Zašto je Juda izdao Isusa?

Juda je izdao Isusa

• zbog novca

glasova: 2 14,3%
  • zato što je želeo da Isusa ugura u ulogu mesije kakvog su očekivali Jevreji

glasova: 3 21,4%
  • zato što je to bio deo Božijeg plana

glasova: 4 28,6%
  • zato što je shvatio da Isus nije pravi Mesija i želeo je da ga razobliči

glasova: 1 7,1%
  • zato što je Juda bio pod uticajem Satane

glasova: 4 28,6%

• Ukupno glasova
    14

aeternum

Veoma poznat
Poruka
13.865
Jovan 6,70Isus im odgovori: ne izbrah li ja vas dvanaestoricu, i jedan je od vas đavo?

Čini se da je Isus od početka znao da će ga Juda izdati...
Naravno da je znao :aha:

Pa verovatno je istina mnogih cim je nastala izreka....
vecina ne dokazuje nista
i u ludnici je vcecina ludaka

put istine je uzak i nime ide manjina
a sirok lazni put kojim ide vecina

DarkMoon

Elita
Poruka
16.632
ima logike ako je Isus bio pravi jevrejski mesija, koji je trebao da povede Jevreje u pobunu da se oslobode od rimskog ropstva.
Otud i onaj venac i natpis jevrejski kralj.
To je ono sto smo i pre diskutovali,dok je Isus ucio i davao primer da covek treba da se menja iznutra ,da menja sebe,vecina Jevreja je bilo ograniceno materijalnim ,oni su sve posmatrali kroz materiju ,iako su uceni citali Stari Zavet nisu ga razumeli u duhovnom smislu i zato su trazili Mesiju koji ce biti ratnik ,oslobodilac od ljudi a ne od greha ....i zato oni cekaju Antihrista i dan danas.

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
33.597
To je ono sto smo i pre diskutovali,dok je Isus ucio i davao primer da covek treba da se menja iznutra ,da menja sebe,vecina Jevreja je bilo ograniceno materijalnim ,oni su sve posmatrali kroz materiju ,iako su uceni citali Stari Zavet nisu ga razumeli u duhovnom smislu i zato su trazili Mesiju koji ce biti ratnik ,oslobodilac od ljudi a ne od greha ....i zato oni cekaju Antihrista i dan danas.
Ma pusti ti to, zasto ga je hapsila sva rimska vojska sa tog podrucja? Zar to nije malo preterano za miroljubivog proroka?

DarkMoon

Elita
Poruka
16.632
Ma pusti ti to, zasto ga je hapsila sva rimska vojska sa tog podrucja? Zar to nije malo preterano za miroljubivog proroka?
Zato sto ga je sve vise i vise ljudi pratilo ,koliko je samo izlecio i telesno i duhovno ,jevrejske staresine su bile i zavidne a Rimljani se bojali da ne dodje do neke zestoke pobune i onda su oni napravili kompromis da razapnu Gospoda i sam Pilat je znao da je Isus nevin .

RIA77

Poznat
Poruka
7.445
Sta ce im onda Juda da ga uhapse? Za sta da ga izda?
Јуда им је рекао "Кога пољубим, тај је". Дакле, требао им је неко да им покаже Христа и да на неки начин сачека згодан тренутак да га изда.

Имаш код Јеванђеља по Јовану, људи су се обрадовали видећи васкрсење Лазарево, радосно су дочекали Христа у Јерусалиму, па су се тадашње римске власти уплашиле за губитак својих положаја.
Пилат је у суштини невољно распео Христа признајући да Христос није крив ни за шта што га је Синедрион оптуживао.

hm337

Poznat
Poruka
9.052
Јуда им је рекао "Кога пољубим, тај је". Дакле, требао им је неко да им покаже Христа и да на неки начин сачека згодан тренутак да га изда.
A što ga nisu uhapsili dok propoveda? Tad im ne bi trebao neko da im ga pokaže...i ne bi bilo potrebe da se u scenario ubaci i uloga izdajnika..ili su mogli da pošalju svog uhodu da prati Isusa dok propoveda i vidi gde će da prenoći i onda samo javi gde je i ode s policijom da ga identifikuje...
Ili su mogli samo da banu i pitaju ko je ovde Isus...nego su morali da prvo dođu do Isusovog vernog sledbenika (kako su došli do njega? ko im je pokazao njega? Ili je sam otišao u policiju ne znajući da policija želi da uhapsi Isusa?)
uloga Jude je dramski element u priči...u realnosti je nepotrebna...

