Zašto je astrologija toliko važna u Indiji?

Sensei

Master
Moderator
Poruka
72.955
Bez obzira na nedostatak naučnog pokrića da nebeska tela utiču na ovaj ili onaj način na ljude, u Indiji je astrologija jaka već nekoliko hiljada godina.
Zašto ne odustanu?

1717750263761.png

Možda je odgovor u filozofiji života?

Prema hinduističkim učenjima, život je namenjen duhovnom rastu. Ovaj rast je delimično olakšan karmom, konceptom da svaka misao i akcija imaju odgovarajuću reakciju.

Vede kažu da je karma osobe direktno povezana sa položajem planeta i zvezda, i stoga je astrologija metod razumevanja nečije karme analizom ovih položaja.

Prvobitno poznata kao đjotiš, ili „nauka o svetlosti“, mnogi smatraju da je vedska astrologija oko Veda, jer je namenjena da pruži smernice pojedincima koji se osećaju izgubljeno ili zbunjeno na svom životnom putu.

Našu budućnost, prema Vedama, određuju dve stvari: sudbina i slobodna volja.

Sudbina se odnosi na različite situacije sa kojima se susrećemo u životu, dok je slobodna volja način na koji reagujemo na njih kroz misli i akciju. Način na koji reagujemo stvara dalju karmu, koja onda određuje budući niz situacija sa kojima ćemo se suočiti. Drugim rečima, našu sudbinu stvara naša slobodna volja.

Vede prepoznaju četiri cilja ljudskog života, darmu, arthu, kamu i mokšu.

Darma se u osnovi može definisati kao način ponašanja koji najviše vodi za nečiji duhovni rast. Ispunjavanje darme, donosi smisao, svrhu i čast životu osobe.

Kama se doslovno prevodi kao „želja“ i odnosi se na potrebu za čulnom i emocionalnom srećom. Sva bića, na ovaj ili onaj način, tragaju za radošću i trebalo bi da tragaju za tom radošću bez štete sebi ili drugima.

Artha, iako se prevodi kao „cilj“ ili „svrha“, konkretnije se odnosi na sticanje bogatstva ili osećaj sigurnosti. Da bi doživeo sreću postizanja svojih ciljeva, osoba mora imati neophodne resurse bogatstva da bi to učinila.

Konačni cilj, mokša, znači „oslobođenje“ i odnosi se na duhovni razvoj ljudi do njihovog konačnog oslobođenja od ciklusa rođenja i smrti.

Vedska astrologija je mapa naše karme. Omogućava nam da preciznije razumemo sopstvenu prirodu i sudbinu kako bismo se kretali svojim životima u ispunjavanju ova četiri cilja.

Na kraju, međutim, radi se o tome da nam pomaže u duhovnom razvoju da postignemo konačni cilj mokše. Proučavajući naše horoskope, možemo bolje da shvatimo koje energije utiču na nas i kako možemo najbolje da reagujemo na te energije, često duhovnim praksama.

Bez obzira na nedostatak naučnog pokrića da nebeska tela utiču na ovaj ili onaj način na ljude, u Indiji je astrologija jaka već nekoliko hiljada godina.
Zašto ne odustanu?

Pogledajte prilog 1560349
uticaj nebeskih tela na planetu je dokazan fizicki
solarna oluja na zemlji poremeti funkcionisanje uredjaja
meseceve mene na zemlji izazivaju pomeranje nivoa okeana i svih voda u prirodi, a na isti nacin deluju na tecnosti i hormone u ljudskom organizmu
ista dejstva na razlicite nacine imaju i druge plantete
to je tako ma kakav skeptik da si

Vedska astrologija je mapa naše karme. Omogućava nam da preciznije razumemo sopstvenu prirodu i sudbinu kako bismo se kretali svojim životima u ispunjavanju ova četiri cilja.

Na kraju, međutim, radi se o tome da nam pomaže u duhovnom razvoju da postignemo konačni cilj mokše. Proučavajući naše horoskope, možemo bolje da shvatimo koje energije utiču na nas i kako možemo najbolje da reagujemo na te energije, često duhovnim praksama.
Da li to znaci da je coveku predodredjeno kada ce roditi i time u koji ce astroloski znak upasti na osnovu toga koje energije bi trebalo da uticu na nas i sta zelimo da osvestimo/unapredimo?

Primera radi ja sam Bik u horoskopu, volim da jedem mnogo, moja priroda je takva da mogu da se ozderem dosta, te mi je kosmos namenio to kao prepreku (zadatak) koju treba da savladam u sklopu ostvarivanja mokše?

Msm mozda zvuci malo banalno. Hocu da pitam, da li nas horoskop zapravo predstavlja nas izazov, da se izborimo sa energijama koje idu uz odredjeni horoskopski znak?

Primera radi ja sam Bik u horoskopu, volim da jedem mnogo, moja priroda je takva da mogu da se ozderem dosta, te mi je kosmos namenio to kao prepreku (zadatak) koju treba da savladam u sklopu ostvarivanja mokše?
Msm mozda zvuci malo banalno. Hocu da pitam, da li nas horoskop zapravo predstavlja nas izazov, da se izborimo sa energijama koje idu uz odredjeni horoskopski znak?
Tako isto imas i neke faktore i znakove koji uticu da li ce osoba biti produhovljena ili nece... dobro pitanje...

Da li to znaci da je coveku predodredjeno kada ce roditi i time u koji ce astroloski znak upasti na osnovu toga koje energije bi trebalo da uticu na nas i sta zelimo da osvestimo/unapredimo?

Da, tako nešto propagira indijska životna filozofija a potkrepljeno indijskim (vedskim) horoskopom.

Nisam nešto pristalica astrologije (nisam ni protivnik), ali kada čitam osobine znaka Riba stvarno se dosta prepoznajem. Jbm li ga 🤷‍♂️
I ti produhovljen. I sta sad, oces li lakse doci do mokse od pomenutog Bika koji bi samo da ede i ebe, samo na osnovu toga sto si Riba... oces kako da neces :D radi se o paradoksu mozemo reci
Ja bih rekao da oni tu nesto kriju. Tj. mozda ta karma vazi samo za covecanstvo (da li je Zemlja vise fabrika karme, ili farma energije?), zele da sakriju neke precizne metode kojima se moze uticati na nju, a podmecu prazne price...
To jest podmecu nam i laznu polovicnu nauku i laznu polovicnu duhovnost...

Poslednja izmena:
Zašto ne odustanu?

Pogledajte prilog 1560349
Zato što su shvatili da se sa ljudima jako lako manipuliše....samo daš ime manipulaciji i ne odustaješ....u svakom segmentu života je tako...

Back