Zašto Isus nije prihvaćen od Jevreja?

Druže, Pavle je navodno po hrišćanskom verovanju bio FARISEJ i učenik GAMALIJELA, a on citira greške u grčkom prevodu.
Sve to ukazuje na nepouzdanost novozavetnih dokumenata kao nekakvih istorijskih izvora.
Хајде докажи ово за почетак!!!

Четрдесет људи је написало шездесет шест књига Библије у периоду од око 1 600 година.
Петнаест векова пре Христа, Мојсије је под изузетним околностима извео Јевреје из ропства у Египту.

МОЈСИЈЕ КАО АУТОР
Мојсије је живео 120 година. Иако рођен као Јеврејин, васпитаван је на египатском двору где је до своје четрдесете године стицао политичко и војно искуство, као и најбоље могуће образовање тог времена.
Изненада, Мојсије је био приморан да побегне у изгнанство након непромишљеног напада на једног Египћанина, изазваног Мојсијевим саосећањем према поробљеним Јеврејима, његовим сународницима. Следећих четрдесет година провео је радећи као пастир у пустињи, међу Мадијанима.
Тек након тога преузео је улогу великог вође ослобођења свог народа.
Када је, после Мојсијеве смрти, Исус Навин повео Јевреје у земљу западно од Јордана, Бог му је послао позив: „Да књиге овог закона не одступе од ваших уста. Ускоро је Исус Навин окупио народ, пола је поставио на обронке планине Геризим, а половину на обронке планине Евал. Тамо је „прочитао све речи закона... све како је написано у књизи закона. Не би било ни једне речи од свега што је Мојсије написао, а коју Исус није прочитао пред целим сабором Израиља“. Много касније, Исус Навин је и даље подстицао народ да „чува и чини све што је написано у књизи Мојсијевог закона“.
Мојсијеве књиге су прихваћене као Тора или Петокњижје, првих пет књига Старог завета (1. књига Мојсијева или Постања, 2. књига Мојсијева или Изласка, 3. књига Мојсија или Левитског закона, 4. књига Мојсија или Бројева и 5. Мојсијева књига или Поновљени закони). Нико не тврди да је Мојсије био једини аутор Торе или Петокњижја. Ипак, краљ Давид, чија је владавина почела око 1050. пре Христа (тј. око 500 година после Мојсија), прихватио је да је Мојсије главни аутор ових пет књига. Између златног доба царства под Давидом и Соломоном и разарања Јерусалима од стране Вавилонаца 586. пре Христа, два друга цара – Амасија и Јосија – такође имплицирају Мојсијево ауторство.
Прву од његових пет књига – 1. Мојсијеву књигу – чини се да је Мојсије делом написао, а делом сакупио током средњег периода свог живота, током свог боравка у земљи мадијанској.
Друга Мојсијева књига наставља нарацију започету у првој Мојсијевој књизи. У неким изјавама Мојсије се наводи као њен аутор. Дословно се помињу активности Мојсија као хроничара, као законодавца и систематског уредника закона. Вештине које је Мојсије користио у писању књига 2, 3, 4 и 5, у трећем периоду свог живота, готово су сигурно стечене током свог високог образовања у Египту у првом периоду његовог живота. Исус Христ прихвата да је Мојсије написао 2. Мојсијеву књигу. Трећа Мојсијева књига је срж онога што Исус назива „Мојсијев закон“. У другом тексту, Он имплицира да је Мојсије био плодан писац.
Пета књига Петокњижја је уређена и додата након што је убачена прича о Мојсијевој смрти. Ипак, Исус и ранохришћанске вође јасно прихватају Мојсија као главног аутора 5. Мојсијеве књиге.
И у хришћанству и у јудаизму постоји традиција да је Мојсије такође написао дубоко промишљену и поетски лепу Књигу о Јову. Верује се да је то учинио током свог боравка у земљи мадијанској. Књига о Јову се бори са проблемом: Зашто постоје бол, болест и смрт у свету којим влада свемоћни Бог који све воли? Ако је аутор Књиге о Јову заиста Мојсије, он је искористио Јовову причу да одговори на питање: Како се мој народ може користити као робови у Египту, а Бог је и даље Бог? Преко различитих говорника, Мојсије у овој књизи истражује алтернативне погледе на Божју природу и долази до модела „љубави и милости“ којег се придржава већина Јевреја и хришћана. Теолошки оквир Књиге о Јову ослања се на 1. Мојсијеву књигу и њен опис пада у грех, порекла зла и приказа личности Сатане.

