Zasto Hrvati jos nijesu zaokruzili svoj jezik?

E prijatelju od tebe sam ocekivao vise.pitanje je bilo za prosjecnog Hrvata. Naravno da je pravni vokabular bio razlicit i za vrijeme Juge ali bogami ne kao danas. Moj drugar koji se sudio oko nasljedstva je Hrvat da visi ne moze biti i dosao je u Ameriku 1986 g. isao je jadan okolo da pita druge Hrvate za tacno znacenje. Na kraju je covjek lijepo platio prevodioca da mu to na lijepi engleski prevede. Hajde reci mi da je tvoj jezik onaj koji se gura na HRT-u i hrv. serijama. Jos nijesam sreo Hrvata da kaze da mu se dopada taj jezik a tip iz Dubrovnika mi prica da je njegov govor sad nepravilan ( slobodno receno naravno)
Ja sam mlađa generacija i učio sam u školi taj, kako ti kažeš HRT jezik, tako da nemam pojma o čemu pišeš.
 
Sto se smijes ti Srbalju, pravom Hrvatskom jeziku :lol:
Smijem se zapravo tebi. :lol: Ne postoji jedinstveno čakavsko narječje. Ogromna je razlika između čakavice u Istri ili Rijeci, od one na Cresu, M. Lošinju ili one oko Zadra, Splita ili one u Omišu ili na srednjodalmatinskim otocima. Varijante čakavice počesto uopće nisu međusobno razumljive. Zato ti se smijem. :lol:
 
Smijem se zapravo tebi. :lol: Ne postoji jedinstveno čakavsko narječje. Ogromna je razlika između čakavice u Istri ili Rijeci, od one na Cresu, M. Lošinju ili one oko Zadra, Splita ili one u Omišu ili na srednjodalmatinskim otocima. Varijante čakavice počesto uopće nisu međusobno razumljive. Zato ti se smijem. :lol:

Nije ni postojalo jedinstveno stokavsko dok nije se V. Karadzic trgao i napravio. Vrijeme je da se standardizuje jezik Marulica i pravih Hrvata da moze HRV disati punim plucima cakavskim jezikom. Jezik Tomislava i Zvonimira. ,,Zajik".
 
Nije ni postojalo jedinstveno stokavsko dok nije se V. Karadzic trgao i napravio. Vrijeme je da se standardizuje jezik Marulica i pravih Hrvata da moze HRV disati punim plucima cakavskim jezikom. Jezik Tomislava i Zvonimira. ,,Zajik".
Split je moj grad, ali tko kaže da bi splitska čakavica trebala biti superiorna ostalim varijantama čakavskog narječja? Ali kad si već počastio Split, odmah da ti kažem da je taj tvoj "zajik" na splitskoj čakavici "jazik". :lol: :lol: :lol:
 
Split je moj grad, ali tko kaže da bi splitska čakavica trebala biti superiorna ostalim varijantama čakavskog narječja? Ali kad si već počastio Split, odmah da ti kažem da je taj tvoj "zajik" na splitskoj čakavici "jazik". :lol: :lol: :lol:

Split odavno nema cakavskog. Jer vecina danas u Split su potomci doseljenika iz Hercegovine i CG. Kao Oliver Dragojevic i Severina. Pravi Cakavski zive jos sjevernije.
 
Split odavno nema cakavskog. Jer vecina danas u Split su potomci doseljenika iz Hercegovine i CG. Kao Oliver Dragojevic i Severina. Pravi Cakavski zive jos sjevernije.
:hahaha: U Splitu ima doseljenika iz Hercegovine, ali nema baš nikog iz Crne Gore. Najviše doseljenika je iz zaleđa, iz Dalmatinske zagore. A to su više manje sve Hrvati koji su na čelu fratara i sa slikama Gospe doselili u Zagoru, noseći sa sobom i hrvatsko ime za svoj jezik. Dakle, Hrvati.
 
:hahaha: U Splitu ima doseljenika iz Hercegovine, ali nema baš nikog iz Crne Gore. Najviše doseljenika je iz zaleđa, iz Dalmatinske zagore. A to su više manje sve Hrvati koji su na čelu fratara i sa slikama Gospe doselili u Zagoru, noseći sa sobom i hrvatsko ime za svoj jezik. Dakle, Hrvati.

