Zašto je samo Srbija sa pokrajinama?

Srbija prosto nije imala kulturološki kapacitet da drži i integrise te teritorije.
To se i ne radi tako , uvek postoji pravilo kad neke teritorije ulaze u nove granice da se prvo uce nacionalnom idetintetu preko prisile zivota u istoj drzavi , posle ide kultura..Nemojte da se zanosite da Srbija nije imala potencijala da formira veliku skolu u Zagrebu.....
Ne znam tacno dokle je bacao dositej svoj uticaj, ali Srbija je sigurno imala sposobnosti da administrativno uspostavi uticaj na celoj teritoriji Velike Srbije, koja nije bratoubilacka verzija Seselja, ebo ga blentavog....ratnohuskackog...
nego veca, znaci i Slovenija i Hrvatska i cela Juga, i Makedonija , samo primerenije i adekvatnije...

To se i ne radi tako , uvek postoji pravilo kad neke teritorije ulaze u nove granice da se prvo uce nacionalnom idetintetu preko prisile zivota u istoj drzavi , posle ide kultura..

Toga nema kod primitivnih nefunkcionalnih država. Kosovo nije Srbija mogla da integrise 100 g. a kamo li šta drugo. Srpska nacionalna ideja je previše uska, plemenska i isključiva da bi mogla šire teritorije integrisat.

Па и тај пост је предугачак. Могао би сатима да их набрајама. О хиљадама се ради. Јеси ли ти при себи, да инсистираш да сад овде набрајам хиљаде Чеха, Пољака, Француза, Италијана, Немаца, који су се преселили у Србију?
Ne da ih nabrajaš, nego da daš izvor koji kaže da se u Srbiju preselilo na hiljade Čeha, Poljaka i ostalih.

Toga nema kod primitivnih nefunkcionalnih država. Kosovo nije Srbija mogla da integrise 100 g. a kamo li šta drugo. Srpska nacionalna ideja je previše uska, plemenska i isključiva da bi mogla šire teritorije integrisat.
Dobro ako poredis jugoslovensku a Srbija 1918 je bila Jugoslovenska Srbija, i Srpsku Srbiju , onda si u pravu....Srbi su i danas skoro sa svima na pusti me da budem dominantna svinja.....ako nisi dominantna kao ja onda nisi Srbin, nego si ********* ili nesto drugo , drugosrbijanac...
Ali stvarno je kapacitet tek stvorene Jugoslavije bio Jugoslovenski Srbi.....znaci itekako je mogla Srbija da postane Jugoslovenska Srbija, a to je najveca i najjaca Srbija koja moze da postoji...

Usput Srbi su mogli da biraju da li ce da budu malo pre toga i Turski Srbi ili samo Srbi...pa su izabrali da budu Zmaj Jovini Srbi , Dositejevi Srbi , Vukovi Srbi... a ne age i begovi, a bilo je jakih i takvih ideja...daj da imam svoju prokletu avliju i prokletu krv i da savatavam zene po svom okrugu , aka Trsteniku...

Dobro ako poredis jugoslovensku a Srbija 1918 je bila Jugoslovenska Srbija, i Srpsku Srbiju , onda si u pravu....Srbi su i danas skoro sa svima na pusti me da budem dominantna svinja.....ako nisi dominantna kao ja onda nisi Srbin, nego si ********* ili nesto drugo , drugosrbijanac...
Ali stvarno je kapacitet tek stvorene Jugoslavije bio Jugoslovenski Srbi.....znaci itekako je mogla Srbija da postane Jugoslovenska Srbija, a to je najveca i najjaca Srbija koja moze da postoji...

Pa danasnja Srbija je jugoslovenska Srbija, stvorena kao SR.

Odje si objasnio zašto danas niko neće sa Srbima i Srbijom.
Jeste ,ali 1918 Srbi po SHS su bili Srbi koji su bili mahom jugoslovenski Srbi po orjentaciji...
Ne izmisljam ja nista....a to sto ne odgovara danasnjim Srbima takva politicka i narocito kulturna i ekonomska orjentacija Srba tada i ocigledno pobeda primitivizma Srpske Srbije, to nije moja politicka demagogija, nego samo iskaz propustene prilike i Pasic sprdanije od SHS...
Ziivojin Misic je bio samo vojni general, nije bio lider, bio je patriota koji zna svoja ogranicenja a opet je bio tri puta i neprijatelj srpskog naroda..
Da nije takva vojnicina, nego i politicki ohrabren, Pasica bi obesio da visi o najvecu banderu u Zagrebu , ne u BG, da gleda ka BG, zbog onog sto je uradio u Jugoslaviji....Sina samo u zatvor za ono sto je uradio u BG...

