? Nije, neke religije uopće ne njeguju ljubav. Jeli predodžba o jednom univerzalnom suverenu? Nije, mnoge religije ne poznaju jednog, već mnogo bogova, a čak je i oficijelno kršćansstvo unijelo dosta zabune sa dogmom o trojedinom bogu.
Zajednička im je i proturječnost ponajviše u vezi zajedničke temeljne ideje.
Religiozni duhovni vodje vole reči (parafraziram izjave trojice duhovnih starješina tri najbrojnie religije iz bivše nam države): "Bog je stvorio ove različitosti da bi nama ljudima pružio radost upoznavanja i zbližavanja"; "Sve religije imaju univerzalnu vrijednost i jedan su od puteva ka Bogu"; Sve su religije dobre"; itd. itd.
No kad malo bolje analiziramo ove izjave, duhovni nam vodje zapravo žele reči kako je Bog lažac i o sebi govori na stotine proturječnih načina.
Da zabuna bude još veča, parafraze ovih duhovnih vodja ne predtavljaju ono što oni doista misle, jer oni zapravo misle da je njihova relgija ona prava. Da nije tako čovjeku bi bilo svejedno kojoj religiji prioada, a vidimo da to nije slučaj.
Logika nam govori da su sve te religije zapravo laž, jer istinite nemogu biti niti samo dvije ma koliko bile slične.
Zato, oslušni glas istine o religiji i o Bogu?