Pa Severina je rodom iz CG...njeni cukundjedovi su bili Crnogorci iz Grahova, Vuckovici, pokatolicili pa otisli u Split. Isto tako za Dorisa Dragovic i za pola Splita koji su pokatoliceni Hercegovci iz Trebinja Nevesinja itd.

Pravi Cakavci uopste ne nose prezimena na -ić, vec na -ov.

 
Ima ih dosta, po Rijeci, Istri i okoline. Oni medjusobno smatraju Stokavske hrvate Srbima, i kao zle ljude koji im ugrozavaju identitet i jezik.

Evo čakavske majke pita i moli, da ne gube svoj ,,zajik" (pravo-hrvatski za ,,Jezik").

Истра је прави рај за језикољупце, тамо има свега, и екавске и икавске чакавице, исто као и кајкавице, а има и једна оазаица ијекавске штокавице... Језички изузетно занимљив крај, са селима која су одмах ту преко брда, а чији се стари локални говори готово не разумију међусобно.
 
Split je moj grad, ali tko kaže da bi splitska čakavica trebala biti superiorna ostalim varijantama čakavskog narječja? Ali kad si već počastio Split, odmah da ti kažem da je taj tvoj "zajik" na splitskoj čakavici "jazik". :lol: :lol: :lol:
Ћа ти је смишно ћа је зајик јазик, то ти је исти пар постоли ка ћа су котач и точак или жлица и лижица. ;)
 
Pa Severina je rodom iz CG...njeni cukundjedovi su bili Crnogorci iz Grahova, Vuckovici, pokatolicili pa otisli u Split. Isto tako za Dorisa Dragovic i za pola Splita koji su pokatoliceni Hercegovci iz Trebinja Nevesinja itd.

Pravi Cakavci uopste ne nose prezimena na -ić, vec na -ov.

To ti kažeš! Ne vjerujem ni slova tim vašim "rekao mi je djed...". Tako lažete i da je Goran Ivanišević porijeklom Srbin. Hrvati imaju prezimena prije Srba i Crnogoraca i naša prezimena imaju sufiks na -ić. Vi skorojevići koji niste imali prezimena do stoljeće unatrag nemate što uopće raspravljati o prezimenima.
 
To ti kažeš! Ne vjerujem ni slova tim vašim "rekao mi je djed...". Tako lažete i da je Goran Ivanišević porijeklom Srbin. Hrvati imaju prezimena prije Srba i Crnogoraca i naša prezimena imaju sufiks na -ić. Vi skorojevići koji niste imali prezimena do stoljeće unatrag nemate što uopće raspravljati o prezimenima.

Crnogorci imaju prije sve vas, mi imamo najstarija sela, najstarija prezimena i plemena od svih na Ex-ju prostor. Ivanisevic jes iz CG al jbg cacka to vas neke komplekse.
 
Tek priznat a već mrtav jezik? :D
Čakavica je, nažalost, mrtva već nekoliko desetljeća. Pokušavamo je spasiti, ali pored medija i službenoh jezika koji se nameće putem škole, to jednostavno nije moguće. Tako da, da. Taj Amerikanac je čakavicu provukao kao nekakav zaseban jezik, ali već sutra može staviti dodatak da se radi o mrtvom jeziku.
 
Crnogorci imaju prije sve vas, mi imamo najstarija sela, najstarija prezimena i plemena od svih na Ex-ju prostor. Ivanisevic jes iz CG al jbg cacka to vas neke komplekse.
Crnogorci nisu ni postojali dok ih komunisti nisu stvorili. Nemate baš ništa starije od nas.

Ivanišević nema veze sa Crnom Gorom. Ako tvrdiš da ima, stavi dokaz! Šalim se, znam da nećeš, jer si lažov i nemaš dokaz. :lol:
 
To ti kažeš! Ne vjerujem ni slova tim vašim "rekao mi je djed...". Tako lažete i da je Goran Ivanišević porijeklom Srbin. Hrvati imaju prezimena prije Srba i Crnogoraca i naša prezimena imaju sufiks na -ić. Vi skorojevići koji niste imali prezimena do stoljeće unatrag nemate što uopće raspravljati o prezimenima.
Видин, чита си Шимуна (академик Петар Шимуновић), с тон теоријон је испа глуп ка тоцило! :lol:
 
Crnogorci nisu ni postojali dok ih komunisti nisu stvorili. Nemate baš ništa starije od nas.

