Zasto Hriscani koriste ikone?

Gde otišao Lazar? Koliko je meni znano, duša je večna i svesna i posle smrti. A gde je otišla ne znam.
Капирам да ниси ни отворио Јеванђеље али ти отвараш овде теме да се спрдаш са људима и одговори те не интересују.
A kakve veze ima Lazar sa ovim?
Да се мало потрудиш и прочиташ макар један део Јеванђеља, схватио би. Овако, не вреди да ти објашњавам кад те не интересује.

Па гледај то произлази из читања текста. Бог није имао облик у СЗ па се није смјело правити. Бог је постао човјек у НЗ па се смије. Уосталом идол је када ти резани ликом покушаш представити Бога. Икона то није јер се на икони приказују људи и догађаји који су се реално и опипљиво збили. Не представљаш невидљивог Бога на иконама. Представљаш оно што се може представити.
Znači, na ikonama imamo ljude (ali i Isusa, Boga-čoveka). Ali budimo ovde oprezni. Sam Gospod Bog nije na zemlji, već njegov sin. Oni jesu deo celine, ali je tvorac i dalje nepoznat u formi nama ljudima.

Znači, na ikonama imamo ljude (ali i Isusa, Boga-čoveka). Ali budimo ovde oprezni. Sam Gospod Bog nije na zemlji, već njegov sin. Oni jesu deo celine, ali je tvorac i dalje nepoznat u formi nama ljudima.
Зато се Бог Отац ни не смије приказивати на иконама. Јер немамо како да Га представимо.

Nesto se razmisljam dugi niz godina, ali nisam pitao religiozne ljude.
Како измишљаш, то ти је јуче пало на памет.
Ok, ali opet je ovo misljenje nekog sveca. Sta kaze Biblija. To treba biti reper, izvor mudrosti i alfa i omega. Ne ljudska interpretacija
Иди на неки протестантски форум па им реци, има да се усеру у гаће кад чују да не поштују Бибилију. Иначе православни нису "sola scriptura", за твоју информацију. Промашио си форум.

Hmmmm, ne znam. Nekako mi sve to deluju na ruku covecju, a ne na rec Boziju. Ono sto je Bog rekao treba biti poslednja rec i nema vrdanja.
Ти си као падобранац, никада не идеш на овај форум и као мало да се забавиш и "препадаш" вернике са оваквим глупостима.
Кад би само знао да тих падобранаца има на форуму колико хоћеш и да је ово питање барем сто пута постављано, само ако би прелистао форум.

ikone su inace krsenje druge zapovesti
Нису, слабо се разумеш у то шта је вера.
Koliko se ja sećam, ljudi koji umru čekaju da ih Isus digne iz mrtvih (spavaju), nisu negde tamo da šetaju u vrtu i da ćaskaju sa Bogom.
Gde otišao Lazar? Koliko je meni znano, duša je večna i svesna i posle smrti. A gde je otišla ne znam.
Tи се једног дела Јеванђеља сећаш, а другог који ти не одговара, не сећаш.
Упетљао си се у сопствена измишљања.

Како измишљаш, то ти је јуче пало на памет.

Иди на неки протестантски форум па им реци, има да се усеру у гаће кад чују да не поштују Бибилију. Иначе православни нису "sola scriptura", за твоју информацију. Промашио си форум.

Ти си као падобранац, никада не идеш на овај форум и као мало да се забавиш и "препадаш" вернике са оваквим глупостима.
Кад би само знао да тих падобранаца има на форуму колико хоћеш и да је ово питање барем сто пута постављано, само ако би прелистао форум.

Нису, слабо се разумеш у то шта је вера.

Tи се једног дела Јеванђеља сећаш, а другог који ти не одговара, не сећаш.
Упетљао си се у сопствена измишљања.
razumem se mnogo , zato i ne verujem u ocite manipulacije

Pa Glasniče evo promisli. Šta piše u PZ. Izrailjcima je bilo zabranjeno da prave kipove i likove JER NISU VIDJELI NIKAKVO BOŽJE OBLIČJE. A da li se to promjenilo? Da li Se Bog prikazao u nekom obličju? Recimo u obličju čovjeka?
Sine.
Te stare fore opravdavanja idilopoklonstva su primenjivane jos kada nisi ni znao kako se zoves.

Predstavljanje Boga slikom ili bilo sta nije greh.
O tome ne govorimo.
Vec moljenje i klanjanje toj slici i onima koji su na tim slikama.

To je greh.
Obozavanje slika, kipoveäa predmete itd u religozne svrhe.

