Зашто инвестиционо сребро има откупну цену која је нижа и до 25% у односу на куповну?

Poruka
16.376
Када је реч о инвестиционом сребру, попут полуга чистоће 999, и даље постоји значајна разлика између откупне и продајне цене из следећих разлога:

  1. Трошкови прераде и израде: Иако се ради о чистом сребру у полугама, трошкови производње полуга (ливање, паковање, транспорт, сертификација) се додају уз тржишну цену. Продавци овај трошак уграђују у продајну цену, али при откупу трговци морају поново прерадити сребро или га складиштити, што утиче на ниже откупне цене.
  2. Тржишни спред: На тржишту племенитих метала увек постоји разлика између куповне и продајне цене, што је нормална појава. Код сребра је овај спред обично већи у поређењу са златом због ниже вредности по унци, што значи да и мали проценти марже могу значајније утицати на цену. Инвестиционо сребро је осетљивије на такве варијације јер мањи пораст цене има већи ефекат на проценат разлике.
  3. Трошкови складиштења и осигурања: Инвестиционо сребро је обимније и заузима више простора него злато. Трговци морају укључити трошкове складиштења и осигурања у цену приликом откупа и продаје, што утиче на ширину спреда.
  4. Порези и административни трошкови: У многим земљама на куповину и продају сребра се плаћају различити порези, као и накнаде за издавање сертификата или гаранције за аутентичност. Ови трошкови се уграђују у продајну цену, али их нема у откупној цени, што чини да откупна цена буде знатно нижа.
  5. Мала ликвидност у поређењу са златом: Иако је сребро популарно међу инвеститорима, његова ликвидност је знатно мања у поређењу са златом. Продавци племенитих метала морају да укључе овај ризик у своје цене, што резултира већом разликом између откупне и продајне цене.
Дакле, чак и код чистих 999 полуга, ови фактори утичу на већи спред, који може достићи и до 25%.

АИ извор

п.с. што се тиче злата та разлику у откупној цени је између 3-7%
 

Back
Top