Zašto je sve više apatičnih ljudi?

Džudi S

Ističe se
Moderator
Poruka
2.396
fff.jpg
Apatija ili ravnodušnost je nedostatak interesovanja za životne aktivnosti ili interakciju sa drugima.

- Izvor https://www.jatomogu.rs/blog/licni-razvoj/apatija-simptomi-lecenje/

Svi mi koji živimo u ovoj državi znamo zašto smo, neki manje a neki više, apatični.

Ali, ovo nije potforum "Politika" i tema nije usko povezana sa politikom i političarima. Zato vas sve molim da ne diskutujemo o politici na potforumu koji se zove "Psihologija".

Sve je manje empatičnih ljudi i kada naiđemo na njih prijatno se iznenadimo.

Zašto smo apatični? Moje mišljenje je da se vreme promenilo. Pozdravljam napredak nauke i tehnologije. Živimo u 21.veku i potpuno je normalno da i nauka napreduje i da napreduju moderne tehnologije.

Najveći i možda jedini minus modernih tehnologija je otuđenje. Otuđuje se osnovna ćelija društva- porodica, otuđujemo se od prijatelja. Nemamo vremena da popijemo kafu sa nekom komšinicom ili komšijom.

Tačno, mnogo radimo, ali imamo i vikende i godišnje odmore. Znači imamo bar ponekad slobodno vreme.

Treba to vreme provesti sa najužom porodicom, ali treba pronaći i vreme za rodbinu, prijatelje, komšije.

Nismo to mogli kada je vladala pandemija covid 19, ali to možemo sada.

Takođe, nije loše da pogledamo nekad vesti, ili da ih pročitamo na nekom portalu. Besmisleno je u eri moderne tehnologije biti neinformisan. Ovde mislim na sve ljude koji nemaju depresiju ili neki psihički poremećaj koji ometa normalno funkcionisanje u svakodnevnim aktivnostima.

Da li je i gde nestala empatija? Zašto je sve više ljudi apatično, ravnodušno?

Zašto sve više ljudi živi u nekom svom tzv "mikrokosmosu" i ne zanimaju ih dešavanja oko njih? Zašto apatične ljude ne zanimaju ljudi koji nisu u njihovom "mikrokosmosu"?

Zato jer su se možda opekli ako su prije drugima pomagali, a rijetko tko je to cijenio?

Životna iskustva dosta promijene odnose prema ljudima.

Nazad očekivati platu za hitne pomoći i upozorenja je neljudski.
Pametni ljudi imaju izbor da otupe ili da se sklanjaju od budala. Tako nešto smatram, ali ispravite me.

Poslednja izmena od moderatora:

Zašto sve više ljudi živi u nekom svom tzv "mikrokosmosu" i ne zanimaju ih dešavanja oko njih? Zašto apatične ljude ne zanimaju ljudi koji nisu u njihovom "mikrokosmosu"?
Svi živimo u svom mikrokosmosu. U iluziji odvojenosti. Svest o jedinstvu
svega nema ni 2% ljudi na ovoj planeti.

Kažu da je Mark Tven rekao: Kada bi izbori mogli nešto bitno promeniti,
oni bi bili zabranjeni. I da nije to on rekao, to je potpuno tačno. Nisam
dakle apatična, neempatična, ako u tome ne želim da učestvujem.
Samo odustajem od igre kojom se ništa suštinski ne može promeniti.
A zašto se ne može promeniti? Zato što sjaše Kurta da uzjaše Murta.
Kurta se već nakrao, zaposlio sve svastike i sestriće. Onda dođe
Murta koji je gladan, koji tek treba da se nakrade i zaposli familiju.
Bolje onda nek ostane ovaj prvi jer sa svakom godinom vlasti sve
manje štete pravi. Možda se na kraju zasiti, pa počne nešto korisno
da radi. Možda i neće, ali je meni svejedno ko će od njih dvojice da
krade i laže.
Drugi i osnovni razlog je što, koga god da biram, ja zapravo biram
da neko nada mnom vlada. I još mi kažu da ja to moram, da je to
moja dužnost i obavaza. Svašta. Za mene bi apatija bila da se pomirim
sa sudbinom da tako mora i da izađem da biram vladara. Ne mora
niko da vlada. Može da postoji svet u kome će pojedinci služiti užoj
ili široj zajednici.

Nazad očekivati platu za hitne pomoći i upozorenja je neljudski.
Pametni ljudi imaju izbor da otupe ili da se sklanjaju od budala. Tako nešto smatram, ali ispravite me.
U kojem smislu neljudski?