A ti sine ako ti je volje, nemoj da ustajes od klanjanja istima ili pred njima i njima.
Samo da se zna da to nije hrisxanstvo i Bog mrzi na to.
A ti radi kako ti milo.

Levitski zakonik 26,1Ne smijete praviti sebi idole i postavljati likove i spomenike kamene, niti podizati kamenove sa slikarijama u svojoj zemlji, da im se klanjate. Jer ja, Gospod, jesam Bog vaš!

3. Mojsijeva 26,30Razvaliću visine vaše, i oboriću idole vaše, i metnuću trupove vaše na trupove gadnih bogova vaših, i mrziće duša moja na vas.
5. Mojsijeva 29,17I vidjeli ste gadove njihove i idole njihove od drveta i od kamena, od srebra i od zlata, koji su kod njih.
1. Samuilova 15,23Jer je neposlušnost kao grijeh od čaranja, i nepokornost kao sujevjerstvo i idolopoklonstvo. Odbacio si riječ Gospodnju, zato je i on tebe odbacio

Sine.
Te stare fore opravdavanja idilopoklonstva su primenjivane jos kada nisi ni znao kako se zoves.
Добро дједе.

Predstavljanje Boga slikom ili bilo sta nije greh.
Са овим се пола твојих савјерника не би сложило али хајде.

O tome ne govorimo.
Vec moljenje i klanjanje toj slici i onima koji su na tim slikama.
Па не клањаш се тој слици као Богу.

To je greh.
Obozavanje slika, kipoveäa predmete itd u religozne svrhe.

A ti sine ako ti je volje, nemoj da ustajes od klanjanja istima ili pred njima i njima.
Samo da se zna da to nije hrisxanstvo i Bog mrzi na to.
A ti radi kako ti milo.
Хришћанство је дједе оно што је у Цркви. Иконе нису идоли јер се идолима клањаш као Богу, латрија, а иконе поштујеш дулиа. Израиљци су поштовали Ковчег завјета и кад су га изгубили од Филистеја била је национална трагедија. Јесу онда они били идолопоклници због тога?

Хришћанство је дједе оно што је у Цркви. Иконе нису идоли јер се идолима клањаш као Богу, латрија, а иконе поштујеш дулиа. Израиљци су поштовали Ковчег завјета и кад су га изгубили од Филистеја била је национална трагедија. Јесу онда они били идолопоклници због тога?
Sada bi idolopoklpnstvo, klanjanje i molenje slikama i prednetima da nazoves to je kao postovanje? 😄
To su sve stare fore i pokusaj da zafrknes Boga.

Znas kako.
Idolopoklonici i u najvecim kazmama se nece odreci svojeg udolopokonszva.
A kamoli sada u miru.
Receno je sta je sta, pa ri biraj.
Mesto da odvracas svoj narod od prokletstva ti saeadjujes u tome?

Otkrivenje 9,20I ostali ljudi koji ne biše pobijeni zlima ovima, ne pokajaše se od djela ruku svojijeh da se ne poklanjaju đavolima, ni idolima zlatnima i srebrnima i mjedenima i kamenima i drvenima, koji ni mogu vidjeti, ni čuti, ni hoditi;
Otkrivenje 9,21Niti se pokajaše od ubistva svojijeh, ni od čaranja svojijeh, ni od kurvarstva svojega, ni od krađa svojijeh.

Sada bi idolopoklpnstvo, klanjanje i molenje slikama i prednetima da nazoves to je kao postovanje? 😄
To su sve stare fore i pokusaj da zafrknes Boga.
Или ти можда не схваташ разлику јер си о иконама учио из адвентистичких памфлета.

Znas kako.
Idolopoklonici i u najvecim kazmama se nece odreci svojeg udolopokonszva.
A kamoli sada u miru.
Receno je sta je sta, pa ri biraj.
Mesto da odvracas svoj narod od prokletstva ti saeadjujes u tome?

Otkrivenje 9,20I ostali ljudi koji ne biše pobijeni zlima ovima, ne pokajaše se od djela ruku svojijeh da se ne poklanjaju đavolima, ni idolima zlatnima i srebrnima i mjedenima i kamenima i drvenima, koji ni mogu vidjeti, ni čuti, ni hoditi;
Otkrivenje 9,21Niti se pokajaše od ubistva svojijeh, ni od čaranja svojijeh, ni od kurvarstva svojega, ni od krađa svojijeh.
Па Гласниче православно хришћанство је истријебило поклањање ђаволима у читавом Римском царству а касније и међу Словенима.