Jeste ,ali 1918 Srbi po SHS su bili Srbi koji su bili mahom jugoslovenski Srbi po orjentaciji...
Ne izmisljam ja nista....a to sto ne odgovara danasnjim Srbima takva politicka i narocito kulturna i ekonomska orjentacija Srba tada i ocigledno pobeda primitivizma Srpske Srbije, to nije moja politicka demagogija, nego samo iskaz propustene prilike i Pasic sprdanije od SHS...

Ti Srbi SHS nijesu bili jugoslovenski ništa, već isti svinjac kako si lijepo opisao. Oni su radjali ustase svojim djelovanjem.

Ti Srbi SHS nijesu bili jugoslovenski ništa, već isti svinjac kako si lijepo opisao. Oni su radjali ustase svojim djelovanjem.
Delovanjem , ali ja sam gledao kako se od uplasenih ljudi prave krvnici , treba ti 6 nedelja...ej 6 nedelja......
Malo piski i place prvu noc kad prekolje prvi put , posle ogugla, problem je da ga zadrzis da ne pocne da voli da se slika dok radi to...

Ne uzimajmo da od ljudi pravimo svece.....a pre toga ih dresiramo da budu krvnici....

Moglo je da budu jugosloveni Velike Srbije, Pasic i jos neki su uradili da postanu krvnici Hrvati i ostanu takvi i do danas, ili da postanu ebe mi se Slovenci i ostanu takvi do danas...
A Srbi su postali kompleksasis Veliki Srbi koji bi da prave Veliku Srbiju na raznim nemogucim terenima i nemogucim prilikama, kako ih koji debil nahuska....a lako se huskaju..

Jeste , sramota je biti deo pripadnik naroda koga je tako lako nahuskati na dominaciju nad drugima.....a istovremeno je opomena drugim narodima ko im je u komsiluku....

Uvek su tu i neki drugi Srbi koji umeju dobro da integrisu svoje interese i srpske interese a da ne ugroze tudje....Ali su uvek oznaceni kao neprijatelji srpstva....

Дакле, псеудоусташа и малохрват. Ок. Није шија него врат. Апартид, човек без идентитета, конвертит и тако даље.
Ti si jednostavno takav tip Srbina kojima su svi neistomišljenici ustaše. To su fore koje su još radikali utkali u naše društvo i nažalost prisutne su i dalje kod dobrog dela našeg življa, ali navikli smo se već na vas.
Blajbi je bio vizionar, jako inteligentan čovek. Mnogo puta sam se prepirao sa njim oko mnogih stvari, ali sada vidim da je dosta bio u pravu.

Ti si jednostavno takav tip Srbina kojima su svi neistomišljenici ustaše. To su fore koje su još radikali utkali u naše društvo i nažalost prisutne su i dalje kod dobrog dela našeg življa, ali navikli smo se već na vas.
Blajbi je bio vizionar, jako inteligentan čovek. Mnogo puta sam se prepirao sa njim oko mnogih stvari, ali sada vidim da je dosta bio u pravu.

Da zamisli zemlju dje na nac. televiziji Seselj i Draskovic u duelu raspravljaju ko je od njih dvojice Hrvat.

„Neka se zapita naša omladina: šta to znači Vojvodina Srpska. Da li to znači Banat, Bačka i naša Baranja bez Nemaca, bez Mađara, bez Bunjevaca, Šokaca, Slovaka i banatskih Hrvata, bez Rumuna? Nevaljalci su oni koji Vojvodinu krste srpskom, a rade na tome da ona bude izgubljena za Jugoslaviju. Jer jedno je tek jasno: nisu Mađari Vojvodinu izgubili zato što bi ona bila srpska, nego zato što su bili vitezi grube sile, te odricali pravdu mnogim narodima Vojvodine. Vitezi sile stali su odlučno uz Viljema i služba sili im iziđla na nos. Vojvodina će prema tome biti konačno naša, ne od dana potpisa mira u velikom Trijanonu, nego od onog dana kada mi prezremo sve preživele nacionalističke fraze, kad nadjemo način da zadovoljimo raznorodno stanovništvo Vojvodine, kada mu prestanemo sugerisati protivdržavno i razorno stanovište prema Jugoslaviji, kad mu ostavimo mogućnost poistovećivanja sa Evropom, a ne sa Balkanom, kad mu u prvom poistovećivanju budemo mi prednjačili. … Ne, gospodo šovnisti, srbijanski karakter administracije, nego evropski karakter celokupnog našeg života, to je u programu Napredne omladine… Sa evropskom naprednom Srbijom, protiv nekulturne, balkanske Srbije, koja nije mrska samo „antinacionalnim elementima“, nego i svima nama koji volimo borbu za više pravde i više svetlosti u širokooknoj Evropi u širokih duhovnih vidika Evrope.“

-
Vasa Stajić, ''Dole s' šovinizmom, 1920.