Ja nisam za takve stvari očekivao plaću, ja pričam o tome kad sam kao čovjek pomagao nekima koji su me poslije i vrijeđali i smatrali me lośijim

Poslednja izmena od moderatora:
Ti si svoje odradio i uživaj. Neće da ti se zahvale? Zahvaljuju se nekom ako ne tebi , ništa ne brini. Kome kažu "hvala", taj im je gospodar. Smej se, smej, uvek se smej!
Moguće, ali ja gledam npr razdoblje nakon srednje śkole, ja sad imam 34, znaći u 14 godina vrlo prećesto su me neki ljudi razočarali, pa rekao bih, baś jako razočaralo njih skoro pa deset, a neka polovična razočaranja od poznanika, to sigurno preko 20ak ljudi u ovih 14ak godina.

Sada imam możda pet prijatelja, i nekih sedam osam poznanika koji bi możda mogli bit prijatelji, ali eto......

Moguće, ali ja gledam npr razdoblje nakon srednje śkole, ja sad imam 34, znaći u 14 godina vrlo prećesto su me neki ljudi razočarali, pa rekao bih, baś jako razočaralo njih skoro pa deset, a neka polovična razočaranja od poznanika, to sigurno preko 20ak ljudi u ovih 14ak godina.

Sada imam możda pet prijatelja, i nekih sedam osam poznanika koji bi możda mogli bit prijatelji, ali eto......

Upozoravam sve svoje đake na velike i male boginje kroz ćaskanje kad misle da je mali odmor.
Šta? Ko si bio sa 14, a ko si sad?
Jesi li ista osoba?

Pogledajte prilog 1561723Apatija ili ravnodušnost je nedostatak interesovanja za životne aktivnosti ili interakciju sa drugima.

- Izvor https://www.jatomogu.rs/blog/licni-razvoj/apatija-simptomi-lecenje/

Svi mi koji živimo u ovoj državi znamo zašto smo, neki manje a neki više, apatični.

Ali, ovo nije potforum "Politika" i tema nije usko povezana sa politikom i političarima. Zato vas sve molim da ne diskutujemo o politici na potforumu koji se zove "Psihologija".

Sve je manje empatičnih ljudi i kada naiđemo na njih prijatno se iznenadimo.

Zašto smo apatični? Moje mišljenje je da se vreme promenilo. Pozdravljam napredak nauke i tehnologije. Živimo u 21.veku i potpuno je normalno da i nauka napreduje i da napreduju moderne tehnologije.

Najveći i možda jedini minus modernih tehnologija je otuđenje. Otuđuje se osnovna ćelija društva- porodica, otuđujemo se od prijatelja. Nemamo vremena da popijemo kafu sa nekom komšinicom ili komšijom.

Tačno, mnogo radimo, ali imamo i vikende i godišnje odmore. Znači imamo bar ponekad slobodno vreme.

Treba to vreme provesti sa najužom porodicom, ali treba pronaći i vreme za rodbinu, prijatelje, komšije.

Nismo to mogli kada je vladala pandemija covid 19, ali to možemo sada.

Takođe, nije loše da pogledamo nekad vesti, ili da ih pročitamo na nekom portalu. Besmisleno je u eri moderne tehnologije biti neinformisan. Ovde mislim na sve ljude koji nemaju depresiju ili neki psihički poremećaj koji ometa normalno funkcionisanje u svakodnevnim aktivnostima.

zato što imaju world wide web.

Pa, pitala si da li je I OTAC Nikodim apatičan... Mislila si na neke druge, OK.
Opšta apatija je objašnjena ovako:
koju karakteriše manja motivacija, slabi emocionalni odgovori i nedostatak društvenog uklapanja

Motivacija za šta? Duhovnici nemaju ambicije. Prepušteni su Božijoj volji.
Imaju slabe emocionalne odgovore, što ne znači da nemaju osećanja.
Burne emocionalne reakcije su prepreka osećanjima.
O nedostatku društvenog uklapanja valjda ne moram ni da pričam.

Opšta apatija je objašnjena ovako:
koju karakteriše manja motivacija, slabi emocionalni odgovori i nedostatak društvenog uklapanja

Motivacija za šta? Duhovnici nemaju ambicije. Prepušteni su Božijoj volji.
Imaju slabe emocionalne odgovore, što ne znači da nemaju osećanja.
Burne emocionalne reakcije su prepreka osećanjima.
O nedostatku društvenog uklapanja valjda ne moram ni da pričam.
Čast mi je!
Mnogo volim da slušam i čitam mudre. Ogreje me Sunce svaki put.

