Quantcast

Зашто је битно од када су Срби на Балкану?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Mita Komita

Poznat
Poruka
9.756
Ту негде у зору распада Југославије почињу да се нашироко објављују разноразни текстови о србској старини и наводно фалсификованој србској историји.
И ја сам се, као и многи, својевремено примио на то. А онда сам почео да читам (проверавам) то што су неки тврдили да би закључио да нема конкретних доказа за већину тих тврдњи.
На крају се питам, зашто је то уопште битно? Да ли смо дошли у 6. веку или смо седели овде од пре? Каква је корист?

milsu

Ističe se
Poruka
2.519
Битно је због идентитета народа и нације и права на историјско наслеђе. Није свеједно на пример што су Илијада и Одисеја српски епови а не грчки, и што се тројански рат водио између две фракције Срба четири века пре него што су Грци дошли на Балкан, а не између Грка, та чињеница има јак културни и политички значај, и нико нема право да нам украде нашу историју.

Commie

Buduća legenda
Poruka
49.807
Битно је због идентитета народа и нације и права на историјско наслеђе. Није свеједно на пример што су Илијада и Одисеја српски епови а не грчки, и што се тројански рат водио између две фракције Срба четири века пре него што су Грци дошли на Балкан, а не између Грка, та чињеница има јак културни и политички значај, и нико нема право да нам украде нашу историју.
Inace Srbe svi mrze na ovom svetu.

Mita Komita

Poznat
Poruka
9.756
то што нису Грчки не значи да су српски.

Tasker

Zainteresovan član
Poruka
165
Bitno je zbog istorijske istone.
Ako svaka mumija u Egiptu i svaki fosil u Tanzaniji ima svoje poreklo i istoriju,zasto ne jedan narod.
Pitanje bi bilo razlicito od tvog.
Zasto nema jasne istorijske istine o poreklu jednog naroda,videci da nije bilo to tako davano?
Bilo to tebi licno vazno ili ne.
Kad bolje porazmislim,dosta je misteriosna istorija Srba hahaha
Ko zna zasto?

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
27.962
Ту негде у зору распада Југославије почињу да се нашироко објављују разноразни текстови о србској старини и наводно фалсификованој србској историји.
И ја сам се, као и многи, својевремено примио на то. А онда сам почео да читам (проверавам) то што су неки тврдили да би закључио да нема конкретних доказа за већину тих тврдњи.
На крају се питам, зашто је то уопште битно? Да ли смо дошли у 6. веку или смо седели овде од пре? Каква је корист?
Konkretne kao naciji nikakve, ali dobro dođe da napraviš selekciju u svom okruženju. Isto kao ovo ignorisanje jednačenja suglasnika po zvučnosti koji ti demonstriraš u citiranom postu, tako i i verovanje u fantazije o "narodu najstarijem" ,Nino Belovu , Homeru kao Momiru,Isusu koji priča srpski i slične papazjanije koje se poturaju kao neka "alternativna istorija" koju od Srbalja krije CIA, Vatikan i koji još moj, mi apsolutno sve kaže o sagovorniku i poštedi me bilo kakvog daljeg pokušaja ozbiljne konverzacije i diskusije osim ponekad želje da podjebavam.

Poslednja izmena:

Platin

Buduća legenda
Moderator
Poruka
37.326
Покушава се мерење савремених ствари мерама од пре хиљаду година... Благо речено то је неодговарајући поступак.

Нације у политичком смислу постоје тек 200 и кусур година. Било је битно којој вери (односно култури) неко припада, а није се толика узбуна правила око тога чији се земаљски закони признају.
Сада се све изокренуло наопачке - прво се гледа чији је пасош, па можеш да будеш и "марсовац". Нешто не видим да је свет срећнији због тога.

Такође, морамо и бројеве да узмемо у обзир. У давној прошлости је становништва било много мање, па не бих толико дао права некаквом историјском праву, када су већину терена чиниле шуме, мочваре и штошта још, сасвим супротно од непрегледне обрадиве земље као сада (и још путева итд.)

Наш тренутни проблем је мањак културе. Тако озбиљан мањак да се не сећам да смо га доживели у историји. Неписменост, похлепа и бахатост се оглашавају за једино што нам је потребно. Боље рећи - прање мозга.
Као никада раније се оглашава ко год хоће. Пише се мноштво књига, а о телевизији и интернету... видите сами. То је једно заглушујуће мноштво, али без икаквог доброг циља.

