Зашто је Порфирије јавно анатемисао Христово учење о Духу Светоме?

Да ли је намерно проклео православље?

• Ukupno glasova
    4
Poruka
7.605
Poslednja izmena od moderatora:
Ауторска

Наставак са уништене теме...

https://forum.krstarica.com/threads...-na-pravoslavlje.1002847/page-3#post-49163803

Који су разлози за ово отворено богохулство?

Психичка болест од добропознатог алкохолизма?

Планско узбуњивање пастве бескрајним аферама?

Ne mogu da glasam jer nisam upućena, nisam još to prostudirala. Ovaj Patrijarh je anatemisan od sveštenika kom neizmerno verujem i molim se za njega kao za člana porodice i sebe samu, ali mi je ipak to Patrijarh, moram da pokušam, da pokušam da ga razumem sa svih strana pre nego što lanem. Neću nikad lajati-kakva država, takvi i njeni predvodnici.
Da bolje zaslužujemo, Bog bi nam bolje dao odmah.

Ne mogu da glasam jer nisam upućena, nisam još to prostudirala. Ovaj Patrijarh je anatemisan od sveštenika kom neizmerno verujem i molim se za njega kao za člana porodice i sebe samu, ali mi je ipak to Patrijarh, moram da pokušam, da pokušam da ga razumem sa svih strana pre nego što lanem. Neću nikad lajati-kakva država, takvi i njeni predvodnici.
Da bolje zaslužujemo, Bog bi nam bolje dao odmah.
Бог је већ дао боље од Порфирија...

То исто значи да смо добили оне које заслужујемо, бољи бољег, гори горег од себе...

Патријархов демант на лажне оптужбе:
Оптужује га сопствени снимак, сопствене речи...

Богохулио је јавно, и сад би да повуче анатему... неће моћи, излете му из уста, зато ће сад да је плати

Бог је већ дао боље од Порфирија...

То исто значи да смо добили оне које заслужујемо, бољи бољег, гори горег од себе...
Tako je. Dobro prolazimo kakvi smo. Neka propatimo ovde da nam se što više teških greha oprosti. To je ta priča!

Tako je. Dobro prolazimo kakvi smo. Neka propatimo ovde da nam se što više teških greha oprosti. To je ta priča!
Не да пропатимо, већ да се кајемо... Патње треба прихватити, али не и у њих срљати самовољно, већ допуштене прихватити и молити Бога за утехе, јер патње много боле...

Кајање умањује патње, а и Бог умањују патње кад Му се враћамо као блудни син - оцу...

Не да пропатимо, већ да се кајемо... Патње треба прихватити, али не и у њих срљати самовољно, већ допуштене прихватити и молити Бога за утехе, јер патње много боле...

Кајање умањује патње, а и Бог умањују патње кад Му се враћамо као блудни син - оцу...
Ti, kao i ja, sanjaš o utopiji nekoj, a sve Merso do Mersoa iz romana Stranac.
Kakvo, bre, kajanje???
Ljudi se ni za šta ne kaju. Zato ima smrtnih bolesti i ostalih pomora nad čovekom.
Auh, zamračih ga... a baš sam htela da budem vesela. Ne citiraj me dalje, molim. :confused:

Ti, kao i ja, sanjaš o utopiji nekoj, a sve Merso do Mersoa iz romana Stranac.
Kakvo, bre, kajanje???
Ljudi se ni za šta ne kaju. Zato ima smrtnih bolesti i ostalih pomora nad čovekom.
Auh, zamračih ga... a baš sam htela da budem vesela. Ne citiraj me dalje, molim. :confused:
Ма мрачи слободно, ти си човек, не мож то да буде гадан мрак ко од демона...

Кајање је кад се смилујеш на своју душу (саму себе изопрашташ због слабости), даш сама себи лајк и љубав, јер и Бог тако на твоју душу гледа са симпатијама...

Кад разлози за покајање постану Бог према теби, а не људи, кајање му дође као лагана самопоштеда и бацање бремена са леђа...