Poslednja izmena:

RIA77

Poznat
Poruka
7.445
A što ga nisu uhapsili dok propoveda?
Требало им је хитно хапшење, нису могли да чекају да Христос проповеда, требало им је да га што пре ухапсе. Док је Христос проповедао, нису ни планирали да га хапсе.
Tad im ne bi trebao neko da im ga pokaže...i ne bi bilo potrebe da se u scenario ubaci i uloga izdajnika..
Није у питању никакав "сценарио". Нико Јуду није терао да прода Христа за 30 сребрњака. Он је сам то изабрао.

hm337

Poznat
Poruka
9.052
Требало им је хитно хапшење, нису могли да чекају да Христос проповеда, требало им је да га што пре ухапсе. Док је Христос проповедао, нису ни планирали да га хапсе.
ne vidim čemu tolika žurba...kako su došli do Jude? Ko je njega poljubio da ukaže na njega?
Није у питању никакав "сценарио". Нико Јуду није терао да прода Христа за 30 сребрњака. Он је сам то изабрао.
A otkud pisac jevanđelja zna da je Juda dobio 30 srenbrnjaka? Možda je uradio za džabe a možda je dobio 3000 srebrnjaka...Juda se time ne bi hvalio...Ako je već hteo da sakrije da je izdajnik time što daje znak tako što poljubi Hrista a ne uperi prst u njega, onda je očigledno hteo da sakrije svoju izdaju...što bi se onda hvalio okolo sa 30 srebrnjaka?

RIA77

Poznat
Poruka
7.445
ne vidim čemu tolika žurba...kako su došli do Jude?

A otkud pisac jevanđelja zna da je Juda dobio 30 srenbrnjaka?
Ти ме подсећаш на оне скептике који у све сумњају.
Možda je uradio za džabe a možda je dobio 3000 srebrnjaka...
Сигуран си да си прочитао Нови Завет ?
Као што је рекао пророк Захарија. Дакле, испунило се пророштво Захаријино.
Како је урадио за џабе када се после вратио и рекао да се покајао и вратио новац синедриону ?
Дакле прво је узео новац, па је после рекао да се покајао и вратио новац.

hm337

Poznat
Poruka
9.052
Ти ме подсећаш на оне скептике који у све сумњају.
ja biram da ne poverujem u nešto po principu sve ili ništa... ono što mi zvuči logično i mudro usvojim, ono što mi izgleda sumnjivo odbacim do daljneg..Od Isusa sam usvojio bitnost ljubavi za Boga i sebe i bližnje i važnost vere, od pravoslavlja sam naučio koliko je bitno obuzdati svoju gordost...
Сигуран си да си прочитао Нови Завет ?
Као што је рекао пророк Захарија. Дакле, испунило се пророштво Захаријино.
Како је урадио за џабе када се после вратио и рекао да се покајао и вратио новац синедриону ?
Дакле прво је узео новац, па је после рекао да се покајао и вратио новац.
i pisac jevanđelja je bio svedok kad je Juda vratio novac sinedrionu?

hm337

Poznat
Poruka
9.052
pisac jevanđelja unosi u priču detalje koje nije mogao znati..on piše kao da je lično svedočio razgovorima Jude sa sveštenicima ..pisac jevanđelja zna šta je ko kome rekao tom prilikom...

Matej 26,14Tada jedan od dvanaestorice, po imenu Juda Iskariotski, otide ka glavarima svešteničkijem,
Matej 26,15I reče: šta ćete mi dati da vam ga izdam? A oni mu obrekoše trideset srebrnika.
Matej 26,16I otada tražaše zgodu da ga izda.

Matej 27,3Tada vidjevši Juda izdajnik njegov da ga osudiše raskaja se, i povrati trideset srebrnika glavarima svešteničkijem i starješinama
Matej 27,4Govoreći: ja sagriješih što izdadoh krv pravu. A oni rekoše: šta mi marimo za to? ti ćeš vidjeti.
Matej 27,5I bacivši srebrnike u crkvi iziđe, i otide te se objesi.
Matej 27,6A glavari sveštenički uzevši srebrnike rekoše: ne valja ih metnuti u crkvenu haznu, jer je uzeto za krv.
Matej 27,7Nego se dogovoriše te kupiše za njih lončarevu njivu za groblje gostima.
Matej 27,8Od toga se i prozva ona njiva krvna njiva i do danas.
Matej 27,9Tada se izvrši što je kazao prorok Jeremija govoreći: i uzeše trideset srebrnika, cijenu cijenjenoga koga su cijenili sinovi Izrailjevi;
Matej 27,10I dadoše ih za njivu lončarevu, kao što mi kaza Gospod.

Gde je to prorok Jeremija prorokovao o 30 srebrnika?