Иначе према проценама текста о чему говори књига о Јову он је старији од Абрахама негде генерација Абрахамовог оца Таре.
Књига је вредна јако јер помиње глечере последње видљиве остатке леденог доба опис змајева или диносауруса.
 
Мојсије је ауторство почео као младић међу Медијанцима познатијим по свештеничкој касти Маги у Грчкој је Мојсије остао познат као Магус.
Касније књиге показују виши ниво образовања стеченим у Египту.

ЈЕДИНСТВО И РАЗЛИЧИТОСТ
Чак и ако прихватите да је, рецимо, Мојсије написао само део једне од шест књига које му се приписују, прихватили сте да је писање Библије почело пре 3500 година. Пошто нема сумње да последња књига Новог завета није написана пред крај првог века, то значи да је Библија писана 1600 година. Прихватајући све то, не можете а да се не начудите јединству мисли, приповедања и откровења. Задивљујуће је и одсуство контрадикторности између порука које је писало четрдесет различитих појединаца, који су се међусобно веома разликовали по свом пореклу и образовању, као и по времену и географским локацијама у којима су живели.
Размотрићемо разлике у занимањима људи који су писали Библију.
Војни командант. Иако је написана у трећем лицу, опште је прихваћено да је Књигу Исуса Навина написао сам Исус Навин. Ово не искључује могућност додавања након његове смрти или да је Јосхуа сакупио део нарације, а сам написао друге делове. Јосхуа је био војсковођа.
Свештеник. Претпоставља се да је Књигу о судијама написао Самуило, а прилично је широко прихваћено да је он написао и прва двадесет четири поглавља Прве Самуилове. Самуило је био свештеник.
Писар. Остатак Самуилових књига написали су Натан и Гад (видети 1. Летописа 29:29). Ови људи су били пророци и књижевници.
Историјски наратив две књиге о Краљевима и две књиге Дневника је компилација различитих историјских извора, али је немогуће рећи ко је преузео овај мукотрпан задатак за Књиге о краљевима. Међутим, као и две дневничке књиге, Езра и Немија су слични по језику, стилу и ставовима, па се може претпоставити да је постојао један аутор. Чињеница да се дневничке књиге завршавају у средини реченице која је завршена у почетним стиховима Ездрине књиге, може указивати на то да је Ездра био аутор. Слично, постоји блиска веза између књига Јездре и Немије; у стара времена на њих се гледало као на једну књигу, а не на две. Чињенице у самој књизи указују на то да је написана, или барем завршена, у периоду персијске доминације, око 400. године пре нове ере. Аутор, Езра, био је свештеник и из свештеничке породице.
цару. Књига псалама је библијска збирка химни. Отуда постоји велики избор аутора. Најистакнутији међу њима био је Давид, пастир који је постао краљ.
Унутрашњи докази у књизи Соломонових прича идентификују цара Соломона као њеног аутора. Нема сумње да је Соломон такође написао Књигу Проповедника и књигу познату као Песма над песмама. Соломон је краљ учењак.
Пророци, робови, сточар – и премијер. Неке књиге Старог завета писали су „професионални“ пророци. Исаија је био образовани јеврејски аристократа царске лозе; а вероватно су му и други помогли. Јеремија је имао помоћ свог поверљивог секретара Варуха.
Дугу, компликовану и понекад загонетну Књигу Језекиља написао је високообразовани јеврејски роб, који је радио са групом робова у блатњавим областима вавилонских равница, близу канала Кеба.
Књигу пророка Данила, како многи верују, написао је Данило, човек који је служио вавилонском и персијском цару као премијер.
Међу „мањим“ пророцима је Осија, „професионални“ пророк, који је изузетан по једној ствари: своју пророчку службу обављао је више од седамдесет година. Јоил је такође познат само по томе што је био пророк. О Амосу је записано да је био сточар и скупљач платана. Иако се Јона помиње у 2. Краљевима, ништа се не зна о његовом занимању. Софонија је потицао од краља Језекије. Захарија је вероватно био свештеник.
Када је Малахија, последњи пророк Старог завета, пренео своју поруку (око 425. пре Христа), период изгнанства био је у далекој прошлости. Многи коментатори верују да је Малахија био свештеник.
 