"Ових дана смо имали прилику да будемо сведоци злонамерних интерпретација речи Његове Светости Патријарха српског Господина Порфирија, изговорених на светој Литургији, а поводом Недеље Православља. У претходним објавама смо управо појаснили сву очигледну намеру да се личност Његове Светости унизи, а сâмим тим и Српска Православна Црква, да се маргинализује и да се људи који воле Православље, Цркву и који упражњавају своју веру потпуно обесхрабре. Удружили су се они и с лева и с десна: људи који себе називају православним хришћанима али са израженим секташким менталитетом, отворени расколници (артемијевци, никодимовци, антонијевци и сл...), секташи који користе прилику да и они "пљуцну" (адвентисти, јеховисти...), до атеиста и отворених црквомрзаца који би да цркве претварају у пабове и дискотеке или, пак, спаљивали (јер је ваљда то добачај њихове демократичности и слободâ).
Истина, било је ту и мањи број добромамерних људи који су једоставно збуњени таквим интерпретацијама. Има који су и из тог разлога тражили да се неко званично обрати поводом тога.

С тим у вези, Патријарх Порфирије је управо јуче у одржаној беседи у храму Покрова Пресвете Богородице у Београду, те вам део те беседе доносим овде:

– Прошле недеље смо исповедили православну веру и одбацили неправославна учења о истинама наше вере везаним за Једнога у Тројици Бога, за Оца, Сина и Светога Духа, за нашу Цркву и за наше спасење. Том приликом, поред осталога, одбацили смо оне који погрешно уче о Оцу и Сину, који погрешно уче о Духу Светоме, о томе да Дух Свети происходи од Оца; дакле, који погрешно уче о томе, о тој чињеници, о тој истини да Дух Свети происходи од Оца. Рекли смо да одбацујемо оне који погрешно уче о томе, а не оне који погрешно уче то. Ово данас напомињемо због тога што постоје неки који подмећу и сугеришу да смо одбацили као погрешне оне који верују и уче да Дух Свети происходи од Оца. Не дао Бог! Не! Сасвим супротно, ми смо одбацили веру оних који погрешно уче о томе. То значи о тој истини, о тој чињеници која је наша вера да Дух Свети происходи од Оца.

Нажалост, оних који погрешно уче о томе има и данас, а било их је много у прошлости и дуга би листа била када бисмо их набрајали. А за оне који недобронамерно интерпретирају оно што се говори и оно што се учи како би изазивали смутњу, Свети Максим Исповедник у свом чувеном слову Четири стотине глава о љубав каже да онај ко почне слушати реч или читати књигу не ради духовне користи, него да би уловио реч или запету ради критике онога који говори или који пише књигу како би себе показао мудрим, њему се никада нигде и ништа духовно неће открити. Наравно, ми као Црква молимо се и за такве, као и за спасење читавог света, а ми, пак, недвосмислено верујемо и исповедамо, у складу са Никео-цариградским символом вере, Духа Светога, Господа животворног, Који од Оца исходи, Који се заједно са Оцем и Сином поштује и слави, и свако друго учење о Светој Тројици, о Оцу и Сину и Светоме Духу, о Цркви, о спасењу одбацујемо као погрешно и неправославно. Уосталом, на свакој Литургији исповедамо своју веру читајући Символ вере. И не само на светој Литургији, него и много пута у разним дневним молитвама. И зато бисмо слободно могли рећи да је свака Литургија за нас својеврсна Недеља православља јер је она, између осталог, и исправно православно исповедање вере."
Izvor: FB, neki Ivan Cvetković.

Poslednja izmena od moderatora:
''да будемо сведоци злонамерних интерпретација речи Његове Светости''
Овде се управо џукачку подмеће пројектована анализа тумача његових речи, уместо самих речи тог злоустог човека...

Дакле, омашена је поента у старту, тај луди Иван је овде на крижарици био бот, тако да знамо о ком се малоумнику и емотивном спинеру ради...

Ово би била лична анализа...👇

... А не његова догматска богохулства...

Овде се управо џукачку подмеће пројектована анализа тумача његових речи, уместо самих речи тог злоустог човека...

Дакле, омашена је поента у старту, тај луди Иван је овде на крижарици био бот, тако да знамо о ком се малоумнику и емотивном спинеру ради...

