Zašto je obrazovanje u SSSR-u bilo među najboljima na svijetu?

Nikita Kulganov

Buduća legenda
Poruka
36.296

Zašto je obrazovanje u SSSR-u bilo među najboljima na svijetu?​

Sovjetski Savez je uspio stvoriti obrazovni sustav koji je omogućio realizaciju ambicioznog programa modernizacije, zbog čega je Moskva postala jedna od dvije svjetske supersile. Temeljne obrazovne reforme utjecale su na sve segmente procesa obrazovanja, počevši od vrtića.

Prije revolucije 1917. godine u cijelom Ruskom Carstvu s njegovim brojnim stanovništvom bilo je samo nekoliko desetaka vrtića. Sve se kardinalno promijenilo kada su boljševici preuzeli vlast i počeli u stvarnost provoditi svoje slogane koji se odnose na jednakost žena i njihovu aktivnu uključenost u sve oblike društvenog života. To je dovelo do razvoja mreže predškolskih ustanova.
5b43c40085600a75845d8e6e.jpg

Osnivač sovjetske države Vladimir Lenjin je vrtiće i jaslice nazivao "izdancima komunizma". Prema njegovom mišljenju, ove ustanove "bi mogle zapravo osloboditi žene i u realnosti smanjiti i ukloniti njihovu nejednakost s muškarcima tako što će unaprijediti njihovu ulogu u društvenoj proizvodnji i društvenom životu".
Od sredine 20-ih godina 20. stoljeća mreža vrtića se počela pojavljivati ne samo u gradovima, već i na selima. Do 1941. godine 2 milijuna sovjetskih dječaka i djevojčica je pohađalo vrtiće i jaslice. Za 30 godina ovaj broj je dostigao 12 milijuna.
1959. godine uveden je novi sustav koji je povezao vrtiće i jaslice u jedinstveni sustav. Tako je država preuzela brigu o djeci u dobi od dva mjeseca do 7 godina i polaska u školu.
11420835.jpeg

Do boljševičke revolucije razina pismenosti u Ruskom Carstvu bila je nevjerojatno niska. Krajem 19. stoljeća samo 21% stanovništva zemlje bilo je pismeno. Sovjetska vlast je zato pokrenula kampanju Likbez (likvidacija nepismenosti) i zemlju je prekrila mreža posebnih ureda.
Do 1939. godine već 40 milijuna nepismenih je savladalo osnove čitanja kroz obrazovni program Likbez. Međutim, preokret je zapravo nastupio već 1930. godine kada je u Sovjetskom Savezu uvedeno obavezno osnovno obrazovanje. Do ranih 40-ih problem masovne nepismenosti je uglavnom riješen.
Veliki domovinski rat je nepovoljno utjecao na cjelokupnu obrazovnu infrastrukturu. Bile su potrebne godine da bi se nadoknadila šteta koju je nanijela Hitlerova invazija. Vlasti su učinile veliki napor kako bi podigle razinu nastave u srednjim školama. Više pažnje se poklanjalo pojedinačnom učeniku, a za nastavnike su uvedene beneficije.
U vrijeme hladnog rata i intenzivnog tehnološkog napretka sovjetska država je sve više pozornosti poklanjala egzaktnim znanostima, posebno matematici. Kažu da je pravi procvat matematika u Sovjetskom Savezu doživjela krajem 50-ih godina. Osnovane su posebne matematičke škole. U njima su se školovali oni znanstvenici koji će sovjetskom svemirskom programu kasnije donijeti velike uspjehe.
1_sMnbk3QUOuih0f-kCOcqzw.png

Osim redovitog školskog obrazovanja, u Sovjetskom Savezu je postojala čitava mreža posebnih klubova koje su učenici pohađali besplatno i gdje su mogli naučiti različite vještine: od izrade fotografija do konstruiranja zrakoplova.
Teško je govoriti o sovjetskom školstvu, a ne spomenuti pionire, sovjetsku verziju skauta ili izviđača. Iako su njihove aktivnosti imale izvjesnu ideološku obojenost, pioniri su u suštini bili uključeni u različite vrste volonterskih aktivnosti, kao što je sakupljanje starog papira ili metala za reciklažu. Oni su također stjecali iskustvo u pružanju prve pomoći i pomoći starim osobama.
5d1348b415e9f94689032f80.jpg

