Zasto filozofija nema tacnu definiciju?

Gost 439930

Ističe se
Banovan
Poruka
2.269
Def 1:
Филозофија је наука која се бави општим и темељним проблемима у вези са стварношћу, постојањем, знањем, вредностима, разумом, умом и језиком.

Def 2:
Reč filozofija potiče od grčke reči sofija .to znači mudrost i reči filos .to znači prijatelj, ljubitelj. Filozofija je dakle ljubav prema mudrosti, težnja ka mudrosti, ne mudrost sama po sebi.

Samsonight

Veoma poznat
Poruka
11.743
Filosofija!
Sofija, jedno od lepših ženskih imena koje ne čujem više tako često, a i bez da sam znala da ima značenje koje ima, uvek mi je bilo izuzetno dopadljivo, ali ipak, zašto nigde nema Zofije, već samo Sofije?
Zašto nema tačnu definiciju? Pa... hajde, prvo po utilitarnosti, npr., zato što je lekovitija od svih svojih srodnih i polusrodnih nauka, a ono, ipak, svaki lek može da postane i otrov ako se ne konzumira pravilno?
Ne, to ne može biti razlog, ali mi nešto prvo pade na pamet. Izgubila sam borbu sa pravilom da ne pišem ''što na um, to na drum''! :zcepanje:

Gost 439930

Ističe se
Banovan
Poruka
2.269
Filosofija!
Sofija, jedno od lepših ženskih imena koje ne čujem više tako često, a i bez da sam znala da ima značenje koje ima, uvek mi je bilo izuzetno dopadljivo, ali ipak, zašto nigde nema Zofije, već samo Sofije?
Zašto nema tačnu definiciju? Pa... hajde, prvo po utilitarnosti, npr., zato što je lekovitija od svih svojih srodnih i polusrodnih nauka, a ono, ipak, svaki lek može da postane i otrov ako se ne konzumira pravilno?
Ne, to ne može biti razlog, ali mi nešto prvo pade na pamet. Izgubila sam borbu sa pravilom da ne pišem ''što na um, to na drum''! :zcepanje:
Moj nastavnik filosofije je isto rekao da se kaže filosofija zbog tog sofija, mudrost. Što se tiče ženskih imena, Sofija jeste lepo ime, ali i Teodora.

Samsonight

Veoma poznat
Poruka
11.743
Moj nastavnik filosofije je isto rekao da se kaže filosofija zbog tog sofija, mudrost. Što se tiče ženskih imena, Sofija jeste lepo ime, ali i Teodora.
Tako i moj profesor koji je predavao sociologiju, psihologiju i filozofiju respektivno. Dakle, nije -zofija, nego -sofija. Zo je malo... naginje ka zoo;
''Zar je bitno?! Znamo o čemu pišemo!'';
Pa, bitno je. Malo po malo, na taj način bismo došli do toga da ništa nije bitno, a meni taj ogranak filosofije nije baš blizak, jer bitno je SVE!

Botaničar031

Aktivan član
Poruka
1.239
Filozofiju mozemo opisati kao igru misli. Pojam koji se bavi proucavanjem ljudskog duha i misli.
Ali tokom skolovanja, profesori su nam uvek govorili da filozofija nema tacnu definiciju kao na primer biologija, geografija, istorija, psihologija...
Па зато што их има доста, и свака има своју дефиницију

Botaničar031

Aktivan član
Poruka
1.239
Teško je dati definiciju jer se filozofija najčešće bavi neopipljivim svetom, nematerijalnim..
Па свака филозофија има своју дефиницију, али ако их скупимо све на гомилу и сагледамо објективно, можемо рећи да је филозофија скуп размишљана и стремљења ка одређеном циљу.

Samsonight

Veoma poznat
Poruka
11.743
Ako kažemo sofija tj. sophia onda treba da kažemo i philo...znaci, trebali bi da izgovaramo philosophia a ne filozofija...

S izmedju vokala i na kraju reči u srpskom se iz grčkog prenosi kao Z...dakle, ispravno je filoZofija...

Neki lingvisti čak tvrde da je reč filozofija nemačkog porekla..
Uz veliki respekt, ljudima kojih se ovo tiče smeta Z, a to su ljudi koji su svoje živote posvetili proučavanju i podučavanju filosofije.
Nama je filosofija kao reč pre mogla doći od Grka, nego od Nemaca.
Svejedno, preferencije su različite i podeljene, ali zašto se onda nije izrodilo ime Zofija u našem narodu, nego samo Sofija? Dakle, postoji osećaj za originalnu reč i ona se takvom održavala dugo, iako je na udžbenicima pisalo "Filozofija".

Samsonight

Veoma poznat
Poruka
11.743
Tako je..isto kao što S izmedju dva vokala, u ovom slučaju izmedju dva slova O, prelazi u Z...filozofija, fizika itd...
Hmmm... da, možda, a sad kako izgovaram te reči, sve više mislim da imaš pravo. Teško je održati S u rečima filosofija, fi (s?)ika. Prirodno prelaze u Z; Z olakšava njihovu upotrebu.
Hvala ti! Ovo je bilo baš lepo i dragoceno za moj pojam! :zaljubljena:

Обилић

Poznat
Poruka
8.244
Filozofiju mozemo opisati kao igru misli. Pojam koji se bavi proucavanjem ljudskog duha i misli.
Ali tokom skolovanja, profesori su nam uvek govorili da filozofija nema tacnu definiciju kao na primer biologija, geografija, istorija, psihologija...

Evo kako ja shvatam tu "ljubav prema mudrosti", možda ti se svidi !?
Dakle šta je mudrost ?
Mudrost je duboko sagledavanje stvari, prodiranje u muda, kako se meni sviđa da kažem.
Prodiranje u prapočetke, u osnove svega, eto to je mudro razmišljanje.
E pa sad, ko to tako voli - taj je filozof.
I zaista, u početku mudri razmatrahu zašto je šta, i dokle će tako. Pa ko tako rezonovaše u računu, taj stvori matematiku. Ko u zdravlju taj stvori medicinu, ko u prošlosti taj stvori istoriju kao nauku.
Tako ustvari nastaše sve nauke, svima im je imanentna sklonost ka analizi pojava ... tj. prodiranje u muda, u prapočetke i uzroke svemu ! To ih čini naukama i naravno - decom filozofije.

Poslednja izmena:

Сале

Legenda
Moderator
Poruka
62.916
forumašim, dakle postojim
images (1).jpeg

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.