Писци четири јеванђеља. Нови завет садржи сличну разноликост аутора. Писци Јеванђеља – Матеј, Марко, Лука и Јован – били су, редом, службеник пореске управе, рани хришћанин чије се занимање не помиње, лекар и мистериозни, вољени Исусов ученик.
Шатор – и интелектуалац. Павле, који је написао већину посланица које се налазе у Новом завету, познавао је занат израде шатора. Поред тога, био је теолог, интелектуалац и, пре преласка на хришћанство, један од јеврејских вођа.
Петар, рибар - и писац. С друге стране, Петар је био рибар. Аутор Јаковљеве посланице је вероватно био сам Исусов брат.
Тако су различити људи написали толико књига са великом разноликошћу у стилу, али са једнако великом уједначеношћу поруке и сврхе.
Када су јеванђеља написана. Већина се слаже да је од четири јеванђеља прво написано Марково. Како то можемо знати?
Док читамо прва три јеванђеља, можемо закључити да су Матеј и Лука доста тога позајмили од Марка. Неки догађаји су испричани потпуно истим речима; Исусово учење је представљено на готово идентичан начин. Јеванђеље по Марку се може поделити на 105 делова. Од тога се 93 појављују у Јеванђељу по Матеју, 81 у Јеванђељу по Луки. Ни Матеј ни Лука нису укључили само четири дела у свој текст. Јеванђеље по Марку има 661 стих; према Матеју 1068 стихова; према Луки 1149 стихова. Од Маркових 661, Матеј је репродуковао најмање 606 стихова. Повремено мало мења текст реченица, али понавља 51% Маркових речи. Од Маркових 661, Лука је узео 320 стихова и поновио 53% Маркових речи. Од 55 Маркових стихова које Матеј није поновио, 31 се налази у Луки. Дакле, само 24 стиха у Марку се не појављују у Јеванђељима по Матеју и Луки.
Очигледно, Јеванђеља по Матеју и Луки су заснована на Јеванђељу по Марку, које можемо назвати „основним јеванђељем“. Матеј и Лука су чак пратили Марков редослед догађаја. У Јеванђељу по Марку постоји брз темпо и занимљив реализам. Он увек изнова укључује јасне детаље у своје приповедање; Марко је очигледно своје казивање засновао на опису очевидаца – готово сигурно Петра.
Чињеница да јеванђеља по Матеју, Марку и Луки имају толико тога заједничког навела је стручњаке да их сматрају „синоптичким јеванђељима“. (Реч синоптички потиче од грчких речи које значе „гледати заједно”.)
„К” извор. Међутим, постоји 200 додатних стихова у Матеју и Луки који се не налазе у Марку. Они су забринути за оно што је Исус говорио, док је Марко био заокупљен оним што је Исус радио. Стручњаци су претпостављали да су Матеј и Лука као извор прибегли некој другој књизи, осим Јеванђеља по Марку. Назвали су га К (скраћено од Куелле, што је немачка реч за извор). За тај други извор се верује да је књига Исусових изрека. Осим тога, нико ништа не зна о њој, нити је неко успео да је пронађе.
Јеванђеље за Јевреје. Јеванђеље по Матеју је првенствено написано да би се Јевреји уверили да је Исус Месија. Матеј је ревносно тврдио да су се у Исусу испунила сва пророчанства Старог завета и да, стога, он мора бити Месија. Јеванђеље по Матеју је такође заокупљено односом између Исуса и Јевреја, било позитивним или негативним.
Јеванђеље за незнабошце. Јеванђеље које је написао Лука првенствено је написано за незнабошце. Лука веома води рачуна да догађаје описане у Јеванђељу стави у контекст светске историје. Да би одредио тачну годину Исусовог рођења, Лука именује кључне владаре: Цезар Август; Кирин, гувернер Сирије; Ирод, краљ Јудеје. Лука је још пажљивији у датирању појаве Јована Крститеља (Лука 3:1,2).
Интимно јеванђеље. Јеванђеље по Јовану се веома разликује од остала три. Јасно је да су Јеванђеља по Матеју, Марку и Луки била доступна већ када је написано Јеванђеље по Јовану. Можда је Јован, ученик који је био најближи Исусу, читао друге извештаје из Јеванђеља у својим позним годинама и помислио да пре него што буде прекасно, може да запише своја сећања на Исусов живот и учења.
Јован изоставља многе детаље које су Матеј, Марко и Лука већ забележили. Каква би била сврха понављања? Али знао је да је много тога што су пропустили и имао је жељу да то запише. Само Јован говори о свадбеном обреду у Кани, о увођењу Никодима у учење о новом рођењу, о Самарјанки, о Лазаревом васкрсењу, о начину на који је Исус опрао ноге својим ученицима и о чудесном „говору у горња соба“ (Јован 13-17 поглавља).