Zašto je samo Srbija posle rata podijeljena na pokrajine, Kosovo i Vojvodinu?
Zašto Hrvatska recimo nije podijeljena na Liku, Istru (Italija),Baniju, Slavoniju (Austrija), Zagorje... ? PO tom nekakvom "osnovu", Hercegovina je trebala biti autonomna pokrajina u Bosni.
Šta je razlog sto je Srbija jedina dobila pokrajine? Može li neko da objasni ako se uzme u obzir da su Crnogorci u suštini Srbi, da su S rbi u Hrvatskoj bili ustavotvorni (ili već kako), da ne pišem za BiH? Zašto je tako?
U suštini si u krivu a misliš da si u pravu i tu nastaje kuršlus i to vas prati već 200injak yahre sve na žalost susjeda a vas zabole neka stvar bez obzira koliko imali gubitaka.

Немој ти мене да пакујеш у твоје скучене фиоке. Глупо је. Мени су усташе усташе, а неистомишљеници су ми неистомишљеници.

Немој ти мене да пакујеш у твоје скучене фиоке. Глупо је. Мени су усташе усташе, а неистомишљеници су ми неистомишљеници.
Onda valjda znaš ko su ustaše: naoružani hrvatski nacionalisti i zločinci, koji su stvarali veliku i etnički čistu hrvatsku državu na račun drugih naroda i u tom cilju su istrebljavali Srbe kao neprijatelje, strano telo i nižu rasu.
Mnogi u Srbiji jako olako dele etiketu ustaše i to baš neistomišljenicima.

Onda valjda znaš ko su ustaše: naoružani hrvatski nacionalisti i zločinci, koji su stvarali veliku i etnički čistu hrvatsku državu na račun drugih naroda i u tom cilju su istrebljavali Srbe kao neprijatelje, strano telo i nižu rasu.

To se zove autoprojekcija. Oni koji to kazu uglavnom bi isto radili Hrvatima/Muslimanima/Albancima kao i Ustase Srbima. Nasilje na Balkanu je jedan zacareni krug

Многе усташе нису биле наоружане. Ето на пример многи њихови свештеници, па разни њихови идеолози. Или на пример војвођански сепаратисти. Ради се о поганојмржњи, шовинизму према српском народу у целини.

Многе усташе нису биле наоружане. Ето на пример многи њихови свештеници, па разни њихови идеолози. Или на пример војвођански сепаратисти. Ради се о поганојмржњи, шовинизму према српском народу у целини.

A sto je razlika izmedju tvog i njihovog sovinizma?

Далматинско Косово носи то име сигурно од 14-ог века, а за раније нема доказа. У 14-ом веку је у хрватску редакцију Летописа попа Дукљанина убачено да су Хрвати убили свог краља Дмитра Звонимира на Косову пољу код Книна (https://sr.wikipedia.org/wiki/Дмитар_Звонимир), што ће рећи да је у то доба (14. век) коришћен назив Косово за поље јужно од Книна. Дмитар Звонимир је полу митски хрватски краљ који је наводно живео у 11-ом веку. Косово поље код Книна је вековима до 1995. имало апсолутну српску већину, и данас су Срби тамо већина али им је број пуно мањи. Становнике книнског Косова остали Далматинци зову Косовљанима, а не Косовцима или Косоварима како зову становнике јужне српске покрајине. Далматинско/книнско Косово је иначе било изразито четнички крај у WW2.

Топоним Косово постоји код многих словенских народа, највише Косова имају Пољаци. Није то никаква бугарска специфичност.

Јужна српска покрајина је добила име по Косову пољу, крашком пољу које обухвата њен мањи део https://sr.wikipedia.org/wiki/Косово_поље
Бугарска власт на Косову пољу је престала јако давно, још у развијеном средњем веку. Нисам сигуран да назив Косово поље носи тај назив још из периода бугарске владавине. Мораш изнети конкретне доказе да је Косово поље у јужној српској покрајини добило то име у доба бугарске владавине, кад већ тврдиш да су Косову 'кумовали' Бугари!

@Demagogic
Zvonimir nije polumitski bilo što. Sasvim je sigurno da je postojao. Druga je stvar što je u srednjem vijeku izmišljena legenda o njegovoj nasilnoj smrti. Ne miješaj te dvije stvari!

Samo ti nemoj pozivati se na Zvonimira komunjero. Jasno si se deklarirao kao netko kome uopće ne bi smetalo da Hrvatska nije država i da je ostala pod Jugoslavijom.
pa da se Jugoslavija uspjela reformisati i postala moderna zemlja , kome normalnom bi palo na pamet da se izdvaja iz nje. A ovako cevapi po primorju a narodnjaci po lokala. A najbolja omladina bjezi iz Hrvatske.

Back