Zašto da ne postoji srpska latinica?

Значи ако иједан Хрват учествује у неком процесу, онда је то аутоматски хрватски изум 😅
Ma ne mora ni da učestvuje, pogledaj Nikolu Teslu.
Ili ona genijalna izjava njihove bivše, Kolinde, kako su rvati podigli ustanak u WW2, a Srbi se kasnije pridružili.

Од кад је Гај Хрват?
E, dotle još nije stigao, zasad je samo pročitao (na rvatskim portalima, verovatno) da je to tako.
 
Ја би питао, зашто би Срби користили латиницу поред свог писма. Не разумем ту болесну потребу одбацивати своје за рад чега?
Да би то илустровао, највећи број Руса који је тренутно у Србији управо је из it сектора.
Разрађују силне програме, које пишу латиницом, али ван тога пишу ћирилицом.
У опште им није проблем да једним двокликом на рачунару пребаце писмо на матерње или на телефону.
Зашто је то тешко већини вас, не знам?
Сем за посао, када треба да испрограмирам неки уређај, мада је и тога мало пошто се готово свуда налази руски у менију, потреба за латиницом ми је минимална.
Руси лете у космос, праве фантастичне авионе, системе за електронско ометање, напредне радаре, сателите....и замислите, воле своју ћирилицу и поносни су на њу!
Било је и овде покушаја после револуције и после распада СССР да се пређе на латиницу али је то одбачено.
Руси су изузетно поносни на своју ћирилицу и не дозвољавају да се у продаји нађе било шта а да није исписано на руском језику руском ћирилицом.

Ево пар примера уређаја који су искључиво на руском и на ћирилици:
Pogledajte prilog 1333430Pogledajte prilog 1333431Pogledajte prilog 1333432Pogledajte prilog 1333433
Могу вам навести гомилу примера како се воли, поштује и чува свој идентитет.
Значи, хоћеш на руско тржиште, ок, мора бити исписано на руском језику и руском ћирилицом.
Крај приче!
Ni meni baš nije najjasnija ova tema.

Japanci ne pišu latinicom, pa ih to ni u čemu nije omelo. Oh, sad će mi reći da ima ono japansko pismo koje im omogućava da rabe latinicu - ali nije poenta u tome. Narodi koji po difoltu ne koriste latinicu, obzirom da im je pismo extremno specifično, nisu odgovor u ovoj priči. U ovoj, ja vidim slično što i ti: sramotu pred korištenjem svog nacionalnog pisma, iz bilo kojeg razloga. Uglavnom su ti razlozi stid pred zapadnjacima. Možda nisam u pravu - i nadam se da nisam - ali ne razumem u koji drugi kontext bi se trebalo staviti nekakvo pravljenje "srpske latinice." Šta, kao manje zlo? Evo ne pišemo ćirilicom, imamo svoju latinicu (ALI latinicu) stoga nismo tako priitivni i krezubi ko što o nama mislite? Jel to ona temeljna poenta?

Žao mi je svakog ko se do te mere oseća inferiorno pred tuđinskim državama i nacijama, da mora smišljati načine kako da im se umili. Nikad im se neće umiliti, ali to ljude ne sprečava. Naše obogoličavanje zapada je odavno postalo legendarno, čak i danas kad zapad bukvalno nema čime da se ponosi. Ali, mnogo ljudi smatra kako smo mi, svejedno, niževredni. Žalosno.


Naravno, mnogi će se žestoko protiviti ovakvoj teoriji, ali ne razumeju da što se više protive, njihovi su argumenti sve očigledniji. Srbi koriste ćirilircu I latinicu. Izmišljanje nekog novog pisma samo je sviranje onoj stvari i za krajni cilj ima krajnje odbacivanje nasleđa koji se smatra teretom i sramotom, i pokušaj izjednačavanja s tamo nekim nacijama koje se doživljavaju kao nobles koji je na cilivilizacijskom stupnju mnogo više. Ništa od toga nie tačno, i mnogi ljudi to ne kontaju svesno pa će se onda i naljutiti ako im se u lice kaže - ali uvek preostaje fakt da nemaju nikakav LOGIČAN i REALAN argument - osim magle u svojim sopstvenim glavama. Neću više pisati na ovoj temi, svakom svoje.
 
