Zasto molim vas odgovorite.

istinska demokratija je moguca samo ako se zadovolje dva uslova
prvi je da svaki pojedinac bude svestan i obrazovan do granica svojih sposbnosti
a drugi je da iz tzv "trke za vlast" bude odstranjen svako ko ima aspiracija ka vlasti/ drugim recimo onaj ko zeli da vlada ne sme mu se dozvoliti da vlada

Uh...slažem se s tvojim mišljenjem.....
Ali, kako to deluje nestvarno :eek: zato verujem da je nemoguća

Uh...slažem se s tvojim mišljenjem.....
Ali, kako to deluje nestvarno :eek: zato verujem da je nemoguća
cesto pricam o tome da je demokratija kao i svaki drugi ideal ..nemoguca..ali da se od toga ne sme odustati..ne moze se odustati..jer sta bi covecanstvo bilo..da nam nije ideala..ideja vodilja..ma kolikop one bile nestvarne i nostvarive..ipak su to ideje i ideali koje ceo svet vuku napred..da nam njih nije bili bi ..divljaci

Sad se to drugacije radi..Hrvatska ce ekonomski da propadne..sve ce to na rasprodaju..

Ko zna zasto nam Rusi daju milijardu...:think: Mozda cemo u shoping...:mrgreen:
pa pazi..slovenci i hrvati..unutar SFRJ su ..muzli srbiju samo tako..sad moraju sami..a za to ..sami nikad nisu bili sposobni..koliko slovencima npr zaista dobro ide..govori stavka da su slovenci JEDVA docekali otvaranje srpskog trzista za njihovu robu..
hravstko primorje odvano nije hrvatsko..ko sto ni crnogorsko sve manje crnogorsko..masovno rasprodato i dok se prodavalo bilo para sad vise nema sta da se prodaje..nema para a nema ni vlasnistva..hrvati su sami sebi pucali u nogu..uostalom i mi srbi 5og oktobra smo to isto sebi uradili

pa pazi..slovenci i hrvati..unutar SFRJ su ..muzli srbiju samo tako..sad moraju sami..a za to ..sami nikad nisu bili sposobni..koliko slovencima npr zaista dobro ide..govori stavka da su slovenci JEDVA docekali otvaranje srpskog trzista za njihovu robu..
hravstko primorje odvano nije hrvatsko..ko sto ni crnogorsko sve manje crnogorsko..masovno rasprodato i dok se prodavalo bilo para sad vise nema sta da se prodaje..nema para a nema ni vlasnistva..hrvati su sami sebi pucali u nogu..uostalom i mi srbi 5og oktobra smo to isto sebi uradili

Tacno..

A..posebna je prica sto su 'rvati najvece puvadzije pa zive i trose preko svojih mogucnosti..To je kratkog daha i brzo ce se videti posledice..;)

nemoj da te čuje netko. sfrj je živila na grbaći slovenaca i hrvata. zato smo vas i otpepali

Tacno..

A..posebna je prica sto su 'rvati najvece puvadzije pa zive i trose preko svojih mogucnosti..To je kratkog daha i brzo ce se videti posledice..;)
pa ovi maltene svakodnevni rasisticki incidenti po hrvatskoj koje prenose mediji ..cini se da je hrvatska vec u debelim g....i da unutrasnji pritisak i tenzije rastu..para ima sve manje a od busanja u grudi se ne zivi..turizam jenjava..nece ljudi da tolerisu ispade hrvatskog rasizma..koliko su hrvatsi nisko pali svedoci reklamiranje "mora i letovanja' po lijepoj njihovoj po srbiji..znaci velika je muka cim zovu srbe da kod njih trose pare

cesto pricam o tome da je demokratija kao i svaki drugi ideal ..nemoguca..ali da se od toga ne sme odustati..ne moze se odustati..jer sta bi covecanstvo bilo..da nam nije ideala..ideja vodilja..ma kolikop one bile nestvarne i nostvarive..ipak su to ideje i ideali koje ceo svet vuku napred..da nam njih nije bili bi ..divljaci