Тај проблем је расправљен пре једно 1200 година.
Да се стварно разумеш и мало, то би знао, то су основне ствари, а ти питаш оно што је потпуно базично и основно.
nisu znanja ista kao pre 1200 god

bazicna je druga zapovest , ne mogu tumacenja pojedinaca biti jaca od toga

kao advokati ste , pokusavate predstaviti da je crno isto kao i belo - nije

kao advokati ste , pokusavate predstaviti da je crno isto kao i belo - nije
Па је ли прије 1200 година Друга заповијест другачије гласила па Св. Оци нису знали читати? Или ви не тумачите добро? Пикам на другу опцију. Писмо није било каква књига па да га читаш као роман. То је светиња коју се не може лако разумјети.

Ти знаш да је битна заповест од пре 3000 година а одговор на твоје питање од пре 1200 није ? Нешто си се запетљао, тумачење Писма није "ја сам у праву и ово је битно, остало ме не интересује".
То што ти пишеш је тврдоглавост, а не тумачење. Јер ти је главни став да нећеш да чујеш туђ аргумент.
Питање је једно исто, није то софтвер па да застари.
Очигледно да ниси ни пробао да користиш претрагу на интернету.

Или ти можда не схваташ разлику јер си о иконама учио из адвентистичких памфлета.

Па Гласниче православно хришћанство је истријебило поклањање ђаволима у читавом Римском царству а касније и међу Словенима.
Shvatam nisam ja kinez.
I ja sam nekada kao pravoslavac obzavao kone pa kada sam shvatio da je to greh i da nije hriscanstvo napustoo sam.
Nalazite izgovor za idilopoklnonstvo.
Ostali ste u staroj veri koju ste nazvali hruscnnstvo.
Samo ste slike i neka imena izmenili i ostalo prilagodili staroj praksi.
I napravili miks hriscanstva i nezbabostva.

Ali kad vam se svidja vasa stvar.

Poslednja izmena:
politički svetitelji su naprimer ovi naši vladari iz loze Nemanjića...kopali jedni drugima oči za vlast a kad odu u penziju pravac manastir i odmah ni više ni manje nego svetitelji...pravi svetitelji su ti oni koji celim svojim životom i načinom razmišljanja i pre svega beskonačnom ljubavlju za sve to zasluže....to ko je pravi svetitelj nema veze sa time koga je crkva kanonizovala...ne kažem da se crkva ne trudi da prepozna prave svetitelje nego da nemaju oni koji odlučuju duhovni vid da to stvarno znaju...

moli se slobodno Bogu direktno...i ja to radim... samo to mislim nije baš u duhu pravoslavlja osim kad su očenaš i Isusova molitva u pitanju....
Eh to je sad oko kanonizacije tek jos neshvatljivije..mogu li ja poznavati nekoga ko je dobar, zivi zivot svetitelja, umre i nakon njegove smrti moliti ga kao svetitelja iako nije kanonizovan? Previse je taj koncept molitve nekom drugom do Bogu cudan i tesko razumljiv.

Ти знаш да је битна заповест од пре 3000 година а одговор на твоје питање од пре 1200 није ? Нешто си се запетљао, тумачење Писма није "ја сам у праву и ово је битно, остало ме не интересује".
То што ти пишеш је тврдоглавост, а не тумачење. Јер ти је главни став да нећеш да чујеш туђ аргумент.

Питање је једно исто, није то софтвер па да застари.
Очигледно да ниси ни пробао да користиш претрагу на интернету.
osnovno pravilo zakonodavstva - zakon ne moze bit iu suprotnosti sa ustavom

ako bozje zapovesti posmatramo kao ustav, zakon nad zakonima ,necije tumacenje ne moze taj zakon tumaciti

tako da bude u suprotnosti sa ustavom

a to sto ti vise verujes tumacenju nekog nego direktnoj naredbi - do tebe je

Stvarno samo ma Boga?
2. Mojsijeva 20,4Ne gradi sebi lika rezana niti kakve slike od onoga što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodi ispod zemlje.

A Isus Bog li je?

Ovakve izjave dodatno pokazuju da vi vernici crkve ni sa biblijpm nematr nista.

Hriscanstvo koje zovete tako je u stvari samo stara religija obucena u neka hriscansks imena i täteci ali ne praksu.
Mantraš ponovo zato što nemaš pojma i ne želiš da shvatiš da se to odnosi samo na lik Boga. Ikonama se niko živi ne moli kao Bogu osim u tvojoj pokvarenoj mašti, što je nivo "vernika" qlta kojem pripadaš.

Back