Ово би била лична анализа...👇

... А не његова догматска богохулства...
Mnogo si besan... tekst je nabijen NEkrstom, a ti o tome razmišljaj ili nemoj, kako ti drago. Ne smeta meni Patrijarh. Smeta mi neljudsko u ljudima.

Mnogo si besan... tekst je nabijen NEkrstom, a ti o tome razmišljaj ili nemoj, kako ti drago. Ne smeta meni Patrijarh. Smeta mi neljudsko u ljudima.
Па његове речи су нељудске, то ти не схваташ...

Сам ђаво је говорио кроз његова уста

Ауторска

Наставак са уништене теме...

https://forum.krstarica.com/threads...-na-pravoslavlje.1002847/page-3#post-49163803

Који су разлози за ово отворено богохулство?

Психичка болест од добропознатог алкохолизма?

Планско узбуњивање пастве бескрајним аферама?
nije to ništa novo....to anatemisanje odnosno bacanje kletvi na one koji uče kako ne uči tvoja struja počelo je kad je farisej Savle preuzeo Isusovo učenje i napravio od njega nešto što će izrasti u korporativnu religiju...čuj neko bi da bude sveti čovek a baca kletve....neozbiljno...

Јес ти ћеш Кроулијевац да знаш шта је шта у Православљу...

Држ се ти свог сатанизма и њу ејџа, ту можда нешто и набодеш као тачно...

Јес ти ћеш Кроулијевац да знаш шта је шта у Православљу...

Држ се ти свог сатанизма и њу ејџа, ту можда нешто и набодеш као тачно...
ja Kroulija nit sam ikad čitao nit podržavao...mislim da je tvoj problem što ne znaš sa kim pričaš čak ni kad se obraćaš liku u ogledalu...

ja Kroulija nit sam ikad čitao nit podržavao...mislim da je tvoj problem što ne znaš sa kim pričaš čak ni kad se obraćaš liku u ogledalu...
Ти си кроулијевац, ко и сваки јудејствујући њу ејџер који млати ту клеветничку мантру о апостолу Павлу и његових анатема поганим гностицима... исти мајнд сет антихришћанског сајбер рационализма...

Чак и да је погрешио јер је било неких испирки да му је неки јеромонах написао текст и тако даље.
Природно би било иступити јавно и рећи да се ради о грешци и поновити литургију.
Међутим уопште нисам схватио потребу за толиким анатемисањем попут папе из средњег века.
Оно што се види да је имао потребу за неком моћи неком битношћу у свему томе а та битност је тотално фиктивна као и нашег претседника и наших институција уопште.

Ти си кроулијевац, ко и сваки јудејствујући њу ејџер који млати ту клеветничку мантру о апостолу Павлу и његових анатема поганим гностицима... исти мајнд сет антихришћанског сајбер рационализма...
antihrišćanin je farisej Savle...

odgovori mi na prosto pitanje da li je u duhu Isusovog života i dela proklinjanje onih koji ne veruju u isto što i on?

da li je Isus kad su ga razapinali proklinjao rulju koja je izglasala da bude osuđen ili je pak zavapio Bogu da im oprosti jer ne znaju šta rade? Kad malo razmisliš o tome shvatićeš koliko je farisej Savle skrenuo Isusovo učenje sa Isusovog puta bezuslovne ljubavi....

Међутим уопште нисам схватио потребу за толиким анатемисањем попут папе из средњег века.
Невезано за његове личне и мрачне мотиве, анатемизми су део типика и Предања Цркве...

Овде је циљ инверзија и перверзија Свете Традиције тј. претварање анатема према сатани и његовим слугама у анатеме Богу и Његовима...

Масонска сатано-ујдурма, тотално репрограмирање адепта...

Зачепи богохулниче...
tebi je Savle Bog...a ja te pitam može li čovek sa zrnom ljubavi i razuma ikoga da prokune? ko proklinje bližnjeg po definiciji nije dobar čovek jer nema i ne ispoljava ljubav prema bližnjem nego mržnju....

kad smo kod bogohuljenja....meni je Stari Zavet bogohulna knjiga jer pripisuje Bogu svakakva zlodela...

Back