У Јеванђељу по Јовану описан је специфичан карактер сваког Христовог ученика; Јован их је све добро познавао. Наравно, Марко је такође могао да добије добре информације о ученицима од Петра, али циљ Марковог јеванђеља је да пружи кратак и брз опис Исусовог живота. Јован, насупрот томе, такође наводи многе од ових извештаја, али живописне детаље личности чини стварнијим. Сви писци јеванђеља помињу чудо да се нахрани 5000 људи, али само Јован помиње да је младићев хлеб био јечам. У случају о смиривању мора, само Јован помиње да су ученици веслали пет до шест километара од обале. У опису распећа само је Јован приметио да су четири војника коцкала за Исусову хаљину сашивену од једног комада.
Писан у периоду од педесет година. Књиге Новог завета су углавном писане између 50. и 100. године нове ере. Разумљиво је да је Марко писао пре Петрове смрти. Пошто се то догодило између 64. и 66. године нове ере, већина истраживача претпоставља да је Јеванђеље по Марку настало између 55. и 64. године нове ере.
Јеванђеље по Матеју је много теже датирати. РТ Франце сматра да је то 63. година.
Међутим, Лука, који је поред једног јеванђеља написао књигу Дела апостолска и обе књиге упутио Теофилу, даје нам бројне трагове на основу којих се могу извући одређени закључци. У неким одељцима Дела Апостолских пише у трећем лицу, али иначе пише у првом лицу, јасно показујући да је био присутан. Лука је написао Јеванђеље пре него што је написао Дела апостолска. Нагло је завршио књигу Дела апостолских, прекинувши опис догађаја. Најједноставније објашњење за ово је да Лука није имао шта више да каже; његова прича је стигла до садашњости, тј. до времена у коме је писао Лука. Пошто је то време било почетак Павловог првог заточеништва у Риму (отприлике 61. до 63.), Дела апостолска су очигледно написана пре 63. године – а Јеванђеље по Луки чак и раније.
Јованово писање се готово сигурно догодило током 90-их година првог века. Међутим, Џ. АТ Робинсон (ЈАТ Робинсон) верује да су сва јеванђеља, укључујући и Јованово, написана пре 70. године. Сигурно је да су три Јованове посланице написане 90-их година првог века, да би се бавиле јересима које су ушле у цркву. Јованово Откровење је написано за време његовог изгнанства на острву Патмос. У Јевсевијевим тврдњама налазимо основ за претпоставку да се Јованово изгнанство на Патмос догодило за време царске владавине Домицијана, иако стручњаци из новијег времена нагињу ка ранијем периоду. Дакле, књига Откровења је вероватно написана пре три Јованове посланице, а вероватно и пре Јеванђеља по Јовану.
Павлове посланице.Највећи део Новог завета чине посланице, а већину их је написао апостол Павле. Павле, чије је првобитно име Савле, у почетку је био припадник јеврејске друштвене елите и прогонитељ хришћана. Његово преобраћење у хришћанство било је најдраматичније од свих, а догодило се на путу за Дамаск.
После свог обраћења, Павле је отишао на неколико „мисионарских“ путовања. На сваком од њих га је пратила група асистената. Заједно су оснивали цркве и наишли на жестоке прогоне. Писао је посланице црквама које је основао Павле, тј. писма – често са велике удаљености – са најважнијим циљем да им помогну у решавању проблема који су постојали у тим црквама.
Изузетак је Посланица Римљанима. Пре него што га је написао, Павле никада није био у Риму, тако да није био фокусиран на тамошње проблеме. Зато је Посланица Римљанима у Новом завету најближа систематском приказу хришћанске теологије. Зато се сматра најважнијом књигом Новог завета и „најчистијим Јеванђељем“. Вилијам Тиндал је написао: „Посланица Римљанима је светлост и пут у читаво Свето писмо.
Каже се да је сваки препород у историји хришћанства био резултат проучавања Посланице Римљанима. Сигурно је да је реформација коју је предводио Мартин Лутер дошао као директан резултат његовог схватања оправдања вером у Посланици Римљанима. Пишући римској цркви из Коринта 58. године нове ере, Павле је изложио саму суштину свог веровања да помогне сазревању јаке цркве која ће му, надао се, помоћи да оствари свој циљ проповедања јеванђеља у Шпанији.
Павле је писао и личне посланице. Међу њима су и посланице Тимотеју и Титу. Његова друга посланица Тимотеју је вероватно била последња у његовом животу. У тој посланици је тражио своју топлу кабаницу, своје књиге и пергаменте, пре почетка зиме (2. Тимотеју 4:9,13). Верује се да је посечен 67. године.
Дакле, док је Павле био особа која је дала најзначајнији допринос писању Новог завета, улога последњег писца вероватно припада Јовану. Верује се да је Јован, вољени Исусов ученик, био једини апостол који је умро природном смрћу. Био је последњи од четрдесет писаца чије је заједничко дело, писано у периоду од 1600 година, постало познато хришћанима као Библија.
 