Sovjetski Savez je također mnogo ulagao u razvoj visokoškolskog obrazovanja. Odmah poslije revolucije boljševici su osnovali mnoštvo novih sveučilišta. Još veći broj fakultetskih ustanova osnovan je 30-ih godina, kada je za masovni program industrijalizacije bio potreban veliki broj novih stručnjaka. Kasnije, počevši od 50-ih, došlo je do novog vala osnutka visokoškolskih ustanova. Do 1975. godine u Sovjetskom Savezu je na fakultetima bilo gotovo 5 milijuna učenika.
5b43c86a15e9f91ba958eb29.jpg

Neki od njih su bili stranci iz zemalja u razvoju koje su bile u prijateljskim odnosima sa SSSR-om. 1960. godine sovjetska vlast je osnovala Sveučilište prijateljstva među narodima. Cilj je bio da se mladim ljudima iz Latinske Amerike, Azije i Afrike, posebno onima nižeg socijalnog statusa, pruži mogućnost da steknu kvalitetno obrazovanje.
Stjecanje visokog obrazovanja u Sovjetskom Savezu nije bilo vezano samo za usvajanje novih znanja, već je često podrazumijevalo i izvjestan fizički rad. Naime, za vrijeme ljetnih praznika studenti su formirali takozvane studentske građevinske brigade koje su sudjelovale u građevinskim projektima važnim za sovjetsku ekonomiju. Namjera je bila da se studentima pruži mogućnost stjecanja radne etike i poštovanja prema fizičkom radu.
https://hr.rbth.com/obrazovanje/81942-obrazovanje-u-sovjetskom-savezu
Najbolje obrazovanje, gde su skole za sve bez obzira na rasu, pol i naciju.
 
Najbolji svetski univerziteti su bili u zapadnim zemljama. Harvard University,
Oxford University, Cambridge University, Yale University...
Najbolji univerziteti i najbolje obrzaovanje na svetu je bilo u SSSR, koga briga sta je u rasisitickoj - fasisitickoj Americi gde Crnci nisu mogli da studiraju, samo zato sto su Crnci.
 
Наука и образовање не могу да буду најбољи у свету тамо где су били ограничени идеологијом.
"Лисенко је био снажан заговорник меког наслеђивања и одбацио је Менделову генетику у корист псеудонаучних[2][3] идеја названих Лисенкоизам."
https://sr.wikipedia.org/wiki/Трофим_Лисенко

Највећа житница света константно без хране: Убио је више људи него било који научник пре њега?
Његово име је један од синонима за псеудонауку. Трофим Денисович Лисенко (1898- 1976) био је водећи совјетски биолог у Стаљиново доба, а неки аутори на Западу сматрају да је можда убио више људи него иједан научник у историји.
https://www.b92.net/o/zivot/vesti?nav_id=1553489
https://www.blic.rs/vesti/svet/kriv...niji-naucnik-je-ponovo-popularan-a-to/6w9htfc

Hibrid čoveka i majmuna i presađivanje KONJSKIH TESTISA: Bizarni ekperimenti STALJINOVIH NAUČNIKA

Pred nama je tvrđava koja se zove nauka, sa svojim brojnim područjima znanja. Moramo iskoristiti ovu tvrđavu po svaku cenu - obratio se 1927. godine mladim sovjetskim komunistima njihov vođa Josif Visarionovič Staljin.
https://www.blic.rs/riznica/hibrid-...-konjskih-testisa-bizarni-ekperimenti/jq5yd6j

-------------------------------------​

Biologija u SSSR-a

Dok su biologija, i njene grane poput genetike i agronomije, bili veoma razvijeni u Sovejtskom Savezu, dočekala ih je propast slično fizici na nemačkom govornom području.

Glavni krivac za to bio je Trofim Denisovič Lisenko. On je bio agronom koji se bavio primenjenom agronomijom u domenu žitarica. Ujedno, bio je i omiljeni Staljinov naučnik, koji je razvio svoje pseudonaučne ideje o nasleđivanju u potpunosti odbacujući rad Mendela, ali i Darvina.

