Zašto je Švedska najbezbednija zemlja za vozače - i 4 pravila koja im bukvalno čuvaju život na putu

*Hannah*

Iskusan
Poruka
5.708
12. avgust 2019 | 09:55
5
Zašto je Švedska najbezbednija zemlja za vozače - i 4 pravila koja im bukvalno čuvaju život na putu

Postoji nekoliko stvari koje bi vozači u Srbiji mogli da nauče iz ovog primera
Foto: PIxabay.com
Ova skandinavska zemlja, odakle je i marka Volvo koja je sinonim za bezbednost u vožnji, usvojila je 1997. politički plan "Vision Zero" čiji je krajnji cilj automobilski saobraćaj bez ljudskih žrtava.

Program itekako daje rezultate jer po podacima Svetske zdravstvene organizacije iz 2010. u Švedskoj su na putevima poginule tri osobe na 100.000 stanovnika.

Poređenja radi, na nemačkim putevima, koji se po svetskim standardima smatraju vrlo bezbednim, život izgubi 4,7 ljudi na 100.000 stanovnika. U Srbiji je taj odnos 2010. iznosio 8,3/100.000.

Drugim rečima, u Švedskoj je 2017. godine u saobraćajnim nesrećama život izgubilo 270 osoba, što je gotovo duplo manje u odnosu na 1997. godinu kada je ova broj iznosio 541 ljudski život.

Najvažnije načelo švedske saobraćajne politike jeste da je ljudsko zdravlje ispred potrebe da se ostvari mobilnost stanovništva i drugih ciljeva sistema drumskog saobraćaja.

Konačni cilj, koji bi trebalo ostvariti do 2020. godine, je spuštanje broja žrtava na putevima na nulu.

A kako bi to uspeli, Šveđani se oslanjaju na sledeće strategije:


Ograničenje brzine
Brza vožnja bahata, automobil juri, brzina

Foto: Pixabay
U poređenju sa drugim zemljama, brzina na putevima u Ševedskoj je mnogo opuštenija.
A za to postoji veoma prost razlog, tvrdi Anders Lie, stručnjak za bezbednost na putevima.
- Ako nešto krene po zlu, mnogo manje će vas bolesti ako vozite polako, objašnjava.
Vozači na putevima oimaju ogranićenje brzine od 80 kilometara na sat, dok ono na autpoutevima iznosi 120 kilometara na sat. Uprkos tome. većina vozača se odlučuje da ne prebacije preko 110 km/h.
A tu su i planovi da se donese ograničenje brzine od 40 kilometara na sat u naseljenim područijima.

Zamke za brzu vožnju
Brza vožnja bahata, automobil juri, brzina

Foto: Pixabay
Švedska ima 1.500 fiksiranih zamki za brzu vožnju.
Ipak, Lie tvrdi da je samo desetina njih aktivan u svkaom trenutku.
- Oslanjamo se na poverenje između građana i ostatka društva. Vrlo malo ljudi započinje dan sa idejom da prekrši zakon, tvrdi on.
Sve dok vozači poštuju ograničenje brzine, većina kamera ih snima, ali ne dobijaju kazne. Ako se saobrtaćaj kreće brže, kamere se ponovo aktiviraju i prekršioci dobijaju kazne sve dok se prosečna zabeležena brzina ne smanji.
A kazne su prilično ozbiljne i iznose između 150 i 250 evra.
- Ne izdajemo previše kazni. Država na njih ne gleda kao na važan izvor prihoda, priča Lie.

Analiza nesreća
Saobraćajna nesreća, sudar, Zvezdan

Foto: radiomagnum.rs
Stručnjaci analiziraju svaku fatalnu nesreću kako bi pronašli uzrok, kako je došlo do povreda, da li je auto kriv ili putevi, da li je auto išao previše brzo, da li je vozač nosio pojas ili je bio pijan.

Poboljšanje puteva
Švedskaje investirala značajan novac u svoje puteve.
- Mi smo velika zemlja sa malo stanovnika. Zato ne možemo da ulažemo ogroman novac u puteve kao Nemci, objašnjava Lie.
Na putevima u Švedskoj, trake za suprotne smerove s uodvojene fizičkim barijerama koje je mnogo teže preći nego tradicionalne bele linije koje obeležavaju centar puta.
Samo ova mera je smanjila broj nesreća na putu za 90 odsto.