Готово ава јеванђења су старија од 70.одим Јовановог. Ја сам направио грешку Марково је најстарије и пронађено је и у Кумрану као и Матеј. Лукино је такође пре 70.(63-64.)
Постоји сумња на дорађивања јеванђеља после 70. али то није доказано.
 
Хајде докажи ово за почетак!!!

U Galaćanima 3:13 Pavle citira 5. Mojsijevu knjigu 21:23 gde navodno piše da je proklet od Boga onaj koji visi na drvetu.
I tako zaista stoji u prevodu Septuaginte.


pavle 1.png



pavle 2.png


Međutim kada pogledamo originalni Tanah i Petu Mojsijevu 21:23 vidimo da tamo piše da je bogohulništvo, odnosno uvreda prema Bogu ostaviti telo obešen, a ne da je obešeni proklet od Boga kako piše u Septuaginti.

pavle 3.png



Dakle Pavle ne može biti farisej, ne može biti učenik Gamalijelov, niti mu je hebrejski jezik matični. Pavle ne citira hebrejske tekstove već njihove grčke prevode, a samim tim nesvesno i greške koje su nastale prilikom prevođenja, te ih citira u pogrešnom kontekstu.
 
Kada pogledamo hebrejski tekst vidimo da tamo baš piše riječ KLETVA.

Ovo je hebrejski tekst PZ 21:23:
לֹא־תָלִ֨ין נִבְלָתֹ֜ו עַל־הָעֵ֗ץ כִּֽי־קָבֹ֤ור תִּקְבְּרֶ֙נּוּ֙ בַּיֹּ֣ום הַה֔וּא כִּֽי־קִלְלַ֥ת אֱלֹהִ֖ים תָּל֑וּי וְלֹ֤א תְטַמֵּא֙ אֶת־אַדְמָ֣תְךָ֔ אֲשֶׁר֙ יְהוָ֣ה אֱלֹהֶ֔יךָ נֹתֵ֥ן לְךָ֖ נַחֲלָֽה׃ ס

Ključna je podebljana riječ קִלְלַ֥ת (kil-lat). Kil-lat potiče od riječi קלָלָה (kelala) što znači kletva.
Možeš to provjeriti ovdje
https://biblehub.com/hebrew/7045.htm.