Ni meni baš nije najjasnija ova tema.
Pa suština je da se promenom 3 digrafa stvori srpska latinica, kako više ne bi koristili Gajicu. Ostalo bi sve isto kao i do sada, mada bi ipak trebalo zaštititi ćirilicu dodatno, na primer da sve televizije sa nacionanom frekvencijom moraju koristiti ćirilicu. Osim RTS-a, ostale komercijalne televizije sa nacionalnom frekvencijom koriste isključivo latinicu.
 
Сви медији.
Pa ne možeš FOX ili HBO da nateraš da koriste ćirilicu. Dovoljno je za televizije sa nacionalnom frekvencijom. Kablovske televizije i operateri su u privatnom vlasništvu (Telekom nije, ali to može uvek da se promeni). Nacionalne televizije su i najgledanije, tako da mislim da je dovoljno. Ne treba preterivati sa nametanjem ko će koje pismo da koristi, jer onda mera bude kontraproduktivna i izaziva revolt kod ljudi.

Drugo uvek preko javnog servisa se mogu organizovati akcije tipa ,;Sačuvajmo ćirilicu".
 
Pa ne možeš FOX ili HBO da nateraš da koriste ćirilicu.
Не знам шта су Фокс и ХБО, претпостављам да нису наше телевизије. Ако хоће да се емитују у Србији, онда мора на писмима Србије. Значи ћирилица или на језицима мањина, како је већ регулисано законом.

Dovoljno je za televizije sa nacionalnom frekvencijom. Kablovske televizije i operateri su u privatnom vlasništvu (Telekom nije, ali to može uvek da se promeni).
Небитно је овде да ли је нешто у приватном или државном власништу. У свакој индистрији странка мора да се уоквирава у стандарде дате гране. Не може неко ко приватно производи млеко за продају да га прави на начин да не задовољава стандарде министарстава здравља или пољоривреде, само зато што је приватник.

Nacionalne televizije su i najgledanije, tako da mislim da je dovoljno. Ne treba preterivati sa nametanjem ko će koje pismo da koristi, jer onda mera bude kontraproduktivna i izaziva revolt kod ljudi.

Drugo uvek preko javnog servisa se mogu organizovati akcije tipa ,;Sačuvajmo ćirilicu".
Не намећеш ти никоме ништа, него обавезујеш правна лица да раде по закону и штитиш своја културна добра, а што си и обавезан по закону и по УН.
 
Не знам шта су Фокс и ХБО, претпостављам да нису наше телевизије.
Televizije iz SAD-a.
Небитно је овде да ли је нешто у приватном или државном власништу. У свакој индистрији странка мора да се уоквирава у стандарде дате гране.
Nije baš to tako lako, nismo mi Rusija od 150 miliona ljudi pa da možemo nametati rešenja. Drugo kod nas je ionako latinica nezvanično drugo pismo, hteli mi to da priznamo ili ne.
 
Evo još jednog predloga kako bi izgledalo srpsko latinično slovo Lj i lj. Ovakav dizajn ne postoji u latiničnom unikodu koliko sam video, pa bi imali jedno autentično latinično slovo. Drugi predlozi si oni koji već postoje
Ĺ, Ļ, Ľ, Ł


Lj i lj.jpg
 
Zašto da Srbi nemaju svoju verziju latiničkog pisma? Srpski jezik je fonetski jezik, što znači jedno slovo, jedan glas. U Srbiji se već naširoko koristi Gajica, koja sadrži 27 slova koja su sačinjena od jednog znaka i tri digrafa (dž, nj, lj). Zašto Srbi ne bi samo ta tri digrafa zamenili sa novim slovima koja bi se sastojala samo od jednog znaka? Nije dramatična promena, i vrlo lako bi ušla u upotrebu, odnosno mogla bi da počne odmah da se koristi. Evo ja već dajem predlog kako bi ta slova izgledala:

Lj - Ĺ
Nj - Ń
Dž - Ď


Mala promena ali dovoljna da bismo ovo latinično pismo mogli nazvati srpskom latinicom. Bilo bi savršeno, bolje od Gajice jer bi se sva 30 slova sastojala od samo jednog znaka. Plus bi odmah mogla ući u upotrebu.