Vožnja u pijanom stanju
Brza vožnja bahata, automobil juri, brzina

Foto: Pixabay
U svakoj petoj saobraćajnoj nesreći u Švedskoj učestvovao je neko ko je konzumirao alkohol.
Zato je 90.000 autobusa, kamiona i taksija opremljeno takozvanim "alkoholnim bravama", što znači da vozač ne može da pokrene vozilo pre nego što dune u nju. Pokaže li se da u dahu ima alkohola, vozilo je nemoguće "upaliti".
Dopuštena količina alkohola u krvi je 0,2 promila. To je čaša piva.
"To je jasan znak celom društvu", rekao je Lie. "Ili piješ ili voziš".
(Telegraf.rs)


https://www.telegraf.rs/auto/auto-s...tm_campaign=nove_povezane_vesti&utm_content=1

Sta mislite o ovom Svedskom modelu i da li bismo i mi mogli da se ugledamo na Svedjane?
Meni se ovaj njihov model jako dopao i bilo bi lepo da se ugledamo na isti.
Posebno mi se dopala ova poslednja stavka sa alkoholnim bravama. To bi trebalo u svim vozilima ugraditi.
 
Posebno mi se dopala ova poslednja stavka sa alkoholnim bravama. To bi trebalo u svim vozilima ugraditi.

Мени се изузетно не допада и такве глупости бих забранио. Као да полиција не зна ко вози пијан.... Исто као што не знају и ко дилује дрогу. Ма хајте, молим вас.

Као да већ нема довољно идиотских система на аутомобилима, само недостаје још један који ће да багује.
 
kod nas neki kad bi puhnuo u bravu, raspala bi se kola ko draguljcetu..
:lol:

Мени се изузетно не допада и такве глупости бих забранио. Као да полиција не зна ко вози пијан.... Исто као што не знају и ко дилује дрогу. Ма хајте, молим вас.

Као да већ нема довољно идиотских система на аутомобилима, само недостаје још један који ће да багује.

Slazem se za kojekave sisteme, ali kako disciplinovati sve vise posebno novopecenih vozaca dvadesetih godina koji se bahate, divljaju ulicama zeljni dokazivanja. Kazne koliko vidim nesto nisu delotvorne.
 
Slazem se za kojekave sisteme, ali kako disciplinovati sve vise posebno novopecenih vozaca dvadesetih godina koji se bahate, divljaju ulicama zeljni dokazivanja. Kazne koliko vidim nesto nisu delotvorne.
Казне се не примењују, то је проблем. Евентуално јуре пешаке који прелазе улицу на полуцрвено или 6м од пешачког прелаза кријући се иза трафике. Или неко возило коме недостаје лајсна.

Полиција намерно избегава да уђе у конфликт са бахатим грађанима. Питање је само да ли је то интуитивно јер се плаше за себе, спонтано јер су већ покушавали много пута па ништа конкретно није било, или постоји директива одозго да се дозволи бахатим будалама да психолошки уништавају грађане на свим пољима, па и на саобраћајном.

Тај систем са алохолном бравом ће једноставно искључити у компјутеру и то је то. Ако их већ не заустављају и кажњавају због насилне вожње, сигурно то неће радити због "поквареног сензора" у аутомобилу.
 
Казне се не примењују, то је проблем. Евентуално јуре пешаке који прелазе улицу на полуцрвено или 6м од пешачког прелаза кријући се иза трафике. Или неко возило коме недостаје лајсна.
Kada bi se doneo Zakon da se prolazak kroz crveno svetlo kaznjava sa jednom prosecnom mesecnom platom - vise ne bi bilo prolazaka kroz crveno....I tako redom.
 
Kada bi se doneo Zakon da se prolazak kroz crveno svetlo kaznjava sa jednom prosecnom mesecnom platom - vise ne bi bilo prolazaka kroz crveno....I tako redom.
Неће да буде. Строжији закони у корумпираној држави доносе само горе стање ствари и обијају се о главу нормалним грађанима. Једино што може да се деси је да за пролазак кроз црвено ти или ја идемо у затвор на 10 година, а неки ће и даље убијати пешаке и бити на слободи.
 