Ne samo to već se IDENTIČNA RIJEČ koristi u Pričama Solomonovim 26:2:
כַּצִּפֹּ֣ור לָ֭נוּד כַּדְּרֹ֣ור לָע֑וּף כֵּ֥ן קִֽלְלַ֥ת חִ֝נָּ֗ם [לֹא כ] (לֹ֣ו ק) תָבֹֽא׃

Evo kako Jevreji to prevode:
"Like a wandering sparrow and like a flying swallow, so will a vain curse come home."
https://www.chabad.org/library/bible_cdo/aid/16397

Dakle u tom stihu prevode kil-lat sa CURSE tj. KLETVA a u PZ 21:23 prevode kao BLASPHEMY. Logično je da se ista riječ isto i prevodi a značenje je KLETVA. Dakle nije apostol Pavle nije pogrešno citirao. U PZ 21:23 i na hebrejskom piše da je onaj koji je obješen na drvo PROKLET od Boga.
 
U Galaćanima 3:13 Pavle citira 5. Mojsijevu knjigu 21:23 gde navodno piše da je proklet od Boga onaj koji visi na drvetu.
I tako zaista stoji u prevodu Septuaginte.


Pogledajte prilog 1598484


Pogledajte prilog 1598485

Međutim kada pogledamo originalni Tanah i Petu Mojsijevu 21:23 vidimo da tamo piše da je bogohulništvo, odnosno uvreda prema Bogu ostaviti telo obešen, a ne da je obešeni proklet od Boga kako piše u Septuaginti.

Pogledajte prilog 1598488


Dakle Pavle ne može biti farisej, ne može biti učenik Gamalijelov, niti mu je hebrejski jezik matični. Pavle ne citira hebrejske tekstove već njihove grčke prevode, a samim tim nesvesno i greške koje su nastale prilikom prevođenja, te ih citira u pogrešnom kontekstu.
Онда сви грчки Јевреји то раде.
Јербо већ по секуларним доказима и архелошким Библија какву знамо није старија од Александријске библиотеке тада је и на грчки преведена јер Грци масовно пишу о томе. У званичној употреби је тек од друге половине 2. века п.н е.
Дакле свака од посланица неке нарочито су рађене за посебну публику и сам садржај је био прилагођен њима и њиховим сазнањима. То библисти увелико знају тако да уопште нешто што је помињао Колашинима или Галатима не би било исто што би писао Јеврејима или Коринћанима.
Ово ти кажем јер сам их многе пратио ови што су само на НЗ тотално не могу да се повежу ови на СЗ могу да укапирају и много боље тумаче НЗ од ових који су специјализовани само за НЗ.

Јер прво не капирају уопште контекст СЗ онда Матеј се позива на Данила или Исају ок.
Зашто? Шта је поента Данила или Исаје какву везу чине они са Матејем и НЗ зашто се позивају на њега?
На та питања или не одговарају , избегавају их и онда су тимачења накарадна.
 
Онда сви грчки Јевреји то раде.
Јербо већ по секуларним доказима и архелошким Библија какву знамо није старија од Александријске библиотеке тада је и на грчки преведена јер Грци масовно пишу о томе. У званичној употреби је тек од друге половине 2. века п.н е.
Дакле свака од посланица неке нарочито су рађене за посебну публику и сам садржај је био прилагођен њима и њиховим сазнањима. То библисти увелико знају тако да уопште нешто што је помињао Колашинима или Галатима не би било исто што би писао Јеврејима или Коринћанима.
Ово ти кажем јер сам их многе пратио ови што су само на НЗ тотално не могу да се повежу ови на СЗ могу да укапирају и много боље тумаче НЗ од ових који су специјализовани само за НЗ.

Јер прво не капирају уопште контекст СЗ онда Матеј се позива на Данила или Исају ок.
Зашто? Шта је поента Данила или Исаје какву везу чине они са Матејем и НЗ зашто се позивају на њега?
На та питања или не одговарају , избегавају их и онда су тимачења накарадна.
Druže, Pavle citira grešku u prevodu kao Božiju reč. Kaže ''tako je zapisano'' misleći da je tako zapisano u Tori.
Dakle on nema pojma da je u pitanju greška, da tako ne piše u originalnom zapisu, što dokazuje da on nije proučavao spise na hebrejskom jeziku, a što dalje govori da ne može biti farisej, a kamoli Gamalijelov učenik.
To je izmislio ne bi li stekao kredibilitet i autoritet kao verski učitelj i misionar koji 'zna šta radi i o čemu priča'.
 