Lisenkove teorije, poznate kao ’’lisenkoizam’’ bile su u suprotnosti ne samo sa tada važećim teorijama nego i sa daljim razvojem nauke. Lisenko je, na primer, tvrdio da geni ne postoje i da je biologija u zapadnim zemljama ’’buržoaska’’ i samim tim da nije prava ili tačna nauka.

Lisenkova teorija tvrdila je da organizmi nasleđuju od svojih roditelja i njihove stečene osobine. Ako vam ovo zvuči poznato, to je i jedna od tvrdnji lamarkizma, pravca u bilogiji iz XVIII veka. Prema Lisenku, svi delovi tela emituju sitne čestice gemule koje se deponuju u polnim ćelijama. U ovakvoj teoriji nema mesta za gene, pa nije ni čudo što je genetika postala nepoželjna oblast u okviru SSSR.

Prenošenje stečenih osobina na narednu generaciju bilo je ideološki poželjno u SSSR, kao deo politike stvaranja ’’novog čoveka’’ koji će biti revolucionaran i klasno svestan. Ako svaka genercija uči marksizam i vaspitava se u njegovom duhu, posle nekoliko generacija prenošenjem stečenih karakteristika rađaće se generacija sa već izgrađenom klasnom svešću proletarijata.

Nažalost, kao što znamo, ovako nasleđivanje ne funkcioniše, isto ko što ni miševi koji sečete rep neće početi da rađaju bezrepe miševe.

Posebna tragedija bio je uticaj Lisenka na poljoprivrednu politiku SSSR-a i kasnije NR Kine, koja je rezultirala u milionima mrtvih od gladi.

Na primer, jedan od Lisenkovih recepata za katastrofu bio je da se biljke sade veoma blizu jedna drugoj – na tvrdnje da će to smanjiti prinose jer će biljke međusobno da se takmiče za vodu i nutritijente iz zemljišta odgovarao je da do toga neće doći jer biljke koje pripadaju istoj vrsti to neće raditi pošto imaju zajednički cilj, u vidu produžetka zajedničke vrste.

Sovjetski biolozi koji su digli glas protiv Lisenka otpuštani su sa univerziteta i instituta, pa čak i zatvarani ili ubijani u čistkama. Među njima je bilo naučnika svetskog glasa, kao Nikolaj Vavilov, koji je 1941. osuđen na smrt pa je pomilovan u poslat u gulag gde je umro od gladi i bolesti 1943. Tek nakon Staljinove smrti 1953.

Lisenko počinje da gubi apsolutnu vlast na biologijom u SSSR, da bi sa smenjivanjem Hruščova 1964. ukinuta zabrana kritike njegovog rada. Lisenko je već naredne godine otušten sa Instituta za genetiku i javno ismejan. Ali tada su biologija i genetika u SSSR već bile u zaostatku za svetom od pola veka.
https://talas.rs/2023/07/04/kako-represija-unistava-nauku/
 
Lisenko počinje da gubi apsolutnu vlast na biologijom u SSSR, da bi sa smenjivanjem Hruščova 1964. ukinuta zabrana kritike njegovog rada. Lisenko je već naredne godine otušten sa Instituta za genetiku i javno ismejan. Ali tada su biologija i genetika u SSSR već bile u zaostatku za svetom od pola veka.
https://talas.rs/2023/07/04/kako-represija-unistava-nauku/
 
  • Podržavam
Reactions: PA8
Na primer, jedan od Lisenkovih recepata za katastrofu bio je da se biljke sade veoma blizu jedna drugoj – na tvrdnje da će to smanjiti prinose jer će biljke međusobno da se takmiče za vodu i nutritijente iz zemljišta odgovarao je da do toga neće doći jer biljke koje pripadaju istoj vrsti to neće raditi pošto imaju zajednički cilj, u vidu produžetka zajedničke vrste.
 
  • Podržavam
Reactions: PA8
Najbolji svetski univerziteti su bili u zapadnim zemljama. Harvard University,
Oxford University, Cambridge University, Yale University...
То је неколико универзитета а само у САД има око 6 000 универзитета и колеџа.99% тих установа су отприлике на нивоу наших приватних факултета, даш паре и добијеш диплому, а свега 50-60 вреди нешто.
 

Back
Top