Zašto je preskakanje večere bolje od preskakanja doručka

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
362.200
vecera.jpg

Nova kineska studija otkrila je da preskakanje doručka može da dovede do razvoja bolesti srca, kao i da pogorša postojeća srčana oboljenja, jer utiče na način na koji tanko crevo apsorbuje masti. Ovi nalazi ukazuju da bi drevna budistička praksa preskakanja večere i držanja posta od podneva do izlaska sunca mogla da bude zdravija od savremenih dijetetskih trendova koji ograničavaju unos hrane samo tokom centralnog dela dana.„Režimi povremenog posta, uključujući vremenski ograničenu ishranu, stekli su popularnost poslednjih godina zbog svojih metaboličkih prednosti,“ navodi tim sa Univerziteta Džeđang u radu objavljenom u časopisu Cell.

Istraživači su otkrili da, iako smanjenje vremenskog perioda za obroke donosi metaboličke koristi, vreme kada se obroci konzumiraju, takođe, ima važnu ulogu.
„Obrazac ishrane koji podrazumeva preskakanje doručka može da dovede do toga da epitelne ćelije creva pojačano regulišu stvaranje ključnih proteina za apsorpciju lipida, što rezultira prekomernom apsorpcijom masti i pogoršanjem razvoja kardiovaskularnih bolesti”, istakao je Žang Đijan, jedan od autora studije, u objavi univerziteta na WeChat-u.

Tanko crevo je glavno mesto gde se hranljive materije apsorbuju u krvotok, a u njemu se odvija i unos sistemskih nutrijenata koji se stvaraju u jetri.
Rezultati ovog istraživanja pružaju podršku drevnom budističkom režimu posta iz 5. veka, kada su monasi izbegavali obroke između podneva i zore. Danas postoje različite verzije povremenog posta, uključujući model 16/8, koji podrazumeva post od 16 sati uz prozor od osam sati za obroke.
Ranije studije SAD i Japanu povezivale su preskakanje doručka sa povećanim rizikom od srčanih oboljenja, ali precizni mehanizmi zašto se to događa ostali su nejasni.(politika)
 

Back
Top