Zasto Hriscani koriste ikone?

Bez Crkve nemaš ni Pisma. Do prekosutra se sve grupe mogu nabacivati biblijskim citatima a svaka uči drugačije. Samo razmisli koliko ima grupa koje viču za sebe da su sola scriptura a uče potpuno drugačije. Znači potrebno je ispravno razumjeti Pismo. A ko je podobniji od Crkve koja ga je sastavila?
znaci da biblija nije od boga nego od ljudi

a onda je drugi ljudi tumace

znaci da tu nema vere u boga nego vere u to da je biblija pravilno sastavljena i tumacena

vera u ljude koji su to radili

Ili vam kaže uplaćujte 10% svaki mjesec a ja ću se obogatiti i imati velelepne kuće i sluškinje? To je baš hrišćanska skromnost.
I takve se pozive definitivcno trebaju odbaciti.
A ko je odredio koji će tekstovi ući u Sv. Pismo? Elena Vajt možda?
Dao sam ti citata stoga vise od toga trebaas snjim rascistiti a ne sa mnom.
A gle čuda nije to uradio "bilo koji vjernik" već baš Oci Crkve. I niko drugi. Ama baš niko drugi.
I kakve sad to veze ima ?
...reko sam ti vec i ponavljam - u odnosu na realnost da danas imamo zapisanu Bozju rec mnoooooogo vise zasluga ima car Josija i svestenik Halkija koji su " pronasli Pismo"u prasini Hrama onog vremena jer su ljudi nazalost tokom vremena prestali listati te svete sadrzine i nakon toga je tom Pismu dao adekvatan znacaj i sacuvao je od propasti.
Takvo nesto ti tvoji oci definitivno nisu uradili stoga je njihova uloga izuzetno minorna.
I opet pitanje ko ga je sastavio? Ko je odredio koji su tekstovi autentični?
Kakvi bre autenticni tekstovi - sve su knjige Pisma i dalje ostale u potpuno istom formatu i sastavu kao sto su bile i tada kada su bile zapisane !!!
Zasto varas ljude koje mozda nisu u toku !??
...ili da budem precizniji - jesu li tvoji oci bilo sto dopisali ili izbrisali iz bilo koje knjige Pisma !??
Ako smatras da jesu daj nam dokaza ili priznaj da su te slagali pa si to isto pokusao i nama uraditi !
Dakle ?

Jesu li Pismo pisali grešni ljudi?
Tako je,pisali su ga gresni ljudi jer su svi ljudi gresni s tim sto postoji razlika u tome kojeg su puta odabrali za koracanje.
Naime,kad se gresnik obrati i pocne drzati Bozje zapovesti onako kako se to zaista trazi on postaje pravednik i pored toga sto mu se desava da ponekad padne...
Dakle kad pravednik padne on veoma dobro zna sta je uradio i trazi od Boga oprostaj ali i da ne zna - Boga ga nece ostaviti neinformisanim nego ce naci neki mehanizam kako bi ga pozvao na pokajanje.

@The V
Skontaj ima li smisla vjerovati da su Sv. Oci pagani novotarci a vjerovati Pismu koje su oni sastavili? Ako su oni novotarci možda su podmetnuli novotarske spise u Pismo. Ako pak vjeruješ da je Duh Sveti njima upravljao zašto nije upravljao i u drugim stvarima koje su "novotarije"? Ispada da su bili sposobni da sastave Pismo ali nesposobni da ga razumiju. Kakvog smisla to ima?

@The V
Skontaj ima li smisla vjerovati da su Sv. Oci pagani novotarci a vjerovati Pismu koje su oni sastavili?
Kakvi bre SASTAVILI, sta je tebi ?
U tom smislu,jer hriscani tdrebaju odbaciti Hrista jer to rade i jevreji koji su ne samo sastavili vec i ZAPISALI Sveto Pismo !???
Ako su oni novotarci možda su podmetnuli novotarske spise u Pismo.
Zasto varas narod,koji su to konkretno pokusali menjati Pismo - jesu li svi oni ili samo neko od njih ?
Ako pak vjeruješ da je Duh Sveti njima upravljao zašto nije upravljao i u drugim stvarima koje su "novotarije"? Ispada da su bili sposobni da sastave Pismo ali nesposobni da ga razumiju. Kakvog smisla to ima?
Eto,dao sam ti odgovora uporedivsi situaciju sa jevrejima koji su ne samo sastavili nego i ZAPISALI Pismo - jer cemo toga radi odbaciti Mesiju !???
...jer eto,oni tako tumace Pismo pa da se i mi oslonimo na njihovo tumacenje !?? :kafa:

Poslednja izmena:
znaci da biblija nije od boga nego od ljudi

a onda je drugi ljudi tumace

znaci da tu nema vere u boga nego vere u to da je biblija pravilno sastavljena i tumacena

vera u ljude koji su to radili
Lepo rečeno.
Crkva je od Boga pa je i Pismo.
Nije crkva od Boga. Bog se obraćao ljudima ponaosob u starom zavetu. Deset Božijih zapovesti, obratio se jednom čoveku, a ne svima. Nije im rekao: Aj ovako, daj da osnujemo udruženje (crkvu) pa da se vi meni molite lepo i ja ću vama reći kako i šta.
Ko je odredio koji će tekstovi ući u Sv. Pismo? Ko je rekao da je Jevanđelje po Mateju autentično a po Tomi nije? Jel sa neba palo u ovoj formi? Ako poletiš reći Sveti Duh preko koga je Duh djelovao?
Ko garantuje da je Duh sveti delovao kroz njih? Ako se čovek bavi bilo kakvim sastavljanjem, tu je nešto sumnjivo.
@The V
Skontaj ima li smisla vjerovati da su Sv. Oci pagani novotarci a vjerovati Pismu koje su oni sastavili? Ako su oni novotarci možda su podmetnuli novotarske spise u Pismo. Ako pak vjeruješ da je Duh Sveti njima upravljao zašto nije upravljao i u drugim stvarima koje su "novotarije"? Ispada da su bili sposobni da sastave Pismo ali nesposobni da ga razumiju. Kakvog smisla to ima?
Upravo se vraćamo na prvo pitanje, ko kaže da su ti koji su sastavljali bili u pravu i vođeni svetim duhom? Slušaj, idemo ovaj scenario. Kataklizma, 99% ljudi pomre, ostane jedan posto, nema sveštenstva, crkava, samo Biblija i ljudi. I šta sad? U Bibliji nema interpretacija svetih otaca samim tim samo je REČ BOŽIJA merodavna. Da li se to Bog obraća smrtnicima samo koji imaju IQ 120 pa moraju naučiti glupe ili se obraća jezikom da svako ljudsko biće može razumeti jer je to i poentra reči njegove, da svako razume.

Kakvi bre SASTAVILI, sta je tebi ?
U tom smislu,jer hriscani tdrebaju odbaciti Hrista jer to rade i jevreji koji su ne samo sastavili vec i ZAPISALI Sveto Pismo !???
U trenutku pisanja i sastavljanja SZ Jevreji su bili pravovjerni Božji narod. Pa ako je Crkva sastavila NZ to znači da je Crkva pravovjerni Božji narod.

Zasto varas narod,koji su to konkretno pokusali menjati Pismo - jesu li svi oni ili samo neko od njih ?

Eto,dao sam ti odgovora uporedivsi situaciju sa jevrejima koji su ne samo sastavili nego i ZAPISALI Pismo - jer cemo toga radi odbaciti Mesiju !???
...jer eto,oni tako tumace Pismo pa da se i mi oslonimo na njihovo tumacenje !?? :kafa:
I ja sam decidno razobličio tvoju "analogiju".

Ko garantuje da je Duh sveti delovao kroz njih? Ako se čovek bavi bilo kakvim sastavljanjem, tu je nešto sumnjivo.

Upravo se vraćamo na prvo pitanje, ko kaže da su ti koji su sastavljali bili u pravu i vođeni svetim duhom? Slušaj, idemo ovaj scenario. Kataklizma, 99% ljudi pomre, ostane jedan posto, nema sveštenstva, crkava, samo Biblija i ljudi. I šta sad? U Bibliji nema interpretacija svetih otaca samim tim samo je REČ BOŽIJA merodavna. Da li se to Bog obraća smrtnicima samo koji imaju IQ 120 pa moraju naučiti glupe ili se obraća jezikom da svako ljudsko biće može razumeti jer je to i poentra reči njegove, da svako razume.
Pa ako kroz njih nije djelovao Sv. Duh nema smisla ni vjerovati u Bibliju. Bibliju su sastavili Oci. Oni su odredili šta ulazi u Bibliju a šta ne. Niko drugi. Robi kaže mogao je to svako. Mogao sam ja dobiti milion dolara ali ne živimo u alternativnom univerzumu. U ovom našem su kanon Pisma odredili Oci Crkve. Dakle ili će se vjerovati i Crkvi i Bibliju ili nijednom. Sve drugo je besmisleno.

