Zašto ljudi iz većih hrišanskih zajednica prelaze u verske sekte?

Zašto ljudi iz većih hrišćanskih zajednica sa dužom tradicijom (pravoslavlje, katoličanstvo, protestantizam) prelaze u manje verske zajednice koje se nazivaju sektama? Šta očekuju da će na tim drugim mestima pronaći što nema u ovim dužom istorijom i tradicijom?
Pretenciozan naslov.
Pravilno bi trebalo da stoji : Zasto neki ljudi... ...

Cinjenica je da mnogo veci broj ljudi prelazi iz verskih sekti u zvanicne crkvene zajednice.Cesto puta posto se dobro opeku.
 
Pretenciozan naslov.
Pravilno bi trebalo da stoji : Zasto neki ljudi... ...

Cinjenica je da mnogo veci broj ljudi prelazi iz verskih sekti u zvanicne crkvene zajednice.Cesto puta posto se dobro opeku.
Verujem, nego mene interesuju oni koji su pri odluci da im se pridruže ili su već tamo. Koji su im motivi da se pridruže sektama?
 
kome, čija?
kako u tanahu onoliko proročanstva o mesiji a mesija došao i hrišćanstvo da bude sekta ono što jevrejima piše u svetoj im knjizi?
nemoj da me zajebavaš onaj ko je imao uvid u stari zavet je pisao novi kako to ne razumeš,ja kapiram da su nekada davno tako varali ljude ali ne kapiram da i dalje postoje ljudi koje je tako lako prevariti
to ti je kao da uđeš u kafanu i naručiš šniclu a kad ti konobar donese ti kažeš gle čuda ispunilo se proročanstvo,u starom zavetu je nešto poručeno novi zavet je to nešto isporučio kroz jevanđelja nepoznatih autora koja su pisana mnogo decenija nakon navodnog raspeća
 
nemoj da me zajebavaš onaj ko je imao uvid u stari zavet je pisao novi kako to ne razumeš,ja kapiram da su nekada davno tako varali ljude ali ne kapiram da i dalje postoje ljudi koje je tako lako prevariti
to ti je kao da uđeš u kafanu i naručiš šniclu a kad ti konobar donese ti kažeš gle čuda ispunilo se proročanstvo,u starom zavetu je nešto poručeno novi zavet je to nešto isporučio kroz jevanđelja nepoznatih autora koja su pisana mnogo decenija nakon navodnog raspeća
znači falsifikatori zajebali i onoliko ljudi bacano lavovima džabe?
 
Vidi ovako. Biblija i hriscanstvo su konfuzni do jaja. Ima stotine kniga u Bibliji i vecina su ih u protivrijecnosti. Crkva je ujedinjena pod Carem Konstantinom i postala je drzavna, i sve sekte su se morale ujediniti pod Carem u jednu crkvu.
Na primjer, od starog zavjeta prije Jova imas vjerovanje da nema duse i kad umres mrtav si i gotovo. Pa onda imas knjige u kojima ima ozivnjavanje tih mrtvih nakon apokalipse, Pa onda se pojavljuju spisi u kojima ima duse i dusa ide na onaj svijet. Pa onda imas vise bogova i hijerarhiju pa imas jednog boga.
To je jedna kafana i ne zna se ko pije ko placa, i onda naravno neka grupa kaze mi moramo od ove papazjanije da izdvojimo nesto smisleno, i naprave svoju crkvu, pa ih zovu sekta jer nisu pod jednom Rimskom Crkvom. Ali njima na zapadu ne smeta, jer su pod franackim carem, odani su franackom carstvu pa nije problem.
 