580569_320958041378663_549510984_n.jpg
Да, и ја сам за та слова. Ваља се иамт два писма, ал ћирилица да дефинитивно има предност, и то апсолутну

А да латинуца само буде дозвољена у личном писању
 
Televizije iz SAD-a.
Ако хоће да се емитују у Србији, онда на ћирилици.

Nije baš to tako lako, nismo mi Rusija od 150 miliona ljudi pa da možemo nametati rešenja.
Не намећеш ти никоме ништа. Ако неће да се прилагоде домаћину, не морају да долазе овамо.
Да ли може код тебе неко да дође на славу и да извади иглу и да се дрогира?

Drugo kod nas je ionako latinica nezvanično drugo pismo, hteli mi to da priznamo ili ne.
Какве то има везе што је друго? Који је други језик овде? Највише људи у овој држави вероватно зна енглески. И шта са тиме? Да укинемо српски због тога?
 
Не намећеш ти никоме ништа. Ако неће да се прилагоде домаћину, не морају да долазе овамо.
I zbog jedne formalnosti desetkuješ ekonomiju.
Какве то има везе што је друго? Који је други језик овде? Највише људи у овој држави вероватно зна енглески. И шта са тиме? Да укинемо српски због тога?
Jezik i pismo nisu isto. Da te neko tera da pišeš engleskim alfabetom već bi bilo previše i bezobrazluk.
 
I zbog jedne formalnosti desetkuješ ekonomiju.
Њихову? Што не могу овде да продају своје производе ако неће да се прилагоде домаћем тршишту? Не верујем да ће баш Србија да их десеткује.

Jezik i pismo nisu isto. Da te neko tera da pišeš engleskim alfabetom već bi bilo previše i bezobrazluk.
Нису, нису ни жена и комшиница исто. И не остајеш код комшинице да преспаваш.
 
Њихову? Што не могу овде да продају своје производе ако неће да се прилагоде домаћем тршишту? Не верујем да ће баш Србија да их десеткује.
Nisam mislio na to, nego povuku svoje fabrike iz Srbije.
Нису, нису ни жена и комшиница исто. И не остајеш код комшинице да преспаваш.
Znam nekog ko bi prespavao kod komšinice :) @Manga Hilux valjda on beše.
 
Збогб тога? То би онда значило да смо под неком врстом уцене да користимо латиницу?
zašto ucena , ja od prve godine fakingfaksa naovamo pišem isključivo latinicu
postala je univerzalno sredstvo komunikacije na globalnom nivou , nas koji pišemo Ćirilicom ima negde oko 300 miliona , kada odbijemo Kineski , eto ti ga ostatak sveta
 
zašto ucena , ja od prve godine fakingfaksa naovamo pišem isključivo latinicu
Па кад желиш да будеш модеран. Тако се почиње...

postala je univerzalno sredstvo komunikacije na globalnom nivou ,
Није латиница средство комуникације, него језик.

nas koji pišemo Ćirilicom ima negde oko 300 miliona, kada odbijemo Kineski , eto ti ga ostatak sveta
Латинце, додуше, највише има на пројектилима и авионима који су убијали Србе.

Остатак света? Ма дај. 😬
 
Ne da smo pod ucenom da koristimo latinicu nego da ne zabranjujemo latinicu.
Па ти си рекао да би странци повукли своје фабрике из Србије, ако бисмо им тражили да емитују своје програме по нашим законима.
То мирише на политичко-економску уцену у сврху војно-културне агресије.
 

Back
Top