Неће да буде. Строжији закони у корумпираној држави доносе само горе стање ствари и обијају се о главу нормалним грађанима. Једино што може да се деси је да за пролазак кроз црвено ти или ја идемо у затвор на 10 година, а неки ће и даље убијати пешаке колико и слободно шетати.
Nije to tako u praksi.
U zemlji gde ja zivim niko nije postovao saobracajne propise.
Ali, kada je policija pocela da kaznjava - odmah su vozaci jako dobro znali kako treba da se ponasaju.
Kazna nije mogla da se plati na licu mesta (da bi se izbegla korupcija) vec samo u banci.
 
Min kazna je 130evra za prekoracenje brzine e onda ide % koliko je prekoracenje od ograničenja, to može lako izaći na mesečnu platu pa ide ponovno polaganje (500evra) pa 3g uslovne vožnje a ukoliko se ponovi prekršaj u te 3g zabrana vožnje na 6meseci pa ponovno poganje itd .. Za alkohol isto tako deru kožu.. Po džepu kad se udara i kad se kazna ne može eskivirati naravno da ima efekta ..
 
5


Sta mislite o ovom Svedskom modelu i da li bismo i mi mogli da se ugledamo na Svedjane?
Meni se ovaj njihov model jako dopao i bilo bi lepo da se ugledamo na isti.
Posebno mi se dopala ova poslednja stavka sa alkoholnim bravama. To bi trebalo u svim vozilima ugraditi.
Teško vrlo teško. Mislim da je ovoliki broj udesa kod nas posljedica više faktora u isto vrijeme.I mora se poraditi na iskorjenjivanju svih njih. A to će ići teško. Pri tome su i kazne za tu vrstu prekršaja preblage.
 
Sta mislite o ovom Svedskom modelu i da li bismo i mi mogli da se ugledamo na Svedjane?
Meni se ovaj njihov model jako dopao i bilo bi lepo da se ugledamo na isti.
Posebno mi se dopala ova poslednja stavka sa alkoholnim bravama. To bi trebalo u svim vozilima ugraditi.
I meni. Policija nikad ne može uobičajenim sredstvima otkriti sve pijane vozače. Da je mogla ne bi to ugrađivali. Švedska je mnogo uređenija zemlja od naše pa je svejedno pijanstvo za volanom i tamo prblem. Dobre su mere, za neke treba para,a za neke samo dobre volje. Meni se recimo nije dopalo kad je ovde podignuto ograničenje na autoputevima. Mislim da je to greška.
 
primer parce ulice Omladinskih brigada od raskrscnice sa ulicom Jurija Gagarina do prve raskrsnice cirka 100m duzine, vozi se kao da kasne juce da podignu 7cu na lotou pesacki prevoz je sprdnja jednostavno fale prepreke recimo lezeci . U svedskoj Takodje imaju kolko hoces kruznih tokova , kruzni tok je veoma efikasan da uspori vozila ,takodje po naseljima gde imas po dve trake suze na 1 traku sa prepekama na putu pa ti lomi auto kolko hoces toga ima dosta po sarenim naseljima .Negde u maju sam sleteo na aerodrom Surcin dnevni let i posle 100 m u taxiju sam dobio nezadrziv nagon da otmem volan taxisati i da sviram budalama.
 
primer parce ulice Omladinskih brigada od raskrscnice sa ulicom Jurija Gagarina do prve raskrsnice cirka 100m duzine, vozi se kao da kasne juce da podignu 7cu na lotou pesacki prevoz je sprdnja jednostavno fale prepreke recimo lezeci . U svedskoj Takodje imaju kolko hoces kruznih tokova , kruzni tok je veoma efikasan da uspori vozila ,takodje po naseljima gde imas po dve trake suze na 1 traku sa prepekama na putu pa ti lomi auto kolko hoces toga ima dosta po sarenim naseljima .Negde u maju sam sleteo na aerodrom Surcin dnevni let i posle 100 m u taxiju sam dobio nezadrziv nagon da otmem volan taxisati i da sviram budalama.
Krenuli su i po Beogradu odavno to da rade, suzavaju ulicu do krajnjih granicq i postavljaju jako ostre ivicnjake. Pogledajte sve ovo sto se radilo u zadnje vreme.

Iskreno, mislim da ljudi retko ginu u Beogradu,veci problem je cuvena crna tacka. - Ibarska magistrala. Jednostavno, preopterecen i prenaseljen put, i tuse non stop nesto desava
 

Back
Top