Civilizacijski razvoj počiva na idejama koje deluju kao ideali. :ok: Odličan ti je post.

pa ovi maltene svakodnevni rasisticki incidenti po hrvatskoj koje prenose mediji ..cini se da je hrvatska vec u debelim g....i da unutrasnji pritisak i tenzije rastu..para ima sve manje a od busanja u grudi se ne zivi..turizam jenjava..nece ljudi da tolerisu ispade hrvatskog rasizma..koliko su hrvatsi nisko pali svedoci reklamiranje "mora i letovanja' po lijepoj njihovoj po srbiji..znaci velika je muka cim zovu srbe da kod njih trose pare

Dugo je svet tolerisao njihov nacizam..Setite se kako prave kukaste krstove na tribinama..kako njihovi navijaci divljaju po Evropi..kako su izgubili organizaciju Ev.fudbalskog prvenstva sa Madjarima,jer su se tukli sa njima..kako napadaju turiste..kako propagiraju fasizam na tupsonovim koncerima...kako...kako...

Mislim da su "doterali cara do duvara":whistling:

Dugo je svet tolerisao njihov nacizam..Setite se kako prave kukaste krstove na tribinama..kako njihovi navijaci divljaju po Evropi..kako su izgubili organizaciju Ev.fudbalskog prvenstva sa Madjarima,jer su se tukli sa njima..kako napadaju turiste..kako propagiraju fasizam na tupsonovim koncerima...kako...kako...

Ja ih potpuno razumem....do toga je moralo da dođe, s obzirom da je to proces kroz koji prolaze sve države u smislu nacionalnog osvešćivanja, nacionalnog zanosa....često se ode u krajnost zbog toga....ali to je jednostavo proizvod državne neiživljenosti Hrvata....ipak, nikada nisu imali samo svoju državu do raspada SFRJ....okasnili su koji vek u odnosu na druge evropske države
Nažalost, to je ono što Pašić i Aleksandar nisu shvatali kad su pravili SHS....u suprotnom nikad ne bi progutali tako glupu sentimentalnu ideju....

ko pusteni s lanca..:roll: evidentno je da nisu zreli da imaju svoju drzavu..i da im je protektorat jedini nacin..
komplexi bre ..

e Vidis ZIKE pravi si nacionalista za ovo sve postoje dokumenta.
Kazi mi koje pobijo silne Crnogorce u selu Velika kod Plava da li si to cuo ili ne.
Ajde kazi mi koje to pobijo znaci JAPANCI ili Handzar divizija.
Vidis DPS da si klasicni nacionalista ja ovde govorim o dokazima i nista vise.

Nijesam ja nikakav "pravi nacionalista", zapravo, ti si. Govoriš o srpskim teritorijama, kako Istra i Boka treba da budu srpske, kako ovo, kako ono... Ja samo ne dam mojih 13.812 km2 i to je to. Ne treba mi ništa više. Zašto ste izgubili Kosovo? Zašto se BIH otcijepila i pokušavaju da ukinu RS, zašto se Crna Gora otcijepila, zašto Vojvodina želi veći stepen autonomije... Zato što mnogo tražite, imate velike ambicije, željeli biste da je sve vaše, da vladate čitavim Balkanom. E ne može!!! I zato je bolje da počnete da čuvate ovo što vam je ostalo, jer ako nastavite tako kao što ti misliš da treba, ni ovo malo vam neće ostati