Druže, Pavle citira grešku u prevodu kao Božiju reč. Kaže ''tako je zapisano'' misleći da je tako zapisano u Tori.
Dakle on nema pojma da je u pitanju greška, da tako ne piše u originalnom zapisu, što dokazuje da on nije proučavao spise na hebrejskom jeziku, a što dalje govori da ne može biti farisej, a kamoli Gamalijelov učenik.
To je izmislio ne bi li stekao kredibilitet i autoritet kao verski učitelj i misionar koji 'zna šta radi i o čemu priča'.
Да ли си ти мене чуо да сви грчки Јевреји од Алекдандра па надаље читају такав превод.
Дакле за све грчке Јевреје је то реч Мојсијева.
При томе видимо да није чак ни погрешан превод.
 
Druže, Pavle citira grešku u prevodu kao Božiju reč. Kaže ''tako je zapisano'' misleći da je tako zapisano u Tori.
Dakle on nema pojma da je u pitanju greška, da tako ne piše u originalnom zapisu, što dokazuje da on nije proučavao spise na hebrejskom jeziku, a što dalje govori da ne može biti farisej, a kamoli Gamalijelov učenik.
To je izmislio ne bi li stekao kredibilitet i autoritet kao verski učitelj i misionar koji 'zna šta radi i o čemu priča'.

Сукоби између фарисеја и садукеја одвијали су се у контексту много ширих и дуготрајних социјалних и верских сукоба међу Јеврејима, погоршаних римском окупацијом. Други сукоб био је културни, између оних који су фаворизовали хеленизацију (садукеји) и оних који су јој се опирали (фарисеји). Трећа је била правно-религиозна, између оних који су истицали важност Другог храма са његовим обредима и службама, и оних који су истицали важност осталих закона Мојсијевих. Четврта тачка сукоба, посебно верска, подразумевала је различита тумачења Торе и како је применити на тренутни јеврејски живот, при чему су садукеји признавали само Писану Тору (са грчком филозофијом) и одбацивали доктрине као што су Усмена Тора, Пророци, Списи и васкрсење мртвих.
Према Јосифу, садукеји су се разликовали од фарисеја по бројним доктринарним основама, нарочито одбацујући идеје о животу након смрти. Изгледа да су доминирали аристократијом и храмом, али њихов утицај на ширу јеврејску популацију био је ограничен.

Есени су проповедали повучени начин живота. Зилоти су заговарали оружану побуну против било које стране силе као што је Рим. Сви су се међусобно сукобљавали, што је довело до забуне и нејединства које се завршило разарањем Другог храма и пљачкањем Јерусалима од стране Рима.

Фарисеји су били јеврејска религијска странка из раздобља другог Храма, претходници рабинског јудаизма.

Фарисеји су се држали правила левитске чистоте и ексклузивне дружбе за столом, а ипак се нису издвојили из друштва. Њихове дружбеничке везе учвршћиване су у братствима званим хавурот. Јосиф Флавије им приписује нека специфична религиозна веровања, између осталих прихватање усменог предања као допуне Тори и веровање у вечност душе.

Током 1. века, фарисеји су били познати по својом строгом поштовању Мојсијевог закона.[1] Јосиф Флавије такође примећује и њихову посвећеност учењу, оличену у Хилелу и Јоханану бен Закају. Мишна, Талмуд и главни танаитски извори представљају главну ризницу њихове мисли и сведочанство оживљавања јеврејског живота у првим вековима наше ере, када је фарисејски јудаизам добио свој коначни облик.

Е сад који су ти сад ти твоји Јевреји који га нису птизнали јер се чини да га је и Јосиф Флавије признао јер се није опирао римској власти и Титу да сруши други храм чак је налазио оправдање за његово такво понашање.
https://sr.wikipedia.org/wiki/Фарисеји
У Посланици Галатима Павле из Тарса описује своју прву посету Јерусалиму где је срео Јакова и боравио са Кифом ( Симон Петар ). Хегесип га описује као вегетаријанца .

