Зашто је Порфирије јавно анатемисао Христово учење о Духу Светоме?

Да ли је намерно проклео православље?

• Ukupno glasova
    4
ne pitam te to, cigani veoma poštuju petku, si čuo cigana da poštuje sv savu ili iliju ja nisam
Знам Цигане зилоте који поштују свету Петку...

Види, код сиротиње, побожни су углавном жене, које после повуку остатак породице у православље...

А света Петка је заштиница жена, поготову тих ултра сиромашних и ''небитних''...

Светотоачком историјом на овим просторима кажеш им свима: Мрш - Грци, Мрш - ЛАтини, Мрш - Руси, своје ''историје Балкана'' носите кући... СПЦ је прва национална аутокефална Црква - НЕ ЗА ЏАБА!

Ako je demantovano i objašnjeno, čemu dalje o tome raspravljati?
Pogrešno su ga razumeli, pojasnio je i gotova priča.
Не бих се сложио. Српски језик је веома прецизан и јасан да би се једноставне реченице могле погрешно схватити.

Овде се управо џукачку подмеће пројектована анализа тумача његових речи, уместо самих речи тог злоустог човека...

Дакле, омашена је поента у старту, тај луди Иван је овде на крижарици био бот, тако да знамо о ком се малоумнику и емотивном спинеру ради...

Ово би била лична анализа...👇

... А не његова догматска богохулства...
Како протумачити овакво понашање сем као лицемерје?
Анатемишу и проклињу јеретике а после глуматају добре односе и љубав међу хришћанима свих деноминација.

Како протумачити овакво понашање сем као лицемерје?
Анатемишу и проклињу јеретике а после глуматају добре односе и љубав међу хришћанима свих деноминација.
Проклео је нас православне, а не јеретике...

Казнио га Бог трајним одузимањем памети, и вером у лаж да Богу служи у Истини и Духу Православља...

Проклео је нас православне, а не јеретике...

Казнио га Бог трајним одузимањем памети, и вером у лаж да Богу служи у Истини и Духу Православља...
Замислимо на тренутак да је истина оправдање које смо прочитали.
Ако је истина, чему онда лицемерно улизивање римокатоливима ако бацамо анатеме на њих и они на нас?
Здраворазуман човек увиђа да са потојећим религијама нешто дебело није како треба.

Замислимо на тренутак да је истина оправдање које смо прочитали.
Ако је истина, чему онда лицемерно улизивање римокатоливима ако бацамо анатеме на њих и они на нас?
Здраворазуман човек увиђа да са потојећим религијама нешто дебело није како треба.
Оће да седе на две столице, ко издајници вере католици ... Класични конформисти, који воле царство земаљско, зато се злу не замерају ...

Оће да седе на две столице, ко издајници вере католици ... Класични конформисти, који воле царство земаљско, зато се злу не замерају ...
А римокатолици као не знају да их православни анатемишу?

А римокатолици као не знају да их православни анатемишу?
Па то лукаво прављење блесавим и глуме незнања, су ови наши изроди прекопирали...

Бестидни су брутално, тотални лицемери и духовни мртваци...

ne pitam te to, cigani veoma poštuju petku, si čuo cigana da poštuje sv savu ili iliju ja nisam
Цигани поштују највише, Ђурђевдан и Велику Госпојину! То су два највећа Празника у Ромском Народу!

Ima smisla samo, ovo je negacija a mislim da je neophodno afirmisati i prihvaćeno učenje.

Edit, i iz ovoga onda može da se shvati da crkva smatra da ne proishodi samo od Oca. Praktično isto.
Не, из овог што је постовао @Сале би се извукла афирмација за оне који исправно уче, Да исходи од Оца,док у оној анатеми афирмишу се другачији ставови, а овакав анатемише.

lepa tema anatema

1. kakva je svrha anateme?
da li da se protivnik koji se smatra jeretikom prokune na večne muke ili da se disciplinuje svoje članstvo da se drži zacrtane dogme i ne luta?
2. da li je anatema prigodna u modernim vremenima?
3. može li neko ko baca prokletstvo na druge da se smatra dobrim čovekom? da li je to u skladu sa zapovešću ljubi bližnjeg svog?
Хајде да се само осврнемо на треће питање, па нека се из тога извуку закључци и за прва два, поставићу питање са мало измјењеним контекстом:
Да ли је добар човјек онај који гледа слијепца како иде према рубу литице и не упозорава га на опасност, да ли је то у складу са заповијешћу "љуби ближњег свога"?

https://tvrdjavaistine.org/2023/10/23/izoblicavanje-za-greh-svestenika-i-episkopa-podvig/
Прочитајте ово прије неко полетите црквене великодостојнике етикетирати као хулнике и јеретике.
Само што се ово односи на личне гријехе којима смо сви људи подложни, а не на погрешна и искривљена учења која могу мирјане саблазнити.