Nijesam ja nikakav "pravi nacionalista", zapravo, ti si. Govoriš o srpskim teritorijama, kako Istra i Boka treba da budu srpske, kako ovo, kako ono... Ja samo ne dam mojih 13.812 km2 i to je to. Ne treba mi ništa više. Zašto ste izgubili Kosovo? Zašto se BIH otcijepila i pokušavaju da ukinu RS, zašto se Crna Gora otcijepila, zašto Vojvodina želi veći stepen autonomije... Zato što mnogo tražite, imate velike ambicije, željeli biste da je sve vaše, da vladate čitavim Balkanom. E ne može!!! I zato je bolje da počnete da čuvate ovo što vam je ostalo, jer ako nastavite tako kao što ti misliš da treba, ni ovo malo vam neće ostati
a ti mislis da si sad nezavistan i svoj na svome..alo matori..vise si bio svoj na svome u srj nego sad..al lupice te to u glavu ..vrlo skoro..;)
e da..a sto je sve manje srba turista u CG?:think:
nesto mi tu nije jasno..s druge strane..eto bre vama vas krs..ocete sami izvolte..od nas se manite..
srecom pa niJesam ja odlucivao o tome..al da jesam..ne bi se crnogorci sirili po beogradu..
ono kao sta su prve reci malog crnogorca.."a dje taj beograd?"//e vi ste jado tek jadni i bedni

Ma nikad vam nije bilo bolje nego dok su vam Srbi gradili primorje odvajajuci od plata godinama za posledice zemljotresa..dok ste se besplatno skolovali na nasim Univerzitetima..dok ste iz tih vuko.e.ina gledali u BG kao na spas..

Eto vam sad pa se koljite izmedju sebe..Mafijaska drzava podeljena do apsurda gde je jedan brat Crnogorac,a drugi Srbin..:eek:

Ponovo cete vi da molite da vas primimo nazad.Samo..sto smo mi blesavi pa je i ta opcija moguca...:sad2:

znate sta je meni smesno?
to sto okreni obrni opet se sve ovde vrti oko srbije..ceo svet zabole k..i za sloveniju i hrvatsku i bosnu,,a tek za crnu goru..svi bi da osvoje i pokore srbiju..pitam se ..zasto je srbija toliko bitna svima..?:think:
a centar balkana nije ni atina ni sofija ni zagreb ni podgorica..vec BEOGRAD
i to bas izgleda boli ove mlade "nezavisne" drzavice kolonije i banana republike