Pa ako kroz njih nije djelovao Sv. Duh nema smisla ni vjerovati u Bibliju. Bibliju su sastavili Oci. Oni su odredili šta ulazi u Bibliju a šta ne. Niko drugi. Robi kaže mogao je to svako. Mogao sam ja dobiti milion dolara ali ne živimo u alternativnom univerzumu. U ovom našem su kanon Pisma odredili Oci Crkve. Dakle ili će se vjerovati i Crkvi i Bibliju ili nijednom. Sve drugo je besmisleno.
Nisi mi odgovorio za primer kataklizme. Čija je reč merodavna? Da li se to Bog zeznuo kad je svoje reči položio u svete oce i crkvu da nauče neuke ili je ipak govorio tako da svako može razumeti reči njegove?
Duse ne spavaju nikada samo telo spava.
Kaže gde Biblija? Šta je sa tim dušama?

"A i ja tebi kažem: ti si Petar, i na ovome kamenu sazidaću crkvu svoju, i vrata paklena neće je nadvladati." (Matej 16:18).
Znači ni pakao neće savladati Crkvu a kamoli ljudi.
Okej, hajde mi sada pojasni ovo što sam pronašao:

"Prvo gledište je da je Isus izjavio da će Petar biti „stena" na kojoj će On izgraditi svoju crkvu. Isus se izgleda igra sa rečima, „Ti si Petar (petros) i na ovoj steni (petra), izgradiću svoju crkvu". Pošto Petrovo ime znači „stena" i Isus će izgraditi svoju crkvu na jednoj steni – izgleda da Hristos povezuje ove dve reči. Bog obilato koristi Petra u osnivanju crkve. Petar je bio taj koji je prvi objavio evanđelje na dan Pedesetnice (Dela 2:14-47). Petar je takođe bio prisutan kada su Samarićani prvi primili Svetog Duha (Dela 8:14-17) i on je prvi preneo evanđelje mnogobošcima (Dela 10:1-48). Na neki način, Petar je bio kamen „temeljac" crkve."

Okej, hajde mi sada pojasni ovo što sam pronašao:

"Prvo gledište je da je Isus izjavio da će Petar biti „stena" na kojoj će On izgraditi svoju crkvu. Isus se izgleda igra sa rečima, „Ti si Petar (petros) i na ovoj steni (petra), izgradiću svoju crkvu". Pošto Petrovo ime znači „stena" i Isus će izgraditi svoju crkvu na jednoj steni – izgleda da Hristos povezuje ove dve reči. Bog obilato koristi Petra u osnivanju crkve. Petar je bio taj koji je prvi objavio evanđelje na dan Pedesetnice (Dela 2:14-47). Petar je takođe bio prisutan kada su Samarićani prvi primili Svetog Duha (Dela 8:14-17) i on je prvi preneo evanđelje mnogobošcima (Dela 10:1-48). Na neki način, Petar je bio kamen „temeljac" crkve."
Taj kamen je Petrovo ispovijedanje vjere u Hrista kao Sina Božijega ali obrati pažnju da Hristos obećava da će Crkva ostati sačuvana čak i od vrata pakla. Znači đavo Njegovoj Crkvi neće moći ništa.

Taj kamen je Petrovo ispovijedanje vjere u Hrista kao Sina Božijega ali obrati pažnju da Hristos obećava da će Crkva ostati sačuvana čak i od vrata pakla. Znači đavo Njegovoj Crkvi neće moći ništa.
Ne, ne, okej to. Moja hipotetička situacija je odbačena kao nemoguća.
Nego, koja je to stena? Stena kao Petar? Vidim da njegovo ime znači stena. Crkva nije onda fizičko predstavništvo nego kako? I šta reč "crkva" predstavlja uopšte u svetom pismu?

Back