Историја... је углавном оно што се договоримо да је било. Човек мора врло пажљиво да мери када оцењује ствари. Знање, нажалост, није нешто што се тражи у садашњем времену. Ако се нешто сагледа из барем два угла, истина излази на видело па таман оба угла била пристрасна. Разматрање из више углова тражи стрпљење, труд, хладну главу и пре свега довољно података о нечему.
Они, односно "ми" у просеку, често не умеју да наведу више од чукундеде (за чукунбабино презиме ће пасти у невест), али ће се сложити са 6000 година историје... Неке мегаломанске и митоманске бајке која са чињеницама има везе таман колико прича за децу (прича барем има моралну поруку).

Одушевљен сам чињеницом да сада имамо и генетику као алат за одређивање ко је коме шта. Генетска племена су, чак и на овим просторима, већ сада добро утврђена. У огромном уделу случаја ћемо припасти нечем већ познатом, одређеном.
Оно чиме сам врло задовољан је да сви припадамо истој српској култури, иако нас има тако разних... Неки су овде већ од 5000 пре Христа, неки су дошли нешто пре Христа, неки у 6.-7. веку Нове ере, неки тек у 11. веку. И... сви сматрамо да смо Срби. Има нас разних генетских сорти по свим крајевима - са обе стране Дрине, Саве, Мораве и Дунава. Истина, нису сви проценти свуда једнаки, али то је утицај других народа на нас (као и нас на њих).
Ако неко пита - нисмо потомци Винчанаца (барем по мушким линијама). Можда по женским нешто и постоји, али то не би било више од 1 у милион или слично. До сада, претпоставка по женским линијама није потврђена, таквих резултата нема. Генетика, егзактна наука, је рекла своје.

radyu5

Veoma poznat
Poruka
10.997
Pa bitno je da se otkrije kakva nam je kultura. Jer ako nemamo slovenskih gena, a preuzeli smo slovenski jezik to valjda nešto govori o nama ili možda o tadašnjoj političkoj situaciji na Balkanu.

Mita Komita

Poznat
Poruka
9.756
Pa bitno je da se otkrije kakva nam je kultura. Jer ako nemamo slovenskih gena, a preuzeli smo slovenski jezik to valjda nešto govori o nama ili možda o tadašnjoj političkoj situaciji na Balkanu.
То је таман толико битно колико и ко ће да победи у Паровима.
Што се културе тиче, сада је време да се она показује а не да се бусамо у груди како смо некада били културни али сада морамо да будемо некултурни јер нам је такво окружење.

Metronomy

Veoma poznat
Poruka
14.254
Recimo zato sto je dovoljno potrebno da se o tome pise i na psihologiji i na svim temama, pa ako vama znaci da istorija bude napisana u Berlinu ili Becu, nama je bitno da pocne da se pise i u Beogradu.
Ako je vec na psihologiji tema, onda bi mogli i o nekim psiholoskim profilima da pisemo, pa je zanimljivo kakvi su profili ljudi koji sire tudje lazi medju srbima.

Metronomy

Veoma poznat
Poruka
14.254
Bilo bi zanimljivo otkriti kako se zove bolest cija je manifestacija mrznja prema svom narodu.
Verovatno slicno kao mrznja prema svojim roditeljima ili mrznja prema svom poreklu.
Takvu bolest manifestuju i drugi efekti, recimo, nesposobnost sagledavanja sebe i zelja da postane neko drugi, mimikrija licnosti. Verovatno visestruke licnosti imaju u sebi negiranje svog porekla.

Mita Komita

Poznat
Poruka
9.756
Zanimljivo je kakav je profil ljudi koje ne zanima istorija svog naroda, ali ga vrlo zanima istorija recimo amerike i poznaje sve detalje.
Ко то зна историју Америке? Ако мислиш на доба од Коломба на овамо, са малим убацивањем Викинга, онда је то исто што и историја Срба од Немање на овамо, са разликом да је наша дужа. И једну и другу знају и врапци на грани.
Мени је импресивно да су германско племе Франци основали Француску, шведско племе Руси основали Русију а немачка и шведска племена Велику Британију па се нико од њих не буса у груди.
Нама је најбитнија ствар да су Срби створили Троју и глупости сличне врсте.