DPS zike mislio sam da si Hriscanin ali nisi ti to ali mrtve ne diraj
Ratni period od 1941. do 1945. godine Velika je tri puta razarana i spaljivana. Najveći pokolj Velika je doživjela 28. jula 1944. godine. Tog kobnog dana, na dan mučenika svetog Kirika i Julite, samo za dva sata zvjerski je ubijeno preko 600 veličke nejači, žena, djece i staraca. U tom pokolju su učestvovali motorizovane kolone ostatka 14. puka 7. SS divizije "Princ Eugen" i 21. brdske "Skenderbeg" divizije popunjava sa balistima, vulentarima i fašistima iz Sandžaka, Kosmeta, Plava i Gusinja.
Velika je treće selo u Evropi po broju žrtava u jednom danu tokom Drugog svjetskog rata.
Prije sedam godina, uz pomoć Crnogorsko-primorske mitropolije i drugih prijateljskih donacija, Veličani izgradiše Hram svetih mučenika Kirika i Julite. Sudbina ili slučaj je hteo, da se na taj dan dogodi i najkrvaviji egzodus nad veličkom djecom i njihovim majkama tog kobnog 28. jula 1944. godine. Sada se Veličani svake godine okupljaju na taj dan radi pomena na sve žrtve. Svake godine na taj dan, utvrđenim rasporedom naizmjenično po jedno bratstvo priprema ugodan program i skromnu zakusku uz prisustvo mnogobrojnih gostiju.
Život u Velici bio je pravo junaštvo. Zato su se i rađali ljuti ratnici, branioci našeg roda. Svaki veličanin je bio graničar, svaka žena i svako dijete bili su stražari. Tu je bio branik vjere pravoslavne, roda srpskog i države crnogorske. U tome je i bila krivicca Veličana i zbog toga su balisti i vulentari namjerili da nam sjeme zatru.
Opraštaju Veličani, ali nikad neće zaboraviti. Još nijesu tačno popisane sve žrtve pokolja u Velici, a njihove koljače, umjesto da prred sud izvedu, bez iole pokajanja zbog zločina "proizvedoše" u graditelje socijalističke i demokratske zajednice. Žrtvama nijesu ni spomenik dostojan podigli, a njihove potomke spriječiše svojevremeno da Hronika Velike napišu. Književnik Veljko Mijović u romanu "Crni vjetar" jedini je skupio hrabrosti da opiše velički pokolj.
I pored tolikih kritika, zabranjianja, knjiga je dočekala i treće izdanje.
Vjera hrišćanska, pravoslavna nalaže, da zločin oprostimo, ali ne i zaboravmo. Jer, narod koji zaboravi svoje stradalnike, ispisuje sebe iz istorije, a Veličani to neće, jer se crnogorska istorija, srazmjerno moći i drugim okolnostima, stvarala i u Velici taman kao i na Cetinju, na Čakoru kao i na Vučjem dolu. U čakorskim vrletima Crna Gora se branila i temeljila ništa manje nego na Grahovu. No, vrijeme i prilike onima u središtu dodjeljuju slavu i znamenja, a udaljenima, obično ostaju restlovi istorije. Naviknuti kroz istoriju da budemo gubitnici, ciklično su se smenjivale tragedije, padale nedužne žrtve, proganjani ili se sami selili.
Odvajkada se odavde bježalo i od sirotinje i od tiranije i nepravde, ali se uprkos svemu i ostajalo, a u posljednje pola vijeka raseljavanje je najpogubnije. Velika je svaki dan siromašnija za mladost i pamet, koja odlazi druge sredine izgrađuje, za bijela stada kojih gotovo i nema; za njive zalivađene, livade nekošene... U seoskom domu umjesto igranki i svadbi priređuju se parastosi, tu se jedino češće sastajemo.
Veličani su gubitnici i zbog toga što su nekako daleko od vladara, i lokalnih i onih gore, a nijesu baš ni poslušni. Možda se zbog te daljine i ne razumiju. Po onoj narodnoj: "Ko nije na vidoku, daleko je i od srca", što će reći da mu je podaleko i državna kasa, bez čije izdašnosti ne može biti napretka ni u ovom napaćenom i zapostavljenom kraju. Ponosni Veličani sve to oproštaju, ali pamte i podsjećaju - da se zna!
Rako KNEŽEVIĆ
Dostojevski za sve i sva vremena

Ja jesam hrišćanin, ne znam što ti sad pade na pamet da nijesam.
Koje mrtve? Đe sam ja spomenuo bilo kakve mrtve? Ti si počeo priču o Velici, a ja ti nijesam na to odgovorio, jer nijesam bio na forumu, pa tek sad vidim ove poruke.
Čuo sam za to selo, čuo sam i šta se tamo desilo, ali nijesam znao detalje. Međutim, niđe nijesam spomenuo niti na bilo koji način omalovažio žrtve u Velici, tako da ne znam zašto ovu priču vezuješ za mene.
A već ove priče tipa "mi branimo pravoslavlje", "oprosti, ali ne zaboravi", gade mi se, iskreno rečeno. Veliki broj ratova vodio se radi religije, na braniku religije i ostalim glupostima. Kad si ti toliki vjernik, ajde mi reci, KOJA TO RELIGIJA POZIVA NA RAT (osim islama koji poznaje Džihad, mada opet, i taj Džihad se najčešće ekstremno tumači). Reci mi, da li naša religija kaže da treba ratovati u njeno ime?? Da li je Hrist pozvao svoje sljedbenike da se bore kako bi ga spasili od raspeća?? NE!!! Ali su se našli neki pametnjakovići da nam sole pamet kako ratuju radi pravoslavlja i kako brane religiju, a glupi narod u to vjeruje. Da se iole slijede principi naših religija, na planeti Zemlji se ne bi ratovalo.

Back