Исус за живота описује пад Јерусалима да неће остати ни камен на камену као и пад другог храма кад почиње ново време.
 
Poslednja izmena:
Да ли си ти мене чуо да сви грчки Јевреји од Алекдандра па надаље читају такав превод.
Дакле за све грчке Јевреје је то реч Мојсијева.
При томе видимо да није чак ни погрешан превод.
Ne mogu da te čujem jer ne razgovaram sa tobom. Dopisujem se.
Drugo kakvi grčki Jevreji druže? Čovek je navodno bio Gamalijelov učenik, čoveka koji je tada bio vrhvni verski autoritet, kao kod nas patrijarh Porfirije danas.
Sigurno kod njega nije izučavao spise na grčkom jeziku.
Dakle Pavle je verovatno bio grčki konvertit na Judaizam koji je izučavao spise kod lokalnog rabina.
Otuda mu i dva imena: jevrejsko i neznabožačko.
 
Ne mogu da te čujem jer ne razgovaram sa tobom. Dopisujem se.
Drugo kakvi grčki Jevreji druže? Čovek je navodno bio Gamalijelov učenik, čoveka koji je tada bio vrhvni verski autoritet, kao kod nas patrijarh Porfirije danas.
Sigurno kod njega nije izučavao spise na grčkom jeziku.
Dakle Pavle je verovatno bio grčki konvertit na Judaizam koji je izučavao spise kod lokalnog rabina.
Otuda mu i dva imena: jevrejsko i neznabožačko.
Zašto ti je to nemoguće? Rabinsko odbacivanje Septuaginte je nastalo kao rezultat hrišćanske upotrebe iste. Prije toga i rabini su prihvatali Septuagintu kao autoritativni i ispravni prevod.

O tome se sačuvao izvještaj u Vavilonskom Talmudu Megillah 9a:
"Rather, say in explanation of the baraita: And our Rabbis permitted them to be written only in Greek. And it is taught in another baraita that Rabbi Yehuda said: Even when our Rabbis permitted Greek, they permitted it only in a Torah scroll, and not for other books of the Bible, which must be written only in Hebrew. The Gemara continues: And this was due to the incident of King Ptolemy, as it is taught in a baraita: There was an incident involving King Ptolemy of Egypt, who assembled seventy-two Elders from the Sages of Israel, and put them into seventy-two separate rooms, and did not reveal to them for what purpose he assembled them, so that they would not coordinate their responses. He entered and approached each and every one, and said to each of them: Write for me a translation of the Torah of Moses your teacher. The Holy One, Blessed be He, placed wisdom in the heart of each and every one, and they all agreed to one common understanding. Not only did they all translate the text correctly, they all introduced the same changes into the translated text."
https://www.sefaria.org/Megillah.9a.10?lang=bi

Dakle u 1. vijeku rabini su učili da je Septuaginta ne samo ispravan već čak i čudotvoran prevod dat od Boga. To hrišćani i danas vjeruju ali se u rabinskom judaizmu to izgubila usljed sukoba sa hrišćanstvom.
 
Ne mogu da te čujem jer ne razgovaram sa tobom. Dopisujem se.
Drugo kakvi grčki Jevreji druže? Čovek je navodno bio Gamalijelov učenik, čoveka koji je tada bio vrhvni verski autoritet, kao kod nas patrijarh Porfirije danas.
Sigurno kod njega nije izučavao spise na grčkom jeziku.
Dakle Pavle je verovatno bio grčki konvertit na Judaizam koji je izučavao spise kod lokalnog rabina.
Otuda mu i dva imena: jevrejsko i neznabožačko.
Који грчки Јевреји? Ајде врати се на историју па проучи епоху Александра Македонског какви бре конвертити? Хеленизовани Јевреји!
Па имаш и у јевамђељима то!
Где мисли овај да оде? Онима у Грчкој? (Исус)
Какви бре конверити.
Бољи си на историји овде си само мало бољи од ових ЈС.
 
Bart Erman nije ekspert za Josifa Flavije, već za novozavetne rukopise.
Ово посебно ти је црвени картон ово је једини извор за библисте новог завета и јудаизам 1. века.
Не могу ни да проучавају ништа нити да пореде с било чим без њега ! За тебе плагијат!
 

Back
Top