Metronomy

Veoma poznat
Poruka
14.254
Ко то зна историју Америке? Ако мислиш на доба од Коломба на овамо, са малим убацивањем Викинга, онда је то исто што и историја Срба од Немање на овамо, са разликом да је наша дужа. И једну и другу знају и врапци на грани.
Мени је импресивно да су германско племе Франци основали Француску, шведско племе Руси основали Русију а немачка и шведска племена Велику Британију па се нико од њих не буса у груди.
Нама је најбитнија ствар да су Срби створили Троју и глупости сличне врсте.
Ali te izvor te istorije ne zanima? Cak ni to da neki varvari koristeci zaludjenike vere porobljavaju druge narode i u 21. veku. Normalno tebe to ne zanima, jer ti je posao da siris lazi za te porobljivace jer te placaju da to radis, dok neke druge na ovoj temi placaju u svojim firmama i njima je to dovoljno da ne razmisljaju dalje. U se Na se i poda se iliti politika seljacina koji su pobegli da ne budu seljaci, jer nisu sposobni da stvaraju. Pa je za njih trava zelenija preko brda.

Metronomy

Veoma poznat
Poruka
14.254
Zasto se nista ne zna o istoriji naroda u aziji, africi srednjem istoku? Pa zato sto su to pokoreni narodi to su robovi i njima ne treba istorija. Zasto se ne prica o istoriji kineza i indijaca? Nisu imali istoriju? Zasto se prisvaja tudja istorija?
Kome je bitno da bude naslednik Rima? Mislis da samo varvari treba da imaju istoriju, a robovima ne treba?
Sa tvoje tacke vidjenja to jeste tako, pa ako si srbin onda si placenik, ako nisi srbin onda si neprijatelj.

Mita Komita

Poznat
Poruka
9.756
Ali te izvor te istorije ne zanima? Cak ni to da neki varvari koristeci zaludjenike vere porobljavaju druge narode i u 21. veku. Normalno tebe to ne zanima, jer ti je posao da siris lazi za te porobljivace jer te placaju da to radis, dok neke druge na ovoj temi placaju u svojim firmama i njima je to dovoljno da ne razmisljaju dalje. U se Na se i poda se iliti politika seljacina koji su pobegli da ne budu seljaci, jer nisu sposobni da stvaraju. Pa je za njih trava zelenija preko brda.
Могу да те обрадујем (а можда и разочарам) да свуд у свету има таквих као ти који у свему виде неку заверу.

Mita Komita

Poznat
Poruka
9.756
Zasto se nista ne zna o istoriji naroda u aziji, africi srednjem istoku? Pa zato sto su to pokoreni narodi to su robovi i njima ne treba istorija. Zasto se ne prica o istoriji kineza i indijaca? Nisu imali istoriju? Zasto se prisvaja tudja istorija?
Kome je bitno da bude naslednik Rima? Mislis da samo varvari treba da imaju istoriju, a robovima ne treba?
Sa tvoje tacke vidjenja to jeste tako, pa ako si srbin onda si placenik, ako nisi srbin onda si neprijatelj.
Видим ја да би ти хтео да присвојиш за српско све где има слово С или бар неко ћирилично слово. Ти би, ценим, да се шириш и у Индију и на Балтик а подунавље је наравно од искона твоје. Све и да је тако, па шта? Где се та дубока и прастара цивилизација огледа у народу? Да није било Тита и сад би било 80% неписмених. Цар Душан није дао да ико буде писмен осим оно неколико његових попова писара. О чем ти причаш, и чиме хоћеш да се хвалиш? Неким походима, убиствима, паљевинама и освајањима?

Mita Komita

Poznat
Poruka
9.756
Ко каже да се не зна? То што ТИ не знаш је твој проблем или срамота.
У Кореји су нашли грнчарију стару неких 8000 година. Први писани документ им је са почетка 7 века ПРЕ Христа.
Најстарији писани документ из Кине је из 1250. године ПРЕ Христа.
О Индијским Ведама и Рг Ведама не морам да тупим.
Немам појма шта си овде хтео да кажеш.

cronnin

Iskusan
Moderator
Poruka
6.166
Када се, крајем прошлог века, показало да демократска пракса тражи средину између твојих и супарничких тврдњи, наша политика да тражимо само оно што је заиста наше нам се жестоко олупала о главу. Зато сада паметније наступамо.

Mita Komita

Poznat
Poruka
9.756
Када се, крајем прошлог века, показало да демократска пракса тражи средину између твојих и супарничких тврдњи, наша политика да тражимо само оно што је заиста наше нам се жестоко олупала о главу. Зато сада паметније наступамо.
да би нашли шта је НАШЕ морамо да дефинишемо ко смо МИ. Шта је то што дефинише некога као Србина? Прва помисао која падне свакоме на памет је православно хришћанство и србски језик. То би значило да Срби постоје тек од Немањића на овамо. Ако није то, онда која је разлика између босанских муслимана, православаца и католика. Ко је ту Србин а ко није, и зашто? Поготово ако их је једна мајка родила и исти отац направио (знам случајеве у Црној Гори)?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.