A jel? A Njegos ne bjese Crnogorac jel :hahaha: Mi smo slobodarili dok ste vi camili ka robovi!

Ivanišević nema veze sa Crnom Gorom. Ako tvrdiš da ima, stavi dokaz! Šalim se, znam da nećeš, jer si lažov i nemaš dokaz. :lol:

Nek vadi rodoslov pa cemo vidjet ;)
 
A jel? A Njegos ne bjese Crnogorac jel :hahaha: Mi smo slobodarili dok ste vi camili ka robovi!
Ajde, dobili ste crkvenu državicu prije 300 godina. Zato što nikog nije bilo briga za vas. :hahaha:
Nek vadi rodoslov pa cemo vidjet ;)
Rodoslov Gorana Ivaniševića je poznat i nema u njemu ništa što bi ga dovelo u vezu sa Crnom Gorom. Srbi veoma vole lagati i izmišljati. Još poneki, a i više, žive u predprosvjetiteljskom razdoblju kada se znanje oblikovalo na temelju legendi, bajki i mitova.
 
Ajde, pronađi sebi neko prezime da ne stojiš bez njega! :lol:
А ћа ја иман копат по презимениман кад је то сам Шимун направија у свон либру? Срби добили презимена тек крајен XIX вика, а онда кад „доказује” како су Срби везани за надимке набраја сву силу Срба именон и презименон који су се родили прије, а неки су богами и помрли прије тог краја XIX вика... :lol: Стенд ап какадемик. :mrgreen:
 
А ћа ја иман копат по презимениман кад је то сам Шимун направија у свон либру? Срби добили презимена тек крајен XIX вика, а онда кад „доказује” како су Срби везани за надимке набраја сву силу Срба именон и презименон који су се родили прије, а неки су богами и помрли прије тог краја XIX вика... :lol: Стенд ап какадемик. :mrgreen:
Ajde ne muti! Da vam Miloš Obrenović nije zakonom naredio da uzmete prezimena, ne biste ih još imali u Srbiji.
 
Ajde ne muti! Da vam Miloš Obrenović nije zakonom naredio da uzmete prezimena, ne biste ih još imali u Srbiji.
Je, je... ма да нисмо крели јазик од Рвата, још би лопатали рукаман не би ли се разумили кад ко оће ћа рећ. :lol:
А и презимена смо крели од вас, нормално, ено у Подстрани пицерија Јовановића, фетивих Далматинаца ту из брда, Рвати од колина, од „седмог вика”! :mrgreen:
 
Ajde, dobili ste crkvenu državicu prije 300 godina. Zato što nikog nije bilo briga za vas. :hahaha:

Rodoslov Gorana Ivaniševića je poznat i nema u njemu ništa što bi ga dovelo u vezu sa Crnom Gorom. Srbi veoma vole lagati i izmišljati. Još poneki, a i više, žive u predprosvjetiteljskom razdoblju kada se znanje oblikovalo na temelju legendi, bajki i mitova.
Један мој пријатељ Србин коме је ћаћа из Равних Котара а матер из Буковице каже да му је Горан Иванишевић рођак. Објаснио ми тачно шта су, али сам заборавио детаље.
 
To je zato što hrvatski autori imaju njemačku erudiciju i stil pripovijedanja. Ukoliko autor nije poprilično nadaren u prezentiranju svojih misli i ideja, može biti pomalo dosadno.
Srbi nemaju mentalni kapacitet za čitanje hrvatskih djela.

Dosta je usporediti dva djela još iz 19. st., "Školska ikona" Laze Lazarevića i "Ladanjska sekta" Ante Kovačića, koje je Antun Barac uspoređiao po tematici i po tom to su se pojavila skoro u isto vrijeme.

Lazarevićeva je zgodna pričica, no zapravo burgijanje nekih seoskih dijaloga i ništa više; Kovačićeva je prava briljantna satira i jezično inovativna.

Kod Srba naravno ima iznimaka (Bora Ćosić), no većina čak i vrlo dobrih modernih pisaca je nekako priprosta, slična tvrdokuhanim američkim romanima koji su za retardirane.
 

Back
Top