Vidim da je @Black_star lajkovao ovo što si rekla, pa ako možete
zajedničkim snagama nekako da mi pojasnite šta tu piše.. :think:
Ne znam šta će @UltraBasic reći,:) ali ovako ja to shvatam: ima i ona izreka što manje znaš, to se manje živciraš. To je kolokvijalna varijanta.
U dubljem smislu, neznanje je dalje izjednačeno sa nesvešću. U još dubljem smislu, znanje - koje opterećuje - odnosilo bi se na spoznaju puteva zla. ;):cool:
Ako se trudimo da navatamo sotonu u svim načinima njegovog ovozemaljskog ispoljavanja, shvatićemo - ako smo iole bistriji - da trošimo dragocene resurse našega bića na entitet kome se i sa svom zamislivom spoznajom njegovih dejstava ne može na taj način stati na put, svakako ukoliko nam je upravo to namera, a ne želja da isto primenjujemo zarad svoje grešne koristi... Umesto toga, uvid u tako nešto treba isključiti, nazvali to "neznanjem" ili "nesvešću". Svakako, ovo ne podrazumeva da nesvest treba da preovlada. I sama antička kosmogonija apostrofira nastanak svog našeg Kosmosa iz Potpunog Haosa, nečeg primordijalnog, izgubljenog u sećanju nastale Kreacije kao besvest, Pra-Nesvest. Misterija savremene nauke, i astronomije i psihologije je da li je time Haos potpuno i iščezao iz plana postojanja... ;) (Frojdovo i Jungovo "podsvesno"). No, to i nije suviše bitno za ovu našu stvar.:) Poenta je da će se u opštoj nivelaciji prauzroka, ono što ti je Sidarta govorio kao Nirvani, rešenju pitanja patnje (čitaj: zla), rodititi - iz nesvesti (za prauzrok) zapravo nova Svest - o ishodu, to ti je onaj Tao iliti Put, te će nasuprot neshvatljivoj svesti o zlu - iz nivelacije kroz nesvest - reset na svest haosa koja je Nesvest - biti stvorena i rođena Nova Svest - svest o svemu Dobrom. Nemeste i ćaoće i tako to....:cool::cool::lol:

Ne znam šta će @UltraBasic reći,:) ali ovako ja to shvatam: ima i ona izreka što manje znaš, to se manje živciraš. To je kolokvijalna varijanta.
U dubljem smislu, neznanje je dalje izjednačeno sa nesvešću. U još dubljem smislu, znanje - koje opterećuje - odnosilo bi se na spoznaju puteva zla. ;):cool:
Ako se trudimo da navatamo sotonu u svim načinima njegovog ovozemaljskog ispoljavanja, shvatićemo - ako smo iole bistriji - da trošimo dragocene resurse našega bića na entitet kome se i sa svom zamislivom spoznajom njegovih dejstava ne može na taj način stati na put, svakako ukoliko nam je upravo to namera, a ne želja da isto primenjujemo zarad svoje grešne koristi... Umesto toga, uvid u tako nešto treba isključiti, nazvali to "neznanjem" ili "nesvešću". Svakako, ovo ne podrazumeva da nesvest treba da preovlada. I sama antička kosmogonija apostrofira nastanak svog našeg Kosmosa iz Potpunog Haosa, nečeg primordijalnog, izgubljenog u sećanju nastale Kreacije kao besvest, Pra-Nesvest. Misterija savremene nauke, i astronomije i psihologije je da li je time Haos potpuno i iščezao iz plana postojanja... ;) (Frojdovo i Jungovo "podsvesno"). No, to i nije suviše bitno za ovu našu stvar.:) Poenta je da će se u opštoj nivelaciji prauzroka, ono što ti je Sidarta govorio kao Nirvani, rešenju pitanja patnje (čitaj: zla), rodititi - iz nesvesti (za prauzrok) zapravo nova Svest - o ishodu, to ti je onaj Tao iliti Put, te će nasuprot neshvatljivoj svesti o zlu - iz nivelacije kroz nesvest - reset na svest haosa koja je Nesvest - biti stvorena i rođena Nova Svest - svest o svemu Dobrom. Nemeste i ćaoće i tako to....:cool::cool::lol:
Fino si sve ovo napisao. Jedino se ne bih složila sa tim da se svest može
roditi iz nesvesti. To je transhumanistička ideja, a ne Budina.
Da je sve nastalo iz pra nesvesti u to bi se i vraćalo i izlaza ne bi bilo.

Back