Хајде да се само осврнемо на треће питање, па нека се из тога извуку закључци и за прва два, поставићу питање са мало измјењеним контекстом:
Да ли је добар човјек онај који гледа слијепца како иде према рубу литице и не упозорава га на опасност, да ли је то у складу са заповијешћу "љуби ближњег свога"?
pa najbolje da prokune slepca i da gleda kako pada u provaliju i viče kako ga je lepo upozorio kletvom i time zapiše sebi jedan poen kod boga...zrno po zrno pogača, poen po poen ulaznica za inferno svetog Petra....

Патријарх Порфирије ће српску цркву увести у унију са Римом. Наравно, следећи патријархе Вартоломеја и друге. Прво ће бити заједнички датум Васкрса са католицима и биће фиксиран на другу или трећу недељу у априлу. Можда већ идуће године. А интеркомунија ће бити недуго затим.

Патријарх Порфирије ће српску цркву увести у унију са Римом. Наравно, следећи патријархе Вартоломеја и друге. Прво ће бити заједнички датум Васкрса са католицима и биће фиксиран на другу или трећу недељу у априлу. Можда већ идуће године. А интеркомунија ће бити недуго затим.
SPC je više na liniji Moskve nego Carigrada.

pa najbolje da prokune slepca i da gleda kako pada u provaliju i viče kako ga je lepo upozorio kletvom i time zapiše sebi jedan poen kod boga...zrno po zrno pogača, poen po poen ulaznica za inferno svetog Petra....
Хајде без карикирања, у овом примјеру сљепило је духовна категорија, анатема губи снагу и сврху чим дође до преумљења, дакле чим "слијепац" одустане од погрешног учења анатема престаје да важи јер се више не односи на њега.
Питам те да ли је љубав ако се гледа неко како срља у пропаст, а да га не упозориш због "вјерске толеранције и политичке коректности"?
Даље то уопште нема везе са овим твојим сарказмом, анатема је радикалан начин да анатемисани одустану од свог похода у провалију, као и да се други не поводе њиховим примјером, да би дочарао сам себи колико је бесмислен овај сарказам, замисли да је у питању отац или мајка који упозоравају неразумно дијете да се не примиче литици, да ли су они уписали себи поен и да ли им тај поен ишта представља у случају да дијете падне!?

SPC je više na liniji Moskve nego Carigrada.
Свјатјејши патријарх Кирил је ништа мање љубитељ папе од свесвјатјејшег патријарха Вартоломеја. Наш свјатјејши патријарх Порфирије је сахранио свако српство у Македонији са томосом о аутокефалији. Ништа није изборио за тамошње Србе. Да бар један манастир са ставропигијалним статусом или бар подворје у Душановом Скопљу. Ништа. Ништа. Ништа. Бивши расколници сада носом парају небеса од гордости. Сад можемо само жаловати.
Треба укинути све казне на егзилаше и неслужбено их послати и помоћи их оду у Македонију да духовно брину за тамошње Србе. У интересу Српства се треба ово раздвајање егзил-патријаршија хитно залечити, макар и неслужбено. А ионако ће ускоро интеркомунија са католицима и тек онда нема од тога ништа.

Хајде без карикирања, у овом примјеру сљепило је духовна категорија, анатема губи снагу и сврху чим дође до преумљења, дакле чим "слијепац" одустане од погрешног учења анатема престаје да важи јер се више не односи на њега.
Питам те да ли је љубав ако се гледа неко како срља у пропаст, а да га не упозориш због "вјерске толеранције и политичке коректности"?
Даље то уопште нема везе са овим твојим сарказмом, анатема је радикалан начин да анатемисани одустану од свог похода у провалију, као и да се други не поводе њиховим примјером, да би дочарао сам себи колико је бесмислен овај сарказам, замисли да је у питању отац или мајка који упозоравају неразумно дијете да се не примиче литици, да ли су они уписали себи поен и да ли им тај поен ишта представља у случају да дијете падне!?
kako ja shvatam anatema je bukvalno prokletstvo.....ne znam da je anatema uslovna i da važi do ispravljanja čoveka......zašto se onda ne anatemiše pogrešno učenje a ne ljudi koji ga prenose?

Не знам тачан цитат па интерпретирам својим ријечима једну изјаву блаженопочившег патријарха Павла, да никад символ вјере не говори напамет, већ увијек чита, да не би неку ријеч погрешно рекао и тиме нехотично промијенио смисао, те на тај начин изазвао саблазан код вјерујућих.
Што се тиче изречене анатеме, ја не могу рећи да ли је постојала намјера или да је нехотично тако изречена, али у сваком случају је саблажњива и као таква би требала бити повучена и изречена поново на недвосмислен начин тако да не може никога доводити у заблуду и захтијевати накнадна појашњења као да је у питању превод са кинеског.

zašto se onda ne anatemiše pogrešno učenje a ne ljudi koji ga prenose?
И учење и људи који заговарају такво учење.

kako ja shvatam anatema je bukvalno prokletstvo.....ne znam da je anatema uslovna i da važi do ispravljanja čoveka
Ако би била непромјењива категорија, тад би покајање изгубило смисао, дакле чим дође до искреног покајања и одступања од погрешног учења, те прихватања исправног, анатема се више не односи на покајаног.

Back