Poslednja izmena:

RIA77

Poznat
Poruka
7.445
ja biram da ne poverujem u nešto po principu sve ili ništa...
Oнда на 100% ствари које неко напише, ти можеш да кажеш да не верујеш, онда дискусија нема смисла, јер зависи од тога нпр да ли се мени нешто допада или да ли мени нешто личи на то да је у реду. Или теби, или неком трећем.
Дакле своди се на лични утисак.
ono što mi zvuči logično i mudro usvojim, ono što mi izgleda sumnjivo odbacim do daljneg..Od Isusa sam usvojio bitnost ljubavi za Boga i sebe i bližnje i važnost vere, od pravoslavlja sam naučio koliko je bitno obuzdati svoju gordost...
Христос је рекао да ко се не причешћује, нема живот вечни. Да ли си прескочио тај део ?
Пророковао је Захарија. Не пророк Јеремија, већ Захарија.
Ја им тада рекох: „Ако вам је то добро, дајте ми плату моју, ако није, немојте.” Они ми одбројаше плату – тридесет сребрника. 13Тада ми рече Господ: „Баци лончару ту ‘високу цену’ којом су ме проценили!” Ја узех тридесет сребрника и бацих их у храм Господњи лончару.
https://srpski.global.bible/bible/ccae70e924e03490-01/ZEC.11

Poslednja izmena:

hm337

Poznat
Poruka
9.052
Oнда на 100% ствари које неко напише, ти можеш да кажеш да не верујеш, онда дискусија нема смисла, јер зависи од тога нпр да ли се мени нешто допада или да ли мени нешто личи на то да је у реду. Или теби, или неком трећем.
Дакле своди се на лични утисак.

Христос је рекао да ко се не причешћује, нема живот вечни. Да ли си прескочио тај део ?
ko o čemu navodni sledbenici Isusa o večnom životu...da nema tog obećanja da ćete dobiti večni život a ne pakao većina vas ne bi ni verovala u Isusa...ne verujete vi u Isusa nego u večni život i pakao..

mene Isus interesuje u smislu kako da naučim da bolje živim, a ne da poverujem da je Bog strogi namćor koji one koji ne obožavaju na neki određeni način kažnjava večnim mukama a one koji to rade daruje večnim životom...ne verujem da je život zatvor za duše sa mogućnošću pomilovanja ako radiš i veruješ šta ti neka crkva ili knjiga kaže..za mene je život škola za duše...

RIA77

Poznat
Poruka
7.445
ko o čemu navodni sledbenici Isusa o večnom životu...da nema tog obećanja da ćete dobiti večni život a ne pakao većina vas ne bi ni verovala u Isusa...ne verujete vi u Isusa nego u večni život i pakao..
Па не знам у чему је проблем ? Шта год неко напише, теби може да се не допада. Тако ја схватам ово твоје писање.
Сад ја могу да идем на форум атеиста и да кажем да ме нервирају атеисти који кажу да је вера неразумна и нелогична јер то није тачно и да су сви исти.
Поента је да нису сви људи исти.
Ако теби смета хришћанство које говори о вечном животу, онда имаш проблем не са наводним следбеницима Христовим, већ имаш проблем што не познајеш шта је Христос рекао.
Па уместо да ти смета Христос, пребацујеш сметање на људе.
mene Isus interesuje u smislu kako da naučim da bolje živim,
Постоји и живот после смрти, а Христос није обећао мед и млеко у овом животу. Бољи живот представља превазилажење страсти. Што значи - да би неко задобио вечни живот на "другој страни" задобија га превазилажењем страсти, не као неком самодовољном дисциплином, или простим испуњавањем неких моралних или мотивационих правила.
Већ се страсти превазилазе трудом и љубављу према ближњем и сједињењем и саборном молитвом, јер хришћанство никада није било издвојени акт појединца већ заједница.

ne verujem da je život zatvor za duše sa mogućnošću pomilovanja ako radiš i veruješ šta ti neka crkva ili knjiga kaže..za mene je život škola za duše...
Ти очигледно желиш да од хришћанства направиш нешто што теби одговара.
У том случају пошто не верујеш да је Христос уствари Бог, свеједно ти је чије моралне савете слушаш, да ли је то Христос или неко пети.
Пошто хришћанство није скуп моралних правила, и не може се свести само на то.

markocheda

Domaćin
Moderator
Poruka
4.423
u Bibliji ne pise pricest dakle to je izmisljotina
a Hrist je ustanovio na toj veceri ono sto mi obelezavamo jednom godisnje
Tako je Isus rekao da cinimo na secanje na njegovu smrt - koja znaci zivot nama
Koji si ti komični hodajući biser.
Cracking Up Reaction GIF

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.