Zašto se manje hrišćanske zajednice nazivaju sektama?
jer je manja grupa sledila za nekim, i izdvojila se iz vece po ucenju, hrvati kazu sledba, jer su sledili za nekim, mi se pravimo da znamo strane jezike
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/us/definition/english/sect
a small group of people who belong to a particular religion but who have some beliefs or practices which separate them from the rest of the group

Middle English: from Old French secte or Latin secta, literally ‘following’, hence ‘faction, party’, from the stem of sequi ‘follow’.
 
pa i samo hrišćanstvo je na samom početku bila sekta
pa, tako je dozivljavana, recimo za prve dve decenije, ali ju je apostol Pavle odvojio od judaizma, kao apostol neznabozaca, i zahvaljujuci njegovim misijskim putovanjima hriscanstvo se prosirilo, imalo tu prvobitnu ekspanziju, tako da si ti delimicno u pravu, postojao je rizik da ostane jedna medju mnogim judaistickim sektama
to nešto isporučio kroz jevanđelja nepoznatih autora koja su pisana mnogo decenija nakon navodnog raspeća
ljudi su postajali hriscani jer su se desavala cuda, inace ne bi, jevendjelje je propovedano usmeno, a ako bas hoces prvi sa pisanjem je zapoceo apostol Pavle pisuci poslanice - da nije bilo cuda ne bi on uspeo nista, pa vidi kolika je mala azija i gde je rim cak u odnosu na judeju

jevandjelja su napisana kada se shvatilo da postoji mogucnost da ne bude drugog dolaska za vreme njihove generacije, vec neke naredne, ko zna koje, a inace ih ne bi ni pisali, rec se prenosila usmeno, uzivo, zajedno sa cudima, i mase su se krstavale i postajale hriscani
 
Poslednja izmena:
Zašto ljudi iz većih hrišćanskih zajednica sa dužom tradicijom (pravoslavlje, katoličanstvo, protestantizam) prelaze u manje verske zajednice koje se nazivaju sektama? Šta očekuju da će na tim drugim mestima pronaći što nema u ovim dužom istorijom i tradicijom?
vole da svrljaju, nije to samo prelazak jednom, nego po vise puta, izmenjaju neki sekte kao carape, koja ima bolji program, samo se pod programom podrazumeva zabava, socijalizacija, kuhinja, umetnicke sekcije itd, mada se trude da imaju i nedeljne skole, nesto i da se nauci, seminare, simpozijume, putovanja u izrael

ja kada sam kolegi rekao, i'm starting up a church, on je odmah odgovorio, i'm in.
 
Poslednja izmena:
Zašto ljudi iz većih hrišćanskih zajednica sa dužom tradicijom (pravoslavlje, katoličanstvo, protestantizam) prelaze u manje verske zajednice koje se nazivaju sektama? Šta očekuju da će na tim drugim mestima pronaći što nema u ovim dužom istorijom i tradicijom?
Proшао сам неколико секти, да научим, пошто сам знатижељан, али никад ме припадност некој групи није занимала,
па сам остао Православац, јер једноставно ту се осећам слободно...
 
Proшао сам неколико секти, да научим, пошто сам знатижељан, али никад ме припадност некој групи није занимала,
па сам остао Православац, јер једноставно ту се осећам слободно...
Po meni je bolje sto si ostao tamo gde si bio jer znatizeljnost i osecanja u vezi "licne slobode" uopste nisu ozbiljni razlozi da se neko odluci da postane deo neke druge verske zajednice !!!
Naime,ukoliko ti licna osecanja u vezi toga sta bi , po tebi, trebala obuhvatati vera u Boga i verska praksa nalazu zkljucak da se u sredini gde se trenutno nalazis sve to ne prihvaca i praktikuje kako treba a da sve to ipak bude "izvagano na Biblijskoj vagi"onda stvarno ne vidim zasto bi neko ostavio zajednicu gde ima puno prijatelja,rodbine i t.d. samo da bi udovolio svom istrazivackom duhu...ALI ...

Ako se tvoja odluka temelji na tvoja saznanja iz Svetog Pisma na osnovu kojih vidis da verski i duhovni standardi tvoje verske zajednice ne korespondiraju sa Biblijskim dok si ujedno stekao neka saznanja da se u nekoj drugoj zajednici to zaista prihvaca i veruje u skladu sa Svetim Pismom - e onda je to vec sasvim druga stvar...!!!
 

Back
Top